Dětská hra

• USA Child's Play (více)

Legendární horor o panence Chuckie, hračce s duší sadistického vraha. Pojďte si hrát!!!  I kdyby americký režisér Tom Holland už nenatočil nikdy nic jiného, bude jeho jméno již navždy zapsáno zlatým písmem na zdi slávy moderní popkulturní hororové zábavy. Právě díky němu se totiž na první pohled triviální větička „Pojď si hrát“ stala v roce 1988 nesmrtelnou.Za hlavního hrdinu jeho klasického hororového thrilleru Dětská hra by šlo považovat malého chlapce Andyho, který právě oslavil šesté narozeniny. Ale pravda je taková, že prim v tomto snímku, který se v průběhu let rozrostl o čtyři další pokračování a letos se dokonce dočká vlastního remaku, hraje především hračka, kterou Andy dostane jako dárek. Panenka Chucky totiž není zdaleka tak roztomilá, jak se zprvu tváří. Pomocí prastarého voodoo rituálu se do ní během zatýkání převtělil umírající psychopatický vrah Charles Lee Ray a je jasné, že dřív nebo později se svět dozví o jeho návratu. Jenže kdo malému klukovi uvěří, že jeho malá hadrová panenka sprostě kleje, provádí naschvály a občas také s velkou zálibou zabíjí? Je to chyba, že dospělí svým dětem tak málo naslouchají. Teď za to někteří budou muset zaplatit svým životem. (oficiální text distributora)

J.Lajner

Je to zvláštní, ale prakticky každý si dnes vzpomene na nějakou tu strašidelnou hračku z dětství. Takovou tu hračku v pokojíčku, ze které jde po zhasnutí světla strach. Klaun, obří plyšák, gumový had a samozřejmě panenky. Invenční horor Dětská hra režiséra Toma Hollanda s tímto strachem funkčně pracuje. Příběh o panence, do které se pomocí voodoo magie přenese duše sériového vraha, rozvíjí motivy s dětskou imaginací a nevyhnutelnou kolizí se světem dospělých. Malý Andy (Alex Vincent) samozřejmě ví, že panenka žije a páchá zlé věci, ale dospělí mu nevěří.  S tímto klasickým klišé operuje Dětská hra až do okamžiku, kdy panenka Chucky odhalí svou skutečnou tvář. První třetina, připomínající spíše temný thriller, tak vlivem děsivé scény s chybějícími bateriemi, přejde plynule do hororové roviny. Snímek vznikl v době, kdy byl trh se „slasher“ horory poněkud přesycen a divácká obec prahla po něčem novém. Všem těm maskovaným zabijákům už poněkud docházel dech a horor Toma Hollanda přinesl očekávanou změnu. Chucky, tvořený herci v kostýmu a animatronickými loutkami, byl do určité míry parodií na tyto zabijáky. Místo dvoumetrového Michaela Myerse s mačetou, tu byl malý rarach s nožíkem. Šlo o chytrý tah, který zároveň sváděl k neotřelým režijním postupům. POV záběry, evokující pohled z očí vraha, zvyšují napětí a dodávají těmto pasážím voyeurský nádech. Chucky je malý, nevyzpytatelný, zákeřný a navíc má svou jedinečnou osobnost, protože podobně jako Freddie Krueger umí mluvit. Dětská hra obsahuje řadu logických lapsů a klasické klišé v podobě zdánlivě mrtvého vraha, který se musí ještě několikrát vrátit, aby diváky naposledy vyděsil. Originalita námětu, perfektní triky a na svou dobu výborná řemeslná stránka filmu, však veškeré nedostatky s přehledem zastiňují. Dětská hra je vskutku hravý, na několika místech děsivý horor, který přivedl k životu ikonického padoucha s kšandami a čupřinou rudých, nylonových vlasů. ()

stitch7

/// Jasně, u filmu s vraždící panenkou bych se asi nebál i kdyby byl lépe natočený, zábavný a alespoň trochu napínavý ale je určitě. Rozumím, že to je prostě blbina, ale to neznamená, že určitý věci nemohly být zpracovaný o něco líp. Třeba to vyšetřování na začátku. "Jděte pryč! Moje dítě je rozrušené!" "Ok" nebo scénka, kde Chucky jde po policajtovi v autě, které nezpomalí, i když nikdo nemačká plyn. A závěrečné zmrtvýchvstání bylo taky dost natahované. Jsem ale rád, že jsem si alespoň jedničku pustil a na kapitolu v Dead By Daylight se tak pěkně naladil. Nevím však, jestli to vidím na další díly. ()

KASUGI

Vraždící panenka zrovna nezní jako námět na dobrý horor. Ale Chucky by tím dobrým hororem být mohl. Dokud totiž vraždí v anonymitě, tedy v podstatě takovým stealth stylem, všechno funguje naprosto skvěle. Kdo by podezíral panenku, že? Atmosféru to taky má, zejména scéna s baterkama je povedená. Jenže právě po téhle scéně se Chucky odkope a všem se ukáže. Jakmile už o něm ví i detektiv, jde všecko do kopru, protože nastává fraška o tom, jak si nikdo nedokáže poradit s malou panenkou. Finále je nekonečné, Chucky pořád vstává z mrtvých a nikdo ho není schopný zabít. Jako chápu, že je v panence kouzlem převtělený vrah a má tedy nějakou nadpřirozenou sílu, ale samotná váha panenky, cca pár kil, tam pořád je a v kontextu toho tam nastává řada trapných scén. Navíc jsem si myslel, že finále jedničky se odehrává v továrně na hračky - to je bohužel až dvojka, takže celkově zklamání. Chucky je sice kult a neschovávané béčko, ale měl na víc. ()

pfa

Velice dobrý horor, kde se do dětské panenky převtělí brutální vrah. Ve své době patřil tento film k těm hodně zdařilým a nic z toho neztrácí ani dnes. [8/1O] (Child's Play, USA, horror) ()

Pit

Dobrá myšlienka, na tú dobu dosť dobre spracované a v tých ešte mojich teen časoch, nebolo mi všetko jedno. ()

BloodMax

Když jsem jako malý sledoval ten děsivý masakr, který Chucky dělal, tak jsem byl velmi ostražitý vždy když jsem byl sám a blížila se noc...opravdu ve mě zanechal ten pocit strachu...dnes na to rád vzpomínám a přemítám o tom, kolik vlastně filmů ve mě nechalo něco podobného!? Většinou si pustím film a za chvíli nevím ani o čem byl, ale když mě vtáhne do sebe nebo vžiju se do některých postav, tak takový film u mě zabodoval...bohužel v poslední době to byl asi jen Avatar... :( ()

jefff

Jedna z osmdesátkových klasik, která se mi do rukou dostala teprve dnes a i přes mírnou zašlost mě Chucky bavil o dost více, než velká spousta jiných žánrových pochoutek natočených v té době. Velký obdiv má skupina trikařů, kterým se panenka opravdu povedla a nejen, že má pořádně hororovou image, tak je neuvěřitelně živá. Lepší jak digitální triky dneška. Tato panenka měla totiž opravdové charisma a to pc grafika prostě mít moc nemůže. Napínavé až do konce. ()

venca163

Haha! :D Taková legenda, co mě děsila od dětství, kdy jsme si o tom vyprávěli na letních táborech a všichni jsme z toho byli zesraní (já to tehdy ani neviděl) a pak se na to člověk koukne a je to taková ptákovina. Nu, co se dá dělat, legenda zemřela. Musím ale popravdě říct, že dokud nebyl Chucky poprvé vidět, stálo to za to. Atmosféra jako blázen. Potom už v podstatě sračka =). Takže tak za 60%. ()

Mythago

Nápad určitě zajímavý, ale jinak je film hrozně nadhodnocený. Nuda, nuda, nuda, Chucky, nuda, nuda, Chucky, nuda, trochu zčernalý Chucky, konec. ()

Jello Biafra

Skutočná hororová klasika, z ktorej dýchá úžasná atmosféra 80tých rokov. A osemdesiatkové horory mám ja moc rád. Práve v tejto ére sa doslova presekali na plátna kín a neskôr aj do popkultúry takí maniaci ako Freddy Krueger, Jason Voorhees, Pinhead a práve vraždiacia panenka Chucky, ktorej prepožičal svoj hlas Brad Dourif. Z Chuckyho samotného ide doslova strach, ale zároveň má neuveriteľné charisma a dáva kruté hlášky. Triky sú viac než vydarené a tento skvelý horor je len ukážka svojej doby kedy sa ešte točili kvalitné horory oproti tým dnešným úbohostiam, ktoré pripomínajú skorej paródie. Snaď je v mojom prípade výhodou že som si film pozrel až teraz, pretože mnoho mojich vrstovníkov videlo tento film v detskom veku a báli sa vlastných hračiek. ()

KingObscene

První a podle mě nejlepší díl kultovní filmové série s ikonickou vraždící panenkou Chuckym, který je známým pojmem i mezi lidmi, kteří ani jeden film ze série neviděli. Jedná se o zásadní film mého života už jen kvůli tomu, že se mi k němu váže vzpomínka na večer/noc, kdy jsem byl poprvé sám doma, koukal se na Dětskou hru na Nově a když se mi chtělo na záchod, radši jsem se vychcal do prázdné krabice od džusu, než abych šel na záchod :-) ()

fiLLthe3DD

Tak jsem si dal po letech opáčko a velmi mile mě to překvapilo - v rámci atmosféry, počtu vražd a sympatického psychopata asi tak na úrovni Carpenterova Halloweenu (v rámci slasheru je pak Dětská hra hned po Halloweenu jednoznačně nejlepší horor :)... Napínavé, tajemné, nepředvídatelné a Chucky je rozhodně lepší hláškující maniak než takový Freddy... ()

Danoboss

Niet nad kvalitný detský strach doplnený bratovými hláškami po skončení: "Nepúšťaj tú vodu tak silno, inak vystrekne Chucky". Film som si pozrel nedávno a síce som sa už nebál, ale film to bol aj tak veľmi dobre pozerateľný. Tri hviezdičky plus ešte jedna z nostalgie a strachu že sa mi Chucky pomstí... ()

The Viper

Vrahova duše v rozkošné panence ? Proč ne ! Skvěle natočený horor se skvělou nápaditostí ve výběru vraha. Chucky to s obětmi umí a já se při filmu skvěle bavil i děsil toho, co přijde. ()

civrss

Největší noční můra mého dětství. Poprvé jsem panenku Chucky viděl možná v deseti letech a můžu odpřísáhnout, že spoustu nocí jsem spal otočený směrem do místnosti, abych na Chuckyho náhodou viděl, kdyby mě chtěl zapíchnout. Momentálně spíš nostalgie, ale v době kdy byl film natočen musel být rozhodně trhákem. ()

Sdoom

Klasika 80. let se všemi pozitivy a negativy, které k tomu patří. V dnešní době bych možná přidal za lomítko v žánru filmu i komedie, protože hodně scén dnes už spíš vyloudí úsměv než vnitřní napětí diváka. Je to prostě příjemně zábavná blbost, od které když člověk nic nečeká, tak si nemůže stěžovat. :-) (Blu-ray, orig.) ()

MsUtahraptor

Vítejte v Americe, zemi, kde (zdá se) radši koupí děcku ohavnou mluvící pannu než aby se mu sami věnovali ("Chceš obejmout?"). Nevím, zda to bylo úplně účelem, ale celá řada panenek by dle mého měla skončit na hranici, posedlá či ne. Já bych na to ani nešáhla, nanejvýš dokopala na dvůr, posolila, polila benzínem a zapálila. Horor průměr, postavy typicky blbé ale ten Chucky... Fůůůj! ()

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

08.01.2023

Ačkoliv kina už měsíc drtí druhý Avatar, našel producent Jason Blum přece jen zase jednou skulinku k úspěchu. Hororová M3GAN o panence s umělou inteligencí, která se vydá na dráhu dalšího Chuckyho,… (více)

Mark Hamill je nový Chucky

Mark Hamill je nový Chucky

31.03.2019

Hororovou klasiku Dětská hra čeká reboot a studio Orion Films čerstvě oznámilo, kdo bude v nové verzi dabovat kultovní vražednou panenku Chuckyho. Roli se upsal slavný herec a zkušený dabér Mark… (více)