Výkupné

Ransom

Výkupné

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 121 min (SE: 139 min)

U filmů je pro mě asi nejdůležitějším prvkem scénář. Podle něj většinou posuzuji, jestli se mi film líbil, nebo ne. Výkupné je přesně ten případ, kde je scénář nosným pilířem a celý film drží hodně nad průměrem. Když se k tomu připočtou perfektní herecké výkony v podstatě všech herců, tak z toho vychází dost slušná podívaná. 95%(28.8.2016)

Nápad obrácením výkupného v odměnu je sám o sobě geniální. Od druhé půlky tam film graduje přímo brilantně. Především finále začínající v Mullenově kanceléři až do krvavé lázně ve vitríně je z kategorie nezapomenutelných. Herecké obsazení je bez komentáře, kromě dvou hlavních hvězd jsem ocenil roli mého oblíbence Liev Schreibera, tady ještě hodně mladého.(6.3.2008)

"Nejsem manželský poradce !! Mám zachránit chlapce.." ;) Typický Ron Howard, který sice zvládá i s pomocí jako vždy famózního Jamese Hornera, jehož o pár filmů později nahradil další mistr oboru Hans Zimmer, napínat divákovy nervy jako starý kšandy jako dnes již málokdo, ovšem rozehrává velkou spoustu potenciálně zajímavých motivů, které však nechává nevyužitými, když podobně nezřídka nakládá i s postavami.. Jeho biják s opravdu velmi dobrým twistem - Tady vedle hned několika dalších..;) - který si vypůjčil coby stejnojmenný remake od Glenna Forda, stojícím na předpokladu, že Melu Gibsonovi, který si s gustem zahrál trpícího muže, který potřebuje mít vše pod kontrolou, že únosci syna tak jako tak nevrátí.. Zoufalí lidé zkrátka dělají zoufalé věci.. A právě tradičně skvostný Gibson oscilující mezi dvěma hereckými polohami - Znovu tak trochu dojde na Šíleného Maxe.. - Výkupné činí tak dobrou žánrovkou, která je však v důsledku mnohem chytřejší a šikovněji napsaná, zvlášť když musí brzy ukázat zločince, aby mohl rozehrát hru na kočku a myš, než se může zdát a než nastolený subžánr běžně nabízí..(5.1.2017)

K tvorbě režiséra Rona Howarda mám letitý respekt. Mel Gibson v asi nejhvězdnějším období své herecké kariéry (za sebou měl čerstvě Statečné srdce i ambiciózního Muže bez tváře, diváci navíc stále v dobrém vzpomínali na jeho Smrtonosné zbraně) tenhle scénáristicky vydařený kousek táhne od první minuty a hned několikrát výtečně graduje (likvidační tah chladnokrevného Garyho Sinise, dialogy po telefonu, Gibson vyjednavačem, synkovo počůrání). Zapomenout nesmíme na výtečnou atmosféru a Hornerovu hudbu. Velmi slušná filmařina. S překvapivě velkým množstvím krve.(2.12.2013)

Majitel letecké společnosti, miliardář Tom Mullen, je trnem v oku mnoha lidem. A tak se není čemu divit, když se jeho rodina stane terčem útoku - jejich malý syn Sean je unesen vyděrači, kteří požadují dva milióny dolarů. Když ale FBI pokazí předávku peněz únoscům, rozhdone se Tom Mullen vzít spravedlnost do svých rukou - nejenže odmítne zaplatit, ale na hlavu únosce vypíše velkou odměnu. Kdo má silnější nervy, dokáže se Tom Mullen podívat světu do očí jestliže mu syna zabijí, nebo velká odměna způsobí rozkol v řadách únosců ? ... Ve většině filmů, kde hraje hlavní (nebo jakoukoliv) roli Mel Gibson, tak mezi ostatními herecky vyčnívá - a čekal jsem, že tento film nebude vyjímkou. Ale i velký Mel se musí sklonit před dokonale dokonalým Gary Sinisem. Herecký koncert, který oba rozehrávají je naprosto skvělý, a závěr filmu (rozhovor obou hrdinů, kdy jeden už ví a druhý ví, že ten první ví) je výborný. Ron Howard prostě ví, co mají diváci rádi...(24.1.2004)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v amerických štátoch New Jersey, New York, Connecticut a California. (MikaelSVK)

• - Po snímke Apollo 13 (1995) sa jedná o druhý film, ktorý režíroval Ron Howard a zahral si v ňom Gary Sinise. (Methodix)

• - Postavu Jimmyho Shakera mal pôvodne stvárniť Alec Baldwin, ktorý ale odmietol kvôli zlej povahe postavy a z dôvodu námetu filmu ohroziť dieťa. (fishki)