Mr. Robot (TV seriál)

Mr. Robot

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2015–2019, 36 h 52 min (Minutáž: 41–65 min)

Tvůrci:

Sam Esmail

Mac Quayle

Rami Malek, Carly Chaikin, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström, Michael Cristofer, Stephanie Corneliussen, Michel Gill, Grace Gummer, Gloria Reuben, BD Wong, Omar Metwally, Bobby Cannavale, Sunita Mani, Joey Bada$$, Bruce Altman, Erik Jensen, Michael Drayer, Ron Cephas Jones, Brian Stokes Mitchell, Michele Hicks, Sakina Jaffrey, Frankie Shaw, Armand Schultz, Samrat Chakrabarti, Rick Gonzalez, Ben Rappaport, Susan Pourfar, Gabriel Hansen, Tom Riis Farrell, Gregory Konow, Aaron Takahashi, Michael Buscemi, Randy Harrison, Aimee Spring Fortier, Justin Morck, David Iserson, Nadia Gan, Mark Lotito, Richard Bekins, David H. Holmes, Jeremy Holm, Sandrine Holt, Sahar Bibiyan, David Chen, Marko Caka, Mihran Slougian, Mark Moses, Tom Degnan, Nicholas Dullea, Adrienne Lovette, Andrew Pang, John Wojda, Steven Hauck, Eve Lindley, Elliot Villar, Chris Conroy, Cadden Jones, Alex Esola, Carolina Ravassa, Craig Robinson, Nancy Grace, Rebecca Klingler, Anthony Laciura, Jordan Gelber, Jeremy Bobb, Josh Mostel, Rizwan Manji, Luce Rains, Ralph Alderman, Wallace Shawn, Chloe Levine, Julian Gavilanes, Doug Trapp, Karl Kenzler, Ben Livingston, Dileep Rao, Richard Masur, Elisha Henig, Barack Obama (a.z.), Donald J. Trump (a.z.), Bobby Cannavale (vyp.), Martin Wallström (vyp.), Zachery Byrd, Greg Murphy, Hailie Sahar, Matt Mercurio, Alix Elias, Faith Logan, Christine Toy Johnson, Michael Maize, Soledad O'Brien, Ramy Youssef, Bernadette Quigley, Lynn Marocola, Friday Chamberlain, Brian Donahue, Megan Channell, Lorrie Odom, Ashlie Atkinson, Jake Busey, Liz Larsen, Dasha Nekrasova, Robert Myers, Sam Esmail, Elisha Henig (a.z.), Ron Cephas Jones (a.z.), Sunita Mani (a.z.), Martin Pfefferkorn, Mac Quayle, Emmy Rossum, Dominik García-Lorido, Alex Morf, Angela Pietropinto, Vladimir Putin (a.z.), královna Alžběta II. (a.z.), Dominic Colón, Calvin Dutton, Allison Winn, Jon Glaser, Roberta Colindrez, Adam Garcia, Christian DeMarais, Daryl Edwards, Edward James Hyland, Aimee Laurence, Samrat Chakrabarti (a.z.), Michael Maize (a.z.), Craig Robinson (a.z.), Armand Schultz (a.z.), Elliot Villar (a.z.), BD Wong (a.z.), Chantal Maurice, Sebastian Chacon, J. Alphonse Nicholson, Maya Jasmin, Sean Patrick Folster

1. série Po prvním díle jsem byl nadšený. Bylo to neotřelé, živé a zajímavé, potom se to ale stočilo směrem, který mi nebyl moc blízký a to, o čem vyprávěl, jsem už navíc viděl někde jinde a lépe zpracované. Poté si mě seriál zase získal, až když vyložil všechny karty, jenže to už bylo krapet pozdě na to, aby se dalo všechno napravit. Nicméně 2. sérii vyhlížím...(7.7.2016)

