Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Scénografie:

Ken Anderson
  • Morien

(1001) -"How do you do?" -"How do you do what?!" Jsem mírně, ovšem jen mírně na vážkách, jak tuhle Sněhurku ohodnotit. Na jednu stranu je to první film, který jsem kdy viděla v kině (a dokonce si tu návštěvu i pamatuji, usazení v sále, zhasínání světel a otevírání "the doors of perception"). Na druhou stranu film o spásné síle uklízení příliš nenaplňuje moje představy o poutavé pohádce. A to pořád mluvím z pozice toho dítěte v kině. Film jsem si tedy pustila znovu, abych se na něj podívala jako vzdělaný profesionál, nicméně jsem zjistila, že jsem pořád prosté dítě a kromě jednoho vtipu a několika mírně hororových momentů mě na tom nic nebaví.(16.9.2018)

Sněhurku vlastním v neuvěřitelně vydřené kopii snad patnáctého řádu na kazetě s pořadovým číslem 1. Když jsem si ji před několika měsíci pouštěl po mnohaleté pauze, dokázal jsem si i po těch letech přesně vybavit hlášky, písničky (nejlepší je "Můj princ mě najde zas") a scénky. Sněhurka neztrácí po letech vůbec své kouzlo. "Haj hou, haj hou, jdem' pěkně za sebou..." (34.)(28.9.2006)

První celovečerní kreslený film, z dílny slavného Walta Disneyho, jehož animace jsou i dnešní optikou překrásné. A co teprve v roce 1937? Šest plus jeden sympatických trpaslíků, jedna nádherná dívka, zlá královna, mluvící zrcadlo a tak dále. Kdo by neznal tuhle klasiku, vždyť to je povinná četba v tištěné i filmové podobě. Já jsem viděl i jednu verzi, kterou by asi o Vánocích v televizi vysílat nemohli...(30.12.2018)

Pohádka, která nezestárla. Ne náhodou je i po tolika letech vzniku stále přepůvabná. Snad právě proto, že dovedla působivě upoutat okouzlující filmově malovanou řečí. Walt Disney zde dokonale dětskou optikou ztvárnil svého pohádkového ducha. V tomto ohledu byl opravdovým mistrem kresleného filmu a jeho ateliéry odvedly skvělou práci. Protože dá dětem to, po čem prahnou. Přestože romantika dětské fantazie je dnes asi jiná, je patrno, že tento hodně letitý pohádkový film má všechny předpoklady požitku jako dnešní produkce a dobře působí na dětskou duši. Nakonec občas i na dobrý kreslený film se podívám rád.(2.7.2010)

Kurňa to je milůčké :) a ten perfektní dabing! Nedovedu si představit co na to říkali lidi před těma 72 rokama, když to vylétlo jako první celovečerní animák. To musela být mnohonásobně větší vřava a ohlasy jak na matrix :-D Je to fakt moc pěkné, animace na tu dobu perfektní, ani dnešní film by se za takovou úroveň nemusel styďět.(7.12.2009)

• - Někteří animátoři oponovali, že moderní jméno trpaslíka “Dopey“ se do nadčasové pohádky nehodí. Walt Disney je přesvědčil až tvrzením, že tento výraz použil už William Shakespeare. Dosud se to nicméně nikomu nepodařilo dokázat. (džanik)

• - Jak je známo, v každé zemi, kde byla Sněhurka přeložena, se trpaslíci jmenují jinak. V původní pohádce bratří Grimmů však nemají jména vůbec. (HellFire)

• - Postava prince měla mít původně mnohem více prostoru. Potíže s jeho animací nakonec vedly tvůrce k podstatné redukci jeho “role“. (džanik)