Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Walt Disney

Na rok 1937 je to takováto barevná animace úžasný počin, tvůrci si zaslouží můj obdiv. Pohádka je to legendární a děti ji díky trpaslíkům určitě zbožňují. To je ta pozitivní stránka věci, jenže pak jsou tu také nějaká ta negativa. Přes kratší stopáž (na celovečerní film) jsem zaznamenal několik natahovaných pasáží, písničky nejsou nic extra, většinou dost nezáživné, a v českém dabingu bohužel často i nesrozumitelné. Je to tady tak trochu kolektivní hype, ve světě to na bezmála 90% neoceňují, ale v rámci žánru, jehož cílová skupina už dlouho nejsem, to slabší čtyři hvězdy unese.(22.4.2013)

Soundtrack Leigh Harline: 1. Overture [2:11] ,2. Magic Mirror [1:25] ,3. I'm Wishing/One Song [3:06] ,4. Queen Theme [0:44] ,5. Far Into The Forest [2:26] ,6. Animal Friends/With A Smile And A Song [4:24] ,7. Just Like A Doll's House [2:45] ,8. Whistle While You Work [3:23] ,9. Heigh-Ho [2:46] ,10. Let's See What's Upstairs [1:16] ,11. There's Trouble A-Brewin' [4:21] ,12. It's A Girl [4:27] ,13. Hooray! She Stays [2:49] ,14. Bluddle-Uddle-Um-Dum [4:26] ,15. I've Been Tricked [4:05] ,16. The Dwarfs' Yodel Song [4:35] ,17. Some Day My Prince Will Come [1:54] ,18. Pleasant Dreams [2:29] ,19. A Special Sort Of Death [2:02] ,20. Why Grumpy, You Do Care [2:07] ,21. Makin' Pies [3:03] ,22. Have A Bite [1:28] ,23. Chorale For Snow White [1:06] ,24. Love's First Kiss (Finale) [4:21] ,25. Music In Your Soup [2:35] ,26. You're Never Too Old To Be Young [3:19],(14.5.2011)

Má cenu k této parádní Disneyovce cokoliv dodávat, vždyť už tu všichni ostatní řekli všechno za mě. Nebudu se dlouze rozepisovat. Sněhurka a sedm trpaslíků je nádherná pohádka, která ani po tolika letech neztrácí své nazaměnitelné kouzlo. Klidně ji můžete sledovat v pěti nebo devadesáti letech. Mě staré Disneyovky dokážou stále okouzlit a uchvátit.(28.2.2009)

Moje srdcovka! Viděl jsem ji poprvé v kině, když mi bylo 6 let - stejně jako Kája Saudek a stejně jako jeho mně způsobila posedlost kresleným filmem a comicsem.... Akorát že teď už comics moc nekreslím, spíše ho čtu. Natáčení Sněhurky nebylo vůbec jednoduché a Disney stál před velkým rozhodnutím. Buď film vydělá, nebo on s celým studiem zkrachují....Vznik filmu byl nesmírně náročný a napínavý, vřele doporučuji knihu: B.Jachnin-Walt Disney. Čte se jedním dechem a o Sněhurce se lze dozvědět mnoho zajímavostí. Nebyla prvním Disneyovo barevným kresleným filmem, předcházel ho snímek Flowers and Tears (1932) / o 3 roky později byl natočen první hraný barevný film - oba systémem Technicolor, který byl na počátku 40.let vylepšen. Místo původních třech barevných pásů se začal používat jeden/. Disney byl posedlý myšlenkou vytvořit postavy - Sněhurka, princ, královna, myslivec - co nejvěrohodněji, naturalisticky. K tomu použil přístroj rotoskop ( patentovaný před několika lety u Fleischerů) umožňující převedení živých herců v postavy kreslené. Hloubka obrazu byla vytvořena systémem série fólií, které se kladly na sebe nebo zavěšovaly. Natáčení s nimi bylo však velmi náročné, a tak je tímto způsobem udělána jen část filmu. Puntíčkářský Disney neponechával nic náhodě. Posílal své kreslíře a animátory do přírody, zoologické zahrady, nutil je studovat přírodovědné knihy, fotografie, dokumenty. Les, ptáci, zvířátka - vše muselo vycházet ze skutečnosti. Technika animace, tedy forma, byla přednější, než obsah. Disney tak stvořil mistrovské dílo právem oceněné 8 Oscary....tedy ve skutečnosti jedním + sedmi malými. Úspěch filmu studio zachránil. Z dnešního pohledu neškodný příběh měl ve své době řadu odpůrců kvůli strašidelným scénám. Přiznám se, že i mě tehdy proměna královny v čarodějnici vyděsila, avšak žádné hluboké trauma jsem naštěstí neutrpěl. V některých zemích nebyl film pro děti přístupný, v Anglii například byl přístupný do 16 let jen v doprovodu rodičů. Dlouho po Disneyově smrti nesměla Sněhurka do TV ani na videokazety ( oprávněně, skutečný zážitek poskytne jen plátno kina). Bohužel, diktát peněz je neúprosný a tudíž není problém film stáhnout z internetu, sehnat na kazetě nebo zakoupit bonusy nacpané DVD s originálním digitálně vyčištěným filmem. Nejkrásnější kreslený film všech dob - to je Sněhurka a sedm trpaslíků!(17.8.2010)

Pohádka, která nezestárla. Ne náhodou je i po tolika letech vzniku stále přepůvabná. Snad právě proto, že dovedla působivě upoutat okouzlující filmově malovanou řečí. Walt Disney zde dokonale dětskou optikou ztvárnil svého pohádkového ducha. V tomto ohledu byl opravdovým mistrem kresleného filmu a jeho ateliéry odvedly skvělou práci. Protože dá dětem to, po čem prahnou. Přestože romantika dětské fantazie je dnes asi jiná, je patrno, že tento hodně letitý pohádkový film má všechny předpoklady požitku jako dnešní produkce a dobře působí na dětskou duši. Nakonec občas i na dobrý kreslený film se podívám rád.(2.7.2010)

• - Šlo o oblíbený film Adolfa Hitlera, často si jej pouštěl ve svém soukromém kině. (gjjm)

• - Někteří animátoři oponovali, že moderní jméno trpaslíka “Dopey“ se do nadčasové pohádky nehodí. Walt Disney je přesvědčil až tvrzením, že tento výraz použil už William Shakespeare. Dosud se to nicméně nikomu nepodařilo dokázat. (džanik)

• - Pro film bylo napsáno celkem 25 písní, ale pouze osm bylo nakonec použito. (džanik)