Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

kagemush

Angažovaný filmy moc nemusím,-jenže když se sejde takováhle parta na placu,nemůže vzniknout nic než kvalita.Vysoká kvalita. ()

Martin741

Reziser Stuart Rosenberg sa po svojom famoznom a fenomenalnom filme Cold Hand Luke snazil roku 1980 opat nahliadnut do vaznic a vazenskeho prostredia, ale cuduj sa svete, ono sa to uz az tak nepodarilo ako v Cold Hand Luke s Palom Novomuzom. Hlavne sa vytratila atmosfera vazenia, a samotny Robert CervenyFord /The Chase, Barefooted in the Park/ uz nema Newmanov herecky talent. Ako boj so systemom je fajn, ale nic zapamataniahodne sa dohromady nedeje a prilis vela dialogov odznie po izbach. To nie je dobre. Surove a drsne realie maju cosi do seba, ale na poli vazenskych filmov by som dal urcite vyssie Shawshank Redemption, Cold Hand Luke, popripade aj Utek z Alcatrazu Dona Siegla. Teoreticky aj Stallonov Kriminal. 60 % ()

shyster

Je inovátoři, reformisté atd. to nikdy neměli lehké. Robert Redford hraje jak o život, jinak žádné jiné pozitiva. Děj mi přišel dosti předvídatelný a hlavně pro mě nereálný. Naštěstí ten závěr mi v porovnání s Poslední pevností nepřišel až tak k smíchu. ()

starbrejkr

První, co na filmu zaujme, je kamera. Je záměrně hodně světlá, barvy jsou hodně vybledlé a film má skoro až černobílý nádech, což je na počátek 80. let hodně neobvyklé - pro atmosféru snímku to ale dělá lví práci. Trochu mě na začátku filmu mrzelo, že jsem kuse znaů příběh a přišel jsem tak o to překvapení, když vězeň Collins přijde do kanceláře a je z nej ředitel Brubaker. Každopádně tato scénáristická finta zaslouží poklonu, trochu to připomene pověsti o králích, kteří vycházeli mezi prostý lid - sice stejně jako u nich dost pochybuji o reálnosti, ale na působivosti ve filmové podobě to nic nemění. Tak nějak si říkám, jak to s těmi věznicemi je. Ve všech filmech jsou totiž zobrazeny takřka stejně, tudíž jako skutečné peklo na zemi prorostlé korupcí, násilím, úchyly, šikanou....Brubaker v tomhle možná klišé nijak nevyčnívá, ale snaží se nad ním i víc zamyslet a celé tématika vězeňství má díky některým dialogům až psychologické rysy. Samotné snahy Brubakera jsou pak pro mě i velkou metaforou o změně jako takové. Změně nebrání ti, kterých se má týkat, ale ti, kteří by ty změny měli dělat. A ten, kdo se o něco pokusí, setkává se vždy s nepochopením a házením klacků pod nohy, protože mlčící většina si strašně potrpí na starých pořádcích....S tímhle se i v životech setkáváme pořád a všude a mě tento fakt nikdy nepřestane mrzet. I proto mi osoba a filozofie Henryho Brubakera byly strašně blízké. Nebyl to žádný Mirek Dušín, ale přitom férový chlap, který šel tvrdě za svým cilem tak, aby z toho měl prospěch největší počet lidí. Ovšem dopadl tak, jak většina takových lidí dopadá.....Závěrečný potlesk je pro mne jedním z nejsilnějším filmových momentů, jaký jsem v poslední době na obrazovce spatřil. Celkově jsem filmem nadšen, zase jsem si po nějaké době popřemýšlel a je nesmírně sympatické, že takřka 30 let starý film dovede takové pocity vyvolat u člověka, který v té době ještě nebyl na světě:-) ()

C0r0ner

Nemá to takový kulervoucí přesah jako Shawshank, který si samozřejmě člověk detailně pamatuje do konce života, takže ta pátá hvězdička není za co dát, ale i tak se jedná o velmi kvalitní počin se super herci, zajímavým dějem a jedním člověkem, který si řekl, že rozbije systém, což se mně osobně moc líbí. 85% ()

