Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Walt Disney

Je pozoruhodné, že takhle starý film dokázal v rámci pohádek Disney překonat snad jen jednou maximálně dvakrát. Přitom je Sněhurka vlastně velice obyčejná pohádka, ze které je však i po letech cítit enormní množství energie a lásky do ní vložené. Kromě toho že se mi film líbil k němu cítím i neskonalý respekt k tomu, co dokázali tvůci ručně v roce 1939 vydupat ze země klasickými animačními metodami. Obdivuhodné jsou zejméná záběry se spoustou pohybujících se postav, z nichž je patrné že si v Diseny Studios svou práci nijak nezjednodušovali.(2.1.2012)

Nedostižná klasika animovaného filmu. Na svoju dobu úžasná vizuálna stránka. Technika animácie a aj animácia samotná sa mi páči ešte viac ako tá dnešná - respektíve tá klasická animovaná ( LEVÍ KRÁĽ, ALADDIN, KRÁSKA A ZVIERA ). Film nestratil svoje kúzlo ani po vyše 70tich rokoch. Krásne a dojímavé.(3.8.2010)

Na relatívne krátku stopáž je tu priliš mnoho pesničiek, ktoré dej neposúvaju dopredu, iba využívaju roztomilosť trpaslikov a zvieratiek. Pesnička-trocha z deja-pesnička, zase niečo z deja atď. Treba brať ale do úvahy dobu vzniku a tu neuveriteľnú piplačku pri výrobe tohto milého filmíku. To, že neobľubujem muzikálové animáky, je ale čisto iba otázkou vkusu. Na tej istej kvalitatívnej úrovni ako Pinocchio, alebo Dumbo. 70%.(2.8.2009)

Jedno lidové moudro praví, že v každém dospělém je trochu dítěte. U mě ten malý kluk vylézá na povrch, kdy zrovna dostanu chuť na nějakou klasickou disneyovku. Dnes jsem se již poněkolikáté rozhodl vrátit do dětství a podívat se po letech na první celovečerní film Disneyho studií. A znovu si po osmdesáti minutách uplynuvších jako voda musím postesknout, že takové perly už nikdy nikdo bohužel nenatočí. Ač je vidět, že film je asi fakt pro děti (někdo by mohl v podstatě oprávněně vyčítat kýčovitost, přeslazenost, naivitu atp.), i tak mě dokázala doopravdy nádherná kompozice barevnosti, souhry zvířat a lidí, a HLAVNĚ nádherné ručně dělané animace (ne jak dnes převedším u japonské tvorby) dojmout. Když už se tak rád rozplývám nad tou animací, je podle mě tak dokonalá, že i teď na rok uvedení nevěřícně zírám. Koho by to při sledování např. klasických krátkých filmů s Donaldem před deseti lety na Primě napadlo... Nutno též zmínit, že film by se ani jako muzikál neztratil, a obsahuje též i expozici typického Disneyho humoru použitého například v již zmíněných groteskách. A trpasličí píseň je prostě chytlavá legenda. Zdařil se i český dabing, hlavně jeho překlad, ač známí čeští herci si ve svých úlohách vedli též skvěle. 100%(7.2.2009)

Vůbec první celovečerní animák, a hned takový vybroušený diamant. Klasický pohádkový příběh v tak zábavném, nápaditém a působivém převedení, že všechny ostatní verze by si ve vzájemném porovnání ani neškrtly. Sice jednodušší, ale nesmírně půvabná animace, skvělá hudba a maximálně sympatičtí trpaslíci, jejichž figurky museli ve 40. letech zdobit noční stoleček snad každého dítěte. Pro mladší publikum i dnes naprosto ideální podívaná. 90%(18.4.2013)

• - První celovečerní animovaný film vyrobený ve Spojených státech (nejstarší, který dosud můžeme vidět, je Die Abenteuer des Prinzen Achmed z roku 1926 – zde se ale animovaly pouze siluety. Starší filmy se pokládají za ztracené). (džanik)

• - Nápad na Sněhurku dostal Walt Disney údajně v 15 letech, když pracoval jako kamelot v Kansas City a účastnil se promítání jednoho němého filmu (1917) v městském Kongresovém sále. Promítalo se čtyřmi nezávislými přístroji na “čtyřstranné“ plátno a on seděl zrovna tak, že viděl najednou dvě plochy, které nebyly zcela sesynchronizované. (džanik)

• - Někteří animátoři oponovali, že moderní jméno trpaslíka “Dopey“ se do nadčasové pohádky nehodí. Walt Disney je přesvědčil až tvrzením, že tento výraz použil už William Shakespeare. Dosud se to nicméně nikomu nepodařilo dokázat. (džanik)