Mitch McDeere, mladý právník, vstupuje do firmy kde ho má čekat slibná kariéra. Jenže brzy jsou jeho dva společníci zavražděni. Případ začne vyšetřovat FBI a Mitchův dosavadní hladký život se rázem změní. Může si vybrat:  buď bude pracovat pro FBI, nebo zůstane ve firmě. Ať si však zvolí kteroukoli z těchto možností, jeho život už nikdy nebude takový, jaký býval – a on to ví. A také ví, že jediným řešením bude vymyslet si třetí možnost, vlastní plán… (TV Prima)

Juto

Výborný právnický thriller s množstvom zvratov. Príbeh je inteligentný, vychádza z románu Johna Grishama a je skutočne vzrušujúci. 8/10 ()

c.tucker

Celkem solidní zpracování Grishama pod taktovkou Sydneyho Pollacka, jen trošičku delší, ale i tak celkem zajímavé. Cruise zas podržel a hudba taky celkem luxus. ()

campix

Firmou mám jeden velice závažný problém a to, že stopáž je tak strašně přemrštěná, že si nedokáži představit za jaké konstelace hvězd by mě tento film režiséra Sydneyho Pollacka nějak více zaujal. Což o to, námět a ten základní nástřel o firmě do které když vejdete, tak se o vás královsky postará, ale má přehled o všem co děláte a více méně vám nalinkuje i váš další život. Také je to podle knihy Johna Grishama, takže ten námět zas tak špatný být nemůže. Bohužel tu není nic co by v mých očích posunovalo tento film do vyšší ligy. Mladý Cruise si hraje svůj standart, větší část filmu je to strašná nuda a ač je finále snímku už o něco zajímavější, tak není rozhodně tím co by mohlo konkurovat jiným, podobně zaměřeným snímkům. Těch téměř 150 minut mě zároveň odrazuje od dalšího shlédnutí a tak je tu minimální šance, že na tento snímek nějak výrazně změním názor. ()

dr.fish

I bez větších hereckých schopností se u dobrého rejži dá blýsknout. To dokazuje Tom Cruise v tomto filmu. Ač nepředvádí závratný výkon, scénář to bohatě vynahradí a vedlejší role jsou natolik pestré, že se člověk nenudí. Zápletka je dostatečně zapletená a tak může být zahájeno tažení za právo a čest. Nakonec je všecko jinak, ale to nebudu prozrazovat. Slušná klasika devadesátých let. 80% ()

TomPrusik1

Musím říct, že pro filmy s právní tématikou mám celkem slabost a tak jsem se na Firmu celkem těšil a měl vyšší očekávání. No a bohužel jsem byl dost zklamaný. Čekal jsem nějaké soudní spory u soudu, hádání advokátů v právní hantýrce a nic z toho se zásadně nekonalo. Mladý absolvent Harvardu se dostává do prestižní advokátní firmy, s vidinou vysokého výdělku a úspěšného života. Myslí si, že má vystaráno na úspěch, opak je ale pravdou, protože zjistí (respektive mu to řeknou agenti FBI), že tato organizace kryje mafiány. Po hodině filmu, ve které bylo hlavně seznamování s postavami a vykreslení zdánlivě nepodstatných příběhů to konečně vypadá, že by se mohlo něco dít. No a bohužel po zbytek filmu sledujeme v podstatě jen kopírování papírů a telefonáty s různými lidmi, o tom, jak je všechno v háji, nebo že se blíží nebezpečí. Jasně, je tam spousta scén, u kterých vypadá, že nějak více vygradují, ale sotva začnou, tak vzápětí trapně skončí. Vyprávění příběhu je poměrně těžkopádné a vzhledem k tomu, že má film 2,5 hodiny, začne to být celkem nuda. Což je u ,,právnického thrilleru" zásadní problém. Kladné postavy mi přišli celkem nezajímavé (Cruise mě nepřesvědčil o tom, že zrovna on je ten chytrý profesionál, který má esa v rukávu a ví jak z toho ven), až na pár světlejších výjimek (manželka Cruise a Cruisova sekretářka, která okopíruje většinu papírů a vlastně odvede největší práci ze všech). Ještě horší to bylo se zápornými postavami, hlavně zlý lidé od mafie. Jeden vypadá jako takový strejda z hospody, který chodí každý den na šest piv a ,,zápasník" Tobin Bell zase jako starý apačský indián Klekí-petra. Na nějaké bouchače, kteří nejdou pro krev daleko, rozhodně nevypadali. Navíc v některých akčnějších scénách si počínají spíš jako Pat a Mat, než profesionální zabijáci. Suma sumarárum je z Firmy průměrný devadesátkový thriller, který nemá žádnou výraznou přidanou hodnotu. Snad kromě přepálené stopáže. 5/10 ()

