Sněhurka a sedm trpaslíků

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1937, 83 min

David Hand

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Walt Disney

Klasický Disneyho zmysel pre jemnosť, cit, lásku a zároveň aj metaforické zlo je pre diváka pohladením. Animácia, ktorá dovtedy nemala obdoby, hudobné prevedenie jednoznačne poteší a aj obohratý jasný a s ničím novým neprichádzajúci príbeh o víťazstve dobra nad zlom, lásky nad nenávisťou, dokáže očariť svojou rozprávkovou atmosférou. Vďaka Bohu, že nie som odkázaná na to, aby mi pílila uši novodobá hračka v rukách detských výrastkov, Hannah Montana, ale že stále nachádzam radosť pri sledovaní úprimne romantickej a predsa nesmrteľnej disneyovke.(20.7.2010)

(viděno v listopadu 2011) Walt Disney je klasika a jeho Sněhurka, nebo přesněji Sněhurka v jeho podání, je taky klasikou. Já ji dosud znala jen z Disneyho knížek, k filmu jako takovému jsem se dostala až dnes a jsem tomu ráda (teda jsem ráda, že jsem se k němu dostala), protože taková líbivá pohádka doslova prozáří chladný zimní den. Sněhurka je vtipná, naplňuje všechny atributy pohádkového žánru, přesto, kdyby někdo hodně chtěl, může všechno úplně převrátit a docela si umím představit takovou feministickou analýzu... Ale to už zacházím jinde, tady postačí říct, že Sněhurka mě příjemně naladila a potěšila a že starý Disney měl své kouzlo a v kontextu dnešních animovaných filmů vlastně to kouzlo stále má.(11.4.2012)

Je pozoruhodné, že takhle starý film dokázal v rámci pohádek Disney překonat snad jen jednou maximálně dvakrát. Přitom je Sněhurka vlastně velice obyčejná pohádka, ze které je však i po letech cítit enormní množství energie a lásky do ní vložené. Kromě toho že se mi film líbil k němu cítím i neskonalý respekt k tomu, co dokázali tvůci ručně v roce 1939 vydupat ze země klasickými animačními metodami. Obdivuhodné jsou zejméná záběry se spoustou pohybujících se postav, z nichž je patrné že si v Diseny Studios svou práci nijak nezjednodušovali.(2.1.2012)

Filmy studia Walta Disneyho sleduju vždy s oblibou a to teda hlavně tyto starší kousky, ty totiž nedovedou zklamat. Paradoxně, ač je toto určitě nejklasičtější disneyácké dílo a pro většinu určitě nejlepší, já si myslím, že třeba oproti Bambi, Dumbo, Popelka se toto může jít zahrabat:). Ale jinak je to samozřejmě fenomenální dílo.(4.4.2009)

• Frajer42

To je nějaký davový žert? Tuhle pohádku jsem viděl tak nějak nechtěně po částech. Když jsem se na ni chtěl podívat od začátku do konce, tak jsem skončil asi někde ve 4. minutě. Poté jsem to musel, v zájmu zachování mého zdraví, vypnout. Já vím, je to staré a kdesi cosy, ale to nic nemění na tom, že na tu neustále se trhající animaci se prostě nedá dívat a to se raději ani neodvažuji zmíňit zpívané pasáže, které jsou minimálně v českém znění úděsné. Ano, možná v roce 1937 to byl obrovský trhák, který by si získal snad i mě, ale dnes? Pokrytectví pryč. Lidi vzpamatujte se. Tohle se může dnes líbit maximálně dětem a ty tady snad nehodnotí. Nebo ano? Je 21. století. Netvrďte mi, že kvalita tohoto nesmyslu nebyla od roku 1937 překonána. Probuďte se! ODPAD!(18.2.2012)

• - V původní pohádce královna umírá po tanci v rozžhavených kovových botách, ke kterému byla přinucena. Disney tuto scénu zavrhl. (džanik)

• - Deanna Durbinová byla zkoušena jako “Sněhurčin hlas“, ale Disney ji nakonec odmítl, protože měl pocit, že zní příliš dospěle. (džanik)

• - Studio Disney v Burbanku bylo postaveno za peníze, které v kinech vydělala Sněhurka. (HellFire)