• Jara.Cimrman.jr
  **

  "Nemilujete mne? - Ne. - Milujete mne? - Ne. - To je jedno." Třídílná série věnovaná vztahu Napoleona Bonaparte a Marie-Josèphe-Rose de Tascher de La Pagerie mne zaujala poměrně slušným hereckým obsazením, "pružnou" historickou věrohodností i hravostí některých dialogů. Celkový dojem však z mého úhlu pohledu nijak nepřekročil průměr snímků založených na promenádování se v kostýmech.(10.1.2018)

 • argenson
  **

  Ten jejich příběh k tomu logicky svádí, ale myslím, že toto pojetí je víc bulvární než je bezpodmínečně nutné, navíc s drobnými nepřesnostmi (Napoleon sám se od minulých režimů distancoval tím, že se vyhlásil císařem Francouzů, nikoli Francie, ale tahle chyba možná vznikla až českým překladem). Zatímco všechna literatura zdůrazňuje Napoleonovu korunovaci jako pompézní přehlídku zlata a moci, tady to vyšumělo jako podružná scéna s hodně levnými kulisami. Prostě si pořád myslím, že filmy s tématikou francouzských dějin nejlíp na světě točí Francouzi a nikdo jinej by se do toho neměl plést.(24.4.2011)

 • PaRi
  **

  No jo, typická televizní srágora s vykradenými válečnými scénami z filmů, kterým nesahá ani po kotníky. K uzoufání je plačtivá scéna při rozvodu a to nemluvím o abdikační scéně. Jaký rozdíl tohoto podání Napoleona a Napoleona v podání Roda Steigera v Bondarčukovo Waterloo, když se loučí s gardou. Ale fuj, jak vůbec můžu tato dvě díla srovnávat. Ty dvě hvězdičky dávám za kostýmní výpravu a kvůli Jacqueline Bisset, pro kterou mám slabost. Josefína ale vypadala zcela jinak, ostatně jako všechny zde ztvárněné postavy. U Amíků je ale dávno známé, že si s takovými detaily nelámou hlavu. Stejně tak s historickými fakty. Já si u jakéhokoliv díla o Napoleonovi ověřuji jeho serióznost podle toho, zda bude omílat lež o tom, jak se Napoleon korunoval na císaře sám. Tady to bylo obzvláště nechutné! Tak znovu všem těm, co stále a dokola omílají tenhle omyl šířený zprvu korunovanými hlavami a poté převzatý všemi levičáky i pravověrnými republikány. Císařský titul Napoleon získal v národním plebiscitu, kde asi jen 300 lidí ze 3 mil. hlasujících bylo proti. Korunu tedy při korunovaci převzal Napoleon od Papeže a posadil si ji na hlavu jako symbol toho, že mu jí dal francouzský lid!!!(1.6.2010)

 • vesper001
  ****

  Armand Assante je trochu větší než Napoleon a s plynoucím dějem naštěstí netloustne. Jacqueline Bisset má zas mnohem víc vlasů a hezčí zuby než Josefína a s plynoucím dějem vůbec nestárne. Některé scény natolik připomínají idealizované obrazy Jacques-Louise Davida, že se zdá, jakoby si postavy odskočily na obrazovku přímo z nich. Závěrečná část má sice už blíž k pohádce než k nim, ale proč si nechat otrávit historickými skutečnostmi tak hezký příběh. Ostatně, kdo ví, jak to mezi těmi dvěma bylo.(28.7.2014)

 • flanker.27
  ***

  V dialozích lepší, než "europerla" Napoleon, ovšem vytvořit bitevní scény tím, že je prostě vystříhám z jinejch filmů (americká Vojna a mír, Waterloo), to chce hodně - ehm, odvahy. Legračně pak působí scény, kdy pochoduje v původních scénách něco komparzistů v revolučních trojrohejch kloboucích a šikmo rozstřiženejch kabátech, aby vzápětí následovala scéna, kdy mají vojáci na hlavě čáka z vrcholného císařství a kabátce se šosy. Celkem průměrná televizní produkce.(1.9.2009)