Mr. Robot (TV seriál)

Mr. Robot

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2015 - 2018, 26 h 9 min (Minutáž: 41–65 min)

Mac Quayle

Rami Malek, Carly Chaikin, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström, Michael Cristofer, Stephanie Corneliussen, Michel Gill, Grace Gummer, Gloria Reuben, B.D. Wong, Omar Metwally, Bobby Cannavale, Sunita Mani, Joey Bada$$, Bruce Altman, Erik Jensen, Michael Drayer, Ron Cephas Jones, Brian Stokes Mitchell, Michele Hicks, Sakina Jaffrey, Frankie Shaw, Armand Schultz, Samrat Chakrabarti, Rick Gonzalez, Ben Rappaport, Susan Pourfar, Gabriel Hansen, Tom Riis Farrell, Gregory Konow, Aaron Takahashi, Michael Buscemi, Randy Harrison, Aimee Spring Fortier, Justin Morck, David Iserson, Nadia Gan, Mark Lotito, Richard Bekins, David H. Holmes, Jeremy Holm, Sandrine Holt, Sahar Bibiyan, David Chen, Marko Caka, Mihran Slougian, Mark Moses, Tom Degnan, Nicholas Dullea, Adrienne Lovette, Andrew Pang, John Wojda, Steven Hauck, Eve Lindley, Elliot Villar, Chris Conroy, Cadden Jones, Alex Esola, Carolina Ravassa, Craig Robinson, Nancy Grace, Rebecca Klingler, Danny Garcia, Anthony Laciura, Jordan Gelber, Jeremy Bobb, Josh Mostel, Rizwan Manji, Luce Rains, Ralph Alderman, Wallace Shawn, Chloe Levine, Julian Gavilanes, Doug Trapp, Karl Kenzler, Ben Livingston, Dileep Rao, Richard Masur, Elisha Henig, Barack Obama (a.z.), Donald J. Trump (a.z.), Bobby Cannavale (vyp.), Martin Wallström (vyp.), Zachery Byrd, Greg Murphy, Hailie Sahar

1. SEZÓNA: Jasně, takže dělám si poznámky: konzumní společnost je banda vypatlanců, moderní technologie jsou zlo, peníze nám vlastně jen ztrpčují život a nejlíp bylo všem zuboženým lidičkám před desetitisícama let v jeskyních bez hypoték a baráků, který by vlastnily nenažraný banky. Mr. Robot zkouší být novodobým "IT Dexterem" a přichází s docela obstojnými nápady v rámci thrillerového žánru. Naneštěstí mu ale citelně ubližuje skutečnost, že jej dle všeho napsal tak trochu zakomplexovaný extrémní levičák. A to jinak vážně nesnáším, cpát do komentů podobná rádoby (ryze subjektivní) moudra. Zajímavé téma a poutavý děj jsou zde poměrně rušivě shazovány násilně zobrazovanými názory tvůrčího týmu na problematiku rozbujelého kapitalismu. Místo toho, abych se bavil, rotovalo mi spíš v hlavě hrozně moc otázek na všechna možná i nemožná sociální témata. Pakliže to byl záměr, tak super, pošlapal mi ale plnohodnotný divácký zážitek. Až si budu chtít zapolemizovat nad světovou ekonomikou, koupím si raději vysokoškolská skripta.(10.1.2016)

