Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

eraserhead666

Znáte-li literární předlohu, Kingovo nejlepší a nejmonumentálnější dílo, film vám bude připadat dost tragický. Neznáte-li knihu (nebo jste-li schopní potlačit v sobě srovnávací pud a zcela od sebe knihu a film oddělit - já asi ne, ač jsem se o to pokoušel), jednu hvězdičku klidně přidejte. Ono to ale ani jinak dopadnout nemohlo (a upřímně řečeno, na televizní zpracování, to zase až tak špatné vůbec není). Vždycky jsem tvrdil, že To by se dalo alespoň obstojně zfilmovat jako seriál (jeden díl = jedna kapitola), nebo možná jako série tak alespoň osmi dvouhodinových filmů s hodně dobrým finančním zázemím. Jenže do toho nikdo nepůjde, to by byl obrovský risk (a určitě by to dneska udělali ve 3D, všechno by vyflákali na bombastické vizuální efekty a z výborného děje by zůstalo zase hovno, ne, ne, nechte tuhle knihu knihou). Tohle zpracování má přes tři hodiny a stejně v něm více než půl knihy chybí a to zrovna ty nejlepší a nejzásadnější pasáže (mezihry, které považuji za nejlepší části knihy, scéna z lednicí, pohyblivá socha, želva, Beverlyin gang bang - dobře, sériová soulož jedenáctiletých by asi byla pro většinu diváků a divaček silné kafe, a mnoho, mnoho jiných). To je pro mě nejzásadnější negativum a vada filmu - on celý ten příběh v podstatě znásilnil, vysekal, co se mu hodilo a takřka náhodně to poslepoval dohromady. Spoustu věcí strašně zjednodušil nebo rovnou vypustil/opomenul (naprosto chybí cokoliv o Pennywisovi, prostě tady je, proč? to se nedozvíme). K tomu poměrně tragické herecké výkony, občas až ulítlé dialogy (hlavně dětských protagonistů), jednotlivé scény poměrně neuměle poslepovány dohromady, absence triků, či jejich "levnost" by se s ohledem na televizní zázemí dala ještě omluvit, absence děsivějších scén (vyjma teda klaunových výstupů). Ze strašidelného hororu (kniha mě dokázala mnohokrát vyděsit) pro odrostlejší a dospělé film udělal jen dětskou bubu záležitost na nedělní dopoledne. Přesto má film několik světlých stránek. Tou nejsvětlejší je samotný Tim Curry v roli klauna Pennywise - z toho mála prostoru, co je mu poskytnut, dokázal vytřískat naprosté maximum, je opravdu děsivý a strašidelný a jinak dost chabé zpracování kvalitativně hodně pozvedává. Taky mě docela baví představitel Krkouna. No a vždycky, když ten film vidím, dostanu obrovskou chuť přečíst si znovu knihu. Komentovat otřesný český dabing považuji za ztrátu času. 2,5* ()

SOLOM.

Rovněž patřím mezi fanoušky stejnojmené knížky, která je prostě bombastická!!! Tento televizní film má však také své kvality a je jasné, že ti jenž ho srovnávají s jeho předlohou mu nikdy moc nepříjdou na chuť. Já jsem si však film i přes několik slabých pasáží docela užíval a ani mi nějak nevadila jeho délka. První polovina filmu je však mnohem záživnější než ta druhá a konec pánové tvůrci dle mého názoru dost odflákli. I tak je však tento kousek pro mne nadprůměrnou záležitostí, kterou si občas klidně pustím rád znovu. Herecké výkony většiny zůčastněných jsou na slušné úrovni a přestože se dalo mnohem lépe zapracovat na jednotlivých charakteristikách postav, tak v rámci možností si režisér i scénárista vedli poměrně slušně. 6/10 ()

Karamanlis

Na to, že ide o americko-kanadskú TV produkciu It dosť ujde. Pôvodne som sa obával ozrutnej 192 minútovej stopáže, ale tie vyše tri hodky mi nakoniec ubehli ako nič. Ten avizovaný remake by v tomto prípade nemusel byť márny, štedrejší rozpočet a kvalitné špeciálne efekty by mohol tejto kingovke dodať rozmer, o ktorý bola televízna adaptácia z roku 1990 ukrátená. ()

ARI50

Herci nejvíc zachránily film, příběh v pohodě ale nejhorší byl klaun fakt se mi nelíbil nepovedl se. ()

Ištván87

Je pravda, že tam (s ohledem na knižní předlohu) mohli těm děckám trošku víc ubližovat. Ale z tisícistránkové knížky se těžko dělá dobrá adaptace. Knížku jsem před pár lety slupnul jako malinu asi za dva dny, takže jsem si rozšířil znalosti ohledně příběhu, který jsem si pamatoval z dětství právě z tohoto hororu. Ač jsem předlohu četl asi v patnácti letech, byl jsem z ní daleko víc vyděšený než z filmu v deseti letech. Ale na televizní film to nebylo až tak špatný. ()

Necrotongue

Po letech jsem si znovu pustil To, abych měl srovnání s novým To, jehož sledování bude ihned následovat. Musel jsem hvězdičku ubrat za zoufalou snahu tvůrců, držet se co možná nejvíce knižní předlohy, což je při tříhodinové stopáži a rozsahu Kingovy knihy holá nemožnost. Tím pádem se po čase celá stavba poněkud rozklížila, došlo k určité zkratkovitosti a měl jsem pocit, že by bylo vhodné některé záležitosti buď dovysvětlit, nebo vypustit. Na filmu se také ošklivě podepsal čas, takže mi rval uši podivný český dabing a monstrum ve finálním souboji působilo jednoduše směšně- zlatý Karel Zeman. Na druhou stranu Pennywise Tima Curryho byl démonicky dokonalý. ()