IT Dexter ... akurát namiesto vraždenia tu titulný hacker, taktiež sociopat, vyťahuje špinu z internetovej histórie jeho „obetí“. A vôbec, tých spoločných tematických prvkov je tu s najobľúbenejším seriálovým vrahom viac ako by sa na prvý pohľad zdalo: sociopatický hlavný hrdina ktorý chce konať dobro aj za cenu páchania zla, resp. nie úplne legálnych vecí, jeho neustále vnútorné monológy, akurát namiesto obetí a krvných sklíčok tu sú počítače a záznamy na CDčkách. A navyše to vyzerá, že sa jedná o jeden z mála seriálov zaoberajúcich sa IT tématikov, ktorému je možné uveriť, že daný hack sa skutočne udial a nepôsobí to iba ako zadanie pár príkazov do klávesnice. Pilot tak predstaví scenáristicky do detailu prepracovaný príbeh, ktorý postupne rozohráva dôležité udalosti, predstavuje zásadné postavy a divák ma skutočne pocit, že sa v ňom v niečo aj stalo, dej nestagnuje na mieste a s týmito charaktermi budeme chcieť stráviť ešte veľa času a sledovať ich osud. Čo mimo iného zaručuje aj dravé tempo a skvelý elektronický hudobný doprovod. K tomu sa ešte Mr. Robot nebojí byť tematicky bohatým seriálom, ľahko provokovať a navážať sa do stavu súčasnej spoločnosti. Úprimne neviem ako to v televízii príjme väčšina (amerického) diváctva, ale dúfam, že toto bude mať úspech a udrží si to kvalitu po celý čas. Takto našlápnutú, ale zároveň do najmenšieho detailu prepracované úvodnú epizódu seriálu som už dlho nevidel. V tomto prípade teda neváham udeliť hneď zo začiatku plný počet a uvidíme ako ďalej. PILOT: 4,5* (9/10) (Season 1, keep watching)(25.6.2015)

| 95% | Kde lépe přidat první komentář po 13ti letech, než u jednoho z nejlepších seriálových počinů posledních několika let? Mr. Robot je projekt u kterého tvůrce od první minuty věděl, kam přesně se chce dostat a jde to zatraceně poznat. Ať už jde o netradiční kompozici jednotlivých záběrů, kdy často vidíme postavy v nepřirozených pozicích nebo pomalé rozplétání složitých vztahů mezi aktéry, všechno slouží svému účelu - vtáhnout nás co nejvíce do světa hlavního protagonisty, aby jsme i my tak trošku pocítili pocity osamění a odloučení od světa, kterými si Elliot prochází. Trošku škoda, že je prostředek příběhu kapku natahovaný a určitě by se dal zkrátit, aby zůstalo to podstatné a celé to mělo lepší tempo. Když ale pomineme místy pomalejší tempo a dostaneme se například k experimentálnějším dílům (sitcom, long-take, epizoda bez dialogů nebo divadelní hra), byl jsem v sedmém nebi a tetelil se blahem, že mi Esmail servíruje něco, co jsem ani doteď nevěděl, že mi chybělo. Naštěstí v podstatě celá poslední série funguje bezchybně a soustředí se už jen na důležité dějové linky, takže celé finále jsem si neskutečně užíval a u posledních pár epizod jsem přestával vnímat realitu, jak moc jsem byl vtažen do tohohle brilantně vystavěného světa. To, že mě seriál dokázal i na úplném konci stále překvapovat dějovými zvraty a odhaleními, už jen přidává třešničku, na už takhle neuvěřitelně chutný dort. Když pak přišlo na to, rozloučit s tímhle seriálem.. nechtělo se mi, opravdu se mi nechtělo... Come on. This only works if you let go too...(7.2.2020)

When you see a good move, look for a better one. O Mr. Robotovi by se nesporně dalo napsat mnohé. Například o vypiplané formální stránce, kterou jistě pěkná řádka článků zanalyzuje (ty úvodní titulky, to rámování postav do spodní třetiny/rohů obrazu apod.). Ať již co se týče nápadité práce s nespolehlivým vypravěčem, prolamováním čtvrté stěny, stejně tak jako se vyrojí rozbory do detailů promyšleného chladně vycizelovaného „fincherovsky-depalmovského“ (audio)vizuálu a jeho roli (speciálně pak od druhé řady, kdy Esmail režíruje již vše sám) či o tom, jak to vykradlo německý snímek Who Am I. O tom, jak je díky důmyslné struktuře jedno, jestli ony zvraty prokouknete v úvodních desítkách minut či až je tvůrci sami vyjeví, protože v obou případech to funguje, jelikož se s divákem hraje uvědomělá hra "vy si myslíte, že to víte a my moc dobře víme, že vy si myslíte, že to víte" po celou sezónu. Ovšem ono to na pointě stejně nikterak nestojí. Budou se pět ódy (nejen) na Malekův a Wallströmův výkon, stejně jako se vyrojí bezpočet článků o tom, jak je tu konečně dílo, které neprasí na Linux přísahající komunitu světa hackerů, blackhatů a jim podobných. Fóra budou přetékat diskuzemi řešícími význam každé věty, narážky a odkazu. Ovšem co zbývá „obyčejnému“ divákovi, kterému je v(ý)še uvedené jedno a chce prostě jen vidět dobrý seriál? Tak takový divák je na tom zdaleka nejlépe, jelikož jemu Mr. Robot v kostce nabízí „sakra zdařilý palahniukovsky anarchistický hackerský Fight Club říznutý v korporátní linii Underwoodovic nesmlouvavě nekompromisním pragmatismem“. Což už by i divákovi, který má o komunitě z odvrácené tváře moderních technologií obrázek jedině na základě románů s Lisbeth Salander, mohlo stačit k vyzkoušení pilotní epizody. Jestli mu sedne či ne je sice věc zcela jiná, ale Mr. Robot je i v dnešní vlně nebývale kvalitní televizní tvorby natolik unikátní a odvážný, že nabízí mnoho důvodů proč mu dát šanci i navzdory jeho občasným problémům s tempem vyprávění. A kdo ví, třeba si zrovna vás tvůrci hacknou a propadnete tomu. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 5/5 | S4: 5/5 | (7.9.2015)

"Fuck society." Aneb ten nejchutnější recept na to, jak rozpoutat emocionální katatonické tornádo... Jedna z nejpůsobivějších implementací narativní pragmatiky nespolehlivého vypravěče v historii seriálového média - nedokážu si totiž vybavit seriál, který je bezproblémově schopný vás tak efektivně dlouhodobě tahat za nos - a i přese všechny abstraktně mysteriózní výjevy a nakažlivé melancholické paranoie dokáže zachovat sebejistou smysluplnost a charakteristickou emocionální hodnotu. Seriálové zjevení, které nikdy nezavítá do klišé sféry a v neposlední řadě nabízí stigmaticky senzitivní zážitek v komplexně dominantní sofistikované hře o verifikaci pochybnosti světové nadvlády a převaze asociální teze společenských úsudků - navíc vizuálně a kompozičně nesmírně jímavé a řemeslně dokonale bravurní. Excelentní Rami Malek v ústřední roli notoricky anti-extrovertního nihilistického hackera Elliota se právem zapsal do análů nejikoničtějších seriálových hrdinů - totéž platí pro sekundujícího Christiana Slatera který se fantasticky zhostil temperamentu sugestivního mentora pana Robota. Projekt, který se může statně pyšnit jedním z nejimpozantnějších seriálových zakončení v dějinách a také adrenalinově a satisfakčně vypjatými epizodami, o nichž se bude přednášet na katedrách scenáristiky ve všech filmových školách. Geniální psychologický majstrštyk Sama Esmaila, který jednoduše nemá obdoby a jakoukoliv znatelnou konkurenci. Budiž toto úchvatné dílo opěvováno do konce všech konců... Jedním slovem neskutečné - jeden z nejintenzivnějších seriálových zážitků, co byl v historii kinematografie nabídnut. Doživotní láska, nad níž nikdy nezanevřu. Goodbye, old friend. Nikdy nezapomenem! 💗(23.12.2019)

• - Na začátku epizody Trenton (Sunita Mani) hackne Mobleyhův telefon s Androidem díky falešné webové stránce hioctane.dat.sh. Tuto stránku si můžete bezpečně otevřít a vyzkoušet. (Leopard105)

• - Rootkit je v seriálu i zajímavostech definován špatně. Jedná se o aplikaci, která získává (často chybou v systému) práva nejvyššího administrátora (v Unixech je to ROOT proto také název Rootkit - Root Toolkit). Díky tomu pak dokáže maskovat nejen svou činnost, ale i činnosti dalších aplikací nebo procesů. (grovik.net)

• - Datové centrum Steel Mountain je inspirováno datovým centrem Iron Mountain v Pensylvánii, které je 60 metrů v podzemí v uměle vytvořeném jeskyním komplexu bývalého vápencového dolu. (Mr.Ganja)