Ledová archa

• USA Snowpiercer
USA, (2020–2025), 30 h 58 min (Minutáž: 43–53 min)

Předloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha) (více)

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, Karin Konoval (více)

Série(4) / Epizody(40)

Planeta zamrzla a v obřím vlaku, který krouží po zeměkouli, se poslední lidé snaží bok po boku přežít v křehké rovnováze. (Netflix)

anatheman

Za mě velice dobré. Post-apo? Ano. Dystopie? Ano. Vlak? Ano. Jennifer Connelly? Ano! Je pravda, že scénář občas trochu skřípe a logika taktéž. Hlavně zde máme podivný fast travel. Nicméně musím podotknout, že jsou zde představené zajímavé postavy, které nemůžeme snadno rozdělit na kladné a záporné. Také jejich motivace jsou poměrně racionální. Zaujala mě rovněž témata týkající se totality a revolucí, které jsou v seriálu zpracovány celkem uvěřitelně. Herecké výkony nejsou optimální, ale máme zde úžasnou Jennifer Connelly, která si krade všechny momenty pro sebe. Nebýt této mé oblíbené herečky, tomuto seriálu bych se vyhnul, což by byla škoda. Během první série se vyřešilo vše zásadní, nicméně závěrečný díl se svým cliffhangerem navnaďuje na další sezónu. A já se celkem těším. Ačkoli tedy doufám, že Snowpierceru nebudou v budoucnu přidávány další vagóny v podobě nesmyslného nastavování. Myslím ale, že toto nehrozí. Za mě tedy 4 vagóny z 5. Jsem spokojen. ()

gazogazo

Ač bych chtěl dát víc, prostě to nejde. Seriál je blbě napsanej, postavy jsou vesměs debilní. Hodně mi to stylem failu připomíná nedávné See. Skvělej nápad, kterej se nepovede smysluplně rozvést na x hodin (a někdo viděl moc sraček z 80.let). Jestli bude druhá série asi na to kouknu, protože kolik je děl o třídní revoluci ve vlaku, co jezdí strašně rychle kolem zmrzlý planety ? ()

Johny M.

Seriál s potenciálem, ale bohužel pohořel tam, kde většina. Nesympatickej casting, nezajímavý a často dost divný postavy v čele s hodně nesympatickym a necharismatickym opičákem. Rasový a lgbt kvóty samozřejmě splněny. Poselství, jakože když něco, co ti nepatří chceš, tak si to vezmi je taky moc fajn. Nevysvětlena spousta technickej věcí ohledně vlaku (1000 vagonů se tam prochází během chvilky atp). Jennifer Connelly a samotnej vlak jsou fajn, ale to je málo. 2,5* Radši se zase podívám na původní film... ()

Charlie84

Upřímně jsem čekal, že s obhajobou té pětky budu mít větší obtíže. Vyčítat Snowpierceru debilní téma je liché, v reálném světě se např. polárník Scott ve své době rozhodl, že dobije severní pól za pomocí poníků…zazimovat se jako průmyslový magnát na obrněném vlaku mi v této souvislosti přijde jako poměrně střízlivý záměr. Že se onen magnát v seriálu vůbec nenachází (dozvíme na konci prvního dílu, nejde tedy o spoiler) a jeho roli plní dokonalá Jennifer Connoly, bylo velice zdařilé rozhodnutí a to i za situace, kdy na nás girl power skáče z obrazovky 24 hodin denně. Ani osudem ošlehaný tahiťan v roli revolucionáře nevadí. Od cca. Pátého dílu se to rozjede různými, skoro až nečekanými směry, závěr už je trochu moc, ale zase aspoň se pořád něco děje. Postavy umírají, což je dobře, další série už bude totálně cheezy, ale jo, za mě palec nahoru a od trochu otravné filmové rubačky posun správným seriálovým směrem. A místo v současné době nezbytného černocha-gaye máme asiatku-lesbu. Za tuto odvážnou změnu přihazuju pátou! Ha! ()

Hemlock

Tak jsem se tím prokousal až do konce a naštěstí mě to moc sil nestálo. Pravdou je, že na tento seriál jsem se dost těšil, protože stejnojmenný snímek z roku 2013 považuji za jeden z nejlepších postapo filmů, které jsem doposud viděl. Toto ztvárnění bylo sice citelně slabší, ale nenudil jsem. Doufám, že další série pojede ve stejných kolejích a nezplete si výhybku - dávám hattrick a slušných 60%. ()

