Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Ainy

Vyprahlá pustina, kde je nouze o vodu a potraviny, navíc musíte bojovat s Nočními vlky budoucnosti ... z toho jsem už asi vyrostla. Často ale mívám sentimentální náladu a staré filmy, které jsem dřív žrala, hodnotím vysoce, takže nechápu, proč to u Maxe z roku raz dva po Kristu nejde. Kdysi jsem u těchhle filmů proseděla s nadšením hodiny. Nevím jestli je to únavou, že se nedokážu vrátit v čase a dát tomu plný počet. Zatím dám tři hvězdy a uvidím, jestli se po nějaké době k filmu vrátím a změním názor. (Challenge tour 2015) ()

Spiker01

Mel Gibson je fajn a stojí za to vědět, čim definitivně prorazil, ale film sám o sobě je velice divnej. Gang se chová jak banda vypatlanců a to nepůsobí seriozně. Těžko teď hodnotit 35 let starej film, dřív to obstálo, v dnešní době už asi ne. Ale jedno se jim musí nechat. V osmdesátkách eRko uměli...35% ()

sud

Mel Gibson už ve svých třiadvaceti letech měl dostatek charismatu a jako drsný silniční polda působil přesvědčivě. Také se povedl i ostatní casting, ty týpky museli vybírat snad po všech nejzapadlejších putykách Austrálie. Honičky mají styl, ale celé to působí dost lacině a scénář (kulantně řečeno) nepatří mezi nejpovedenější. Označení "kult" však tomu už nikdo neodpáře. 60%. ()

viperblade

Mám rád jednoduchý, zábavný i blbý béčka. A mám rád akční filmy z minulých let (80, 70), ale tohle!? Měl jsem co dělat, abych neusnul, tu "hudbu" tam musel zkomponovat nějaký zhulený zvukař, a ten příběh???? Absolutně o ničem. Sorry, ale tohle je další ""kult"" který mě nechal absolutně chladným... Hvězda je za to, že na sebe upozornil Mel. ()

castor

Náležitě uvědomělé béčko vzniklo u solidně šílených protinožců, kteří za minimální peníze natočili story muže, který coby strážce zákona přijde o všechno – zvlčilí motorkáři mu zabijí milující ženu a nevinné nemluvně. Povinná vata mezi tím vším je příjemně naivní, ostatně celé je to vycucané jak z nějaké pochmurné pětistránkové povídky. Max Rockatansky je ideálním zástupcem pomstychtivého hovada, které zbaveno soucitu mlčky drtí své protivníky, aby se v závěru mohlo odporoučet ve své káře k nejistým zítřkům. Nelítostný mstitel plný cynismu a hněvu.. nic víc, nic míň. Filmu (a jeho bezútěšné atmosféře) navíc pomohl paradoxně jeho rozpočet. Byl tak nízký, že se využilo řady levných postupů – například některé scény obsahují již v jiných záběrech zdemolovaná auta, ba auta, která byla po částečném zničení zbavena důležitých/těžkých částí, aby jejich bouračky díky odlehčení vypadali velkolepěji. Umírá se tu pod koly všemožných aut, po krkolomných pádech, efektních bouračkách – vše v příjemně nadsazených kaskadérských akcích. Mel Gibson tu předvedl ideální vstup do filmového světa. Herecky nenáročný Max je jeho teprve druhou hereckou příležitostí a hnedle takový komerční úspěch. Producenti, kteří v trailerech pro americký trh jeho postavu raději vypouštěli, ještě zdaleka netušili, že se tu rodí jedna velká herecká ikona. 65% ()

ClintEastwood

Tak už mám také za sebou tento kult mezi akčními filmy. Mladíček Mel Gibson, jako mstitel, který se nezastaví před nikým a před ničím. Film zdobí především výborně natočené akční scény, což je na dobu vzniku celkem úctyhodné, skvělá, dynamická hudba, kvalitní herecké výkony a zajímavá režie. Snímek by mohl být trošku doslovnější a také nám ukázat některé scény naplno a ne jen naznačit (kdo by nechtěl vidět zohaveného Guuse?). Na plný počet to určitě není, ale čtyři hvězdy si tento drsňák mezi akčními filmy zaslouží, to je bez debat. ()

Rex Mundi

Tak, možno v roku môjho narodenia a nejaký čas potom to bola senzácia, ale i keď si dokážem predstaviť, čo vtedy ľudí na Mad Maxovi priťahovalo, mňa to nepriťahuje (aby bol pre mňa kultom, musela by som spĺňať dve podmienky - vidieť ho v puberte a mať mužské genitálie produkujúce vééľa testosterónu). Tento typ filmov nie je moja kašička a nikdy nebude. Do extrémov dovedené je tu podľa vtedajšieho vzoru takmer všetko: znepokojujúci zverskí úchylovia, rýchle autá + motorky, burácanie motorov (a prvú trištvrte hodinu takmer neustávajúca siréna, vrrrr!), idylická mladá rodinka, charizmatický policajt a dokonalý muž v jednom. Nemám rada tento druh násilia a z filmárskych posolstiev naservírovaných rovno na tanier je mi skôr zle, takže nič z toho ma nevrhalo do bezbrehého úžasu. Nenašla som v Maxovi ani jedinú vec, ktorá by sa mi naozaj páčila. Iba ak Goose ;-) ()

D.Moore

Klasika s řadou velice sugestivních a syrových scén, která je místy tak krásně béčkově laciná, že jí to nemůžu vyčítat. Trochu mi ji kazí akorát ty zrychlené "akční" záběry, ale vlastně i ty k ní patří. Mel Gibson obzvlášť ve finále podává výborný výkon a věříte mu všechno. Když jsem Šíleného Maxe viděl poprvé, byl to právě drsný závěr, kvůli němuž jsem ho chtěl vidět znovu a znovu. Nicméně druhý díl je ve všech myslitelných směrech mnohem lepší. ()

MM_Ramone

Austrálsky režisér George Miller stvoril v roku 1979 jedného z najznámejších postapokalyptických filmových hrdinov. Na plátna kín prišiel "Šialený Max". V hlavnej úlohe sa objavil Mel Gibson. Týmto snímkom odštartoval svoju hviezdnu hereckú kariéru. Z filmu "Mad Max" sa stal kultový akčný snímok. Aj keď trocha trpí nízskym rozpočtom a miestami nedotiahnutým scénarom je to originálne filmové dielo, ktoré sa výrazne zapísalo do dejín svetovej kinematografie. **** ()

Dan9K

Zvláštní záležitost. Jsou to takové tři krátké filmy v jednom. První z nich je úchylárna, která se jen těžko sleduje, druhý je rodinné road-movie s trably a třetí je špičkový napínavý akčňák s na tu dobu uchvátnými ručně dělanými záběry (žádný digitál tehdá ještě naštěstí nefrčel) a neklišé. Jen mi moc nedochází, proč všichni čachrují s tím, jaké je to post-apokalyptické. To vůbec nechápu. Vždyť je to prakticky ze současnosti. Možná tak pre-apo by sedělo líp. Na jedničce není post-apo vůbec nic. ()

Niktorius

Co naslibuje poctivá kaskadérská práce a výborná kamera, to vzápěti pohřbí neuvěřitelně špatně vystavěný příběh. Šílený Max je hlavně šíleně nekonzistentní, nic v něm nemá pořádnou návaznost a logický vývoj. Max ví, že mu jde po krku motorkářský gang a pak je dokonce přizabit jeho kolega - přesto se na rodiné dovolené necítí v nebezpečí a svoji manželku neustále pouští z dohledu i poté, co se jí onen gang pokusí napadnout. A i to napadání se odehrává na několikrát, po drobkách, namísto jedné napínavé a pořádně vygradované scény....Ach jo. Jak se můžete těšit z perfektních bouraček, když to chvílemi vypadá, jako by někdo sestříhal dohromady materiál z několika různých filmů? Jak můžete cítit nějaké emoce, když žádnou akci nenásleduje adekvátní reakce a nástup závěrečných titulků vás vyloženě zaskočí? Mele, Georgi, Jarmilo - je to ale bída! Leč budiž vám něco odpuštěno, za tu skvělou osmdesátkovou akci, na níž prostě nedám dopustit...50% ()