Radiq

Skvěle vymyšlenej (Grisham), skvěle natočenej (Pollack), skvěle zahranej (Cruise, Hackman, Harris) film se zajímavě pojatou klavírní pohodovou hudbou i v napjatých situacích. Škoda je, že do role Cruisovy ženy nevybraly nějakou jinou herečku. Nemusela to být zrovna královna krásy, ale mohla být aspoň sympatická. Tahle se k němu vůbec nehodila a nevím, co na ní tak zajímavýho viděl. Ale možná to byl Pollackův záměr a možná taková byla i v předloze (nesympatická). Každopádně já bych byl spíš rád, že jsem se takové ženské zbavil... No ale film mi ani nepřišel tak dlouhý, jak teď koukám... ()

SeanLSD

Grishamov príbeh z dôb, keď ešte písal vynikajúce, nápadité, svižné a inteligentné thrillery namiesto sračiek, je prevedený do filmovej podoby s tak nehorázne nezáživnou, vlečúcou sa nudou a nezáujmom, že mi to pri obsadení a kompletnom tvorivom tíme plnom zvučných mien nijako nejde do hlavy. PRÍPAD PELIKÁN je proti tomu filmom storočia. ()

octopuska

Toma moc nemusím,ale v tomhle filmu je dobrej.Sydney je výbornej režisér a jeho filmy mám ráda. Firma není vyjímkou, dobře natočeno, nenudila jsem se ani chvíli. ()

kocik1

Je to napínavé, má to spád a nemá to nudná místa, ovšem jenom do té doby, než si člověk uvědomí, že vlastně nechápe, proč si Firma Toma Cruise najala? Proč? Nejlepšího studenta, který nemá nejmenší škraloup? Já být mafián, tak si vyberu spíš někoho jako Volejte Saula. :-) Jenže to by vlastně nemohl vzniknout tenhle úžasný černobílý a sentimentální scénář, ve kterém mají svoje místo hlavně takové náhody jako náhodně přistavené měkké přistání při skoku z okna nebo třeba zlosyn, který se na smrtelné posteli začne chovat jako správňák. ()

Triple H

Kvalitný thriller s kvalitným obsadením. Sydney Pollack si opäť raz doprial veľkorysú stopáž a priznám sa, že film sa trošku vliekol (aj keď vďaka reklamám som pred ním presedel tri hodiny). Scenár a zápletka boli zaujímavé, za čo samozrejme vďačia Grishamovej predlohe. Aj tak ale bolo vidno, že sa oproti predlohe krátilo. Nejaké nadbytočné postavy (brat) mohli aj vypustiť, keďže nemali priestor, aby ich dostatočne obsiahli. Mohlo to odsýpať lepšie. Obsadenie je, ako som už napísal, kvalitné. Cruise sa do svojej úlohy hodil a odviedol veľmi dobrý výkon. To ostatne platí o všetkých - vysoký nadštandard. Ale nomináciu pre Holly Hunter akosi nechápem... ()

tatanapope

Další z řady povedených filmů natočených podle knižní předlohy Johna Grishama . Nebudu tu toho moc psát , protože Grisham je můj oblíbený spisovatel ,ale hrozně se mi líbí , že se zachovali komplet děj včetně detajlů a pro tohoto autora je až na vyjímky běžné prostředí politiky , právničiny a mafie . Film se moc povedl . ()

ecceHOMMO

Grisham patrí medzi mojich oblúbených spisovateľov...a treba povedať, že Firma ( spolu s filmom Prípad Pelikán ) je zatiaľ najlepším spracovaním jeho tvorby na filmových plátnach. ()

ivan_drago

Podle románu J. Grishama se snad až na vyjímky nedá natočit úplně blbej film. Napínavý až do konce a Tomáš Cruise je taky dobrej. Vynikající zápletka. Skvělej právnickej film. ()

DJ Rocco iNc

Rozpočet $42,000,000 // Tržby USA $158,348,367 // Tržby celosvetovo $270,340,892 // Tžby za otváraci týždeň $25,400,000 Je lepšie mať vlastnú firmu :) ()

skrblik007

Mít to tak o hodinu kratší stopáž, hned by tohle drama vystřelilo o třídu výš. Bohužel je děj rozmělněn do neuvěřitelných dvou a půl hodiny, takže je to nesnesitelně úmorný film. ()

elanius

(53/2015) / Klasické 90-te roky. Vo filme sa dokopy nič moc nedeje a v podstate ani neudeje, ale má to takú tú cool atmošku, trošku tajomnú. Právnické prostredie je super a okrem výborného Toma Cruisea potiahol aj Hackman. Z trojice podobných filmov, The Game a Falling Down je Firma asi najslabší kus. (6/10) ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino