V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Agnostik

Jeden z těch nejlepších ponorkářských filmů.Napínavé a dechberoucí podmořské drama,při kterém nemůžete sami vědět jak byste se zachovali vy sami v situaci,kterou prožívá ve filmu posádka ruské nukleární ponorky brázdící temné hlubiny atlantického oceánu.Velmi požitkářský zážitek se skvělým obsazením.Nádhera! ()

Unrealik

Rozhodně kvalitní film s tématikou ponorek, byť oproti většině jiných filmů není tento nějak extra akční (ve smyslu konfliktů, ne událostí). ()

Jeez

Jsem ponorkový fanda, proto jsem se musel podívat na další film, který se odehrává ve stísněných prostorách. Příběhově zajímavé, dle dosavadních filmů druhý nejlepší hned U-571. ()

zeromen

Po dlouhé době slušný film o ponorkách, s výbornými herci. Pěkná ukázka lidskosti nad bolševickým Ruskem. ()

IlMagnifico

Atmosféričtější záležitost bych pohledal. Dramatické napětí doby, obavy námořníků při zátěžových testech, bouře emocí rozpoutávající se po poškození reaktoru, hrdinský patos, kapitánova rezignace na zásady, katarze během záchrany posádky - to vše je pod režijním dohledem Kathryn Bigelow takřka hmatatelné. Herci by sice občas mohli přitvrdit ve výkonech, několik replik by chtělo naléhavě dopilovat a konec by si nejspíš nezasloužil tak propastně zlehčovat, ve výsledném efektu však nic z toho neubírá filmu na kvalitě natolik, aby divák po zhlédnutí ještě dlouho nepřevaloval na jazyku jeho "chuť". Chuť takřka pětihvězdičkovou... ()

hooofi

Neni nic lepšího než natočit film o havárii sovětské ponorky, jak se její crew zmítá v technických problémech spolu s politickým tlakem shora za studené války v 60. letech. A gól? Jsou tam američtí herci, který trochu přitvrdili na svém R aby zněli jakože mluví rusky - to je opravdu 'nezaujaté'. Proč si američani nenatočí svůj film o jaderné havárii? Taky ztratili ponorky a z neznámých důvodů, velké pole působnosti to nabízí. Konec filmu je vyloženě falešný - američani je zachránili, tak to ale nebylo. Kapitán chtěl předejít tomu, aby ponorka padla do rukou američanů a tak se pomoci od nich vyhnul. Po filmové stránce - dobrá kamera, režie a herci až na ten jazyk, proto dávam 4 hvězdy, ale námět podle mě zbytečně překombinován. ()

Chlo0opek

Film, ve kterém najdete napětí, jednání na základě čistě politických příkazů, nečekané zvraty, sovětské pojetí kvality, i odvahu prostých ruských námořníků. A navíc dle skutečné události. Původně jsem vlastně ani neměl v plánu sledovat tento film, ale nakonec jsem u něj vydržel a to až do samotného konce. A ještě musím vyzvednout skvělé herecké obsazení - zde byl herecký výběr fakt šťastný. ()

vitek_korenn

Už tak stísňující pocit ponorky, ještě více umocňuje vestavěný jaderný reaktor. Díky němu vše nabírá úplně jiný rozměr. Život posádky na ponorce je i na poměr "Ponorkových filmů" nasnímán velmi pesimistickým způsobem. Aspoň tedy ze začátku. Kapitán/i musí udělat nejedno těžké rozhodnutí, závisí na něm/nich totiž životy všech Rusů, ne li dokonce životy všech lidí na celém světě. Avšak posádka i přes počáteční nedůvěřivost k novému kapitánovi (Harrison Ford), plní všechny rozkazy a pokládají životy za svou vlast. Sesazený kapitán (Liam Neeson) také svádí vnitřní boj. Má uposlechnout kapitánovi rozkazy a ohrozit tak svoji posádku? Nebo neuposlechnout rozkaz, což se rovná velezradě, a tím zachránit své staré přátele (posádku) ? ()

Sa.sa

Hrdinové co obětovali svůj život pro záchranu světa! naštěstí byl tento film natočen rozumně a s úctou ;) 5hvězd ()

Bogrant

Ponorkové drámy sú prakticky vždy a okamžite pútavé a nakoľko ich nie je zrovna dvakrát veľa, poteší každá a máloktorá sa rýchlo opotrebuje, i K-19, ktorá síce nepatrí k tým úplne najlepším, ale svoje miesto si zastane. Už len kvôli ponúrej atmosfére a duu Ford a Neeson, ktorých by som ale predsa len radšej videl na americkej strane. ()

String

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tvrdý kapitán, kterého všichni nesnášejí pro jeho krutost, se stane právě proto hrdinou. Jako můj bývalý učitel - přísnej tchoř - ale naučil, vážit si ho začnete později. Když k tomu přidáte objěktivní ztvárnění doby do které má film zapadat, dostává ode mně 5*. ()

vlkcz

V závěru trochu patetické, ale v mezích normy. Kromě pochvaly Kathryn Bigelow za civilně natočený vojenský thriller, patří uznání i Harrisonu Fordovi, který kromě tradičně výborného herectví film i produkoval. Takhle nezvykle neideologických filmů inspirovaných dobou studené války z Hollywoodu moc nevychází. ()

Lynnet

Myslím, že velmi důstojná pocta skutečným postavám, jedinou vadou na kráse je závěrečná scéna která celé pojetí kazí zbytečným tlakem na city. Ford není úplně typický rus ale jeho Vostrikov je věrohodný, trošku zklamaním je Neeson, který mě dost nezvykle nudil. Při scénách s opravami reaktoru opravdu mrazí a rozhodnutí, která museli vojáci a důstojníci udělat jsou nezáviděníhodná. Bohužel film také ukazuje jak fungovala a bohužel funguje ruská armáda (kauzu Kursk máme v živé paměti - pravdu se asi nikdo nedozví). Na závěr velká poklona režisérce která příběh podala s ženským citem a nechce se ani věřit, že na režisérské stoličce seděla právě žena. ()

qnnaire

Ďalší film zo zaujímavého a príťažlivého prostredia ponoriek. Tentokrát ide o ponorku, ktorá mala byť vojenská, ale nikdy sa boja s nepriateľom nedočkala. Aj tak sa na jej palube odohral strhujúci príbeh a jej posádka nakoniec musela bojovať o prežitie so samotným plavidlom. Napínavý thriller s menším množstvom akcie, ktorý kladie dôraz skôr na atmosféru, detaily každej situácie, osudy jednotlivcov a ich individuálnej dôležitosti v jednom súkolí ich spoločnej existencie na palube ponorky. Film stavia predovšetkým na hereckých výkonoch a postupne vystavanom napätí. ()

1990Jirik

A bylo to podle skutečnosti a u tohodle filmu sem doslova cítil tu radiaci doslova sem věděl jak se cítili jinými slovy skvělá atmosféra která vás vtáhne a nepustí a když už se začínáte nudit tak po půlce filmu najednou bum a rozjede se vše na novo:) Navíc tam přímo čiší ten ruský ideál jak se jedenn obětuje pro druhé apod. rozhodně vím jedno nechtěl bych být v té době námořníkem jaderné ponorky...Oprava ruské jaderné ponorky... ()