Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Moje srdcovka! Viděl jsem ji poprvé v kině, když mi bylo 6 let - stejně jako Kája Saudek a stejně jako jeho mně způsobila posedlost kresleným filmem a comicsem.... Akorát že teď už comics moc nekreslím, spíše ho čtu. Natáčení Sněhurky nebylo vůbec jednoduché a Disney stál před velkým rozhodnutím. Buď film vydělá, nebo on s celým studiem zkrachují....Vznik filmu byl nesmírně náročný a napínavý, vřele doporučuji knihu: B.Jachnin-Walt Disney. Čte se jedním dechem a o Sněhurce se lze dozvědět mnoho zajímavostí. Nebyla prvním Disneyovo barevným kresleným filmem, předcházel ho snímek Flowers and Tears (1932) / o 3 roky později byl natočen první hraný barevný film - oba systémem Technicolor, který byl na počátku 40.let vylepšen. Místo původních třech barevných pásů se začal používat jeden/. Disney byl posedlý myšlenkou vytvořit postavy - Sněhurka, princ, královna, myslivec - co nejvěrohodněji, naturalisticky. K tomu použil přístroj rotoskop ( patentovaný před několika lety u Fleischerů) umožňující převedení živých herců v postavy kreslené. Hloubka obrazu byla vytvořena systémem série fólií, které se kladly na sebe nebo zavěšovaly. Natáčení s nimi bylo však velmi náročné, a tak je tímto způsobem udělána jen část filmu. Puntíčkářský Disney neponechával nic náhodě. Posílal své kreslíře a animátory do přírody, zoologické zahrady, nutil je studovat přírodovědné knihy, fotografie, dokumenty. Les, ptáci, zvířátka - vše muselo vycházet ze skutečnosti. Technika animace, tedy forma, byla přednější, než obsah. Disney tak stvořil mistrovské dílo právem oceněné 8 Oscary....tedy ve skutečnosti jedním + sedmi malými. Úspěch filmu studio zachránil. Z dnešního pohledu neškodný příběh měl ve své době řadu odpůrců kvůli strašidelným scénám. Přiznám se, že i mě tehdy proměna královny v čarodějnici vyděsila, avšak žádné hluboké trauma jsem naštěstí neutrpěl. V některých zemích nebyl film pro děti přístupný, v Anglii například byl přístupný do 16 let jen v doprovodu rodičů. Dlouho po Disneyově smrti nesměla Sněhurka do TV ani na videokazety ( oprávněně, skutečný zážitek poskytne jen plátno kina). Bohužel, diktát peněz je neúprosný a tudíž není problém film stáhnout z internetu, sehnat na kazetě nebo zakoupit bonusy nacpané DVD s originálním digitálně vyčištěným filmem. Nejkrásnější kreslený film všech dob - to je Sněhurka a sedm trpaslíků!(17.8.2010)

Každý zná příběh o Sněhurce a sedmi trpaslících a tato disneyovská klasika je tím nejkrásnějším a nejzdařilejším zpracováním ze všech. Film nepostrádá romantiku, humor a ani dokonce akci a místy až hororový nádech. Soundtrack je tak známý, že už zcela zlidověl a nad nápaditostí animátorů zůstává rozum stát i po těch dlouhých desetiletích od premiéry. Zkrátka jedna z nejkouzelnějších pohádek, která je stále svěží a bez jediné vrásky.(22.4.2011)

Stále krásná záležitost, která zřejmě nikdy nepřestane být kouzelná. V tomhle byl Walt Disney opravdu geniální.Obzvlášť ta smršť nápaditých gagů musela být ve své době něco neskutečného. Mimochodem teprve když si člověk pustí verzi s českým dabingem, může zalitovat, že princ nedostal více prostoru - jeho písně totiž nazpíval fenomenální Karel Hála.(12.6.2015)

Sněhurka byla jedna z prvních originálních videokazet, co jsme doma měli (možná dokonce úplně první). Po těch 15-16 letech je to hezká nostalgie. Animace je i po takový době pořád skvělá (jako malý dítě jsem rodičům nevěřil, že se jedná o takgle starej film a těžko se tomu věří i dneska). A nemůžu se zbavit pocitu, že inspirací pro Šmudlu byl Harpo Marx :-)(17.2.2010)

Sněhurku vlastním v neuvěřitelně vydřené kopii snad patnáctého řádu na kazetě s pořadovým číslem 1. Když jsem si ji před několika měsíci pouštěl po mnohaleté pauze, dokázal jsem si i po těch letech přesně vybavit hlášky, písničky (nejlepší je "Můj princ mě najde zas") a scénky. Sněhurka neztrácí po letech vůbec své kouzlo. "Haj hou, haj hou, jdem' pěkně za sebou..." (34.)(28.9.2006)

• - Když se v říjnu 2001 film objevil na Disneyho platinové DVD edici, tak jen za první den se jich prodalo více než milión. (džanik)

• - Šlo o oblíbený film Adolfa Hitlera, často si jej pouštěl ve svém soukromém kině. (gjjm)

• - Marge Champion, ktorá sa stala modelom pre postavu Snehulienky, vybrali na konkurze spomedzi 300 uchádzačiek. V štúdiu predhrávala každý záber, ktorý animátori spracovali do kreslenej podoby. Jej pohybový talent využili aj pri postave najmenšieho trpaslíka. Za deň si zarobila 10 dolárov. (krasomama)