silentname

Možno som si mal pozrieť českú verziu tohto filmu a mohlo to byť spracované lepšie. Súdim len podľa jediného, že keď sme v Československu a herci rozprávajú anglicky, je to maximálne rušivé. Nemôžem povedať, že by to vôbec nefungovalo, len pre mňa ako Slováka je ťažké si zvyknúť, že sa v našej krajine všetci rozprávajú anglicky. Ale čo narobíme? Musím povedať, že som s filmom celkovo spokojný. Je to viac dráma, než thriller, najmä v prvej polovici filmu, no keď sa dostaneme k tým zaujímavejším častiam, tak to skutočne stojí viac za to, než som si myslel, že to bude. Cillian Murphy je v role dobrý, no akosi mám pocit, že sa v tomto filme nedá zbaviť toho jeho feelingu, ktorý dal do seriálu Peaky Blinders a je to tu viac než citeľné. Jamie Dornan je prekvapivo veľmi dobrý. Musím povedať, že chvíľku som si vôbec neuvedomil, že sa pozerám na človeka, ktorý stvárnil minulý rok Christiana Greya. Výborné. Celý čas som mu to veril. Ostatní sú podľa mňa tiež schopní. Herecky super, vizuálne je to super, no miestami by som asi čakal viac thrilleru a menej drámy. Každopádne si myslím, že záverečných 30 minút filmu je absolútne vynikajúcich a stojí za to vidieť. Jedno z najlepších vyvrcholení filmu tohto roku. Celkovo teda film doporučujem vidieť. Áno, sú tu aj určité momentky, ktoré ma ťahali von, ale dobré momentky sú veľmi dobré. A myslím si, že aj história je tu dobre dodržaná. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

"Tam za vodou v rákosí, Churchill s Benešem klábosí: Ty můj kvítku medový, ta smlouva se zas vypoví. Tví Češi jen Réňu odstřelí.... a budou zase v hajzlu." S Waldou se měřit nehodlám, mé neumělé veršovánky jsou jen malým odplivnutím si nad hořkou pilulkou historické skutečnosti, kterou jsme museli spolknout a zapít několika tisíci životy. Zhanobený národ řekne jednoznačné NE (jakoby ho neřval dávno před tím) nacistickému zlu a teprve pak se mu dostává satisfakce v podobě opožděného rozhořčení zrádcovských mocností a převlékání kabátů ve strachu o vlastní prdel. Ale nechme minulost minulostí a pojďme na film. Mé obavy z přizdisráčského britského selfie na téma: "Promiňte nám hrdinní Češi" se naštěstí nepotvrdily a Anthropoid je jen střízlivým, nijak pře(e)motivovaným dramatem o hrdinství, cti a povinnosti. Byť se, vzhledem k tématu i překvapivě, docela táhne. V závěru pak konečně nabírá na obrátkách a přestřelka v kostele má až nepříjemný nádech "by reality", kopec emocí a je prostě dechberoucí. Pochvalu si tentokrát zaslouží i česká stopa, která překvapila zejména civilním herectvím. Jen škoda, že pod taktovkou českého rejži by toho zřejmě nebyli schopni a ocitli bychom se někde v "růžových zahradách", ale to už sem nepatří. Anthropoid je každopádně křišťálově čistá čtyřka. ()

eLeR

Ja som spokojná. A Ellis musí byť tiež. Začiatok mierne rozpačitý, možno sa všetko odohrá príliš rýchlo, ale postupne sa to vydá správnym smerom a koniec je naozaj stobodový. Herecky slušné, predovšetkým Cillian. Hudobný podmaz výborný, ale to Foster vie. Môže byť. ()

Happens

Iritovala mě angličtina v českém prostředí. Ale chápu, není to určeno pouze českému publiku. Asi se mi líbila původní verze filmu víc, což mě poznamenalo tak, že jsem něco od filmu očekával... Film mě nedokázal vtáhnout do děje, cítil jsem skrz některé slabší herecké výkony (Marcin Dorociński) jakousi divadelní umělost, která mě provázela celým filmem. ()

