Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• USA Halloween 4: The Return of Michael Myers (více)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

sniper18

Je to celkom dobrý horor z tejto kultovej série, v ktorom sa znovu vráti jej hlavný klad, Michael Myers. Má celkom dobrý príbeh o Michaelovi Myersovi, ktorý po desiatich rokoch unikne z ústavu, aby tentoraz dostal svoju malú neter, ale doktor Loomis je mu na stope a spojí sa s miestnou políciou, aby ho už konečne dostal. Spracovanie nie je zlé, ale veľký potenciál nebol moc využitý. Po nie až tak zaujímavej úvodnej polhodine sa dej rozbehne veľmi dobrým smerom, kde z relatívne obyčajného vraha z predchádzajúcich dielov urobili takmer až apokalyptickú mestskú hrozbu, ktorú nič nezastaví a odstráni dokonca celú policajnú stanicu, takže ukrývať sa pred ním musia všetci, dokonca aj zostávajúci policajti, ale kazí to až prílišné komorné prevedenie tejto fázy, ktorá navyše obsahuje viacero menej vhodných scén, ktoré trochu zhoršili dojem, ale vylepšuje to celá záverečná fáza s únikom. Čo sa týka samotných vrážd, tak mŕtvych je tu plno a sú dobre rozložení po celom filme, čo je pre tento typ filmu veľký plus, ale nanešťastie väčšinu z nich nie je vidieť, čo ma pri viacerých mrzí, ale mnohé situácie sú dosť zaujímavé, ako celá nepredvídateľná časť s napichnutím brokovnice, boj na aute a ešte niektoré. Atmosféra sa úplne vytratila, za celý čas som ju nezaregistroval, trošku lepšie je na tom napätie, ale tiež o spokojnosti hovoriť nemôžem. Herecké obsadenie je bez problémov, tu mi sadli všetci, od Donalda pleasenca cez postavy policajtov až po radových teenagerov. Réžia je len priemerná a s technickou stránkou som spokojný. Veľká škoda toho nevyužitého potenciálu príbehu a menšieho počtu zobrazených zabití, potom by to možno bol najlepší diel celej série, ale aj tak je rozhodne nad priemerom a páči sa mi viac ako predchádzajúce diely. Objektívna kvalita filmu- 64%, film sa páči mne na 64%. ()

JohnnyD

Prvý z poloremakových "legasequel" pokračovaní (ďalej H20 a H2018), ktorý zachováva rovnakú štruktúru ako originál. Hej, originalita ide bokom, ale treba uznať, že tieto pokračovania sú objektívne najlepšie z celej ságy. Od začiatku do konca to má krásnu temnú atmosféru, napätie i násilie sú dobre nadávkované, Jamie dobre spája postavy Laurie a detí z filmu 1978 a kritizovaná maska mi až tak nevadila. A pravdaže koniec je fantastický. Z "tŕňovej trilógie" (H4-6) jednoznačne najlepší kúsok. PS: môj rebríček ságy: H1, H20, H2018, HE, H2, H4, HK, H6, H3, H5, H8 ()

JohnMiller

Tak na moje prekvapenie sa prvý, z mnohých, návratov Michaela Myersa celkom vydaril. Ide o klasický osem-desiatkový slasher ktorý sa nehrá na nič iné. Presne podľa šablóny to, čo mám na tomto starom žánri rád. Síce nič na viac, no po minulej časti je to ozaj zmŕtvychvstanie. Michael Myers sa po desiatich rokoch dostáva z liečebne a v momente si to namieri do Haddonfieldu. Rozhodne sa zabiť dcéru svojej nenávidenej sestry (z prvej a druhej časti), no tá sa tu neobjavila. Nečudujem sa, že Jamie Lee Curtis si tu nezahrala, toto už nie je Carpenter na vrchole. No pri tejto časti som sa aj tak náramne bavil. ()

J*A*S*M

Čtvrtý Halloween není špatným hororem, dokáže napnout, dokáže mírně vystrašit, dokáže fanoušky slasherů obstojně pobavit. Nedokáže však se ctí navázat na geniální Carpenterův první díl, který děsivou atmosférou doslova přetékal a Michael Myers v něm měl opravdu silnou zlou auru. Návrat Michaela Myerse atmosféru nepostrádá, ovšem jeho atmosféra ve mně spíše vyvolala pocit nějaké buranské vyvražďovačky, takže jsem čekal, že zpoza rohu vybafne Leatherface, nikoli Míša ve sněhově bílé masce, tentokrát kompletně bez aury. Není to špatné, závěr dokonce velmi příjemně překvapil, ale čtyři hvězdy nedám. ()

JASON_X

Čtvrtý díl série mě popravdě pobavil méně, než lobotomizující díl třetí (který mě zaujal svou roztomile bezostyšnou stupiditou). Příběh byl poměrně slabý a protivila se mi většina hlavních postav - Brady se svým tupým výrazem, oteklá buchta Rachel s dvojitou bradou a především pak nesnesitelně afektovaná mrňavá Jamie s nesnesitelně protivným ječákem. Na druhou stranu zavilý železný dědek Loomis, který mi v prvním dílu příliš nesedl, si vedl dobře a začal jsem ho mít rád, šerifova dcera se přírodě i rodičům převelice povedla a v neposlední řadě na mě zapůsobilo, kterak Michael Myers saniťákovi svérázně pročistil palcem adžňa čakru. Nicméně ve třech hvězdách mě definitivně utvrdil až samotný závěr filmu, který byl také z celého filmu asi to nejlepší. ()

• George P. Wilbur hrajúci Michaela Myersa nosí pod kombinézou počas celého filmu hokejovú výstroj, aby pôsobil strašidelnejšie a mohutnejšie. Má to však na svedomí krkolomné pohyby, ktoré miestami hraničia až s paródiou. (tXtX)
  • Během honičky na střeše se Ellie Cornell (Rachel Carruthers) pořezala o hřebík a byla odvezena do nemocnice. (HellFire)
  • Původně měli být Jamie (Danielle Harris) a doktor Loomis (Donald Pleasence) uvězněni ve škole, kde by se Jamie schovala ve třídě pod lavicí, načež by se Michael dostal dovnitř a ve snaze ji najít začal lavice odhazovat. Na natočení této scény již nezbyl čas, ale výkonný producent Moustapha Akkad ji později zařadil do pokračování Halloween: H20 (1998) (HellFire)