Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Warlukyn

Zatim super víc hádanek a tajemna, než se zdá...přidávám dojmy po 6 z 8 viděných, jako větší masakr, kdy podezřelých je 10 a více sem neviděl, právoplatně si to drží jasných 5* zatím, sem zvědav na finálko... ()

Rockerman

Už to tak vypadá, že se pokus natočit Temný případ po česku může podařit. Ponurá atmosféra severních Čech, výborné herecké výkony ( Stivínová, Dušek a další) a zajímavá zápletka. Děj je rozehrán na více " hřištích" a ty se nám zřejmě budou pomaloučku, polehoučku skládat a přibližovat. Zatím jen jedna výtka. Vyšetřovatel v podání Leoše Nohy mi moc nesedí. Příliš podléhá emocím a při výslechu se chová dost neprofesionálně. Chtělo by to většího kliďase s nadhledem, pak by má spokojenost byla téměř absolutní. První část lepší než druhá. Hodnocení si nechám až nakonec. (23.11.2016) Po pátém dílu si to už vyloženě vychutnávám a moc se těším na rozuzlení. (12.12.2016) Nakonec i toho Nohu jsem zkousnul. Myslím, že není v našich končinách podobného seriálu! Mám velkou radost z toho, že konečně amatér, který vypátral vraha, dříve než policie a dopustil se při tom nějakého trestného činu, nebyl za to popotahován, jak je v našich krimiseriálech zvykem. Je jen škoda, že Kosmo mělo jen pět dílů, protože to mi svým humorem pěkně vyvažovalo tuto depresivní věc, která svým posledním dílem přerostla v depresi tuplovanou. Pokud Zuzana Stivínová a Jaroslav Dušek nedostanou za své role nějakou cenu, tak je něco špatně!!! ()

jupisova

Dnes jsem shlédla poslední díl a jsem velmi spokojená... i když na mne padla velká depka. Zcela bezdůvodná zbytečná smrt a vyšinutý ........., který si je jistý tím, že se mu nic nestane. Jak smutné a jak pravdivé...Výborný Dušek, ten mě opravdu dostal. Stivínová skvělá jako vždy...Je zcela v pořádku vysoké hodnocení zdejších uživatelů, jen škoda, že není více konkurenčníschopných seriálů.. ()

Ombak▼Penari

Celou dobu atmosféra na dokonalou a zápletka budila velká očekávání. Nohy tomu nakonec podrazil až závěr, který se ukázal být až příliš banálním na to, jak velký pletenec tajemství a dějových linií se celou dobu kolem hlavní zápletky rozplétal. A naopak, pokud bylo hlavním účelem ukázat, jak se tato vcelku banální záležitost může stát rozbuškou pro eskalaci všech falešností okolo, tak mi zase scházelo alespoň nějaké podstatnější vyústění ostatních událostí. Nelze popřít, že jinak je seriál ve všech směrech jasně o několik tříd výše než běžná tuzemská produkce, ale závěr pro mě byl poněkud zklamáním. ()

Páně

Vysoce inspirované, kvalitně provedené, přesto však nedotažené. Atmosféra se povedla náramně a psychosociální sonda taktéž. Co je to ovšem všechno platné, když je příběh vystavěn poměrně mdle a stejně tak práce s charaktery postav není dotažena k dokonalosti. Jako velké zklamání pak na člověka působí, když zjistí, že celá pointa osmi dílů by vydala na jedno brakové dopolední krimi pro důchodce. V českých reáliích kvalitní nadprůměr, geniality svých zjevných vzorů to však nedosahuje ani omylem. ()

Wargoo

Bratia češi, úprimne vám závidím.. Závidím vám tento skvost plný hereckých skvostov, fantastickej atmosferickej scenérie, kamery, hudby, réžie a vypyplaného scenára ! Nedá sa vypychnúť len zopár postáv, nakoľko každá bola absolútne reálne zmáknutá, a ja som takto pri seriály nedýchal už riadne dlho. Naposledy snáď pri The Killing. Vynikajúce, moderné, s old school krimi prvkami. 5**** a 92,219% ()

anatheman

Odpudivé prostředí plodí ohyzdné bytosti. Ale nádherné seriály. Tleskám; toto zhmotnění sociálního pekla se Čechům brilantně vydařilo. ()

mala_kea

Technická stránka skvělá (kamera, hudba nebo výprava) a herecky taky fajn. Jaroslav Dušek byl bezkonkurenční, ale všichni ostatní taky zahráli pěkně. Díky tomu se daří budovat fungující mysteriozně-depresivní atmosféru. Námět solidní, jen bych uvítal lepší dramaturgický zpracování, který by se postaralo o vyrovnanější napínavost jednotlivejch epizod. Závěrečná pointa (resp. dopadení vraha) mě na jednu stranu potěšila, na druhou stranu se díky ní ukázalo několik zásadnějších dějovejch linek poměrně zbytečnejch (tak už to holt dopadá, když scénáristi tahaj diváka dlouho za nos) a závěrečnej díl působil dost uspěchanym dojmem. Jak už někdo psal, hodil by se díl na způsob "Den Míši Sýkorové". Jinak dobrá práce "světovejch" kvalit a jsem vlastně jenom rád, že nemůžu Pustinu označit za uplný zjevení český seriálový tvroby, protože kvalitní konkurence je v posledních letech překvapivě dost, jen tak dál! Čtvrtá silná hvězda za herce, atmosféru a filmařinu. ()