LoLaa

Domnívala jsem se, že z tématu české válečné historie již nelze kinematograficky nic dalšího "vycucat", ale to až do včerejšího dne, kdy jsem měla možnost se konečně dostat k tomuto snímku. Většinu času jsem díky atmosféře, napětí a skvělých hereckých výkonů skoro nedýchala, a tak ke svému pětihvězdičkovému hodnocení nemám moc co dodat. Odpouštím i českou angličtinu v podání některých, přestože zrovna zde bych možná uvítala dabing (přeci jen je trochu zvláštní, když Kubiš i paní Moravcová mluví anglicky). ()

Pedestrian

Je fajn si po delší době u filmu zase zafandit. Geislerka castingovej fail, závěr v kostele, kde naši kosí jednoho nácka za druhým, úsměvný, zvlášť, když si pak na wikině přečtete, že na straně Třetí říše byli při bojích v kostele tři lehce ranění. :) Ale o to to bylo větší zadostiučinění. Bavilo hodně. ()

dopitak

Notoricky známý příběh, v docela natur kabátě. Děsně ruší mix rodilé a české angličtiny, odpustil bych si i všudypřítomnou Geislerovou. Nic extra, za co by stálo za to ponocovat. Fajn kamera. ()

classic

Zaujímavá téma o atentáte na Heydricha, o ktorej už niekoľko - krát filmári nakrútili snímky, nie je ich veľa, mňa osobne veľmi zaujal snímok A-T-E-N-T-Á-T, od československých tvorcov, spred 52. rokov, ktorý ostáva do dnes - absolútne strhujúci a neprekonaný. V recenzii na tento snímok som sa pomerne výstižne, pravdivo, zrozumiteľne, až horúčkovito rozpísal, čo sa v onen deň stalo, aké boli následky pre atentátnikov, či pre bežných civilov, ktorí to potom schytali za nich. Je dosť čudné, keď sa anglosaská krajina rozhodne o tomto nakrútiť svoju vlastnú VERZIU, za pomoci domácej českej republiky, kam sa filmári uchýlili, prizvali si na pomoc českých hercov, či ešteže napríklad takú krásavicu Aňu Geislerovú, ktorá patrí medzi domácu hereckú absolútnu špičku, týmto filmom sa jej aspoň na chvíľu otvorili dvere do svetovej produkcie na čele so špičkovými hercami, zvláštne, že Gabčíka, Slováka, si zahral Cillian Murphy, pochádzajúci z ĺrska, alebo veľký zvodník Jamie Dornan z Päťdesiat odtieňov sivej, pre zmenu stelesnil Kubiša z Čiech, no je to rodák zo Severného ĺrska. Potom títo rozprávajú pozoruhodným dialektom, ktorý sa sem nehodí. Všetci hovoria anglicky, aj českí herci, okrem Nemcov + Frantíci sú strašne aktívni, a podieľajú sa na filme. Sean Ellis, režisér, Angličan ako REPA, nie je príliš skúsený na to, aby ma svojou víziou naprosto položil na kolená, pri sledovaní filmu nemám pocit, že som v DOBE, ktorá evokovala hlavné dianie, atmosféra je väčšinou nezáživná s divným strihom. Naopak, čo vylepšuje môj celkový DOJEM, je finále z KOSTOLA, ktoré je takmer geniálne, strhujúce, vtedy konečne pociťujem, že sa pozerám na parádny filmový zážitok, hodný zamyslenia sa nad situáciou z pozície filmárov + hlavných aktérov, čo prežívali v posledných okamihoch života. Je to určite dobrý film, na ktorom mi nesedí viacero vecí, od toho, že ho nakrútili Angláni, no aj tak moje hodnotenie jasne žiari smerom k štyrom hviezdičkám, a tak na jedno POZRETIE - úplne stačí. Ako vravím, finále je dostatočne vzrušujúce a dynamické, aby sa napravili doterajšie rozpačité dojmy. Vidno, že sa tu všetci snažia, sympatickí herci, ktorí majú atypickú skúsenosť, ale aj to sa cení. Ak by som si mal vybrať, tak nabudúce sa vrátim k spomínanému Atentátu... ()