Bauer

Potom co jsem to zkoukl, jsem se bál jít na záchod a by tam na mně ze záchodu nevykoukl Pennywisse.....to se stává málokdy a bych se takhle bál u nějakého hororu.Dal bych klidně 5 hvězdičky ale ten konec mi přišel trošku moc pitomej. Ale jinak asi jeden z nejstrašidelnějších hororu co jsem viděl. ()

JASON_X

Těžko říct, jak bych tenhle obstarožní televizní kousek hodnotil, kdybych neviděl jeho novější verzi. Ale asi stejně. Málo co se tu totiž povedlo. Možná klaun. Ale jinak... Scénář kostrbatý, děti většinou příšerné, dospělí většinou ještě příšernější, pokusy o humor selhávají, stejně jako pokusy o vytvoření napětí, v některých chvílích jsem zažíval pocity svíravé trapnosti. Závěrečný boj s obludou ve stoce mi evokoval komicky zastaralé scény s vesmírnými monstry ve starém Star Treku ze šedesátek. Nová verze (hlavně její 1.část) je lepší po všech stránkách. Jednoznačně můj zatím nejslabší filmový King. ()

Lucasion

Po několika letech a tedy dlouhé odmlce, a taky především proto, že nová verze klepe na dveře, jsem se rozhodl podívat a dodívat na tenhle film. Takže konečně jsem to To viděl. Pokud vím, tak knižní originál je setsakramensky dlouhý, takže chápu délku tří hodin. Ovšem po dokoukání jí moc nerozumím. O co v tom filmu vlastně jde? Hodina a půl se věnuje dětským hrdinům a druhá půlka již dospělým, kteří se vracejí na místo činu, aby to To zabili. Kdyby se to přeci jen prostříhalo, alespoň na dvě hodiny, tak to bude snesitelnější. Nicméně několik děsivých a nepříjemných momentů tu je. Nathan Drake a Sam Winchester by jistě mohli vyprávět. Klaun Pennywise je zrůda a určitě se nejedná o hodného klauna. Navíc Tim Curry to To má v sobě a jeho klaun jistě děsil i lidi ze štábu, což chápu docela i proč. Přesto tím jak je to dlouhé, tak mnoho scén vyzní do ztracena a děsivá atmosféra je fuč. Efekty jsou na televizní poměry super. No mě nejvíce mrzí, že není nijak zmíněna historie a původ monstra a vlastně ani její motivy. Lehce se to naťukne u listování fotek, ale to je vše. Motivace na znovukoukání nulová. Třeba letošní remake mi osvětlí několik věcí. Anebo taky ne. (48 %) ()

malylada

O proti novému TO má nevýhodu, že obě části se nachází v jednom filmu. Hrdinové na dětská léta vzpomínají a po dvaceti sedmi letech se vypořádávají se zlem. Zub času jde znát, takže devadesátkové rozhovory do jisté míry nudí, ale na druhou stanu se říci o provaru nedá. TO se nebojíte a více to na mě působilo jako dobrodružný příběh. Ta délka je ukrutná a nedivím, se proč tvůrci remaku sáhli po rozdělení kapitol a ucelenější řád......5/10 ()

st.ranger

Problém veškerých adaptací podle Kinga je neuchopitelnost komplexního potenciálu knihy a lepší charakterizace jednotlivých představitelů. Kdo zná knihu, nalezne plno odkazů, které neznalým divákům moc neřeknou. Mnoho situací je samozřejmě pozměněno, vše by se odvyprávět nedalo a pokud k tomu připočtu Kingovo destruktivní sklony, potřebovala by pořádná adaptace opravdu pořádný rozpočet. Ani v The Shinning si nikdo nedovolil Overlook vyhodit do vzduchu. Nicméně pro filmové zpracování to není špatně natočené a vykonstruované, pro některé okamžiky je scénář lehce zkrácen a přeskakuje pasáže týkajících se jednotlivých protagonistů, některé z nich i mě osobně ani v knize nebavili, i když jsou vlastně pro autora poznávacím rysem jako prohlubování společných vztahů, minulost odražená v současném životě a daleko hlubší význam samotného zla v Derry. ()

corpsy

Ako tak pozerám, tak je to dosť rozporuplne prijatý snímok. Je pravda, že to príliš natiahli, bolo zbytočné to ponúknuť ako dvojdielny televízny film. Ale je kvalitne spracovaný a ponúka akurátne herecké výkony. ()

Suzie05

Tohle To bylo takové příjemné, žádné vyloženě hnusné lekačky, ani klaun samotný nebyl nijak extrémně děsivý. Takový hodně průměrný horor, na který jsem schopna se podívat i v noci. ()

liquido26

Bohužel jsem knižní předlohu zatím nečetl. Film nebyl zase až tak špatnej. Některý scény byly docela mrazivý a děj byl zajímavej. Tedy až na ten konec. V momentě, kdy se objeví pavouk, tak To přestane bejt zajímavý. Spíš než film samotnej mě bavila slečna, která na to se mnou koukala :-) Proto asi zvyšuju hodnocení, i když to podruhý už vidět nemusím :-) ()

Kryton

Kniha je u mě jedna z nejlepších hororů co jsem četl. Tento TV film z ní vzal jen obsah a vyplivla jednu z nejnudnější adaptací. Ty hvězdy sebral hlavně povedený klaun. ()

Andersis

Škoda, že Tim Curry nedostal víc prostoru. Jinak první hodina a půl je fajn, pak to jde do kopru. Proto taky dávám ty tři hvězdičký za první polovinu. Pak už to postupně strácelo atmosféru. ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)