Eluin

Velmi dobré, zejména Dušek se na svoji roli více než hodil. Závěrečná scéna s ujíždějící zelenou krajinou vezme za srdce. ()

Faila

Slyšela jsem jenom chválu, stejně jsem se toho bála, ale naštěstí zbytečně. Doteď jsem udivená nad tím, jak skvěle dokáží čeští filmaři pracovat. ()

Raziel_cz

Rozhodně to vypadá světově... alespoň dokud režíruje Zachariáš. S nástupem Nellis se to filmařsky změní v průměr bez nápadů a atmosféry a jenom to podtrhne, že ani po třetím díle se tu pořád nic neděje, krom toho, že – jak napsal Jiří Pavlovský – všichni jsou hnusní a v prdeli. A tím třetím dílem jsem s tím skončil, takže hvězdy dávat nebudu. Třeba archetyp maloměstských kriminálek, britský Broadchurch, taky přistupoval k látce dost zeširoka, ale v jeho středu byl pevně zakotvený případ, se kterým bylo všechno spojeno, a dva hrdinové, kteří to neustále někam posouvali. V Pustině ten případ odstartuje nějaké události, ale pak už jenom koukáte, jak postavy pobíhají z místa na místo, mluví sprostě, chrápou s kurvami a vaří drogy, a sice víte, že se to nakonec nejspíš nějak spojí, ale zároveň máte pocit, že by se to všechno dělo i bez jedné protěžované ztracené holky, kterou někdo hledá asi tak pět minut z každého dílu a pak ho ještě setře Leoš Noha. Rozhodně je fajn, že to vzniklo a že co se týče české seriálové produkce, konečně se ji snaží kvalitativně někam dostat nejenom Čt, ale tohle pro mě (i přes tu Nellis především scenáristicky) nefungovalo. ()

Bohnice05

Zdá se to jenom mě nebo se tu někdo silně inspiroval Twin peaks? Šlape to však skvěle a já musím uznat, že všechny chvály, které jsem na seriál slyšel, byly pravdivé. Nejlepší český seriál. ()

hEROic

Kdyby vyprávění nebylo tak vleklé a místo toho se rozehrálo více rovin, mohla to být pecka. Těch opravdu dobrých pasáží je však příliš málo. Na české poměry velice slušné, což je však bohužel ve všeobecném měřítku stále málo... 75% ()

Doomedx

Decent.. na české poměry velmi vydařené a hlavně reálné herecké výkony víceméně celého štábu. Co mi trochu vadilo: natahování celého děje, klidně to mohlo být o 2 díly kratší; většina epizod končí clifhangerem; pár vyloženě filler dílů a nebo naopak úplný skok k jinému tématu, který po celkovém ukončení seriálu zůstává otevřená / nedořešený, takže si pak člověk říká proč tam vůbec tu odbočku dali (Pásek a zdrogovaná Míša např). Hudební doprovod byl solidní, ale dost často se opakovala jedna a ta samá melodie, která po pár dílech začla být dost otravná. 80% ()

Colleague

Naprosto fantastický seriál, po posledních zkušenostech s českými filmy jsem chvílemi ani nevěřil, že se dívám na ryze český výtvor. Jen tak dál, snad u nás začíná svítat na lepší časy. ()

Evander

Osobně se na Pustinu dívám ze dvou naprosto odlišných úhlů pohledu současně. Ten první, podle kterého v podstatě i hodnotím jednotlivé díly, akcentuje zejména řemeslné zpracování seriálu, a tedy kvalitní a poctivou filmařinu, která se v našich luzích a hájích jen tak nevidí. Autenticita prostředí je až neuvěřitelná a herecké výkony většiny mě neznámých herců též velice přesvědčivé. Můj druhý pohled, který uvedu pouze v komentáři (hodnotit dvakrát nemohu 😊), odráží, jak se mi seriál líbil, jak na mě působil a hned na úvod zmíním, že znovu bych si ho nepustil. Kdybych dopředu věděl, co konkrétně bude jeho obsahem, asi bych si ho též nepustil. Přibližně polovina seriálu je naprosté psycho, řekl bych o feťácích a troufnu si tvrdit, že těm je tato podívaná i určena. Pro jen trošku normálního, dospělého diváka bude minimálně polovina seriálu opravdu velice těžko stravitelná. Tři díly se mi líbily. Byly to zejména ty, kde gradovalo napětí, děj se posouval kupředu a nesoustředil se na nápravné zařízení pro dospívající chlapce, mladistvé feťáky nebo život kněžek lásky na kamionovém parkovišti. Napětí nechybělo většině dílů, ale v některých se děj příliš neposouval, a tak se divák utápěl spíše v tragičnosti života místní komunity, který upřímně za moc nestál ani abstrahuji-li od událostí v seriálu. Celkově se dá říci, že svou atmosférou seriál připomíná filmy z léčeben, které obecně nemám rád nebo filmy o feťácích, které bytostně nesnáším. Můj závěr je tedy takový, že nikomu, kdo je naladěn na stejnou vlnu jako já, seriál ke zhlédnutí rozhodně nedoporučuji (nepříjemně strávený čas, který snad každý umí využít lépe), těm, kterým uvedená tematika nevadí či se dokonce líbí, lze seriál s klidným svědomím doporučit díky jeho kvalitnímu zpracování a autentické atmosféře. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby