movieband

Držitel 5 cen Akademie za rok 1998. Saving prvt. Ryan je hodně dobré, skoro až výborné válečné drama, kterému k dokonalosti, v mém případě, přece jen něco chybí. Počáteční vylodění je sakra dobře zpracované a člověku se z toho dělá až blbě, jak moc autenticky to Spielberg natočil. Samotný děj není vůbec špatný, ale hl. dějová linka, tzn. záchrana prvt. Ryana mi přijde strašně nereálná (a to je možná jeden z důvodů, proč to nevidím tak výborným filmem, jak ostatní, že se nad tohle nedokážu povznést). Co mě, ale neskutečně ohromilo, bylo detailní, reálné a surové zpracování filmu. Hlavně v závěru, kdy čekaly na Němce v tom městě. Jak slyšeli pouze ten zvuk přijíždějících transportérů a tanků. To bylo něco šíleného. Kamera se střihem člověka skvěle vtáhnou do filmu a to je sakra důležité pro film. Pokud by byl střih moc rychlý, jak v některých filmech (obzvlášť při akci), tak by celý slavný Ryan táhl do kytek. Film považuju za jeden z nejpovedenějších válečných filmů a rozhodně stojí za to ho vidět a ne jednou. Je to těžký a brutální film, ale je zajímavé vidět, jak to mohlo probíhat v takovém vojenském oddílu a celkově na bojištích 2. Světové války. Spielberg natočil velkolepý snímek, který diváka ohromí svým zpracováním, dramatickým dějem a celkově dějstvím 2. Světové války. ()

Hadža

Tom Hanks vytvoril mnozstvi skvelych roli,tato k nim bezpochyby patri.Skvel valecne drama s prevratnymi valecnymi scenami,ktere kazdemu vyrazi dech.Pribeh tady neni az tak dulezity,kdyz vidite valku ve sve prave syrovosti. ()

MATADOR

Co se Stevena Spielberga týče další z jeho řady parádních válečných filmů. Vylodění možná vstoupí do dějin, jako jedna z nejvíce působivých scén. Velmi hezký snímek a herecké obsazení v čele s Tomem Hanksem alias Kpt.Millerem.Závěrečná obrana mostu si zaslouží hned dvě hvězdy za krásně zpracované boje. Good work Steven good work. ()

stration

Vizuálně a vůbec řemeslně dokonalý film. Scénu vylodění jen tak něco nepřekoná. Jednu hvězdičku ale musím odebrat za otřesný americký závěr. Bez posledních deseti minut by to bylo za pět *****. ()

Thomassi

Po Bratrstvu neohrožených zatím nejlepší válečný film, jaký jsem viděl. To, co se odehrávalo prvních 30 minut, bylo neuvěřitelné. Čuměl jsem na to s otevřenou hubou a pořád si říkal, jak je toto možné natočit. Naprosto reálné vylodění na pláži Omaha z pohledu samotného vojáka. Vše tady lítá vzduchem, těla, zbraně, nohy, všude samá krev a písek. Opravdu nezapomenutelný zážitek. Ale o co tu jde především? Jak už název upomíná, jde o záchranu výsadkáře ze 101. výsadkové divize (ano, je to ta, o které je Bratrstvo) jménem James Ryan, který přišel o všechny tři bratry. A právě pro tento úkol je vybrána jednotka kapitána Millera. A že je to dlouhá cesta za záchranou, při které se musí vypořádat jak se ztrátami kamarádů, tak s Němci. Vše finišuje další neuvěřitelně natočenou bitvou za účasti tanků Tiger (i když na podvozku téčka) a Marder III a další techniky. Po technické stránce výjmečné dílo, o tom není pochyb - a kdo pochybuje, ať si v.... Ale každého napadne, jestli by skutečně taková jednotka byla vyslána za nepřátelskou linii pro záchranu jednoho, když všude kolem se krutě bojovalo. Ale to je klasický americký styl a vlastenectví, které tady bylo, je a bude. Mě to ale vůbec nevadí, protože je to vskutku výjmečný příběh plný emocí a (samozřejmě) válčení. Co se týče herců, nemám slov. Výborné výkony všech hlavních hrdinů, především ale Edwarda Burnse, Toma Sizemora, Jeremy Daviese a hlavně Toma Hankse, který se poté začal asi hodně angažovat v historii druhé světové, když nám servíruje pecky jako Bratrstvo nebo The Pacific. O režii ani nemluvje, Spielberg si toho Oscara za nejlepší režii opravdu zaslouží. Hudba Johna Williamse taktéž úchvatná. Je to tak, prostě 100%. ()

Herr_Flick

Geniální přednes ze strany herců, geniální zpracování. Dokud jsem nepoznal CSFD, nepoznal jsem samozřejmě lepší film. Za tu dobu ho již ale mohu porovnt se zástupem jiných válečných filmů a ten amerikanismus společně se spoustou chyb mu nepatrně ubírá na kráse. Hodnotit jej nyní, uberu hvězdu ()

džanik

Krvavá Omaha. Dnes už vnímám válečné filmy trochu jinak než před lety. Vychovávám vlastní děti. Celou dobu si přeju, aby to ti kluci spojenečtí rychle zvládli a byli v co největším počtu co nejdřív a ve zdraví doma u rodin. A aby se na to ti esesmani tam u mostu vysr... Protože žádné prezidentské řeči, medaile in memoriam, okázalé pohřby, pomníky, vám dítě nevrátí. Nikdy. ()

major.warren

Legendární Spielbergův film z druhé světové války si během let vybudoval tak zásadní postavení, že dnes o něm jde jen stěží napsat něco nového, ne-li převratného. Vyjádřím tedy pouze stručné shrnutí: Výborní herci (zejména Hanks a Sizemore), úžasná kamera Janusze Kaminského, grandiózní hudba Johna Williamse, skvělý scénář + všechny technické aspekty, a na závěr samozřejmě vynikající Spielbergova režie. Je to hollywoodský velkofilm v pravém slova smyslu, je stěžejně natočený, a byť občas sklouzává k přílišnému dojetí, jako celek je neskutečně působivý. Klasika válečného žánru, která ani trochu nezestárla. Scéna vylodění v Normandii je jednou z nejlépe natočených scén jaké jsem kdy viděl. Pět Oscarů za střih zvuku, mix zvuku, střih, kameru a režii. Nejlepší scény: Vylodění v Normandii a závěrečná bitva. ()

salalala

Po několika letech (minimálně deseti) jsem si dal repete tohohle filmu a musím říct, že je to pořád neskutečná pecka. To, co předvádějí Spielberg a Kaminski v úvodní scéně vylodění, je dodnes unikátní a předběhlo to svou dobu. Takhle nějak si představuju, že to ve válce mohlo (a může) vypadat. Ryan je pravděpodobně tím nejsyrovějším, co kdy Spielberg natočil. Realismus, syrovost a atmosféra strachu jsou tu zachyceny naprosto skvěle. Závěrečná půlhodinka je pak taky naprostá bomba, a i když to už není tak uchvacující jako ono vylodění, pořád je to setsakra vysoko a filmařské umění je tady obrovské. Výteční jsou také herci - charismatický, ale dost civilní Hanks, solidní Burns, výborní Sizemore, Pepper a Ribisi, plus tehdy se ještě rozkoukávající Damon a potěší také začínající Diesel. Ač v podstatě nemám co vytknout (ba naopak, Spielberg tentokrát mile překvapil tím, že sem nenatlačil svoje tradiční otravné rodinné hodnoty), možná jen některé delší momenty a za vlasy přitažený příběh, ale to jsou detaily, čtyři dávám hlavně z toho důvodu, že mě to tak nesestřelilo (a mrzí mě, že jsem to neviděl na plátně) jako svého času Schindlerův seznam. Není ale vyloučeno, že po dalším zhlédnutí přece jen chybějící hvězdu přidám. 90% ()

JohnMiller

na úvodnú pól hodinku nikdy v živote nezabudnem. Na strednej škole mi Pani učiteľka dejepisu dala úlohu nech donesiem nejaký film o druhej svetovej vojne . Neváhal som ani na sekundu a doniesol som tento skvost. Jednej mojej spolužiačke prišlo pri premietaní zle, film sa prehrával na projektore bolo to úžasné, a týždeň sa so mnou nerozprávala. To hovorí za všetko "silne naturalistické". Zbožňujem tému 2, svetovej vojny ()

Hamaradža

Spielberg ukazuje svoje nespochybniteľné režijné kvality v rýdzo Americko nacionalistickej historke, škoda len že výsledok je (Napríklad v porovnaní s Kubrickovou vestou) scenáristicky vcelku plochý, prebíja ju však diváckou atraktívnosťou a vizuálnym spracovaním, tie tri hodiny ušli ako voda. Celkovo ide o príjemné prekvapenie hoc Spielbergovým masterpiecom ostáva Schindlerov zoznam. ()

Starletka

"You know what that song reminds me of? It reminds me of Mrs. Rachel Troubowitz and what she said to me the day I left for basic." "What, don't touch me?" Mohl to být dokonalý film. Zvěrstva války a bojové scény jsou opravdu působivé, divák si získá silné propojení s hlavními postavami, což pak vyvolává příliv emocí nad jejich osudy (scéna s nožem mě bude pronásledovat ještě hodně dlouho), obsazení je taky perfektní, kamera, výprava, hudba... dokonce i nad tou směšnou premisou záchranné mise, všudypřítomným hrdým americkým patosem a Hollywoodskými vychytávkami se v tomto případě dají přimhouřit oči, pokud ovšem člověk přeskočí patetický "Tell me I've led a good life." epilog, který by si sám o sobě zasloužil odpad. Ale fuck it. Stejně je to dobrý film. ()

dom156

Začátek je přímo dech beroucí a dokonce strčí do kapsy závěrečnou pasáž. Opět se ukazuje mistrovské spojení Spielberg a můj oblíbenec Hanks. Kromě možná až moc natáhnuté délky filmu nemám co vytknout a tento film právem považuji za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. ()

Blackhand47

Steven Spielberg nám před lety naservíroval naturalistický pohled na druhou světovou válku, kdy končetiny létají na sto metrů daleko a granáty bouchají dříve, než s nimi stačíte hodit po nepříteli. Složení týmu, který se vydává zachránit Ryana je vlastně docela klasické a najdeme jej v pomalu každé podobném filmu. Máme tu nezkušeného a bázlivého mladíka, pravého křesťana i Žida, který musí náckům připomínat, kým vlastně je. Film vypadá dobře i na dnešní poměry a krásně ukazuje, že praktické efekty mají stále smysl. Na co používat CGI, když za pět let bude zastaralé a každý to pozná? Možná bych film o půl hodiny zkrátil, přeci jen je tam několik nadbytečných scén, které nám sice pomáhají pochopit některé charaktery, ale ty si stejně nezapamatujete. 85% ()

Skip

Nejlepší film o druhé světové válce. Ač je to, co vojáci při invazy do Normandie prožívali, nesdělitelné, tento film nám více než kterýkoli jiný přibližuje onu zlomovou událost druhé světové války. Možná bych vytkl obvyklý americký patriotismus, bez kterého se asi žádný takový film neobejde, ale na rozdíl od jiných amerických filmů, v Ryanovi nijak netrčí a neobtěžuje. ()

Dont

Bezesporu jeden z nejlepších válečných filmů, co kdy byl natočen, možná vůbec nejlepší. Strhující první dvacetiminutovka nasadí laťku hodně vysoko, zejména při první projekci v kině. Takhle jsem ji kdysi viděl já a doma u televize už to nikdy potom nebylo takové jako tenkrát. Film má stopáž až ke třem hodinám, ale nenudí, i když je logické, že to nemůže být celé jako úvodní vylodění. Útok na německou kulometnou pozici u radaru, scéna se sniperem nebo "karty s psími známkami" ale byly také skvěle natočeny. Asi jediné, co se dilmu dá vytknout je vykonstruovaný příběh a trochu více patosu, než bylo nutné (dovedl bych si film představit i bez něj a s hodnocením bych rozhodně nešel níže). Tom Hanks klasicky dobrý, z dalších herců mě nejvíc zaujali Barry Pepper a Tom Sizemore. Matta Damona jsem se užil více v jiných rolích. Po návratu z Normandie v červnu 2012 jsem si film pustil již poněkolikáté znovu a zajímalo mne, jak moc se Spielberg držel originálních reálií. Některé místní názvy ve filmu podržel, jiné si ale bohužel vymyslel. Ve výsledku to byl takový guláš. :)) Američtí výsadkáři skutečně bránili dva mosty přes řeku Merderet, ale nikoliv v Ramelle a navíc 82. výsadková divize. 101. výsadková divize s křičícím orlem bránila most přes řeku Douve. ()

Aleee89

Z tohoto filmu jsem vždycky viděla útržky, nikdy jsem (až dodnes) neviděla film celý, proto jsem si o něm nemohla udělat ucelený obrázek. Dlouho jsem to odkládala taky pro jeho délku a samotný žánr, neboť válečné filmy opravdu nevyhledávám a jen máloco mezi nimi mě dokáže uspokojit. Ryanovi se to podařilo. Film mě vtáhl do sebe a nenechal mě myslet na časomíru a to, kolik mi ještě zbývá do konce. Bylo to zajisté sympatickými a dobrými herci (mám docela ráda Hankse), bylo to bravurní režií. Syrovost a drsnost filmu vám taky sebere dech. No a na to, že to mohlo být až patetické, se válečné scény s těmi melancholickými docela příjemně vyvažovaly. Asi se na tento film dlouho nepodívám znovu, ale do budoucna se tomu rozhodně nebráním a naopak se stydím za to, že jsem tak skvělý film viděla vcelku až teď. ()

higuain

Strhující, kulervoucí a tak dále. Spielberg z nepříliš převratného scénáře udělal převratnej film. Kdyby filmy musely projít doping testerem jako sportovci, tak by zřejmě tenhle Stevenův opus diskvalifikovali z pole všech ocenění a označili by ho jako film silně nadopovaný morfiem. A to i přesto, že Williamsova hudba je na jeho poměry celkem nevýrazná a v nejsilnějších scénách (vylodění) prakticky není. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018