Výkupné

Ransom

Výkupné

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 121 min (SE: 139 min)

Tahám z rukávu ještě nevyklepaný pavučiny a tak jsem se pustil do filmu Výkupné, ve kterém hraje můj oblíbenec Mel Gibson. Kolikrát si říkám oblíbenec, ale když si uvědomím, jaké důležité filmy jsem s ním neviděl, musím to okamžitě napravit. A tak jsem neváhal. Ve výsledku je Výkupné precizní kriminálka, která není vysloveně geniální, ale solidní je určitě. A to je podstatný. Napětí se dalo krájet celé dvě hodiny a tak zaručeně splnila svůj účel.(2.11.2012)

Klasický thriller, jehož hlavní představitel se moc klasicky nechová. Dobro a zlo je jasně definované. Člověk sice celou dobu soucítí s rodinou uneseného, ale na konci filmu, přece jen Garymu ty prachy přeje. Což je možná nemorální, ale člověk většinou přeje padouchům. Co vytknout? Byla by toho spousta, ale osobně se mi zrovna teď nechce řešit mírné nelogičnosti. Proto hodnocení podřídím čistě dojmu z filmu, který je na 70%.(5.11.2008)

Celé Výkupné stojí na souboji mezi otcem uneseného syna milionářem Melem Gibsonem a profesionálním únoscem Garym Sinisem. Ron Howard už natočil lepší kousky. Tohle krimi zaujme napoprvé, ale podruhé už nemá co říci. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4556-vykupne-ransom/videa/(19.12.2009)

Nebýt průhlednosti, šel bych do plného počtu.. 8/10 = 81%(30.6.2013)

Výkupné má jednoznačně výborný nápad/téma, dokáže diváka nadchnout chováním hlavního hrdiny s nímž naprosto sympatizuje (přestože si uvědomuje, jak moc riskuje), pak nabízí solidní dávku napětí, a v neposlední řadě výtečný herecký souboj mezi Gibsonem a Sinisem, který rozhodně stojí zato (a záporák není žádné ořezávátko). Nechybí ani vcelku uvěřitelná psychologie postav, zvláště u střetu manželského páru, na druhou stranu hraní si na dokonalou rodinku krapet hapruje a Tom je někdy na pohodlného milionáře až moc akční hrdina. Každopádně slušné 4*.(7.9.2013)

• - Po filmu Smrtonosná zbraň 3 (1992) se jedná o druhý snímek ve spolupráci Mela Gibsona a Rene Russo. (Chris Masters)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v amerických štátoch New Jersey, New York, Connecticut a California. (MikaelSVK)

• - Po snímke Apollo 13 (1995) sa jedná o druhý film, ktorý režíroval Ron Howard a zahral si v ňom Gary Sinise. (Methodix)