Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Na rok 1937 je to takováto barevná animace úžasný počin, tvůrci si zaslouží můj obdiv. Pohádka je to legendární a děti ji díky trpaslíkům určitě zbožňují. To je ta pozitivní stránka věci, jenže pak jsou tu také nějaká ta negativa. Přes kratší stopáž (na celovečerní film) jsem zaznamenal několik natahovaných pasáží, písničky nejsou nic extra, většinou dost nezáživné, a v českém dabingu bohužel často i nesrozumitelné. Je to tady tak trochu kolektivní hype, ve světě to na bezmála 90% neoceňují, ale v rámci žánru, jehož cílová skupina už dlouho nejsem, to slabší čtyři hvězdy unese.(22.4.2013)

(viděno v listopadu 2011) Walt Disney je klasika a jeho Sněhurka, nebo přesněji Sněhurka v jeho podání, je taky klasikou. Já ji dosud znala jen z Disneyho knížek, k filmu jako takovému jsem se dostala až dnes a jsem tomu ráda (teda jsem ráda, že jsem se k němu dostala), protože taková líbivá pohádka doslova prozáří chladný zimní den. Sněhurka je vtipná, naplňuje všechny atributy pohádkového žánru, přesto, kdyby někdo hodně chtěl, může všechno úplně převrátit a docela si umím představit takovou feministickou analýzu... Ale to už zacházím jinde, tady postačí říct, že Sněhurka mě příjemně naladila a potěšila a že starý Disney měl své kouzlo a v kontextu dnešních animovaných filmů vlastně to kouzlo stále má.(11.4.2012)

První celovečerní animovaný film... A nemohlo to dopadnout jinak než takhle, to byl osud. "Taková ta notoricky známá pohádka časů dávno minulých, kdy vkus hrál ve studiích slovutného Disneyho ještě prim." přijde Vám hned na mysl. Jenže tahle věc je opravdovou revolucí a krokem vpřed, který musel ve své době být nebývale odvážný. Vytvořit takovou věc je důkazem vizionářství slavného studia. Obdivuhodnou animaci a krásným příběhem bez potíží okouzlí i dnes, byť prostředky se v současnosti volí jiné. Základ však stále tkví v jednoduchosti, inspirace trvá a zdá se, že nepomine. Tak moc se ten svět animovaných filmů zase nezměnil....(24.3.2006)

Klasickým pohádkám se ty dnešní animáky nemůžou nikdy vyrovnat.. Když jde navíc o muzikál, je to v mém případě trefa do černého! Provedení je krásné a především musím ocenit ten vtip, který do díla Disney vnesl.. Některé hlášky (především co se týče Brumly, Doktora a Šmudly) jsou vážně jedinečné. "To je Šmudla, on nemluví." - "Neumí to?" - "Neví, ještě to nezkoušel." (10.3.2012)

A zase jedna klasika, kterou jsem poprvé viděl až téměř ve věku 30 let. Člověk nemůže stihnout všechno, co by chtěl a co nejdříve by chtěl. Je to krásná disneyovská pohádka se vším, čím se pyšní ty nejlepší disneyovské pohádky i dnes. Skvělá hudba, hezký příběh, výborné postavy, humor. Do toho se ale ještě přidává naprosto úchvatná animace, které ani nebudete věřit, že za sebou už má téměř osmdesát let. Sice nic 3D, ale přesto se ty postavičky pohybují neskutečně živě. Krása. Tady musím říct, že i český dabing je neskutečně kouzelný.(29.1.2014)

• - Úspech Snehulienky by sa dal prirovnať k úspechu neskorších kasových trhákov ako Indiana Jones a Hviezdne vojny. (Fleur6)

• - Jak je známo, v každé zemi, kde byla Sněhurka přeložena, se trpaslíci jmenují jinak. V původní pohádce bratří Grimmů však nemají jména vůbec. (HellFire)

• - Aby daly Sněhurce přirozenější výraz, začaly jí některé kreslířky na tváře nanášet vlastní rtěnku. (džanik)