Bídníci

• Francie Les Misérables (více)

Epizody(4)

Osudy Jeana Valjeana patří mezi ty příběhy, které se nám nikdy neomrzí a které budeme vždy vděčně přijímat v nové a nové podobě. Bídníci patří mezi ty příběhy, které každá generace francouzských tvůrců pokládá za výzvu. Zatím poslední filmové zpracování vzniklo v koprodukci pěti států a najdeme pod ním podepsány tvůrce úspěšného přepisu Monte Christa: režisérku Josée Dayanovou, scenáristu Didiera Decoina a Gérarda Depardieua tedy 3D, jak toto úspěšné trio nazývá občas francouzský tisk. Pozornému divákovi neunikne, že se mnohé scény natáčely v Čechách a že se v epizodních rolích objeví i naši herci. Román Bídníci (Ubožáci) psal Victor Hugo po celá desetiletí a dokončil jej až v exilu. Příběh Jeana Valjeana, který uprchl z galejí, kam byl odsouzen za krádež chleba, koncipoval Hugo v pěti dílech. Žádný jeho román nedosáhl tak bouřlivého bezprostředního ohlasu jako právě Bídníci. Na jednotlivé svazky čekaly před jejich vydáním v Bruselu a v Paříži zástupci knihkupců a čtenářů snad ze všech čtoucích vrstev obyvatelstva. Jen v samotné Paříži jich bylo v několika dnech rozebráno na 48 000 výtisků a román byl okamžitě překládán do světových jazyků. Záhy se objevovaly i dramatizace a film počítá adaptace již na desítky. Muzikálové zpracování přitáhlo miliony diváků nejen v Evropě. (oficiální text distributora)

Ramesse

Dobrý film (nebo seriál, jak se to veme), hlavně díky skvělému výkonu Gérarda Depardieu (Jean Valjean) a Johna Malkoviche (policista Javert). Myslím, že mi dal dost, abych o literární předloze něco věděl, aniž bych ji četl. ()

Trescha

Vynikající zpracování slavné předlohy..Skvěle hrajícího Depardieua doplňuje neméně dobrý Malkovich...Zase jeden majstrštik...Je vidět že francouzi tohle prostě umí... ()

Hopsik

Zajímalo by mě, zda ti jednohvězdičkáři četli Bídníky. A tím myslím skutečně četly, bez přeskakování apod. jak mají někteří zvykem. Z těch všech adaptací co jsem viděl( všechny kromě filmu s Gabenem, sháním ve vysoké kvalitě) je toto nejzdařilejší dílo. A to především po stránce obsahové, jelikož měli tvůrci dostatek času zaznamenat souvislosti a tím pádem nebyla nutnost překrucovat. I když originálu nedosáhne filmové zpracování nikdy. Nejvíce mě zarazil komentář uživatele canakja. Myslím že právě jeho komentář je bez ducha a jiskry. Navíc "nechutný konec" jak říká v knize v podstatě je. Tak proč by měl být ve filmu přikrášlen? Celé dílo je v podstatě nechutné a surové, přesně tak, jak to bylo v té době, kdy se příběh odehrává. V Hugově době. 4 hvězdy a nechávám si rezervu na Gabena :) ()

Tomulka

Mé druhé filmové zpracování se k filmu z roku 1998 přibližuje co do kavlity na dostřel. Větší prostor na děj (díky seriálovému zpracování) dává filmu velkou výhodu, ale dle mého byli dvě hlavní role podány lépe ve filmu. Hlavně komisař. ()

Kolárek

Jen dvě hvězdy se možná můžou zdát jako velmi přísné hodnocení, ale mě zde prostě vadí hodně věcí. Předně je to velká rozplizlost, nevěrohodné dialogy ( na vině je nejspíš i dabing ) a pro tento film špatně vybraní herci ( obě hlavní role). Líbili se mi zde jen Clavier, Asia Argento a Charlotte Gainsbourg. ()

le poulet

Tohle nezachrání ani zvučná jména v titulcích. Depardieu tu působí místy téměř dementním dojmem, Malkovich se na Javerta nehodí ani co by se za nehet vešlo, přičemž je to ještě korunováno přitepleným dabingem, Marius vypadá jako ilegalní imigrant a Eponina zřejmě jede v nějaké tvrdé srandě. Gavroche nestárne. Fantina chodí, jak kdyby měla všechny možné vady páteře, které existují. Když někdo umře, vede před tím půlhodinový psychologický monolog. Takže mi nezbývá, než se zeptat, co tohle mělo dop*dele být. Kdyby Cosetta neměla tak hezký šaty, je to odpad nad odpad. ()

flakik

Opět se potvrzuje, že seriál se může přiblížit knižní předloze mnohem lépe než film. Herecký výkon Johna Malkoviche je prostě skvělý. Hraje Javerta tak, jak si ho jen čtenář může představit. Zatím nejzdařilejší adaptace románu, jakou jsem viděl. Na rozdíl od zpackané verze s Neesonem v hlavní roli. ()

WhiteKokser

Nejhorší zpracování Bídníků, které vyšlo. Největší problém jsem měl s Depardieum, který mi na roli Jeana Valjean absolutně nesedl. Nepřekonatelnému zpracování z roku 1982 to nesahá ani po kotníky. Jediné plus vidím v tom, že to má velmi blízko ke knižní předloze. ()

marien1039

Je ale pravda, že Depardieu je sice skvělý herec (a nejlepší Monte Christo, který kdy byl), ale na Veljeana se nehodí. Je to naprosto jiná role, než Monte Christo a je na ní potřeba jiný typ herce. V tomto případě je Valjean tlustý, což je na galejích prakticky nemožné. Navíc tu roli hraje možná až moc tvrdě. Naproti tomu i v padesáti neuvěřitelně přitažlivý a charizmatický Malkovich zde ztělesňuje skoro kladnější roli, než samotný Valjean. A perfektně. Podobně skvělý výkon předvedl i Christian Clavier coby Thénardier. Enrico Lo Verso je pro změnu na roli Maria podle mě starý a já být Cosetta a pronásledovat mě takový zuřivě vypadající Ital, spíše se bojím ()

kikinozka

Jen k postavě Javerta. Malkovichovo podání mi přišlo naprosto geniální. Předlohu jsem nečetl, ale z Malkoviche jsem dostal rozhodně jiný dojem, než že by se jednalo o proradnou a zlou postavu, jak zde někteří naznačují. Naopak, střed Valjeana a Javerta nevidím jako střet dobra a zla, ale střet dvou různých pohledů na svět a právo. ()

Nataniel73

Mimoriadne silný príbeh ľudskosti napísaný Victorom Hugom a na filmové plátno majstrovsky prenesený hlavne vďaka hereckým výkonom hlavných protagonistov. Chváliť herecké umenie Gerarda Depardieu, ktorý kde sa blysne tam zažiari by bolo nosením dreva do lesa a tak zmienim hlavne vynikajúco stvárneného Javerta v podaní Johna Malkovicha a v neposlednom rade parádne herecké predstavenie v podaní Christiana Claviera. Ten zažiaril aj v podobne ladenej snímke Napoleon. Predovšetkým musím vyzdvihnúť vynikajúci scenár majstrovsky zvládnutý vyššie uvedenými hviezdami. Dobrák Jean Valjean, krásna Cosette, úlistný Tenardier či chladnokrvný Javert sú postavy, ktoré vyžadujú nesporný herecký talent a toho máme v tomto štvordielnom snímku na rozdávanie. Prvá časť dojme diváka svojou naturálnosťou až surovosťou, v prostredných častiach sa dej rozvíja ľahko predvídateľným smerom aby v tej záverečnej a podľa môjho úsudku aj najlepšej časti vygradoval do dojemného finále. Scénka pri ktorej Jean Valjean umiera dokonca rozplakala aj moju priateľku. Silných scénok je tu však neúrekom a každý typ diváka si musí prísť na svoje. Osobne nemám dôvod dať menej ako päť hviezd aj keď drobné chyby sa tu určite nájdu (napríklad taký Gavroš vôbec nestárne, polomŕtvy Mariusz si rukou pomáha pri vstupe do kanála). Za mňa 90% aj vďaka tomu, že opakované pozretie dokáže vo mne vyvolať rovnako silný zážitok ako tie predošlé. Nadčasový snímok obohatený výbornou hudbou, vtipnými dialógmi a silným emocionálnym zážitkom. ()

Bohdy67

Asi je třeba přiznat, že jsem neviděl verze s Gabenem ani Venturou...Jo a nečetl knihu. Takže prostě se mi k rukám dostal film/seriál, jehož příběh nejde nemilovat a neobdivovat... Když k tomu přidáme Depardieua, kterého považuji za výborného herce a jednoho z nejlepších své generace ve Francii spolu s Delonem a Belmondem, nemůžu než tuhle verzi vyzdvihnout. A pověstonou třešničkou bych zmínil pana Malkoviche, jehož Javert je snad záporákem "století" a jeho herecký výkon zde zastíní i Depardieua!!! Ať si můžeme myslet cokoliv, jeho výkon je na pět hvězd a prostě nejde dát horší hodnocení. 90% ()

Strogov

Podle mého mínění zdaleka nedosahuje kvalit Bídníků s Liamem Neesonem, ačkoliv na to má téměř čtyřikrát více času. Monte Christo se povedl daleko lépe. ()

T369

Čtyřdílný film Bídníci z toku 2000 je opravdu skvělý. Depardieu a Malkovich byli oba ve svých rolích úžasní. ()

+sfinx+

Hned na začátku se přiznám, že jsem knihu zatím nečetl a tak nemám potřebu neustále cpát do hodnocení více knihu než samotný film. Záměrně píšu film, protože seriál zní u tohoto díla poměrně lacině. I obsazení napovídá o kvalitě tohoto díla.. ()