Wacoslav1

Kvalitní start kultovní série. Zub času se sice hlavně na jedničce už hodně podepsal, ale je třeba brát v potaz, že je to vlastně takovej dobovej trash se vším všudy a Mel tu nastartoval svoji hvězdnou kariéru.85% ()

petero

Po cestách rúdia samí šialenci a bože chráň ak si to napália do nejakého mesta. Tam kde iný policajti zlyhajú, nastupuje Max. Po likvidácii posledného šialenca si jeho kumpáni na motocykloch zaumienia, že Maxovi zničia život. Max má však už toho plné zuby a tak sa po dlhom čase rozhodne, že povesí kariéru na klinec a s rodinou sa vydáva na dovolenku. Zabili mu kamaráta, zabili mu ženu, zabili mu dieťa. Zničili mu život. Správny revenge movie spoza volantu burácajúcich áut z neutešenej budúcnosti. ()

pepo

klasika.krásne úchylný akčný filmíček s mladučkým melom gibsonom a pár nezabudnuteľnými scénami. ()

Xmilden

Atmosféru tohle rozhodně má, samozřejmě triky vypadají tak jak vypadají. Je jasné že produkce na tohle nedala milióny. Nepotěší místy opravdu hodně nelogické chování postav. Co ovšem potěší jsou akční scény, myšleno honičky. Ty mají náboj a šťávu. Pamatuju si své zklamání, když jsem poprvé viděl tenhle kult. Čekal jsem bůhvíco. Namísto toho dnes oceňuji skromnost snímku. Pokud si nějaký film zaslouží doslovný remake tak tenhle. Ale prosil bych určitě neubírat na surovosti. 70% ()

Arbiter

To se vám moc omlouvám, ale protože jsem Fury Road viděl ze série jako první film, jsem teď malounko zmatený. Ale nehledě na to. Tohle neni moc dobrej film, že ne? ()

-bad-mad-wolf-

Dosti nezvyklé a v zacházení s žánrovými rekvizitami také dosti drzé béčko. Tam, kde se o třicet let později akční film neobejde bez zpomalovaček a různých trikových fíglů, tam si Mad Max vystačí s jednáním jako by mimochodem. Možná i proto vypadá jeho mimoidní a blíže nepopsaný svět tolik samozřejmě a sebevědomě. George Miller prezentuje v celé trilogii originální filmovou řeč, jíž podtrhuje příhodně příšerná hudba Briana Maye. Šílený není Max (který je tu pravděpodobně nejnormálnější postavou), šílený je celý film. ()

darkrobyk

Šílený Mel! Tedy, Šílený Max, který definitivně zešílí, když mu sáhnou na rodinu. Ve své době silně kontroverzní film vzbuzoval nevoli a silné emoce zobrazovaným násilím. Dnes je samozřejmě vše jinak, my všichni žijeme v šílené době, tudíž tenhle film asi zaskočí málokoho. A přesto jsem si po dlouhých letech uvědomil, že je pořád napínavý, že bouračky a karamboly mají ty nefalšované grády bez jakékoliv pomoci pixelů, že smrt pod koly tiráku vypadá opravdově, že lesní naháněčka je mrazivá, že bezvýchodnost a hořkost z filmu přímo sálají. A byť druhou část považuji za nejpovedenější z celé trilogie, tak tenhle snímek ji nastartoval. A samozřejmě zrodil množství rozličných plagiátů. A taky díky němu došlo i na čtvrtý film. Hodnocení ponechávám. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)