Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Disease

Forrest Gump na Divokém Západě :-) Jinak na western netradiční, místy až parodické, hlavně scény s Custerem. ()

Prochy38

Hodně jsem věděl, jak hodnotit tento film. Protože je po všem stránkách skvělý, až na detail a k tomu se dostanu. Film na 5* hvězd, protože přes masky, herce, jejich výkony, výpravu, příběh. Upřímně je málo filmů, které by divoký západ, a to jak kavalerii, města, venkov i indiánské vesnice tak dokonale vyobrazily. Tu špínu, tvrdost prostředí a doby. Fakt nemám slov. Masakry indiánů, jejich krvavé odvety. V tom všem příběh obyčejného člověka, se kterým se štěstí míjí, jak může a život s ním zametá po celém západě. 5*. Proč teda dávám jen 3*? Protože, co z tohoto skvostu dělí pro film, na který už se asi nikdy nepodívám je to, že z toho tvůrci udělali komedii, až grotesku. A když vidím, o jak neskutečně vážné téma jde, nekousnu to. Komedie a do toho neskutečně krvavé vraždění indiánských žen a dětí... ne, tuhle kombinaci já nekousnu...Mohl to být jeden z nejlepších filmů vůbec... kdyby to brali vážně... ()

Rozjimatel

Film je odľahčeným rozprávaním o dobrodružstvách Jacka Crabba, Malého veľkého muža, pričom s veľkou dávkou nadsádzky a humoru búra mýtus o americkom divokom Západe. V Jackovom neuveriteľnom životnom príbehu á la Forest Gump sa objavujú, miznú a znovu sa vracajú rôzne bizarné postavy a postavičky, ktoré si divák jednoducho musí zamilovať. Postavu Jacka hraje skvelo Dustin Hoffman, čo je hádam jediný herec, ktorý ako 33-ročný dokázal vierohodne zahrať tak tínedžera, ako aj 120-ročného starca. Z ďalších postáv je najzaujímavejšou nádherná postava starého náčelníka, ktorého hraje skutočný indiánsky náčelník. Film tak trochu klame telom, lebo pod svojím odľahčeným tónom skrýva vážne výpovede. Hovorí otvorene o masakrovaní Indiánov zo strany Američanov a prináša tiež silné protivojnové posolstvo s odkazom na práve prebiehajúcu vietnamskú vojnu. Soundtrack filmu tvorí príhodná, bluesovo ladená hudba. ()

Damielka

Konečně měl někdo kuráž ukázat, co byli Američani zač. Jejich vyvražďování Indiánů si nezadalo s nacistickou genocidou Židů a generál Castro by si mohl podat ruku s Hitlerem. Dustin Hoffman je jako malý velký muž opravdu nepřekonatelný. ()

Shogin

Kniha byla něco neskutečného, musím uznat, že i přenesení na plátno, je povedené, i když takový zážitek, jako román samotný to pro mě nebyl. Každopádně Dustin Hoffman byl tou nejlepší a podle mně jedinou možnou volbou a do role Jacka Crabba mi seděl naprosto dokonale. Taktéž Daye Dunaway a i ostatní představitelé seděli vcelku dobře. Přestože se film drží docela věrně předlohy a je ponecháno většina důležitých pasáží, tak jsem čekal poněkud silnější zážitek a hlavně to rozhodně mé vize nenaplnilo, avšak na 4* to je. ()

Yardie

Tak nevím, ale todle mě nějak extra neoslovilo. Co se mi rozhodně líbilo, byl výkon Dustina (skoro jako vždy). Některé pasáže filmu a nápady nebyly také špatné. Nicméně, velký nešvar filmu pro mě byla délka - občas jsem se fakt nudil. A druhý velký problém bylo to střídání dramatických scén s těmi vtipnými. Takový skok, který následoval po dramatické scéně do světa nadsázky byl prostě do očí a naprosto degradoval vážnou část. Asi by svědčilo více, kdyby byl film čistá komedie (parodie) a nebo drama. Takhle to bylo chvilku to a pak ono a naprosto to nepasovalo. Takže celkově určitě zajímavý snímek, který ale nebyl dobře natočen a kdyby byl pojat, pro mě by dopadl lépe.. Howgh! ()

aLPaC

Velký film ušitý Dustinu Hoffmanovi přímo na tělo. To neustálé střídání prostředí i výchovy, vizáže a myšlení. Potěší řada vtipných scének, řada smutných. Chci pochválit vynikajícího Dustina Hoffmana, taktéž vynikajícího a sympatického Chief Dan George a vtipného generála Custra. Zkrátka a dobře výborný snímek s poněkud dlouhou stopáží, během kterého se ale rozhodně nudit nebudete, to vám zaručuju. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Old Lodge Skins: Má nová hadí žena dělá moc dobrého psa. Taky má měkoučkou kůži. Jediná potíž je, že hadí ženy obcují s koňmi. To mi připadá divné. Ona tvrdí že ne, a tak jí říkám, nemá ráda koně. Určitě lže. ()

gumolit

Krásný film neviem prečo mi to trochu pripomínalo Forresta Gumpa, ale ked si tak zoberieme tento film vznikol skôr.Zábávné, smutné ale hlavne skvelý zážitok Dustin a Chief Dan George, v úlohe starého idndiána prekonávajú sami seba!! ()

