Výkupné

Ransom

Výkupné

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 121 min (SE: 139 min)

Nápad obrácením výkupného v odměnu je sám o sobě geniální. Od druhé půlky tam film graduje přímo brilantně. Především finále začínající v Mullenově kanceléři až do krvavé lázně ve vitríně je z kategorie nezapomenutelných. Herecké obsazení je bez komentáře, kromě dvou hlavních hvězd jsem ocenil roli mého oblíbence Liev Schreibera, tady ještě hodně mladého.(6.3.2008)

• Morien

Nemám rád hysterky a afektovance, ať jsou jakéhokoliv pohlaví. Ve chvílích, kdy Gibson nechá plavat svoje modrá očka na nikdy netekoucích slzách, začně třást rty a plést slova dohromady a vůbec být tak strašně milující rodič, se musím hodně držet, abych se nezačala chechtat, co hůř, abych znuděně nepožádala, aby to držitel ovládače přepnul někam jinam. Protože sama od sebe bych si tohle nikdy nepustila.(27.11.2006)

Ze začátku se zdá, že to bude tuctový thriller o únosu dítěte jako mnoho jiných, ale pak se rozjíždí něco nového a nečekaného. Rodiče uneseného syna odmítají zaplatit únoscům výkupné, i když by na ně bez rozmyslu měli. Pokus o novou taktitu proti únoscům se zdá zcela nelogickém tahem, ale nakonec slaví úspěch. Mel Gibson svým dobrým výkonem nijak moc nepřekvapil, ale naopak Rene Ruso zde podává jeden ze svých nejlepších výkonů. Gary Sinise v roli chladnokrevného únosce byl dobrým tahem a lákadlem pro diváka. Jen role bezcitné a majetnické únoskyně se mi k Lilli Taylor nějak nehodila. Jinak vcelku zajímavá a mezi thrillery nevšední podívaná.(31.12.2007)

Výbornej film, jak je to u Howarda zvykem. Navíc scénář se docela vydařil a obsazení bylo víc než perfektní. Mel Gibson v roli majitele letecké společnosti, Rene Russo ve svém živlu a podvraťák Gary Sinise, to je vážně báseň. Film nemusel být na dvě hodiny, ale i tak se mi líbil. Bohužel mám pocit že H. filmy se mi líbí hlavně kvůli scénáři, střihu a hudbě.(5.11.2006)

Upřímně, čekal jsem od toho více, ale nakonec to nebyla tak špatná podívaná. Mel Gibson, Gary Sinise i Renee Russo předvádějí takové své spíše průměrné výkony, a ani ostatní herci nejsou nijak zvlášť výrazní. Drama to nakonec bylo, ale přece jen tak nějak kalkulované a předem očekávané, tudíž nepřekvapivé.(10.6.2003)

• - Skladateľ Howard Shore už mal napísaný a nahratý celý OST, keď bol odmietnutý Ronom Howardom a nahradený novým od Jamesa Hornera. (fishki)

• - Po snímke Apollo 13 (1995) sa jedná o druhý film, ktorý režíroval Ron Howard a zahral si v ňom Gary Sinise. (Methodix)

• - Po tom, čo Kate (R. Russo) dostane odkaz od Shakera (G. Sinise), že sa má do kostola dostaviť sama o druhej po polnoci, je možné vidieť, že cez okná v kostole preniká svetlo vychádzajúceho slnka. (MikaelSVK)