Athree

Sci-fi seriál utažený až příliš moc za vlasy. Přijde mi to částečně odfláknuté a až moc přehnané. Nejvíc mi však nevyhovuje hlavní postava hrána Daveedem Diggsem. Dle mého názoru herec nehraje, nebo hrát neumí. Naopak si cením Jennifer Connelly, která to táhne. První série za námi a snad to tou další nepokazí. Potenciál to má velký. Prozatím 3/5. ()

Jeremiasz

hodnotit technickou proveditelnost ledove archy na kolejich je mimo, vlak je ciste symbolika lidske spolecnosti, kastovniho systemu, ktery funguje vsude na svete a v pripade globalni katastrofy by opet fungoval na jakekoliv arse at pod zemi, na vode nebo ve vesmiru. Vlak ji ovsem umoznuje ukazat pouze v horizontalni rovine, coz umoznuje urcite zhusteni pribehu. Scenar mi neprijde vubec spatny, herecke vykony jsou vesmes prumerne, nicmene ma to dynamiku. Nejslabsi clanek je Diggs, jeho neochvejny fanatismus za "spravedlnost" je nejen nudny ale ani mu to nezeru. Je to cle klisoidni? jasne. Bylo to tu uz? hodnekrat. Bavi to? me ano a musim priznat, ze mnohem vic nez filmova predloha ()

Kimkong

Nekonečná bitva o vládu nad vlakem a spory mezi lidmi různých jízdenkových tříd. Co je však nejdivnější je vlak, který bere pohon z toho jak jede. Kdyby jeli na jádro, bylo by to mnohem jednodušší. ()

Mamlas odpad!

Otravná sociální telenovela. Nedívatelné. P.S. Proč ten vlak furt uhání? Nebylo by lepší, kdyby stál s minimální spotřebou energie? Kde vůbec bere energii? Kdo mu udržuje a odsněhuje koleje? Kdo zabezpečuje výhýbky? Kdo zajistí aby nesejmul nějaký odstavený vlak? Kdo zabezpečuje nezbytnou venkovní provozní údržbu vlaku, když pořád jede? A proč vlastně krmí ty socky, co nastoupily bez jízdenky, místo aby se na ně vykašlali? ... Prostě od podlahy blbost postavená na hlavu... (2%) ()

liquuid

Originalni serial s netradicni tematikou, ktery zaujme napaditosti, dejem, promyslenosti a prostredim. Vzhledem k tomu, ze miluji prelevani vyhod mezi dobrem a zlem, tak jsem zde velice ukojen a uzival jsem si kazdou serii. Doufam, ze se nam nikdy nic podobneho nestane v realnem zivote. Prijemne prekvapeni. ()

BadassX

Tak tu máme všechno co na Netflixu musí být. Smíšené vztahy, LGBT, Jeniferku, predátora i Mr. Bean - tedy Sean Bean atd. No a ve finále je to jak když pejsek s kočičkou pekli dort… ()

mivr

Pôvodný film mám rád, tento seriál nedopadol najhoršie, prvý diel ma dokázal zaujať, bolo možno pár dielov slabších ale ako celok je to kvalitný seriál a ukončenie prvej série bolo šikovné. Teším sa na 2 sériu...filmy či seriály, ktoré sa odohrávajú na jednom mieste mám slabosť, či vo vlaku, lietadle,aute, na ostrove atd...samozrejme tie lepšie hodnotené :). ()

rionka

tohle je tak šílená postapo strašlivost, že to může bejt pouze buď strašně blbý, nebo strašně dobrý, ber nebo nech bejt. a zatím mi to vypadá na tu druhou možnost. coby introvertního umělce / snílka / levičáka mě Tail neskutečně děsivě triggeruje, ale protože je tak strašně realistickej, žeru to i s krysama, pahýlama a navijákem. panebože. nejde přestat. moc se těším na další sérii. ()

hwnd

Předně hlásím, že semtam nějaké to postapo či scifku radostně kousnu. Ale na tohle dílko jsem buď starej nebo prostě neumím vypnout mozek na těch správných místech. Prostě mi naprosto uniká základní myšlenka seriálu. Když je venku zima, tak postavím vlak, kterej bude mít vagóny velikosti menších hangárů, vagónů dám za sebe 1001 a s tím vlakem budu roky jezdit po vymřelé matičce zemi. Vlak nedrncá, ikdyž je dlouhý alespoň 50km, tak se prominenti nějak dostávají rychle kam se jim zamane. Vlak jezdí pořád, takže asi na nějaké kouzelné palivo (několikrát byly zmíněny baterie a že když vlak jede tak že se energie doplní, takže nějake vlakové perpetum, no nevím no ...), a krajinou si to hasí podle záběrů docela rychle. Žádná starost, jestli pod sněhem jsou koleje v pořádku a samozřejmě za těch 7 let cesty v pořádku byly a neležela na nich žádná překážka - teda kromě sněhu jasně. Taky je zajímavé, že civilizace je v háji, ale na bezdrátové ovládání výhybek se v té rychlosti spoléhají automaticky. Já za to nemůžu, ale prostě je to celý padlý na palici. Pochopil bych třeba podzemní komplex, kterej by vytápěla činná sopka, ale proč vlak? Pomíjím, že kolejové spojení kontinentů by byl v nastalé době ledové asi dobrej průser. Přemýšlet o tom, jakej by byl průser tuhle mnohakilometrovou krávu rozpohybovat nebo zastavit, je už jen mrhání mozkovou kapacitou. Kdyby byli autoři co k čemu, tak by ty kulisy postavili ve skutečném vlaku obvyklých rozměrů, to by pak byla prča. Tady to podle některých vnitřních záběrů vypadá, že šířka a výška jednotlivých vozů je obří a to má ještě každý vagón podzemní část pro údržbáře, kde se dospělý člověk nemusí pohybovat v předklonu. Pak by mě zajímal rozchod kol a opět se vracím k otázce, kdo stihl pro takovou krávu postavit koleje kolem světa a radikálně zvětšil všechny tunely, počítám, že přes ČR trasa teda nevedla. :-) Pak jsou ale záběry, třeba když opravují za jízdy podvozek, kdy to vypadá na obyčejných pár metrů šířky. Prostě pakárna. K ději samotnému. Nebudu opakovat a spojlerovat co už zde nebo jinde napsali jiní. Je to často o tom třídním boji a místy se to nechá. Herecky to od začátku do konce táhne Jennifer Connelly, zbytek je buď slabý nebo na okrasu a pan dredatej mi teda k srdci nepřirostl, to byl gejzír divného neherectví. A děj je často neskutečně na palici. Za všechno třeba nápad přejít od lokomotivy do zadní části vlaku po vagónech. Desítky kilometrů? Jak by to asi mělo dlouho trvat? No nic ... Ale dokoukal jsem a semtam mě to bavilo, takže první série je solidní průměr a na ohlášenou druhou se asi taky kouknu. ()

DexMASTER094

To, co začalo jako pomalu se rozjíždějící vlak nakonec končí pořádným zvratem. Vynikající eskalace příběhu, zajímavě pojatá utopistická rovina příběhu, v principu poměrně dobře napsané postavy a cliffhanger na konci. Díky všem těmto aspektům jsem si archu zamiloval. Chci přídavek. Rychle! ()

Deeus

Hudba od Bear McCrearyho, Jennifer Connelly, která má úplně jiný náboj než Tilda Swinton ve stejnojmenné filmové adaptaci z roku 2013 (ale výbornej!) a Daveed Diggs v kombinace s pěknými interiéry mě přiměli dokoukat po tom poněkud vlažným pilotu do konce první série a na druhou si rozhodně počkám. Má to dost pomalej build-up, vysloveně to vybízí ke srovnávání s filmem, který nasadil laťku, nicméně stejně to má něco, co se mi na tom líbí víc... a to je právě ten čas, co si to dopřává. Seriál nepotřebuje ject splašeným tempem. Všechny špinavosti pod pozlátkem odkrývá hezky postupně. Třídní boje? Stávky? Kulty osobnosti, která je de facto Bohem? Nádherné náměry pro antiutopii. Koukám, že místní nějak blbě skousávají “kvóty” LGBT a menšin... A víte co? Upřímně, já si toho skoro ani nevšimla. Stejně jako u Black Panthera na mě ve výsledku nějak moc nepůsobí, jakou měl kdo barvu a koho líbal, ale upřímně výběr hlavního hrdiny co do partnerek je naprosto tragickej... Většina charakterů ze zadní části vlaku se limitovala na snahu revoluce, což je škoda. Zajímavé vedlejší postavy, které si snad počkají na víc rozebrání v další sezóně, jsou Ruth, slečna Audrey z Nightcar a pár dalších. Jako postapo, které konečně není určené čistě pro náctileté publikum, má seriálový Snowpiercer najeto slibně. ()

kolly13

Dle záběru, herců a ostrému tématu jsou zde velká očekávání. Které za mne vyprchají jak bublinky sody a nakonci se těšíme na prý lepší druhou sérii. Což je akčnější, ale stále kulhající a diváka (mne) ztrácí docela brzo. Nejde ani o nesmysly (neporušené koleje, přežít hluboký mráz bez následků, hlavní "vůdkyně" se vydá do hlubokého mrazu jakoby měla záložní plán), ale spíš tlak na "dívatelnost" a protahování dějových linek. ()