Reklama

Reklama

Sněhurka a sedm trpaslíků

 • Československo Sněhurka a sedm trpaslíků (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Sněhurka a sedm trpaslíků je prvním celovečerním animovaným příběhem, který byl kdy natočen. Sněhurka, za kterou získalo studio Walt Disney i svého prvního Oscara, započala tradici legendární Disneyovské rodinné zábavy, která se vyznačuje osobitým kouzlem, dobrou stavbou příběhu a bezvýhradně špičkovou animací. Příběh, ve kterém se mísí pohádkové kouzlo, dechberoucí napětí a neobyčejná odvaha, začíná jak jinak u kouzelného zrcadla. Kdo je na světě nejkrásnější? Zlá královna se dozvídá, že její půvab daleko převyšuje nevlastní dcera, Sněhurka. Proto se jí chce zbavit. Na útěku před nenávistí narazí Sněhurka na chaloupku, ve které žije sedm roztomilých trpaslíků Šmudla, Prófa, Štístko, Kejchal, Stydlín, Dřímal a nabručený Rejpal. Vzájemné setkání změní osudy každého z nich. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (89)

 • Pro film byla použita tehdy nová tzv. vícevrstvá technika snímaní. Kamera ze shora snímala jednotlivé vrstvy skel (někdy až 7), na kterých byly různé části obrazu (pozadí, postavy) a se kterými mohli filmaři různě pohybovat, aby vytvořili dojem hloubky obrazu. Například když se kamera pohybuje skrz les a působí tak dojmem 3D obrazu. Tato technika byla poprvé použita v krátkém film Starý mlýn (1937). (ing.Frosty)
 • Malířky, které měly na starost Sněhurčin obličej, přidávaly do barev skutečný make-up, aby její obličej vypadal realističtěji. (ing.Frosty)
 • Nápad, že Šmudla bude při chůzi „poskakovat“, aby držel krok s ostatními, napadl jednoho z animátorů až v pozdější fázi produkce. Disneymu se natolik zalíbil, že jej chtěl zakomponovat do každé scény, kde Šmudla chodí. Většina jeho chodících scén tak musela být překreslena. (ing.Frosty)
 • Většina scén byla natočena s živými herci, aby animátoři mohli co nejpřesněji ztvárnit pohyby jednotlivých postav nebo například pohyby oblečení či vousů při tanci. Zároveň byly postaveny i některé kulisy jako chaloupka trpaslíků – exteriér i interiér, aby opět měli kreslíři a animátoři co nejlepší předlohu pro svou práci. (ing.Frosty)
 • Tvář Sněhurky byla namalována podle herečky Hedy Lamarr, která byla považována za nejkrásnější herečku stříbrného plátna. (Amneris)
 • Celosvětová premiéra proběhla 21. prosince 1937 v Los Angeles. (Varan)
 • Film vydělal v přepočtu na dnešní dobu 3 miliardy korun. (M.B)
 • Kreslení cesty trpaslíků domů, trvající ve filmu jednu minutu, zaměstnalo pět kreslířů na půl roku. (M.B)
 • Film byl do češtiny nadabován dvakrát – v roce 1938 a při obnovené premiéře v roce 1970. Zatímco jména trpaslíků z prvního dabingu (Prófa, Rejpal, Štístko, Stydlín, Kejchal, Dřímal a Šmudla) vešla i díky literatuře ve všeobecnou známost, jména z druhého dabingu (Doktor, Brumla, Hopla, Stydlík, Kejchal, Klimba a Šmudla) se nikdy výrazně neujala. První dabing byl považován za ztracený, dokud ho roku 2014 nenašli dabingoví nadšenci v jedné soukromé sbírce. (L_O_U_S)
 • Na filmu pracovalo 2 000 kreslířů. (M.B)
 • Hlasy Dřímala a Rejpala namluvila stejná osoba, a to Pinto Colvig. Později namluvil u studia Disney psa Goofyho. (StevenW.)
 • Studio Walta Disneyho zde poprvé použilo technologii tzv. rotoskopie, která byla poprvé použita v animovaném snímku Out of the Inkwell (1918). (hippyman)
 • V každé zemi, v níž byla Sněhurka nadabována, se trpaslíci pochopitelně jmenují jinak. V původní pohádce bratří Grimmů však žádná jména nemají. (HellFire)
 • Studio Disney v Burbanku bylo postaveno za peníze, které v kinech vydělala Sněhurka. (HellFire)
 • Animátor Ward Kimball chtěl dát výpověď poté, co byly vystřiženy jeho dvě hlavní scény (trpaslíci ládující se polévkou a trpaslíci stavějící postel pro Sněhurku). Walt Disney ho uchlácholil tím, že mu dal na starost vytvoření postavy cvrčka Jémine (Jiminy Cricket) ve filmu Pinocchio (1940). (HellFire)
 • Přesně jeden rok držela Sněhurka rekord jako nejvýdělečnější film, překonal ji Jih proti severu (1939). (HellFire)
 • Šmudla měl původně mluvit, ale nenašel se pro něj dabér s vhodným hlasem. (HellFire)
 • Šlo o oblíbený film Adolfa Hitlera, často si jej pouštěl ve svém soukromém kině. (gjjm)
 • Roku 2001 vytvořila společnost Ubisoft stejnojmennou hru pro platformu Game Boy Color. (gjjm)

Související novinky

Gal Gadot zlou královnou v hrané Sněhurce?

Gal Gadot zlou královnou v hrané Sněhurce?

04.11.2021

Hrané adaptace klasických animovaných hitů se studiu Disney v posledních letech velmi dobře vyplácí, není tedy divu, že po Popelce, Knize džunglí, Krásce a zvířeti, Dumbovi, Aladinovi a Mulan nyní… (více)

Co nabídne služba Disney+?

Co nabídne služba Disney+?

09.11.2019

Už za pár dní (přesněji 12. listopadu) se ve Spojených státech, Kanadě a Nizozemí spustí nová streamovací služba Disney+. O týden později se pak dočká ještě startu v Austrálii a na Novém Zélandu.… (více)

Hraná Sněhurka našla režiséra

Hraná Sněhurka našla režiséra

30.05.2019

Režisér Marc Webb se navždy zapsal do paměti fanoušků originálních romantik jako tvůrce 500 dní se Summer. Jeho dva spidermanovské pokusy s Andrew Garfieldem a Emmou Stone v hl. rolích už ale takový… (více)

Reklama

Reklama