Jan Palach

Česko / Slovensko, 2018, 124 min (Alternativní 119 min)

Scénář:

Eva Kantůrková

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Karel Jirák, Michal Balcar, Anna Stropnická, Gabriel Cohen (více)

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí… (CinemArt)

Dvorik

Ve filmu nejde vlastně vůbec o nic kromě příjezdu Sovětů a závěrečného upálení. Nezajímavé, nudné. ()

fafejt001

Nejdříve jsem měl chvíli problém s Viktorem , jakožto hlavní postavou , ale pak si člověk zvykne . Jinak celkem ,od jiných filmů o Palachovi , obohaceno zážitky z brigád , pak konfrontace s okupanty na mostě a racionální máma Honzy a její přístup k situaci . Škoda , že závěr byl takový jaký byl . Mohla tam být třeba reakce lidí na jeho čin a tak podobně . To by bylo ovšem jěště delší . Už tak se to chvíli táhlo . Jinak film přínosný a potřebný v této době . ()

kokofek

Dle mého názoru nejlepší film minulého roku.Momenty ze života studenta, které ukazují co mělo vliv na myšlení studenta,který se očividně lišil od svých vrstevníků.Pro mě věrohodně vykreslený obraz doby.Nikdy se nedozvíme co se Janu Palachovi skutečně honilo hlavou, ale já jsem usoudila,že bojoval také se svou vnitřní svobodou a ta pak souvisela se svobodou celého národa. ()

rigby

Životní osudy Jana Palacha už od začátky směřují k jeho konci. Moc se toho divák nedozví, až záběry ze srpna 1968 jsou zajímavější. Ale hlavní hrdina vším proplouvá téměř bez povšimnutí. Ano, příčiny jeho rozhodnutí jsou ve filmu ztvárněny hodně stručně a jednoznačně. Možná až moc. Příběh tak nejde do hloubky a zůstává jen jako pozorovatel v uctivé vzdálenosti. Jakoby se autoři snažili nic nepokazit. Z úcty k Palachovi dávám čtyři hvězdičky. Ale Hořící keř byla mnohem důstojnější vzpomínka. ()

cubas

Řemeslně je film na úrovní TV produkce. Bohužel zcela fádní vyprávění bez špetky dobrého nápadu, těžící jen ze silného příběhu. Režisér zcela záměrně neglorifikuje Palacha, což je škoda, mohl ho představit jako hrdinu, jako počátek dalších nepokojů, jako jistý mezník. nestalo se. Také mi přijde, že byl hlavní hrdina primárně vybírán pro poslední třetinu filmu, která byla nejlepší, v prvních dvou třetinách jsem mu jeho roli moc nevěřil. Moje hodnocení 3* pro první dvě třetiny, 4* pro poslední, ale přihlížím k dokumentárnímu obsah filmu, takže dávám 4*. ()

brasek

Nudný životopisný film. Prakticky pokiaľ by sa to netýkalo našich dejín tak by asi zapadol prachom. Vo filme nie je nič zapamätateľné čo by stálo za reč na druhý deň. ()

anti.rybka

- Film dokumentující historickou událost podaný bez přidané hodnoty - Snímek, který je vyzdvihován jako silný adept na cenu Českého Lva mě hodně zklamal. Nenabízí nic, co by si člověk někde nepřečetl a v některých pasážích může až diváka nutit těšit se na závěr. Ať už je Jan Palach chápán jako hrdina, oběť režimu či nevyrovnaný chlapec ve filmu pro vlastní názor není příliš prostoru a samotný film nám ani jasně neukazuje kým tento student byl. Hudba závěrečných titulků se pak opravdu nepovedla. Působí dojmem, že se tvůrci snažili vytvořit kompromis mezi Modlitbou pro Martu a Slunečným hrobem - kdy se tatáž pasáž opakuje do konce a z melodie se stává komická chvilka. Suma sumárum dvě hvězdičky. Víc dát nedokážu, jelikož právě díky vyzdvihování filmu je to pro mě nepříjemným šokem, že snímek není ničím mimořádným. ()

zigy

Zavadil = Palach je zralý na Oscara a Sedláčkovi vzkazuju, že si ten titul národní umělec opravdu zaslouží. Film je velice poučný v historických detailech a je vlastně takovým zábavným dokumentem. Zároveň má v sobě emoce a cit. Jestli chcete Palacha pochopit, tak si to pusťte. Bude Vám ho líto. A budete se stydět. Za to, že Češi v sobě nenašli ani trochu odvahy, vyslyšet jeho vzkaz. Ale bylo to opravdu možné????? Těch otázek, které vám proletí hlavou během filmu a po jeho skončení, je asi milión. A proto díky, Sedláčku. Ten film není dokonalý, ale díky, díky za něj. Více takových filmů k zamyšlení. A závěrečná scéna je mrazivá. P.S. Je to mnohem autentičtější a zajímavější než přeceňovaný Hořící keř. ()

Jaryktichy

Celý film se nudíte a najednou "bum" závěrečná scéna, která film kapku zachránila. Myslím si ,že by se s tímto tématem dalo pracovat lépe. ()

VideoTuti

Herecky nevýrazný film, skvělá je pouze paní Zuzana Bydžovská. Kdyby to nemělo politický téma byl by to film na který se po shlédnutí zapomene. ()

Skillakappa

„Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha.“ Celý život mi nepřipadá jako pár měsíců. Své diváky si najde, ale mě film nezaujal. ()

bonovox

Je dobré, že sa filmári stále vracajú k postave Jána Palacha je to dôležitá časť našej spoločnej histórie. Spracovanie je na kvalitnej úrovni ale nedosahuje úroveň A.Holland v Horiacom Kre. 60%. ()

JohnTheOne

Docela hezky se na to kouká, ale kromě pár zajímavých scén (třeba té závěrečné) je film úplně plochý, bez emocí a bez nějakého bližšího rozpracování motivace Jana Palacha k jeho činu. Ten je zde vykreslen jako ztělesnění dobra, čemuž se nedá moc uvěřit. [kviff 2019] ()

Tomas_PO

Tam, kde Hořící keř začína, Jan Palach končí. Takže nejako sa aj natíska porovnávanie, ktoré však vychádza lepšie pre Hořící keř. Film sa snaží vykresliť Palachov život (milý chalan so zmyslom pre spravodlivosť), jeho zmýšľanie, a to zrejme len na základe dobových prameňov čerpajúcich akurát tak z rozhovorov s rodinou, priateľkou, či spolužiakmi. No to bola nepochybne nadľudská úloha, keďže napokon sa ukázalo, že v skutočnosti ho nikto nepoznal. Okrem záverečnej scény bola emotívna pasáž s príchodom vojsk Varšavskej zmluvy. To bratia Česi skrátka vedia. ()

Salvator

Postava Jana Palacha je obecně idealizovaná bez možnosti chápat jeho čin i z pohledu tragédie samotného rozhodnutí. ()

Lendak

Toto je film iba pre ľudí, ktorých zaujíma história československa. Ale bohužiaľ väčšinu času sledujeme iba nedôležité scény ktoré to iba naťahujú (šteňa, Francúzsko, Kazachstan) a to je škoda , lebo Jan Palahch je zaujímavá a dôležitá postava českých dejín. Jediné, kvôli čomu sa to oplatí pozrieť je finále a protesty proti okupácii, kde boli skvelo a autenticky ukázané emócie. VERDIKT: 5/10. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený životopisný film, mapujúci Palachov život od komsomolských brigád až po osudové škrtnutie zápalkou. Profesionálna produkcia a veľmi dobré herecké výkony vykresľujú Janovu osobnosť aj dobovú atmosféru. Dej sa nikam neponáhľa a snaží sa detailne zobraziť vzťahy a pocity hrdinov. 75% ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

22.01.2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)