Výkupné

Ransom

Výkupné

Ransom

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 121 min (SE: 139 min)

Dobrý den, jmenuji se Tom Mullen, jsem úspěšný podnikatel a milionář. Vlastním leteckou společnost a opravdu se mi daří. Život bych měl perfektní, ale někdo mi z neznámých důvodů unesl mého jediného syna. Nejdřív mě zkusili vydírat s výkupným, ale já se nedal a tvrdě nastoupil do protiútoku. Nabízím dvakrát větší odměnu za dopadení zločinců a za záchranu syna. Kdo z vás by odolal takové nabídce? Mel Gibson v hlavní roli psychologického krimi thrilleru, v roli otce, který je pro záchranu svého syna schopný čehokoliv. Začátek filmu se drží běžného stereotypu. Vyjednat s únosci výkupné, domluvit se (za pomoci federální policie) na místě předání a doufat, že znovu uvidí syna. Všem je ale brzy jasné, že tady jde o profesionála a tak po zpackané úvodní záchranné misi nastupuje chladný úsudek a jasné kalkulace. V tom okamžiku začíná ta pravá "sranda" mezi otcem a únoscem. Brilantní dialogy, vypjaté momenty, psychicky kolabující manželka taky racionálnímu uvažování nepřidává. Mel Gibson perfektně zvládá všechny polohy - milujícího manžela, stresem a láskou k synovi pohnutého otce i zdánlivě bezcitného vyjednávače. A do velmi úspěšného duelu se mu staví vynikající Gary Sinise v roli ústředního padoucha, člověka bez skrupulí a především s jasným cílem jak dosáhnout svého. A to i za jakoukoliv cenu. Jeho hra na honěnou je do detailu vymyšlená. Ale jen do té doby než se karta otočí a z honěné myši se stane útočící kocour.(2.9.2012)

Howard nedokáže natočit vyloženě strhující film, avšak Výkupné je tématicky natolik zajímavé, že se dvouhodinová stopáž dá naprosto v klidu unést. O klasické klišé samozřejmě není nouze a sem tam si snímek sáhne dokonce na onu střední vlnu hollywoodské řeky, ovšem světlé chvilku jsou. Především některé konkrétní scény jsou výtečné. Za zmínku stojí chytrý "likvidačně policajtský" tah Garyho Sinise, neskutečně sugestivní "čůrací" scéna ke konci a pak především telefonické dialogy mezi Gibsonem a únosci. Trochu zde překáží postava Delroye Linda, která nemá (nebo jsem ho alespoň nenašel) nějaké hlubší opodstatnění. Na závěr by bylo ještě dobré zmínit výtečnou akci. Na Howarda nezvykle hodně krve.(20.1.2007)

Celé Výkupné stojí na souboji mezi otcem uneseného syna milionářem Melem Gibsonem a profesionálním únoscem Garym Sinisem. Ron Howard už natočil lepší kousky. Tohle krimi zaujme napoprvé, ale podruhé už nemá co říci. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4556-vykupne-ransom/videa/(19.12.2009)

Howard prekvapil na seba veľmi netradičným, drsným trilerom. Televízna, niekoľkokrát ročne omielaná klasika pre mňa nestráca ani na x-té pozretie nič zo svojho kúzla. Vždy mám zimomriavky, keď chudák Sinise zapne telku a tam mu zúfalý Gibson odkáže, že....Tých prekvapivých zvratov je viac. Hlavné postavy perfektne obsadené, hodia sa sem ako pytel na hlavu uneseného. Finále trošku klišovitejšie, ale intenzívne zahrané. Ja mám jednoducho slabosť na 90kové trilery, Výkupné je jeden z troch najlepších.(7.6.2012)

• Boogeyman

Rozhodně velké zklamání. Hloupá zápletka, špatně zahrané stupidní závěr. Od takové hvězdné sestavy jsem čekal o dost víc. Značně předvídatelný a patetický film, který se napínavému thrileru ani nepřibližuje. Howard není vhodný pro takovéhle téma a takovéhle téma není vhodné pro takovýhle film! Co tím myslím? Unesené dítě, kterého se jme zachránit jeho vysoce postavený tatínek a pomáhá mu při tom jeho statečná žena, aby ve finále všichni předvedli, že rodina je nejdůležitější a společně překoná všechny trable, to je téma do televizního filmu, nebo jako část nějakého seriálu! Rozhodně se to nehodí do prvotřídně obsazeného vysokorozpočtového filmu. Na to je děj moc ubohý a opravdu směšný! Kdyby to byl točené jako komedie, mohlo by to fungovat, ale takhle je to vyslovená trapárna!(22.5.2006)

• - Skladateľ Howard Shore už mal napísaný a nahratý celý OST, keď bol odmietnutý Ronom Howardom a nahradený novým od Jamesa Hornera. (fishki)

• - Postavu Jimmyho Shakera mal pôvodne stvárniť Alec Baldwin, ktorý ale odmietol kvôli zlej povahe postavy a z dôvodu námetu filmu ohroziť dieťa. (fishki)

• - Po filmu Smrtonosná zbraň 3 (1992) se jedná o druhý snímek ve spolupráci Mela Gibsona a Rene Russo. (Chris Masters)