Dannysek4U

Jedna z nejvetsich klasik vezenskeho dramatu, pozoruhodny je pozorovat hlavne Morgana Freemana v roli dozivotne odsouzenho mukla. A Reford je proste absolutni klasik ()

zette

Vubec ne spatny film. Redford snad ve sve zivotni roli. Misty velice silna atmosfera. I tak se ale nemohu ubranit mirnemu zklamani. Mam pocit, ze film chce toho ukazat strasne moc, avsak ma na to malo prostoru. Nekterym postavam jsem taky moc neveril. I tak ale nadprumerne drama. ()

Pajky3

Velice povedené vězeňské drama, hlavně začátek, kdy se Redford maskoval za vězně. Druhá část ve které zjišťuje stav věznice a bojuje proti tomu trošku ztrácela, ale i tak se m i to hodně líbilo, vězeňský drama to já rád. Vynikající Redford má prostě charisma. ()

pakobylka

O muži, který šel hlavou proti zdi ... protože ctil vlastní zásady. Sami uvidíte, čeho svým postojem dosáhl ... jestli to stálo za to - a jestli byla tvrdší zeď nebo jeho hlava (neboť existují zdi i hlavy různých kvalit). P.S.: Přes velice koncentrovanou atmosféru se nemůžu zbavit dojmu, že morální profily vězňů jsou možná mírně, zato cíleně zidealizovány. Ať už byly místní podmínky sebeotřesnější, ve Wakefieldu si neodpykávali svůj trest samí beránci. I kdyby vlky bylo jen 50% z nich, ředitel věznice by si je NIKDY nesměl pustit k tělu - nemohl by si to dovolit ... pokud by chtěl obstát. I kdyby to s nimi myslel sebelíp. Co člověk obyčejně udělá, pokud se mu povolí otěže ? Napřed se svobodně nadechne - poté se otřepe ... porozhlédne ... vzápětí začne přemýšlet, kterak inovovaných podmínek využít ve svůj prospěch - a bez zbytečných odkladů začne zkoušet, co všechno mu projde. Existují sice slušní, čestní a poctiví lidé, ale obecně je Homo sapiens od přírody tvor vychytralý, nevděčný a sobecký. ()

Juto

Brubaker je pochmúrna a depresívna dráma o pobúrení vo väzení.Film, ktorý by nás vzhľadom na svoju absolútne realistickú víziu mal držať od začiatku až konca v napätí. Čo sa aj darí. 9/10 ()

Carrie_3

Brubaker na mě působil v některých případech možná až velmi naivně, nemluvě o konci, který nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o americké "velko-drama". Na druhou stranu snímku nelze vytknout jeho poetika, možná i nostalgiiie, která je spojená s dobou, ve které byl natočen. Scény, i když někdy více brutální, vyznívají realisticky a tvoří plnohodnotnou součást děje. Osobně si myslím, že dosažené hodnocení filmu zde na čsfd (85 %) je lehce nadhodnocené, ovšem své kvality snímek jistojistě má. ()

campix

Robert Redford se stává novým vedoucím jedné věznice a infiltruje se tam jako obyčejný vězeň, aby mohl vidět nekalé praktiky hodně zblízka. Klasické sociální drama, které je spíše o boji s dodavateli, prohnilými úředníky a politikaření nežli o drsné realitě vězeni, snad kromě rozjezdu a stojí na postavě Henryho Brubakera inspirovaného skutečnými událostmi, kterého se výborně zhostil charizmatický Robert Redford. Povedené drama. ()

majo25

Nadhodnotený film, v ktorom veľkým mínusom je, že pomery vo väznici, či už pred alebo po nástupe nového riaditeľa sú na míle vzdialené od toho, ako to vo väzniciach v reále chodí. Ide o čistú vykonštruovanosť bez štipky autenticity. Vybratí väzni (vrahovia) majú pušky a voľný pohyb po areále väznice? Do konca aj do kancelárie a bytu šéfa? Riaditeľ (čistý magor) manuálne maká s ostatnými väzňami? Moralizujúci a naivný príbeh so zanovitým hlavným hrdinom, ktorý ako tupá mulica chce hlavou preraziť múr a stádo väzňov sa kvôli nemu stáva poslušnými baránkami v snahe splniť mu všetko, čo mu vidia na očiach. Celé toto sa len ťažko dokáže prekusnúť. Patetický záver, kde väzni tlieskajú odchádzajúcemu šéfovi väznice, je total sci-fi. Škoda, pretože začiatok sľuboval niečo prepracovanejšie a emotívne silnejšie, aj zápletka vo svojej podstate nebola zlá, ale prevedenie je nezbaštiteľné. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh