Philip K. Dick's Electric Dreams (TV seriál)

Electric Dreams

Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2017–2018, 8 h 40 min (Minutáž: 52 min)

Předloha:

Philip K. Dick (povídka)

Terrence Howard, Anna Paquin, Guy Burnet, Jacob Vargas, Sarah Baker, Anthony Boyle, Tom Brooke, Shannon Brown, Steve Buscemi, Georgina Campbell, Geraldine Chaplin, Julia Davis, Mireille Enos, Vera Farmiga, Jack Gore, Holliday Grainger, Greg Kinnear, Sidse Babett Knudsen, Rachelle Lefevre, Marko Leht, David Lyons, Richard Madden, Tuppence Middleton, Jason Mitchell, Janelle Monáe, Glenn Morshower, Lucian Msamati, Jay Paulson, Anne Reid, Jack Reynor, Mel Rodriguez, Joanna Scanlan, Timothy Spall, Hayley Squires, Juno Temple, Cedric Tylleman, Sam Witwer, Benedict Wong, Bryan Cranston, Russ Panzarella, Ralph Alexander, Noma Dumezweni, Richard McCabe, Tony Way, Paul Ritter, Nick Davison, Sarah Sharman, Lara Pulver, Michael Socha, Essie Davis, Liam Cunningham, Ruth Bradley, Ronan Vibert, Khalid Abdalla, Daniel Craig Baker, Louis Herthum, Nick Eversman, Annalise Basso, Connor Paolo, Maura Tierney, Brian Boland, Ian Pink, DuShon Monique Brown, Annes Elwy, Fode Simbo, Matthew Chappelle, Ann Akin, Marc Grapey, Remmie Milner

Líbí se mi Dickovy povídky - jejich komornost především. A to je přesně věc, která se mi nelíbí na tomhle seroši. Všechno uděláme velký a hlučný. A to ani nemluvě o tom, že si od autora tvůrci opět vzali jen základní myšlenku a zbytek totálně přeorali k obrazu svému (pardon: k obrazu těch troubů, který neumí číst nic jinýho, než žvejky na facebooku). Můžu říct, že po přečtených pěti svazcích Dickovo povídkových knih jsem horko-těžko poznal dvě, možná tři povídky (Impossible Planet, The Commuter a Human Is). Během každého dílu jsem si říkal: "A tohle jsem taky četl? A proč se to, kuafix, jmenuje úplně jinak, než původní povídka??" Navíc nutit se ke koukání každého dalšího dílu - to není moc velkou vizitkou, že? Naštěstí od druhé půlky se celkový dojem značně zlepšil, což nemůžu říct o prvních pěti dílech, které jsou z mého pohledu naprosté propadáky. Obzvlášť díl Crazy Diamond, což doteď netuším, jak bylo napsáno jako původní dílo... Zkrátka a dobře: škoda promarněné šance.(5.12.2018)

Lacnejší, menej nápaditý, menej zaujímavý a vo výsledku aj menej kvalitný, resp. kvalitne veľmi nevyvážený pokus o ďalší Black Mirror. Škoda, z pera Philipa K. Dicka vzišli zaujímavé poviedky (aj keď v dnešnej dobe sa na niektorých už podpísal zub času, niektoré sú však stále vysoko aktuálne a znepokojivé), no zaslúžili si prepracovanejší prístup ako po scenáristickej stránke, tak po stránke réžie kde boli väčšinou zverené do rúk druhotriednym televíznym režisérom. Výsledkom tak štyri dobré poviedky z desiatich, ten zvyšok je fakt ťažko priemerná až občas silno podpiermerná vata. / Episode 1: The Hood Maker (4/10) / Episode 2: Impossible Planet (7/10) / Episode 3: The Commuter (5/10) / Episode 4: Crazy Diamond (3/10) / Episode 5: Real Life (7/10) / Episode 6: Human Is (6/10) / Episode 7: Kill All Others (6/10) / Episode 8: Autofac (5/10) / Episode 9: Safe & Sound (8/10) / Episode 10: Father Thing (9/10)(30.4.2018)

Úžasný projekt především pro milovníky sci-fi a zejména obdivovatele P. K. Dicka. Jeho povídky jsou opravdu zajímavě uchopeny, přitom se neodehrávají pouze v daleké budoucnosti. Samozřejmě každá epizoda je úplně jiná a to nejen uchopením režiséra, ale i kvalitou, i když od pátého do desátého dílu si nemohu stěžovat a dávám plné hodnocení. Celkově za slabších 5 hvězd. Chtělo by to další sérii :-).(26.3.2018)

Většina krátkých příběhů z pera Philipa K. Dicka v sobě skrývá zábavu, tajemství, nápad, poselství. V padesátiminutových verzích jim ale zůstává možná ten nápad, v některých případech protivně natažený na neúnosnou délku, jindy nosný jen v první třetině a pak trestuhodně opuštěný. I přes pár vydařených Arnaldsových melodií tak z Elektrických snů zůstal nedotažený pokus, ve kterém mi jako jediná učarovala epizoda Human Is, ve které Bryan Cranston opět hraje Bryana Cranstona. Takový mile výmluvný paradox.(27.6.2018)

Do kina nastoubil nový Blade Runner a do tv Electric Dreams. Seriál se zaměřuje na povídky Dicka a každá epizoda je věnovaná jedné povídce. Povídky jsou upravené, aby byly vhodnější do tv a občas to je k lepšímu občas k horšímu. Kvalita jednotlivých epizod je taky kolísající, stejně jako povídek. Určitě potěší, že každá epizoda má vlastní herce a vždy je tam několik známých tváří. Celkově to je trochu slabší než Black Mirror, ale i tak je tam několik hodně slušných epizod a nemůžu říct, že by byla nějaká vyloženě nekoukatelná. Za mě 75% a pokud bude další série, rád si ji dám.(7.3.2018)