Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Scénografie:

Ken Anderson

Sněhurka má 80 let. Byla první. Nasrat. O to tady nejde. Jen těžko lze popřít, že byla tahle legenda v průběhu osmi dekád překonána snad ve všech ohledech (možná kromě grotesky) různými animáky od Disneyho i konkurence. Jenže pokud vezmeme v potaz, o co se Sněhurka snaží, nedá se říct, že by v něčem selhala. A protože se úspěšně snaží taky o nadčasovost, musím tleskat. A že to není zrovna feministická záležitost? No, na rozdíl od jiných pohádek (včetně několika českých) to není ani vyloženě proti ženským.(26.6.2017)

MeganámrdSPOILER! Což znamená, milé děti, že by jste dále neměly číst, neboť bych vám mohl vyzradit části děje či dokonce celý jeho průběh, víte? Víte, viďte? Tak vyčůrat zuby, vyčistit to a spát. Se strejdou! - Slečna nasere opatrovnici, v lese kuchne majordoma, pohlavně vytíží sedmero liliputů a když od nich čapne nějaký ekl moribundus, pročež prakticky uhyne, okolo jdoucí nekrofil ji omylem zase rozpumpuje. Nic zajímavého, buďme upřímní. Která z nás něco takového neprožila alespoň šestkrát, že. Trojice stars za průlom v animaci i za kouzlo, které dodnes z filmu zavání.(20.12.2013)

Stále krásná záležitost, která zřejmě nikdy nepřestane být kouzelná. V tomhle byl Walt Disney opravdu geniální.Obzvlášť ta smršť nápaditých gagů musela být ve své době něco neskutečného. Mimochodem teprve když si člověk pustí verzi s českým dabingem, může zalitovat, že princ nedostal více prostoru - jeho písně totiž nazpíval fenomenální Karel Hála.(12.6.2015)

Jako vedoucí na táboře jsem jednou večer začala svému oddílu na dobrou noc vyprávět o Sněhurce a jeden chlapec mě přerušil s tím, že to musím vyprávět správně, protože on viděl film a ví, jak to bylo doopravdy. Mluvil o tomhle dokumentu, který popisuje týrání svěřené osoby, návod k trestnému činu vraždy, vydírání, výrobu omamných látek a taky ukazuje dokonale sehraná zvířátka při úklidu trpasličí chaloupky. Na veverky leštící talíře a zametající podlahu, kterým snaživě pomáhají burunduci (jiný druh veverky), na kolouška olizujícího nádobí, snaživou želvu a hopkající zajochy se nedá zapomenout. Disney byl génius.(25.8.2010)

KINO: 9. Bítešský filmový festival/// Dabing 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Animace 8/10/// PLUS: kouzelně zábavné, krásné písničky, i v českém dabingu, nadčasové nejen po technické stránce, ale i po té obsahové MÍNUS: pro děti (1-10 roků), které se na pohádku se mnou dívali to bylo trochu dlouhé, nebo ne tak zábavné a vtahující, jako jiné moderní pohádky, uznávám, že třeba děj s trpaslíky by mohl být o něco kratší/// Shrnutí: Díky Bítešskému festivalu, který jsem navštívil poprvé, jsem měl možnost vidět tento poklad kinematografie poprvé na velkém plátně. Zážitek. A co teprve tehdy, jak to museli diváci vnímat. Děj možná z počátku poměrně přímočarý, ale příběh, animace, hudba, vše stále funguje a i v konkurenci nových pohádek obstojí./// Celkem 90%///(29.2.2020)

• - Film měl začínat scénami se Sněhurčinou matkou. Z obav před cenzory byly ale nakonec vystřiženy. (džanik)

• - Deanna Durbin byla zkoušena jako “Sněhurčin hlas“, ale Disney ji nakonec odmítl. Podle jeho názoru byl její projev příliš dospělý. (džanik)

• - Lidé z hollywoodského filmového průmyslu byli přesvědčeni, že film propadne, proto od nich dostal posměšný titul "Disneyho bláznovství". (džanik)