Výkupné

Ransom

Výkupné

Ransom

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 121 min (SE: 139 min)

Ron Howard natočil celkom zaujímavý kriminálny thriller o únose dieťaťa. Žiadny trápny film s americkými černochmi na dynamickú rapovú hudbu, kde svalnatý chlap zachraňuje svoje dieťa, ale tu išlo o príbeh milionárskeho syna za účelom výkupného a za účelom pomsty z frustrácie konania známeho milionára. Takýchto filmov je veľa, ktoré využívajú rôzne techniky, no všade ide v podstate o to, nezaplatiť a bojovať, no realita býva skôr taká, že sa dotyčný často hľadá až po zaplatení. 96 hodín a Tajomná rieka ma zatiaľ fascinovali najviac, no mali výhodu toho, že sa tam sa jedná o prostredie polície, akýchsi bezpečnostných zložiek, veľmi podobný je aj film Muž v ohni, ktorý mi príde však prehnaný, zbytočne brutálny a mierne nesprávny a chýbajú mu tie detaily, ktoré sú napríklad vo filme 96 hodín. Zbohom baby a 96 hodín: Odplata sú veľmi triviálne, dosť jedinečné, ale stále dobré. Výkupné patrí medzi filmy, ktoré odštartovali celú plejádu takýchto filmov a musím uznať, že celkom slušne. Je pravda, že je natočený podľa istej šablóny, aby bol zaujímavý a že zrejme by sa to tak šťastne neskončilo, najmä ten závere, ktorý bol dohnaný do konca, kde svoj hnev postava Toma zavŕšila, zároveň si chránil život spôsobom, ktorý sme videli v mnohých filmoch a zároveň to riešila aj polícia, no najmä ten priebeh ukazuje na slušnú prácu. Chcel som tomu dať 4 hviezdy, no ono je to tak na 3 a pól, najmä pre pár pózerských a menej reálnych skutočností, či zbytočností v konaniach. Inak nezabúdajte, že sa unášajú ľudia aj z chudobných rodín, pre rôzne dôvody a ktoré nemajú na výkupné.(2.4.2013)

Já budu zase absolut: vynikající thriller. Pochopil jsem z něj, že postava, kterou hrál Mel Gibson (skvěle) postupovala proti všem pravidlům, podle kterých se takové únosy řídí. To je myslím pro rozehrání příběhu (který je plný napětí od začátku až do konce) velmi dobré. Film se toho drží po celý další děj a my máme proti sobě dva neústupné chlapíky (tím druhým je Gary Sinise, také skvělý) a jen čekáme, kterého jeho nervy opustí dřív. A o závěru filmu ani nemluvě. (Skvělý.)(31.3.2003)

Mám rád, keď je aj prostá zápletka, ako je tu únos syna a žiadosť o výkupné, spracovaná takým originálnym spôsobom. Má množstvo nečakaných dejových zvratov, takže nie je možné predpokladať čo sa stane o 10 minút, a to sa mi veľmi páčilo. Z hercov zahrali perfektne Mel Gibson i Gary Sinise, jediný, kto mi tam prekážal bola Rene Russo, ktorá mi nie je sympatická a hrať podľa mňa tiež veľmi nevie. Originalita scenáru je asi najväčším plusom, ešte lepšie by to však bolo o 20 minút kratšie.(28.3.2012)

Majitel velké letecké společnosti Mel Gibson, kterému unesli syna, bere spravedlnost do svých rukou. Odmítá vyjednávat s únosci, kterým nevěří, stejně tak jako policii. Stanoví vlastní pravidla, která jsou asi pěkně riskantní a výkupné za syna nezaplatí. To je sice hezké, ale film právě v této chvíli ztrácí na věrohodnosti a takováto oklika, nebo originální prvek je stejně k ničemu, protože pak už se nic překvapivého neuděje a thriller skončí tak předvídatelně, že nechápu, proč si tvůrci sami tak komplikovali život, když stejně nabídli hollywoodský konec. A co taky čekat od režiséra Rona Howarda. Mé hodnocení: 60%(10.2.2009)

I přes (silnou) počáteční nezajímavost a tuctovost mě Výkupné nakonec dokázalo celkem strhnout, a to především díky výborně šlapající druhé polovině - až podezřele odlišné od zbytku filmu - a hercům, kteří se v ní konečně probrali a začali pořádně hrát (poklona Gibsonovi a Sinisemu). Ne, že bych se vyžívala v násilí (to vůbec ne), ale příjemně překvapilo, že na konci nešetřili krví, aspoň to vypadalo reálněji a vůbec to působilo lépe. Celkově fajn thriller, vzpomněla jsem si při něm na Arlington Road s Jeffem Bridgesem. 7/10(6.6.2018)

• - Postavu Jimmyho Shakera mal pôvodne stvárniť Alec Baldwin, ktorý ale odmietol kvôli zlej povahe postavy a z dôvodu námetu filmu ohroziť dieťa. (fishki)

• - Během premiérového měsíce vidělo film v českých kinech 40 373 diváků, což znamenalo tržbu 2 309 002 Kč. Snímek se tak stal 4. nejnavštěvovanějším filmem měsíce ledna 1997. (cinema_cz)

• - Natáčanie bolo o niekoľko dní oneskorené z dôvodu Gibsonovej akútnej appendoktómie. (fishki)