Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Shakers

Drsný Harry ? Skôr Drsný Clint. Táto rola mu teda sadla ako riť na šerbeľ. Clint nemá pribalený len zásobník do magnumu ale aj zásobník hlášok a drsný pohlaď a to je proste niečo čo mu žeriete. Možno sa zdá, že to stojí celé iba na Clintovi no nie je to tak. Aj záporák a príbeh majú čo ponúknuť. 85% - 4* ()

lamps

Už jen za to, že Dirty Harry odstartoval novou etapu akčních filmů, které se hojně točí i v dnešní době, si Don Siegel zaslouží uznání. Že film samotný má nepopiratelné kvality a patří ke špičkám žánru, to je jen takové malé bezvýznamné plus. Skvělý Clint Eastwood se do hlavní role samolibého detektiva s nabitým kvérem vždy pěkně po ruce hodí jako nikdo jiný a jeho arogantní pohled a bezprostřední hlášky se staly kultem. Scénář byl tedy hodně odvážný, když v politicky napjatých 70. letech představil světu nový typ policisty, který nerespektuje zákony a veřejně nesouhlasí s vysokou politikou, což kritika dala filmu v tehdejší době hodně sežrat. To ale nic nemění na tom, že je to poutavě, zábavně a napínavě natočená kriminálka. Detektivní metody jsou sice občas trochu úsměvné a od Eastwooda se kulky odráží s ještě větší samozřejmostí než od Terminátora, ale to k tomu patří. Hlavní je přeci jenom jedno:" vystřelil šestkrát, nebo jenom pětkrát?" ()

JohnnyD

Základný kameň žánru o nekonvenčnom policajtovi, ktorý prekračuje pravidlá. Atmosféra San Francisca 70tych rokov je neskutočná (fantastická kamera i hudba!) a uber drsňák Clint Eastwood kraľuje. ()

Aky

Má to všechno, co žánr vyžaduje. Akci, překvapivost, vtip a samozřejmě a hlavně Clint Eastwooda. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Akce 8/10/// PLUS: první setkání s drsným Harrym má své neodolatelné kouzlo, hrdina je tak dobrý, jak zlý a silný je jeho soupeř a Andrew Robinson vytvořil opravdového šílence a zdatného soupeře, Harryho styl a způsob řešení situací vás dostane, film i dnes má spád a napětí MÍNUS: ve vedlejších postavách najdeme spíš už pozapomenuté herce/// Shrnutí: Poprvé je to muž proti muži a svým způsobem je to ta nejsilnější rovnice, kde Clint Eastwood poprvé představil svého hrdinu a zaznamenal u diváků úspěch. Další díly budou variovat, někde přidávat, někde ubírat, ale kouzlo a způsob výstavby narace zůstane./// Celkem 80%/// ()

Cappuccino

Jednoduchý (až detinsky banálny) príbeh, ale skvelý Eastwood, geniálne hlášky (predovšetkým tá hlavná) a výborná hudba, ktorá dokresľuje atmosféru 70. rokov. Na Dirty Harrym je krásne vidieť, čím sa inšpirovali neskoršie akčné hity, ako Smrtonosná pasca, Smrtonosná zbraň či paródie s Leslie Nielsenom. ()

Ruut

"Vím na co myslíš. Vystřelil jsem už šestkrát nebo jen pětkrát?! Tak schválně, co myslíš, máš dnes svůj štastný den? ". Sice sem tam logika skřípe a vedlejší postavy jsou více než ploché a někdy i hloupé (viz soudce přesvědčující Harryho proč nemůže zatknout hlavního padoucha), ale vše vynahrazuje skvělá atmosféra. Navíc ty skvělé překety s kamerou. Nestarnoucí klasika. ()

S.Quentin QUALE

Nebýt jisté dávky demence ve scénáři, dal bych snad plnej. Co víc si přát? Drňáckej hláškující Eastwood, freaky magor Robinson, dostatečná krvavost, vtípky, no já jsem se bavil výborně a hnedka skáču na Magnum Force. 80% ()

misterz

Clint Eastwood vo vrcholnej forme, hláškujúci a charizmatický Drsný Harry vlastne ťahá celý film. Tak nejak si predstavujem správneho policajta. Medzi riadkami je cítiť aj silnú kritiku spoločnosti, hlavne čo sa týka nefungujúceho právneho systému, to všetko pod maskou spravodlivosti a demokracie. Výborný snímok, môžem len odporučiť. 80/100 ()

HAL

Tato klasika kriminálního thrilleru s ikonickou postavou Clinta Eastwooda už sice mírně zastarala a byla překonána spoustou svých následovníků, ale pořád se jedná o docela dobrý film. 7/10 ()

Satan

I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk? Clint s velkou bouchačkou vs. slizský záporák. Tohle že bylo ve světě před 40 lety? Poklona. [Přesná stopáž: 98 min] ()

Javert

Jeden z nejstylovějších filmů všech dob. Je jen dobře, že se v roli Harryho Callahana neobjevil Frankie Sinatra nebo Paul Newman (i když jsou to skvělí herci), který doporučil Clinta. Eastwood právě tímhle filmem získal definitivně nálepku hollywoodské star a velkého drsňáka. Absolutní vrchol chlapáckého filmu. ()

Goldbeater

Dirty Harry je americká klasika Dona Siegela o jednom drsném a (tak nějak) poctivém sanfranciském policajtu Harry Callahanovi. Tenhle film tak předznamenal jednu pěknou sérii, z níž se mi sice hodně líbily jen první dva díly, ale i další tři pokračování stojí za vidění. K tomuto filmu nemám extra výhrady, hudba Lalo Schifrina je skvělá, stejně jako Clint Eastwood v hlavní roli. ()

mzss1

(71%) DRSNÝ HARRY je určitě stará, dobrá a známá klasika z 70. let. I já jsem schopen ji po x letech řádně ocenit. Rozhodně to u mě není až tak velká pecka, holt jsem se narodil až v 90. letech, ale i tak si zde nemůžu nijak extra stěžovat. Největším kladem filmu je rozhodně postava Harryho, kterého sehrál jedinečný Clint Eastwood. Ta jeho nekorektnost k zákonům, to jak se stavěl čelem proti byrokracii, ta jeho tvrdohlavost a zjevná osobitost …. No, mohl bych ho takto vychvalovat do nekonečna. Ostatní herci jsou též bez problému. Potěšilo mě, že technická stránka filmu, přestřelky a kamera – to vše je s ohledem na 71. rok téměř dokonalé. Třeba takové první tři díly Death Wish s Ch. Bronsonem – tam trochu ta technická stránka režie pokulhávala. No, to byla taková malá odbočka. Co se týče akce, tak mě nejvíc asi zaujala ta začáteční, kdy Harry nekompromisně zlikviduje gaunery, co vyloupili banku. Poté si též nemůžu v akčních sekvencích víc stěžovat, jen už mě tolik nebavila včetně finále s autobusem, to prostě postrádalo napětí. ½ filmu byla skvělá a docela i napínavá. Pak se tempo trochu zpomalí a už mě to tolik nebralo, ale stále jsem se bavil a nenudil se. Napětí už prostě ke konci zcela pohaslo. Ale hlavní záporák byl výborný – sice z něj vůbec nešel respekt, ale maniaka zahrál bravurně. Hudba byla nevýrazná, ale zde jsem ji ani tak moc nepotřeboval. Takže ve finále jsem celkem spokojený, sice to není nic, na co bych se díval opakovaně, ale solidní dílko s Eastwoodem to rozhodně bylo. ()

Snorlax

Clinta mám ráda, i když mě vždy více bavil jako režisér, než jako herec. Tenhle film však nemůžu brát vážně. Třeba jednou pochopím, proč je postava Harryho vnímána jako milník v Eastwoodově herecké kariéře, byť jsem ho viděla v mnoha nesrovnatelně lepších filmech. Scénář k prostinkému akčnímu béčku režisér ničím nevyspravil, takže jediným pozitivem zůstává Clint. Ovšem těch negativ je tolik, že by je nemohlo vyvážit ani 100 Eastwoodů. ()

Legas

Městský kovboj drsný Harry v thrilleru s nefalšovaným feelingem kriminálních filmů a seriálů let sedmdesátých. Francouzká spojka to sice není, ale když si Harry na někoho otevře pusu, nebo vytáhne svůj Magnum 44, má to své osobní kouzlo a sílu. Andrew Robinson je více než solidní psychopat, akorát mám pocit, že zápletka je poněkud rozmělněná, jakoby se jednalo o jednu padesátiminutou epizodu z TV serálu, natáhlou na 102 min. ()

InJo

"Do You Feel Lucky, Punk?" První díl pětidílné krimi série, v níž Eastwood ztvárnil Harryho Callahana, jednoho z nejikoničtějších drsňáckých filmových poldů. Kromě jeho svérázných (hodně nekompromisních) praktik při vymáhání zákona a stylové image ho "zdobí" hlavně jeho milovaný obří revolver ráže .44 Magnum. Prvním Harryho případem je dopadnout šíleného neznámého střelce Scorpia, jenž terorizuje San Francisco. Tato postava byla inspirována skutečným sériovým vrahem Zodiacem. Drsný Harry je i dnes výtečně fungující ukázka tehdy se rodícího akčního žánru, jež ale ve své době působila značně kontroverzně kvůli svému radikálnímu (takřka fašistickému) sdělení, které dávalo divákům dost jasně najevo, že na některé grázly bude právní stát vždy krátký. A v takovýchto případech by měl dle tvůrců přijít na řadu právě někdo jako je Harry. I kdyby klasika Dona Siegela ve většině filmařských aspektů zastarala, tato jeho provokativní ideologická rovina bude pulzovat patrně navždy. 90 % ()

Webb

Že vím na co teď myslíš. Říkáš si vystřelil šest ran nebo pět? Abych ti pravdu řekl, sám jsem je zapomněl počítat. Jenže tohle je magnum .44, ten známej kanón co ti ustřelí hlavu jednou ranou. Takže se musíš ptát jinak, chci to risknout? Zkusíš mě zabít?! [6/10] (Malpaso, Warner Bros.) (Produkce: Don Siegel /// Scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner /// Kamera: Bruce Surtees /// Hudba: Lalo Schifrin) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Vím, na co myslíš. Dám tři nebo čtyři hvězdičky? Abych řekl pravdu, v tom rozrušení jsem na to úplně zapomněl. Jenže tohle je Harry, ten známej ďáběl, co žere párek a mezitím třem negrům ustřelí palici. Takže se musíš ptát jinak: Zaslouží si Harry míň než 4? ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)