Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Walt Disney

Sněhurka má 80 let. Byla první. Nasrat. O to tady nejde. Jen těžko lze popřít, že byla tahle legenda v průběhu osmi dekád překonána snad ve všech ohledech (možná kromě grotesky) různými animáky od Disneyho i konkurence. Jenže pokud vezmeme v potaz, o co se Sněhurka snaží, nedá se říct, že by v něčem selhala. A protože se úspěšně snaží taky o nadčasovost, musím tleskat. A že to není zrovna feministická záležitost? No, na rozdíl od jiných pohádek (včetně několika českých) to není ani vyloženě proti ženským.(26.6.2017)

Ach jo, tak zase už po třech dnech musím aktualizovat na svém profile můj naposled viděný pěti hvězdičkový film, ale tentokrát to velmi rád udělám. To je neuvěřitelný. První celovečerní animovaný příběh, který byl kdy natočen. Pohádka, která je skoro o 50 let! starší než já. Ty barvy, ta animace. Walt jak vyšitej. Atmosféra napjatá od začátku až do konce. Roztomilá zvířátka: srnky, ptáčci, veverky. Trpaslíci jsou tak milí, že bych je chtěl hned domů. Sněhurka je krásná jak obrázek. Při závěrečné scéně, jak Sněhurka byla v té skleněné rakvi, tak mi ji bylo nesmírně líto a měl jsem co dělat, abych nezačal brečet a to nejsem žádná citlivka. Ještě že se objevil princ a Sněhurku polibkem probral. Tato pohádka si právem zaslouží být mezi 200 nejlepšími snímky zde na CSFD.(3.9.2008)

Marná byla moje snaha přistupovat ke Sněhurce skepticky - po 10 minutách jsem se přistihla jak zasněně hledím na cvrlikající holoubky (v reálu bych ta prašivá stvoření nejradši nakopla) a rozkošnou Sněhurku šudlící schody (zbytečný byl můj pokus zaplašit své okouzlení faktem, že to pěkně odflákla). Vrcholem bylo hlasité prozpěvování "hej hou" při němž jsem naznala, že na to abych definitivně vyrostla z disneyovek asi ještě nejsem připravená - díky bohu.(29.10.2009)

• Morien

(1001) -"How do you do?" -"How do you do what?!" Jsem mírně, ovšem jen mírně na vážkách, jak tuhle Sněhurku ohodnotit. Na jednu stranu je to první film, který jsem kdy viděla v kině (a dokonce si tu návštěvu i pamatuji, usazení v sále, zhasínání světel a otevírání "the doors of perception"). Na druhou stranu film o spásné síle uklízení příliš nenaplňuje moje představy o poutavé pohádce. A to pořád mluvím z pozice toho dítěte v kině. Film jsem si tedy pustila znovu, abych se na něj podívala jako vzdělaný profesionál, nicméně jsem zjistila, že jsem pořád prosté dítě a kromě jednoho vtipu a několika mírně hororových momentů mě na tom nic nebaví.(16.9.2018)

• Frajer42

To je nějaký davový žert? Tuhle pohádku jsem viděl tak nějak nechtěně po částech. Když jsem se na ni chtěl podívat od začátku do konce, tak jsem skončil asi někde ve 4. minutě. Poté jsem to musel, v zájmu zachování mého zdraví, vypnout. Já vím, je to staré a kdesi cosy, ale to nic nemění na tom, že na tu neustále se trhající animaci se prostě nedá dívat a to se raději ani neodvažuji zmíňit zpívané pasáže, které jsou minimálně v českém znění úděsné. Ano, možná v roce 1937 to byl obrovský trhák, který by si získal snad i mě, ale dnes? Pokrytectví pryč. Lidi vzpamatujte se. Tohle se může dnes líbit maximálně dětem a ty tady snad nehodnotí. Nebo ano? Je 21. století. Netvrďte mi, že kvalita tohoto nesmyslu nebyla od roku 1937 překonána. Probuďte se! ODPAD!(18.2.2012)

• - Plánované avšak nerealizované scény: královna drží prince ve vězení a svými kouzly přinutí k tanci kostlivce – Sněhurka se ve fantazii vidí tančit s princem v oblacích nad hvězdným mořem – Trpaslíci připravují Sněhurčinu rakev s pomocí lesních bytostí – Píseň "Hudba v tvojí polévce", kde trpaslíci zpívají o polévce, kterou jim Sněhurka právě uvařila – Hudební číslo trpaslíků "Nikdy nejsi tak starý, abys nemohl být mladý" (džanik)

• - Postava prince měla mít původně mnohem více prostoru. Potíže s jeho animací nakonec vedly tvůrce k podstatné redukci jeho “role“. (džanik)

• - Studio Walta Disneyho zde poprvé použilo technologii tzv. rotoskopie, která byla poprvé použita v animovaném snímku Out of the Inkwell (od r. 1918). (hippyman)