Zombi

Když jsem to viděl poprvé, jako malej kluk, nelíbilo se mi to, chtěl jsem klasickej western, pistolníky, spoustu soubojů a pořádnýho hrdinu. Po nějakém roce jsem to viděl znovu a byl to úplně jiný zážitek, jednak jsem věděl co nečekat a jednak jsem trochu dospěl a našel si k tomuto výbornému vyprávění cestu. ()

AIMÉE

Dustin Hoffman se sníženou výškou, zato zvýšenou hladinou hereckého talentu předvádí v tomto napůl vážném, z 1/3 humorném a z dalších množstevních částí historické vyprávění o indiány vychovávaném bělochovi, kterého osud zanesl do bělošské převýchovy, zpět na výlet do indiánské rezervace, dále k dalším eskapádám až ke generálu Custerovi. Občas lehce nadnesené vážné téma o útlaku původního obyvatelstva v dobách Custorových nájezdů. Toto vážné nitro s lehkou nadsázkou a poté už bez ní zobrazuje vojenská tažení a drancování pravděpodobně ve vší parádě. Hoffmanova téměř one-man-show prokazuje filmu jakousi službu, poněvadž si tak příběh získává na kvalitě. ()

Nethar

Zprvu mi to přišlo jako takovej trochu divnej western, až jsem rychle pochopil, že je to western-komedie. Ale žádná bláznivina, inteligentní humor, Dustin Hoffman, co taky čekat. Hodně stará a přitom velmi dobrá věc. ()

inyan

Pro mne a jistě i pro skvělého herce Dustina Hoffmana jeden ze zásadních filmů. S Jackem Crabbem se život vůbec nemazlí, stále hledá své místo na zemi, a ne vždy je to to pravé, jeho přátele Lidské bytosti,však mezitím čeká hořký osud. I po letech si tento western, který místy hraničí s parodií a černou komedií, rád vychutnám. Stojí za to si pozorně vyslechnout dialogy Jacka Crabba se svým adoptivním dědečkem . Doporučuji komentář : Radek99 ()

Greg25

Vynikající Dustin Hoffman. Osobitě natočený film s prvky komedie, dramatu i svéhlavosti života. Možná ne zase až tak úplně western každopádně film velký svým srdcem i výpovědí. Je jedno ke kterému národu patříš, důležité je, abys věděl kým jsi ty sám. 85% ()

Kratoc

Je to takový Forrest Gump z období Divokého západu. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů z Dustinem Hoffmanem. Děj asi nemá cenu vyprávět, protože by to nemělo ani hlavu a patu a i když je v příběhu až příliš náhod a nesrovnalostí, tak životní pouť tohoto pistolníka, zvěda, obchodníka, indiána a já nevím čeho ještě je určitě koukání-hodná. ()

PPalmer

„Mé srdce krouží jako jestřáb.“ - Příjemná záležitost s „nehrdinským hrdinou“ Dustinem Hoffmanem. Ale vždyť on to je hrdina! Dějově ohromně pestré a plné skvělého vtipu (Mladší Medvěd „opačník“ myjící se pískem a sušící vodou) i vtipu slabšího (indiánská bukvice Malý Kůň). Pojem lidská bytost pro mě získala nový rozměr. ()

kamil.i

Veľká klasika nielen americkej filmotéky. Dustin Hoffman perfektne stvárnil malého muža postavou a niektorými svojimi skutkami, no veľkého svojou nezdolnosťou a vplyvom na dejiny. Zemeckis (alebo tvorca predlohy) pri Forrestovi Gumpovi v podstate okopíroval naračnú štruktúru Malého veľkého muža. Takisto z prerušovanej retrospektívy sledujeme životné etapy ako jednotlivé, nie priamo nadväzujúce kapitoly so spoločným motívom hľadania lásky a životného pokoja, ktoré narušuje chod dejín a brutálne zásahy vojny. Takéto rozprávanie neustále udržiava napätie, je nadčasové a v spojení s výbornými hereckými výkonmi a veľkolepou výpravou si ho užije i súčasný divák. ()

Pawlisman

U snímku se nenudíte. Dokonce je občas úmyslně humorný. Opět uvidíte Hoffmane ve své typické roli - zmateného a upejpavého hocha. To už mě teda moc nedává. Ty dvě hodiny se dají přežít, ale prostě mi tam něco chybí. Ženy se mění. strana se mění, malý muž je stále v pohodě, ale 5 hvězd, které by mě odrovnaly mohu dát stěží. Ale jinak moc pěkné. 8,5/10 ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh