Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Stíba

Temný případ po Česku? To mě napadlo hned jako první... Ale k seriálu. Pustina je mnohem víc sociálním drametem ušitým na hodně konkrétní prostředí než promyšlenou detektivkou, o kterou tu jde až hodně v druhé řadě. Vizuál je výborný (už jen to intro mluví za vše), ději ryjícímu ve všech možných mezilidských vztazích taky není třeba příliš vytýkat, postavy zajímavé a kvalitně zahrané (Dušek i tak ale vyčnívá o třídu) a nějakých hmatatelných chyb nebo nedostatků celkově málo ale o to možná výraznějších. A to je často úděl jinak výborných počinů, že některé věci pak pálí o to víc. Hodnocení hvězdičkama je pak totiž často nefér a tady ty 4* jsou za mě skálopevně silné a hodně se hrabající nahoru. Dík a gratulace, tohle nám tu chybělo. ()

iNKa 1104

Páni. Jestli někdy v našich vodách vznikl filmový příběh (ač na formátu minisérie) s pelem světovosti, pak to musí být Pustina. Bez dlouhého přemýšlení výtečné: od atmosféry, vizuálu - a že promluvy detailů tak miluju! - hudby, zvuku až po vrstvy příběhu v nenásilně vyprávěném filmovém obrazu. Umělecký klenot, kde houstne vzduch a neční herecké skeče a doslovnost (což je právě to typicky "české", co vnímám v naší tvorbě negativně). Casting je přesně vychytaný a herectví přesné. (Ta hloubka či netečnost očí!) Vypravěči příběhu jsou Hanka (Zuzana Stivínová) a Karel (Jaroslav Dušek), okolním společenstvím pranýřované postavy, ať už pro své postoje nebo skandálnost a vykořeněnost. A jsou to právě oni, kdo nastavují neúprosné zrcadlo svému okolí a obnažují jeho charakter až na dřeň. Ne nadarmo se říká, že teprve v těžkých časech poznáš člověka. Bravo celému týmu a díky HBO! ()

JetDryerFan

I přes pomalejší rozjezd nabízí Pustina velmi zajímavý děj s mnoha skvělými postavami. Obsazení je na jedničku, Stivínová je výborná, vynikající Dušek je zase téměř permanentně na ránu, skvělý byl i můj oblíbenec Cina i jeho brácha Benoni, Holubová atd., atd., přehlídka herců to byla exkluzivní, stejně jako velmi povedená hudba nebo dějové zvraty. Pro to všechno člověk rád odpustí i to, jak urputně a zbytečně moc se seriál snaží navodit atmosféru temného, depresivního vidlákova. V závěru je to povedený počin, který budete chtít zhlédnout na jeden zátah. ()

Kitcat

Pustina vyšla v roce 2016 a já ji hodnotím až teď...co se stalo? Sama nevím :D, každopádně o Pustině jsem slyšela strašně moc, ale přesto jsem si ji pět  celých let co o ní slýchám, nepustila. Když jsem to konečně v roce 2021 napravila, zjistila jsem, že přece jen máme být v Česku na co pyšní (myslím na současnou filmografii). Pustina má charakter, má skvělý příběh, super lokalitu!!!, obsazení ale hlavně to dohromady všechno vyšlo a jakmile si pustíte jeden díl, chcete další a další. Co opravdu kvituju je celé zpracování, myslím tím, že tady nejde jen o příběh (jako se často u krimi sérii stává), tady jde o cinematografii o vizuál a to vše tady dopadlo na 1 s hvězdičkou. Opravdu ze současnosti jeden z nejlepších českých projektů a hravě může konkurovat i těm zahraničním. ()

Kalimero13

Což o to, že tu máte skvěle depresivní prostředí, kameru a zajímavou sociální sondu za hranici bubliny většiny lidí, když jako kriminálka je to po obsahové stránce naprosté faux-pas.  Geniální scénář u detektivky poznáte tak, že závěrečné rozuzlení vás přibije do křesla s vědomím, že jste to měli celou dobu na očích, že všechny důkazy ležely přímo před vámi a vy sami jste to mohli odhalit. Proto je součást zábavy neustále rozvíjet vlastní teorie a snažit se přijít věcem na kloub a je na tvůrcích, aby vás neustále držel krok za nimi.Ti dobří to zvládnou a těm pak vzdáte hold, že vás přechytračili použitím fér praktik. A pak jsou tu tvůrci jako v případě Pustiny, kteří na vás 8 dílů valí různé dějové linky s rádoby WTF momenty a na konci vše spálí, použijí DeusEx Machinu a vysmějí se vám do obličeje, protože každý jednotlivý moment, který jste se snažili analyzovat a rozšifrovat, byl zbytečný. Doslova. Celý příběh je z pohledu kriminálky podvod na diváka. Pokud vám tedy jde hlavně o obsah, ruce pryč. ()

Flexaret

Instantní beznaděj made by HBO. Po všech směrech dobře natočený a zpropagovaný produkt. Štěpán Hulík je jeden z mála současných českých scénáristů, u něhož jde vidět, že si na své práci dává záležet. Bohužel, v případě Pustiny je tu přehršel témat a postav, z nichž některé dostávají příliš mnoho prostoru a některé ho mají naopak zoufale málo. Jak hlavní tak i vedlejší protagonisté mají jen jednu hereckou polohu, spíš než k plnohodnotným postavám mají blízko k základním archetypům a v některých případech až ke karikaturám (některé vedlejší postavy). Chápu, že v porovnání s většinou české tvorby naopak působí životně ba přímo autenticky. Celý příběh je drama mezilidských vztahů, kriminální motiv je spíše jen katalyzátor. Problém je v tom, že k slibovanému dramatu nedochází, spíš jen k náznakům, které nechávají diváka na hranici komfortní zóny. ()

Panacek

Potvrzuje se mi obava, ze Severni Cechy jsou jeste tvrdsi oblast nez bratislavska Petrzalka. A to uz je kurva sracka co rict. Toto je opravdicky, nefalsovany realismus, zkratka zivot, jaky vsichni zijeme 27 hodin denne. Jdu si vyhonit do toho zkurvenyho listi. ()

bono22vox

Česká seriálová událost roku... A možná i několika let... A to i přesto že přece jen sérii v posledních dvou dílech začal docházet dech. Přesto velké díky za tento počin ()

Shaleman

Po Hořícím keři další zářez do kvalitních seriálů. Překvapivě Pustina čistě česká bez tvůrčí pomoci zahraničí a tak Česká republika dokazuje, že na to má. A to v dost vážné rovině. Pustina totiž není klasický "západní" seriál. Svým temným artovým vzezřením se blíží spíš k severským počinům a tak stejně jako ony má co říct. Pro mě jen byli první čtyři díly artové možná až příliš a tak můj vztah k seriálu začal velice vlažně. Naštěstí se jedné z hlavních postav ujal absolutně bravurně Dušek. Opravdu bych do něj neřekl, že je schopen bezpečně vést tak vážnou roli. A je to právě on, kdo mě u seriálu nakonec udržel. Ještě bych mohl vytknout zbrklost tvůrců v posledním dílu, který byl oproti minulým takový nějaký nevyrovnaný a chybělo mi i rozuzlení osudů některých postav, které svým zmizením ze scénáře v závěrečných epizodách zbytečně zjednodušili jinak pěkně zamotaný děj, ale co... Takovému seriálu nějakou tu mouchu odpustíme a budeme doufat, že se jejich řady rozšíří, protože na to evidentně, když se snažíme, máme. ()

spacylemon

Zjištění č. 1: Jan Cina je herec. A ne jen transvestita z novácké přehlídky obskurit. Zjištění č. 2: Leoš Noha je HEREC! Jo, dostal jsem záchvat smíchu, když se prvně zjevil a já čekal, že do té temnoty a deprese zahlaholí "dobjej" nebo zanotuje: "já jsem buzerant a přicházím k vám z české země", ale zvládl to s noblesou. Hraje minimalisticky, ale přesně.......... Akorát mám furt neodbytný pocit, že každou epizodu čekáme na cliffhanger, který je navíc zavádějící, ale jinak se - přes všechno to budování atmosféry - děj posouvá jen minimálně... ()

Henry Morgan

První díl mě vtáhl do děje a už nepustil! To bez debat. Syrová, obnažená krajina hnědouhelné pánve, zámek Jezeří jako hlavní kulisa symbolizující kontrast krásy a pekla. Lidská malost, zloba, vztahová i obecní stísněnost. To všechno hrálo tvůrcům do karet a využili toho beze zbytku. Stivínová prý excelovala, ale mně to tak nepřišlo. Strach, který prostoupil obec Pustinu vyzařovaly oči všech herců, ale jenom ona působila celou dobu jako zmučený Kristus před posledním nádechem. Trochu mě to irituje. Tyhlety srdceryvně pronášené projevy, ženy, které se neustále tváří jako stvořitelky světa, jež ale, byť nepostrádají vnitřní sílu, stále tápají a o to víc se tváří zarmouceně a zkroušeně. Jsou pro mě jako pěst na oko. Dušek naproti tomu bravurně zvládl, co se po něm chtělo a určitě i něco navíc. Konečně první role, ve které se očistil od plytkých komedií a zahrál to konečně jako chlap. Jeho postava nezůstane zapomenuta. Ale nejsem herec, tudíž mi nepřísluší soudit herce. Tu jednu hvězdu ubírám za děj, protože byť to všechno logicky navazovalo, mělo to hlavu a patu, nebyly tam žádné nesrovnalosti, tak celý závěr byl vlastně o dvou dílech a postupně se mi vkrádá do hlavy myšlenka, jestli vlastně nestačilo natočit jen dva díly. Hmm, jasně že ne, je to holá blbost, nicméně časový skok a celkově jiná atmosféra, zapojení ústředních postav do děje - najednou se nenechali sklíčeně unášet dějem, ale sami něco konstruktivně tvořili - byly sice dobrým kořením,ale měly přijít dřív. Navíc některé linky se jeví jako balastní s ohledem na samotný konec a vyřešení - žádná dedukce alá Sherlock Holmes, ale ryzí věda a logická hádanka, kterou však vyřešil ten nejpotrhlejší, přestože byl tak snadno uhádnutelná. No, prostě, špetka zklamání se tam někde vznáší! ()

Forty-

Mamon, Bukowski, Rapl etc. - vsetko bolo uz velmi slusne, ale Pustina konecne posuva Cechov do boja o dramaticke medajle k skvelym serialom z Britanie, Ameriky, ci Skandinavie. Bravo! ()

Oonika

Prvně musím říct, že jako český seriál je to naprostá špička a neuvěřitelně mě to překvapilo. Další věci už jsou čistě subjektivní, prostě mi úplně nevyhovoval ten koncept, kdy vlastně celou dobu nevím vůbec nic a všechno se dozvím až na konci. Jinak herecké výkony úplně famózní, atmosféra velice zneklidňující. ()

markotter

Temnější než Temný případ, zapeklité jako Most, v porovnání s ostatními českými kriminálkami neporovnatelné. Pustina se moc hodnotit nedá, Pustina se musí vidět. ()

LordMysti

Hodnocení pro český nekomediální seriál a myslím že plně zasloužené. Takto ponurou a depresivní stylizaci filmu jsem dlouho neviděl, příběh parádně napínavě odvyprávěn, hodně silné postavy a celkově vše do sebe zapadalo. Také kvituji uzavřenou sérii bez zbytečného natahování, to je ta správná cesta. ()

mdouglas

Na české poměry určitě nadprůměrný seriál. Co určitě stojí za vyzdvihnutí a co jde ještě víš, než jen někam k nadprůměru, je kamera a díky ní tvořené úžasnné, kompozičně dokonale zvládnuté, záběry. Ani za herecké výkony, výbornou ponurou atmosféru či výběr lokací se tento počin nemusí stydět. Ne všechno kolem Pustiny je ovšem dokonalé. Několik věcí mě trošku zklamalo. Asi to nejzásadnější je rozuzlení celého pátrání po pachateli, ke kterému dojde v postatě jen tak zázrakem, respektive na to jak je pomalu rozvíjen děj, na snahu o budování vedlejších dějových linií přes 8 dílů, nemuselo k rozuzlení dojít během posledního dílu, natož během posledních cca 30 minut. Vedlejší dějové linie jsou další věc, ne všechny byly za mě dostatečně využité. Jinak řečeno, nemuseli v seriálu vůbec být. Třeba by se tim i zamezilo místy zbytečné roztahanosti a zbyl by prostor pro linii hlavní. Každopádně se jedná o kvalitní seriál, který stojí za to vidět. Netvrdil bych, že se nutně jedná o seriál desetiletí, nebo že je to to nejlepší co v seriálové tvorbě za dlouhou dobu vzniklo. Pravda, moc konkurentů se nenajde, ale třeba takový Cirkus Bukowski se může relativně klidně s Pustinou srovnávat. ()

Parm1

Nejlepší temná Česká kriminálka. Tohle mi připomíná filmy s Hrušínským ještě z dob Československa a nevěřil jsem, že z naší produkce někdy něco takového ještě uvidím. ()

Pafnuc

V rámci světové produkce kvalitní standard, nicméně z pohledu malého českého brutální natržení zadnice všem ostatním pokusům o seriály, že je to skoro až komické. Asi to bude nakonec přece jen jen o penězích. ()

Evny

Jak už tu mnohokrát zaznělo, jsem v šoku, že něco takového vzniklo právě u nás. Většinou se českým počinům obloukem vyhýbám, ale na doporučení jsem dala Pustině šanci. Ve zkratce - naprosto perfektní, ale zasloužilo by si to lepší konec, i když v reálném světě, by to asi takhle přesně bylo. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby