Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

xxmartinxx

Film, který bych nevydržet sledovat doma. Ale v tom letním kině, kde se dá komentovat ta surreálná béčkovost, je to vlastně v pohodě. ()

igi B.

Bizarní - laciné - béčkové - leč stylové a efektně neefektní... :-) ... Na svou dobu pak i svým způsobem osvěžující a ryzí - dnes by se řeklo nezávislá - filmařina a proto s odstupem času právem >kultovní< postapokalyptická movie z okraje popkultury... Netřeba tedy vždy a ve všem hledat hloubku.. Navíc je to dle mého soudu celé takové sympaticky >neamerické< . . . ;-) ()

dobytek

Mad Max je plnej chyb a nelogičností, hrajou v tom podivný herci, příběh je strašný klišé a koženkový uniformy jsou vyloženě k smíchu, ale ten film na těch 5 hvězdiček prostě za těch 40 let od natočení dozrál. Stříká z toho taková ta surovost a syrovost, která se dneska z filmů už vytratila. Je zvláštní, jak George Miller dokázal tady za pár peněz vytvořit takovej kult, potom o 2 roky později za trochu víc peněz dokázal natočit hodně slušný poračování a pak už za gigantický rozpočty točil samý sračky... ()

Arx

Kultovní scifárna, která z Mela Gibsona udělala hvězdu první velikosti. Jedna z nejslavnějších rolí o šíleném Maxovi, který po zavraždění své rodiny veme spravedlnost do svých rukou. Film jako takový není určitě dokonalý ale můžu se spolehnout, že se jen tak z obrazovek televize neztratí. ()

Skejpr

Zoufalství prakticky ve všech směrech, něco tak diletantského, punkového a především špatného sem už dlouho neviděl. Kult, nekult... Sorry... ()

Shit

Mad Max je jen slabej odvar oproti pokračování. Film vůbec nepůsobí nějak moc apokalypticky a Max, tady ještě moc nevypadá na neohroženýho bojovníka silnic. Sice je to jeden z prvních filmů Mel Gibsona, ale už tehdy byl dobrej. Co se týká děje, tak je založenej hlavně na honičkách těch je tady opravdu spousta a jsou tady pěkně drsný motorkáři, jenže co je to platný, když film nedokáže úplně zaujmout. Ale rozhodně nemůžu říct, že jsem se nudil ()

Morien odpad!

(1001) "Anarchie Road." No nejsou sladcí? A Noční jezdec začne plakat, když narazí na Mela, to je tak roztomilé. Což v tomhle případě myslím úplně vážně. Ráda bych v současném filmu narazila na antagonistu, který je avizovaný jako mužný muž, který by se rozplakal ve chvíli, kdy pozná, že jeho síla byla přesílena. Pravda je, že jsem občas měla dojem, že nechápu, co se tam vlastně děje. Jedna z mála takových těch "původních legend", které odstartovaly vznik pokračování, kde ochotně uznávám, že hlavní zásluhou jedničky je, že dovolila vzniknout dvojce. V případě Mad Maxe dokonce možná jedinou zásluhou. I když je nyní můj smysl pro uzření podivných kvalit, troufám si říci, mnohem vytříbenější než dřív, tak v případě tohoto filmu zůstal zásadně neukojen. Mám podezření, že film hodně, hodně zestárl a místo v kultovních filmech by se měl nacházet spíš ve společnosti těch, u kterých si skupinky přátel po nocích dělají legraci ze sedmdesátek/osmdesátek, tzn. ve společnosti takových filmů, ve kterých se nachází vybuchující slimáci, mohutné kníry a celofánové vesmírné obleky. - A vůbec, když se nad tím zamyslím, tak whaaat? Co to mělo sakra, co to má za poselství, whaat? ()

gudaulin

Scénář téhle poloamatérské podfinancované zhůvěřivosti je děravý jako Titanik po srážce s ledovcem, dialogy na úrovni hospodských štamgastů po patnáctém pivu, herecké výkony jak na školní besídce a víc klišé se v příslušném žánru snad ani vymyslet nedá, nicméně komu stačí pohled na nadupané mašiny a potřebuje vyplavit trochu adrenalinu, může být nakonec spokojen. Z hlediska filmové historie důležité jen tím, že snímek byl začátkem kariéry Mela Gibsona. Celkový dojem 25%. ()

choze

Otec dotáhl Maxe z videopůjčovny, když mi bylo tak dvanáct, třináct a tehdy jsem z toho měl - podobně jako z Vymítače ďábla - solidní šok. Všechno ty znásilňovačky a upalovačky natočené chytře "mimo záběr", jsem z toho cítil trojnásobně a nebylo to nic příjemného. A i po letech na mě působí syrová atmosféra drastických 70. let, která zrodila DRSNÉHO HARRYHO, PŘÁNÍ SMRTI nebo TAXIKÁŘE. Díky nízkému rozpočtu a tlačení na násilí to má správně syrovou atmosféru, povedlo se obsazení - od hrdiny, jeho parťáka a jejich šéfa až po záporáky, všechno krásně výrazné typy - a kaskadérské kousky jsou parádní. Ve dvojce se to proměnilo ve výpravný studiový postapo akčňák a taky to nebylo špatně. Chvíli mi trvalo než jsem se srovnal s tím, že BABE: PRASÁTKO VE MĚSTĚ natočil ten samý člověk. ()

Segrestor

Kdyby se měl tento australský biják srovnat s nějakou hudební skupinou, napadá mě Exploited nebo možná i The Clash. Mladičký Mel Gibson tu simuluje situaci, která by nastala v postapokalyptickém světě, kdy je jediným cílem boj o holý život a někdo vám motorkou přejede manželku i s miminkem. Pohnutky jsou v půlce filmu jasně dané a tak zabiják vyráží na svou cestu slepé pomsty. Na svou dobu lze ve filmu objevit cosi, co jej staví tak trochu do jiného světla a ne nadarmo z něj činí jeden z nejpopulárnějších australských filmů. Prostě kult. ()

Gilmour93

Zatímco Max Rockatansky není zas až tak šílený, aktivity Kawasakiho bandy připomenou, že ústavy pro chorobomyslné by měly zvažovat, komu dají na víkend propustku. Otřesná hudba rve uši z kořenů, pro někoho možná rozkošnou neučesanost scén připisuji tomu, že za scénářem nejspíš stál sjetý Prstořez. Sice to lákavě smrdí spálenou gumou či motorovým olejem a záběry z úrovně asfaltu jsou nejen pro silničáře děsně cool, ale nač se klanět kultu, když za něco stojí jen jeho poslední revenge čtvrtina, v níž si v kůži zapařený Mel i tak trochu zahraje na Jigsawa. No nic, brzy se dozvím, jestli Miller po 35 letech pochopil, kde nechal mlynář díru.. ()

Psema

Ok, chápu, australská kaskadérská škola se vyblbla do sytosti a Miller ji celkem slušně nasnímal. Ale možná by nebylo na škodu přibalit i něco jako příběh, protože sledovat hodinu "ničeho", která se těsně před koncem prostřednictvím velestupidní naháněčky v lese přepne do revenge thrilleru, je asi stejně zábavný jako nechat si trhat nehty bez anestetika. Echt, když fikčnímu světu tu blízkou budoucnost nežerete ani omylem, protože jde vlastně o americkej jih (se 70's hadrama!) s nabušenějšíma fízl kárama. ()

Hal_Moore

No big deal. Celkem zklamání, a takový to prej je kult. Já mám bezduché akčňárny let minulých moc rád, ale tohle mě jaksik minulo oklikou. Mel Gibson v jedné ze svých nejznámějších rolí hraje nic moc a já Mad Maxe řadím mezi jeho nejhorší postavy / výkony / filmy. Hudební doprovod taky za moc nestál a zbystřil jsem pouze při akčních scénách a automobilových honičkách. Nízký rozpočet je šíleně znát a možná i to způsobilo mou mírnou skepsi nad kvalitami tohoto australského díla. S nízkým rozpočtem se také dají natočit působivé filmy (příklad za všechny - Blair Witch - i když jde o úplně jiný žánr). Ale abych jen nehanil, Maxův parťák je docela správnej týpek a jeho odchod ze scény moc pěkný není. Auta jsou tu moc pěkná a určitě bych si mezi nimi nějaké fáro vybral, mým favoritem je V8 :) Možná dám Maxovi někdy v budoucnu ještě jednu šanci, ale prozatím za tři. ()

TheDarKnig

Veselá komedie, smál jsem se min. každých pět minut. A když si čtu ten Magic Box popis, tak se směji ještě víc. Millerovi ten scénář vskutku musel dát hrozně moc práce, je to vidět při každé nové expozici, která je s tou předchozí propojena přímo mistrovsky! A co teprve dialogy, mám tušení, že tak zábavné rozhovory se dají najít jen a pouze v těchto filmech tohoto období. Joanne Samuel je roztomilá. Takže samé plusy, když k tomu přičtu ještě velmi děsivou bandu venkovských buranů, o které se mi bude zdát určitě až do doby než konečně uvidím Deliverance, tak musím dát 4 i přes některé pomalejší, nudnější honičky a akci celkově (i když poctivou, ale osobně si myslím, že zcela neinvenční a unylou). PS: kiddin', víc jak dvě si to nezaslouží ()

TeeAge

|| Scenár: James McCausland, George Miller | Hudba: Brian May | Distribúcia: Village Roadshow Pictures (AUS), American International Pictures (US), Warner Bros. (Intern.) | Štúdio: Kennedy Miller Productions | Rozpočet: 400,000 $ | Tržby: 99,570,000 $ | Ocenenia: Australien Film Institute (Music, Achievment in Sound, Achievment in Editing), Avoriaz Fanastic Film Festival (Special Jury Award - George Miller) || Film, ktorý naštartoval Gibsnovú dlhú a úspešnú akčnú hereckú kariéru. Prvý Mad Max mal tú potrebnú schopnosť naučiť diváka fandit kladným postavám, vďaka ktorému sa i napriek svojej lacnosti a nelogického chovania postáv stal obľúbeným, celkom nekonvenčným filmom. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

genetique

Citelne slabšie ako dvojka. Prvá časť akoby bola len skúšobným modelom ďalších častí a hľadá svoj smer, ktorým sa bude uberať. Viac vsádza na citovosť a je trošku ťažkopádny, každopádne skvelé mašiny a reálne vykreslené kulisy, aj keď je vidno, že tu sa ešte jednalo o film nízkorozpočtový. Mel mi tu prišiel trošku smiešny, mladý, vyzeral ako skautík. 65%. ()

sniper18

Je to úplne priemerný akčný film s Melom Gibsonom, ktorý je úvodným dielom tejto slávnej trilógie. Má dosť dobrý príbeh o vynikajúcom jazdnom policajtovi, ktorý chce v blízkej budúcnosti zastaviť nebezpečný motorkársky gang, ale kvôli nefunkčnému systému radšej odíde z práce, no problémy si ho aj tak nájdu. So spracovaním ale nie som moc spokojný, ešte úvod vyzerá dosť dobre, no príchodom gangu sa už začne len neustále striedanie lepších scén s nudnými, čo filmu rozhodne neprospieva, opäť to zachraňuje až záverečná fáza, ale príde až príliš neskoro a navyše je krátka. A k tomu sa ešte nedá vôbec nič dozvedieť o dobe, v ktorej sa film odohráva a ani nevidno žiadne väčšie spoločenské zriadenie, dej sa odohráva len na cestách v pustine, nanajvýš v menšej dedinke. Akcie je tu málo, ale je dosť dobrá. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky s automobilmi a motorkami, ktoré sú skvelo natočené a s perfektnými zrážkami, a som z nich až prekvapený, vzhľadom na dobu vzniku filmu sú priam dokonalé a bez problémov by obstáli aj v nových filmoch. A rovnako kvalitná je všetka akcia. Len škoda, že práve to najzaujímavejšie, pomsta, tu má tak málo priestoru. S hereckým obsadením nie som moc spokojný, Mel Gibson je výborný, ale ním to končí a záporáci sú miestami až trápni. Réžia nie je zlá, viaceré prvky zvláda dosť dobre, no celkovo to moc nevyšlo, ale technická stránka je skvelá, tu nemám či vytknúť. Šialený Max mohol byť veľmi dobrý film, ale scenár to zhodil na priemer. Pokračovanie je výrazne lepšie. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 54%. ()

TheRaven

Jediný film, který mi v dětství zakazovali (na rozdíl od Komanda, Terminátora nebo Ramba). Stejně jsem se na něj ale potají v osmi podíval a byla z toho láska na celý život. ()

StarsFan

Na to, jakou má tenhoe film pověst, jsem čekala stylovější jízdu. Hlavní děj přichází asi až deset minut před koncem, Mel Gibson vypadá jako nedonošený kuře, Max až do závěru rozhodně není "šílený", hláška mi neutkvěla v hlavě snad žádná... Příště dám prostě radši přednost Odplatě. ()

zelvopyr

Celek působí jako některý z horších filmů, ve kterých účinkoval Dennis Hopper. Rozdíl je v tom, že on byl schopen i hrát, když se mu chtělo. Lobotomický děj s povrchním pojetím násilí, retardovaným chováním (všech), machismem a panoptikem divných postav (všech). Vnitřně nefunkční vesmír. Celkový dojem tak na **, i když těžko říci, za co vlastně tolik. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)