Arsenal83

Právom chválený historický snímok, ktorý je hlavne v poslednej štvrtine skoro akčným trhákom. Pár historických nepresností neovplyvnili kvalitu diela. Naopak, práve dej je tu nosnou časťou toho, prečo je film zaujímavý. Herecké výkony sa nejako extra nevymykajú štandardu, hoci pre Jamieho Dornana to musel byť veľký skok od 50 odtieňov šedej. Geislerová tu vyzerá dosť staro. Čo by som u hercov vyzdvihlo je to, že sa naučili ten východoeurópsky prízvuk a pritom tam je kopec Britov, dali si na tom záležať, nech to je akože autentickejšie. Celkovo hodnotím, že pre ľudí z Československa je Anthropoid zaujímavý, ale svetový rozruch určite nevzbudí. ()

Chrustyn

Překvapivě velice dobře zpracovaný snímek o nechvalně známém útoku na Reinharda Heydricha, ke kterému došlo v tehdejším Československu. Historické reálie jsou až na nějaké výjimky přesné a akce skvěle zpracovaná. ()

korbitch22

Dlouho sem se tomu vyhýbal, jelikož jsem nějakej ten pátek byl ponořenej v učebnicích, filmech a dokumentech a jezdil sem s naší bejvalou základkou jako průvodce do Terezína, takže představa cizí produkce o naší největší hrdinské události druhé světové mě mírně děsila a nakonec i přes všechny ty přepálený věci, nesmysly, lásku a Rajenovský finále musim dát stejně 4*, sice slabší, ale dám je, jelikož mě prostě 2. světová válka fascinuje a baví a pokud je film řemeslně dobrý ocením ho a že Anthropoid řemeslně dobrý je. Samozřejmě by Čechům slušela čeština a je docela prdel, že se v Praze za okupace valí anglicky jako prase, ale vzpomeňte na Valkýru, kdy Němci včetně Hitlera perlej anglicky jak svině a že to je sakra úplně jiná produkce s Tomem Cruisem v zádech, ale ne každej je magor jako Mel Gibson, kterej točí staré filmy v jazycích, které nepřelouská ani Google, takže to už je u těhle filmů prostě nutné zlo. Děj docela ubíhá, příprava atentátu docela ujde, jen mě tam zbytečně rozčilovala ta romantická vsufka, copak mezi Dornanem a Le Bonovou to ještě bylo v rámci mezí, ale Murphy s Geislerovou to byl děs a vůbec za to nemůže Murphy. Ten naopak převýšil všechny herce o strašný kus a ukázal, že je to pan herec s velkým H. Dornan sice vypadá jako když si odskočil z reklamy na slipáče, ale vedle Geislerové působí jako Marlon Brando. Ona prostě dobrá herečka nikdy nebyla a nikdy nebude a mezi zahraničníma hercema je ten rozdíl přímo děsivý, navíc je stará a hnusná a ta ta romantická vsufka občas vypadala spíš jako zombie komedie. Další věc která nepotěší je atentát samotný, 2 minuty a čus pičus. Díky bohu následný hon a perzekuce mají atmosféru a finální řežba potěší každýho akčního ouchyla jako sem já, takže ve finále se na to lepší hodnocení těch sedm angličanů co hrají sedm Čechů a Slováků přeci jen prostřílí, je to sice o Hitlerův fous, ale je. No a poslední věc která mě napadá je ta,že s rozpočtem jaký film měl neuvidíte nic jak pár dobových aut, kostýmu a tím to hasne. Výprava je nulová a to mě zaráží, že i takový náš David Ondříček měl ve svém Ve stínu tohle o 100% vymazlenější a rozpočet měl snad pětinový. Ale jak řikám, chyb a nedostatků je mrak, ale jsou vyvážené zábavností, danou látkou a Murphym.70%. ()

marhoul

Navzdory negativní kritice se přidávám na stranu těch, kterým se hollywoodský biják, s českými herci (kteří byli skvělí, do jednoho) moc líbil! Naprosto chápu, že situace, ve které atentátníci byli ( tušení, že je to mise sebevražedná), vedla k rozebírání možnosti, pochybám i stresu. Nebylo by to jinak lidské. ()

triatlet

Při čtení románu Dva proti říši jsem si představoval, jak by vypadal film natočený podle knihy Jiřího Šulce. Při sledování filmu jsem si vybavoval scény z románu. Jediné, co mě rušilo, byly anglicky mluvící české/ německé postavy. Na druhou stranu je unikátní (i záslužné), že zahraniční tvůrci natočí příběh, který je symbolem českého odboje proti nacistům. ()