When you see a good move, look for a better one. O Mr. Robotovi by se nesporně dalo napsat mnohé. Například o vypiplané formální stránce, kterou jistě pěkná řádka článků zanalyzuje (ty úvodní titulky, to rámování postav do spodní třetiny/rohů obrazu apod.). Ať již co se týče nápadité práce s nespolehlivým vypravěčem, prolamováním čtvrté stěny, stejně tak jako se vyrojí rozbory do detailů promyšleného chladně vycizelovaného „fincherovsky-depalmovského“ (audio)vizuálu a jeho roli (speciálně pak od druhé řady, kdy Esmail režíruje již vše sám) či o tom, jak to vykradlo německý snímek Who Am I. O tom, jak je díky důmyslné struktuře jedno, jestli ony zvraty prokouknete v úvodních desítkách minut či až je tvůrci sami vyjeví, protože v obou případech to funguje, jelikož se s divákem hraje uvědomělá hra "vy si myslíte, že to víte a my moc dobře víme, že vy si myslíte, že to víte" po celou sezónu. Ovšem ono to na pointě stejně nikterak nestojí. Budou se pět ódy (nejen) na Malekův a Wallströmův výkon, stejně jako se vyrojí bezpočet článků o tom, jak je tu konečně dílo, které neprasí na Linux přísahající komunitu světa hackerů, blackhatů a jim podobných. Fóra budou přetékat diskuzemi řešícími význam každé věty, narážky a odkazu. Ovšem co zbývá „obyčejnému“ divákovi, kterému je v(ý)še uvedené jedno a chce prostě jen vidět dobrý seriál? Tak takový divák je na tom zdaleka nejlépe, jelikož jemu Mr. Robot v kostce nabízí „sakra zdařilý palahniukovsky anarchistický hackerský Fight Club říznutý v korporátní linii Underwoodovic nesmlouvavě nekompromisním pragmatismem“. Což už by i divákovi, který má o komunitě z odvrácené tváře moderních technologií obrázek jedině na základě románů s Lisbeth Salander, mohlo stačit k vyzkoušení pilotní epizody. Jestli mu sedne či ne je sice věc zcela jiná, ale Mr. Robot je i v dnešní vlně nebývale kvalitní televizní tvorby natolik unikátní a odvážný, že nabízí mnoho důvodů proč mu dát šanci i navzdory jeho občasným problémům s tempem vyprávění. A kdo ví, třeba si zrovna vás tvůrci hacknou a propadnete tomu. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 5/5 | (7.9.2015)

První sezona byla pro mě jak zjevení ve filmovém světě, který IT využívá jen jako nástroj a pro své vizuální a těžce zjedondušené postupy. Mr. Robot jde proti tomuto proudu a snaží se vnímat celé odvětví i lidi v něm jako dobře promazaný stroj plný géniů a šílenců. S tím nemám problém, dvojnásob pokud Rami Malek odvádí tak skvělý výkon a scénáristé tlačí na pilu. Bohužel v druhé sérii došlo k očekávanému a zatím pro mě nenaplňuje posun na pět hvězd.(27.11.2016)

Od prelomu storočia sa vyrojilo kvantum filmov / seriálov o tom, ako sme všetci otrokmi technológií, ako sa otravujeme vlastným jedlom, stávame sa nezávislejšími od ľudského kontaktu. Často som to bral ako hippie bludy do vetra ľudí, ktorí sa chcú prechádzať po lúke v batikovanom tričku. No realita dnešných dní ukazuje, že Slaterov posledný prejav na Time Sq. je bližšie pravde, než sme si ochotní pripustiť. Po pozretí celej série musím zmeniť z 3* na 4*. Veľká škoda tých hluchých miest zo začiatku. Prvý a posledný diel sú TOP.(15.9.2015)

fight club + a beautiful mind + trainspotting + mechanicky pomeranc + matrix + under the skin ost + titanic = mr.robot. Temata v roce 2015 mozna uz vycerpana, ale kluk je nejvic sexy autista na svete, super soundtrack (viz spotify), ramovani zaberu je neco co by se na tomto serialu meli kameramani ucit. A kdyz uz nic jinyho, clovek jehoz znalosti hackerstvi konci tak u stranky jakpsatweb.cz, si u tohohle serialu pripada fakt drsne. Takze to stoji za to.(15.9.2015)

• - Název každé epizody z 2. série končí zašifrovaným formátem souboru, v 1. sérii končí formátem videa. (Axarus)

• - V 10. dílu 2. série hraje Mr. Sutherland (Jeremy Holm) v obchodu s elektronikou hru "Watch Dogs", která je také o hackerech. (Axarus)

• - Elliotova (Rami Malek) ryba se jmenuje Qwerty. Jméno vychází z prvních šesti písmen na klávesnici. (kiwi135)