Bídníci

• Francie Les Misérables (více)

Epizody(4)

Osudy Jeana Valjeana patří mezi ty příběhy, které se nám nikdy neomrzí a které budeme vždy vděčně přijímat v nové a nové podobě. Bídníci patří mezi ty příběhy, které každá generace francouzských tvůrců pokládá za výzvu. Zatím poslední filmové zpracování vzniklo v koprodukci pěti států a najdeme pod ním podepsány tvůrce úspěšného přepisu Monte Christa: režisérku Josée Dayanovou, scenáristu Didiera Decoina a Gérarda Depardieua tedy 3D, jak toto úspěšné trio nazývá občas francouzský tisk. Pozornému divákovi neunikne, že se mnohé scény natáčely v Čechách a že se v epizodních rolích objeví i naši herci. Román Bídníci (Ubožáci) psal Victor Hugo po celá desetiletí a dokončil jej až v exilu. Příběh Jeana Valjeana, který uprchl z galejí, kam byl odsouzen za krádež chleba, koncipoval Hugo v pěti dílech. Žádný jeho román nedosáhl tak bouřlivého bezprostředního ohlasu jako právě Bídníci. Na jednotlivé svazky čekaly před jejich vydáním v Bruselu a v Paříži zástupci knihkupců a čtenářů snad ze všech čtoucích vrstev obyvatelstva. Jen v samotné Paříži jich bylo v několika dnech rozebráno na 48 000 výtisků a román byl okamžitě překládán do světových jazyků. Záhy se objevovaly i dramatizace a film počítá adaptace již na desítky. Muzikálové zpracování přitáhlo miliony diváků nejen v Evropě. (oficiální text distributora)

veertiik

Moje nejoblíbenější zpracování knihy. Prvně jsem viděl film a až poté jsem četl knihu. Po přečtení knihy jsem viděl ještě další zpracování, ale žádné se mi tolik nelíbilo, ještě snad s výjimkou filmu z r. 1958 s Gabinem. Ale zvláště první dva díly této mini série jsou vynikající... ()

filmmovier

Skvělé zpracování klasické románu, jak ho umějí natočit jen Francouzi. Předností cyklu je hvězdné obsazení, v nejpřednější řadě John Malkovich jako Javert. Kostýmy a výprava jsou také velkou předností čtyřdílného seriálu, který nenudí jedinou chviličku. Celé je to pěkně napínavé a místy i vtipné, člověk se opravdu nenudí. Tento seriál mohu jen vřele doporučit, ucházející historické drama. 80%. ()

Yesqward

Pekný príbeh, dobre zahrané, Gerard Depardieu je výborný herec. Naozaj, tešil som sa na každú časť, ale za tú poslednú dávam jednu hviezdičku dole, pre ten blbý koniec :( 86% ()

Thommie

Jak nesnáším televizní série, tak tato je výjimkou potvrzující pravidlo. Jde o strhující ztvárnění geniálního a hlavně velmi silného lidského příběhu. Malkovich je tady nepřekonatelný. ()

ganz

Na tv seriál velmi kvalitní herci, kteří hrajou většinou svůj průměr. To ale seriálu neubírá nic na působivosti.8/10 ()

Ravi

Kdyby tak byly ty role trochu prohozené. Malkovich v roli Jeana Valjeana by se mi líbil mnoohem víc. Depardieu tuto roli nezvládl. Byl nudný, bez nápadu, strohý. Ostatní byli vynikající. Celkově vzato se mi tato adaptace Bídníků sice líbila díky stopáži, kterou na takové rozsáhlé dílo vyšetřila, také svým velkolepým zpracováním co do kulis i režie, ale zato jsem se nemohl zbavit dojmu, že šlo udělat více. 65% = 3/4 ()

Autogram

Tento príbeh sa naozaj nikdy neopozerá. Ale v tomto prípade je zvlášť nemožné nespoznať podľa nosa Depardieua v akomkoľvek prestrojení. –––– Copak lítost může odčinit zločin? Když se zlo stalo, zůstane navždy. ()

Death

Po zdarenem Monte Christovi se i tato televizni adaptace Bidniku docela povedla. Nemuzu moc srovnavat s predchozimi pociny, jelikoz sem videl jen americke zpracovani, ktere bylo sice docela dobre(hlavne zaver), ale vyrazne chudsi po obsahove strance. Tato verze se mnohem vice drzela knihy. Jedine co mi trochu vadilo byl vzhled mozna az prilis tlusteho galejnika Valjeana(asi ho na galejich krmili:)-v tomto smeru se mi vice libil Liam Neson). Depardieu ovsem opet zabodoval po herecke strance stejne jako John Malkovich. Ani technicka stranka filmu nebyla nejhorsi, i kdyz nektere akcni sceny evidentne nebyly zrovna rezisercinym salkem kavy (nastesti jich nebylo mnoho). Nezbyva nez prat francouzum co nejvice podobne zdarilych adaptaci literarnich klasik. ()

manonfire

Nádherně všeobsažný příběh o polepšení individua, kterého zdánlivě neopodstatněná slušnost a dobro jeho chvilkového hostitele konsternuje natolik jakoby sama vidina božské tváře. Oproti tomu surové scény života v tehdejší Francii. Posedlost zákonem u Malkovichovi postavy je další specifikum tohoto příběhu, a jeho samurajský konec po té co zjistil, že strávil život posedlostí v deziluzi, mě dostal. I Clavier drží laťku vysoko, jak si velkolepý námět bezpochyb zaslouží, o mé oblíbené Charlotte Gainsbourg ani nemluvě. Její něžná dušička je trýzněna osudem až sadisticky a scény kdy je její aureolou dobra prostoupená postava vystavena opovržení od Johna Malkoviche, byly z nejlepších. Toto je téma témat a já za něj Hugovi děkuji. Stejně tak tomuto filmovému zpracování, které snese srovnání se všemi ostatními. 90% ()

Almásy

francuzi vedia ako narabat so svojim matrosom a tato miniseria je toho len cistym dokazom. zatial co americka verzia (ktoru mam rovnako rad) bola preplnena sentimentom, francuzsky bedari su tvrdy, surovy a nemilosrdny. depardieu a malkovich ako ustredna dvojka bol skvely zazitok. ()

wosho

Monumentální a zcela bez života. Od tvůrců povedého Hraběte Monte... jsem očekával víc. Nepřestavitelná nuda s děsným Clavierem( kdykoliv se objevil na obrazovce, chtěl jsem po ní hodit 20kg činku), nevýrazným Gerardem a velice rozkošnou Virginii. Prostě je to průser jako Napoleon. ()

MMJ

Bídníci - Les Misérables - Jean Valjean - Victor Hugo - Galeje - Vězení - Práce - Útěky - Soudy - Ukradenej chléb... To všechno mě napadne pod slovem Bídníci. A jinak mě film docela hodně bavil, sice sem se toho nejdřiv bál si to pustit, ale pak sem se pro to rozhodl :). Za mě čistý, krásný 4****. ()

Paity

Velmi povedené provedení Bídníků s hvězdným obsazením. Určitě se jedná o jeden z nejlepších počinů mezi adaptcemi děl Victora Huga. ()

ekomo

Výborné herecké obsazení, skvěle zahrané hlavní role, Gerard Depardieu, John Malcowich a Christian Clavier. Bez techto herců by kvalita filmu spadla hodně nízko, bohužel musím souhlasit s jedním uživatelem. První dva díly byly na pět hvězdiček, zbylé dvy tak na tři. Ale jinak, jedno z nejlepších zpracování Hugových Bídníků. ()