Stanislaus

Atentát na Heydricha je bezesporu hodně silný námět, kterého se tentokrát chytlo hned několik zemí, což mělo jak výhody, tak i nevýhody. Za mě osobně bylo největším kamenem úrazu nepřesvědčivé a unylé vedení herců v prvních dvou třetinách snímku, které bylo do jisté míry způsobeno i tím, že nejeden z aktérů nepoužíval svou mateřštinu (ale budiž). Romantickou linii bych upřímně řečeno odsunul úplně stranou, protože mi přišla vesměs zbytečná. Nicméně od výslechů nabírá film na obrátkách a závěrečné obklíčení kostela bylo velice dobře natočené a zinscenované. Škoda toho jalového a nezáživného (dvoutřetinového) rozjezdu. ()

sharky

Nepovedeně nekonzistentní přízvuky a rozdílná výslovnost stejných jmen to trochu kazí (film snad měl být raději do kin nadabován). Některé zásadní dramatické momenty se ve filmu dějí jen tak mimochodem a daly by se asi mnohem lépe prodat (např. nápad použít na parašutisty vodu). Chvílemi je to spíš jako dokument, ale klaustrofobní atmosféra bytů a krypty funguje na jedničku, emoce jdou až na dřeň, všem hercům (i těm českým) to věříte a závěrečná přestřelka je technicky naprosto brilantní. Moc pěkná pocta opravdovým hrdinům naší historie, asi natočená líp, než by to v roce 2016 zvládl ryze český štáb (Atentát je jinak na svou dobu výborný film, o tom žádná, ale už je přes padesát let starý, dnešní mládež těžko osloví). Člověk má být dvě hodiny na co pyšný. A teď je ještě potřeba podobně natočit pár událostí z dob komunismu. ()

Flego

Prvá tretina filmu sa akoby hľadala, potom to však dostalo vynikajúce grády. Dokonale napínavý a zaujímavý príbeh ukazuje vo veľkej európskej koprodukcii hrdinstvo hŕstky ľudí, ktorí sa zapísali veľkými písmenami do histórie druhej vojny. ()

BMW12

Film pojednává o tom samém jako film Smrtihlav, ovšem tady to je z jiného pohledu. A je to dobré, povedlo se to. Zahraniční obsazení je fajn, herci dobře ztvárnili československé parašutisty. Jediné, co se mi na filmu nelíbilo, byla Aňa Geislerová, kterou fakt nemám rád. ()

poz3n

Je třeba uznat, že Sean Ellis téma atentátu na Heydricha úplně nepohřbil. Tím ovšem výčet pochval spíše končí. Z pohledu českého diváka, je pro mě Anthropoid trochu úsměvná podívaná. Film v angličtině, který si nějakým nepochopitelným způsobem hraje na jakési "Czenglish" ztvárnění je jedna věc. Důležitějším problémem je pro mě logické nepochopení a ztvárnění nějaké naší národní identity, která zcela určitě byla a je jiná, než jak ji Anthropoid zobrazuje. Hlavní postavy jsou klasickými hollywoodskými hrdiny, jsou drsní a říkají drsné osudové věty. Na podobný rámec jednoduše nedokážu přistoupit, obzvlášť když mám před očima Sequensův Atentát, který dle mého naopak přesně vše zmíněné postihuje dokonale. A pokud bych byl divákem cizincem, který by na film koukal bez vztahu k tématu, odvážím se říct, že by mě Anthropoid prostě a jednoduše nudil. 6/10 ()

rikitiki

Nikdy nebudu, protože nechci, hodnotit film zobrazující tuto událost. Ale,i bez hodnocení, vyjádřit se k němu můžu. Sam Ellis to pojal interně, hlavní důraz klade na motivaci akčních postav. Tím pádem jakoby z toho vynechal Heydrricha. Nijak neukáže, jaká stvůra to byla. Jen ty naše nejodvážnější kluky, a v tom je další mínus, protože ten šedý pan Dorian nedokáže zahrát ani Prší, díkybohům Murphy hrát umí. Nějak to dali. Nejsem si jistá, jestli tohle vůbec film dokáže pojmout. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál