Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Lída Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek, Pavel Želízko, Alena Karešová (vyp.)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (448)

Kdo na tomhle nevyrostl? :) Arabela, Petr Majer :) Pan Majer, který zastřelí vlka :) A hlavně Rumburak :) :) Ještě dnes si ráda Arabelu pustím :) A to je mi skoro 22 let.(24.8.2012)

Naprostá klasika mého dětství. Snad každý si přál mít kouzelný prsten. K tomuto seriálu asi není potřeba nic moc dodávat. Arabela bavila v dětství mě (a baví doteď) a troufám si tvrdit, že bude bavit i generace budoucí.(7.1.2013)

Geniálně natočený pohádkový seriál pro celou rodinu. Nemám co vytknout.(19.1.2013)

Rozprávkový svet v sebe nosil kúzlo len keď sa žilo v rozprávke. Ako náhle sa do toho začala montovať realita kúzlo bolo fuč. Tento trik scenáristom nevyšiel aj keď priznávam, že mi Arabela nikdy neučarila natoľko, aby som ju sám vyhľadával.(18.12.2014)

Narozdíl od pokračování je původní Arabela vytvořena "tradičnějším" pojetím. Jsou zde vyobrazeny ryze české/německé pohádky a tamní pohádky jsou vymezeny pro ty dospělé a děti. V tomto případě se jednoznačně bylo zaměřeno na děti a bylo to i vidět. Herecké obsazení na tehdejší dobu, to byla prakticky klasika a prakticky to nejlepší co bylo v tehdejší dobou k dispozici. Sám Vorlíček si pochvaloval, že se mu podařilo sehnat na 125 herců, což nebylo vzhledem k vytížení v divadle či na jiných projektech zcela snadné. Na tehdejší dobu to taky mělo specifické úvody a závěry, zvláště Cliffhangery patří v Arabele mezi ty nejlepší co v českých seriálech existuje, však Vorlíček si na tomto hodně trval. Ohledně děje, musím znovu připomenout že se jednalo hodně o dětský seriál, funny/crazy situace kdy si děti dělali srandu z dospělých (zvláště z kantorů), nebo dospělí z vedoucích kapacit (režiséři, policajti atd), nebylo málo a do jisté míry to mohlo pro dospělého zdát se být trapné. Nicméně tvůrci uměli pracovat s charaktery postav (viz Rumburak vs. zbytek), 13 dílů mělo souvislý děj, hlavu a patu, diváka prostě nechával neustále ve střehu a na závěr ho vždy dokázal překvapit s tím, že po konci dílu člověk skutčně řval že je konce. Díl měl stopáž okolo 30 minut, což nebylo obvyklé pro tak nákladnou seriálovou produkci a ještě více tak nechával člověka natěšeného na další díl a zároveň zklamaného že díl končí. Tohleto napětí možná člověku chybělo u pokračování, ale o tom si můžete přečíst v mém komentáři u Arabela se vrací. Takže pokuď odmyslíte jistou infantilitu pro děti, na tehdejší dobu se jedná o solidní fantasy příběh, který nakonec funguje i pro dospělé jako takovou nevázanou odychovou zábavu. Jednoznačně doporučuju - 4*.(31.8.2015)

Dětská klasika. Jako malá jsem u toho málem slintala:-) Pokračování nemuselo být, jen snížilo úroveň! Kam se na tohle hrabe H. Potter!(19.8.2003)

Vivat vorlíček, bezpochyb nej. český pohádkový seriál.(31.5.2007)

Někdy v době prvního vysíláni tohoto seriálu se ve mně, tehdy dítěti, probouzel člověk. Proto je ve mně, včetně hudby a řady hlášek, nesmazatelně vepsaný.(26.12.2007)

Výborný český pohádkový seriál se skvělými herci. Jako dítě jsem to doslova žral (odpusťte mi ten výraz, ale jinak to nejde) a fandil jsem samozřejmě Rumburakovi Lábusovi :)(9.3.2008)

Jedna z nejlepších českých pohádek a seriálů z této doby vůbec. Nabitá hereckými esy v čele s Vladimírem Menšíkem, Stellou Zázvorkovou a mnoha mnoha dalšími, osttně přečtěte si obsazení, samá známá jména. Úspěch v zahraničí tedy na sebe nenechal dlouho čekat.(12.7.2008)

Tak musím dát pět hvězdiček, i když spíše z nostalgie... Kdo nechtěl mít koufelný prsten či plášť? Seriál plný nejlepších českých herců, u kterého se člověk skvěle pobaví a je asi pro všechny věkové kategorie. S odstupem času mě teda velmi zklamala Arabela, páč sem si teda nemyslela, že je to taková blbá naivka:-), Rumburak nemá chybu, je to škodič, jak má bejt a dokonce uteče i samotnýmu Fantomasovi:-). Ovšem nejvíc mě bavila postava Xénie, která si to opravdu dává, nejlepší scény s ní jsou z hotelu, chudák Vilibald, ten si užil. Prostě fajn seriál, který si ještě v budoucnu jistě zopáknu.(27.5.2010)

Neuveriteľná klasika, ktorá vychovala a pobavila nejednu generáciu. Československý kult, so špičkovým hereckým obsadením.(14.8.2014)

Tak tady to prostě nejde jinak,čuměli jsme na to všichni ostošest a dozajista se rádi počumíme i dnes.(5.1.2004)

Kouzelné prsteny, to bylo bájo. To už známe pouze z Pána Prstenů.(3.12.2005)

Je někdo, kdo by neznal? Arabela je skutečně mistrovské dílo! Bravo, pane Vorlíčku a Macourku!!! Tento seriál je zážitkem pro diváka jakéhokoli věku (pro ty menší pochopitelně trvalejším zážitkem). I ten, komu pohádky vyloženě nevoní, zde musí ocenit přinejmenším tu profesionalitu - scénář a režie, herecké výkony (Menšík, Janžurová, LÁBUS...) A těch hlášek!!! :-D(14.5.2007)

Velmi povedený seriál nejen pro děti, který už dnes patří do zlaté pokladnice českého filmu. Duo Vorlíček-Macourek bylo ve velmi dobré kondici - kromě děje mělo také šťastnou ruku při výběru hereckého obsazení. Co herec, to pojem. Vladimír Menší, Stella Zázvorková, František Filipovský, Jiří Sovák aj. - jako zástupci již osvědčené, zralé generace, kterým zdatně sekundovali dorůstající Vladimír Dlouhý či Ondřej Kepka. Na tento seriál se jednou budu určitě dívat i se svými dětmi, zub času na něj totiž nepůsobí.(20.1.2008)

Jako většina malých dětí jsem tento seriál naprosto hltal. Tak jak dokázal Václav Vorlíček propojit svět reálný s tím pohádkovým, pro mě bylo úplně neuvěřitelné. Krásný jemný humor, na tu dobu skvělé efekty a vlastně i dneska jsou dobré. Prostě něco, na co se můžete koukat dokola a neomrzí se to. Škoda, že dvojka už byla slabší.(14.2.2009)

Není to ani zas tak dobré, ani zas tak špatné...je to prostě torchu jiná pohádka, což je Vorlíčkova parketa...nebo alespoň byla...(17.5.2009)

Nejlepší pohádkový seriál na kterém jsem vyrostl a také se něco dozvěděl o samotných pohádkách. Jedinečná role Jirky Lábuse, jemuž se ,,Rumburak" zaryl hluboko pod kůži.(19.5.2009)

• Redix

Tohle je v TOP seriálech? No to snad nemyslíte vážně!(31.5.2009)

1 7 9 10 11 12 13 14 15 18 23