Snímek Den, kdy se zastavila Země vypráví příběh mimozemšťana Klaatua, který jednoho dne přistane na Zemi. Hlásá příchod v míru a vyžaduje si setkání s představiteli všech států světa, před kterými hodlá přednést své poselství. Když se však dozví, že to je věc zhola neuskutečnitelná, opustí své dosavadní obydlí a vydá se do světa na vlastní pěst... Film vznikl v době rozpuku Studené války a strachu z nové hrozby- možnosti rozpoutání atomového konfliktu. Autoři snímku se v něm jasně vymezují proti dalšímu vývoji této nesmírně ničivé zbraně. Z filmu je tak cítit kritika postoje tehdejších politiků, kteří namísto mírové dohody zvolili zbrojení a udržování paranoidní atmosféry strachu před podlým nepřítelem. (havLord)

Zagros

Den, kdy se zastavila Země je dalším kouskem ze staré školy sci-fi filmů, které si občas rád pustím. Ocením um tvůrců, kdy se ještě nemohli opírat o efekty a museli v divákovi probudit jeho představivost naplno. Film má snad sci-fi motiv jen jako kulisu k jedné silné, chvályhodné a lehce naivní myšlence. Bylo by krásné, kdyby byl náš svět bez válek a je nesmyslné, že není… bohužel. Tím nejzajímavějším na snímku nejsou efekty, ale právě dialogy o naší Zemi vedené s mimozemšťanem a s jeho nadhledem. Dialogy, dobrými hereckými výkony a dobře budovanou atmosférou si snímek udržel mou pozornost až do samotného závěru. Odpustil bych mu jeho naivitu, tu myšlenkovou (viz předchozí věty), příběhovou (použití konvenčních zbraní proti vyspělé technologii, hlídání mimozemšťana jedním vojákem a zamčenými dveřmi) i tu ve zpracování (místy jednoduché a zbytečné efekty, chabé zobrazení vesmírné lodi), ale neodpustím mu opětovné zobrazení mimozemšťana téměř nerozeznatelného od člověka. Je až na pováženou, že téměř všichni tvůrci sci-fi filmů neustále zobrazují mimozemšťany velmi podobné lidem a to jak stavbou těla, tak myšlenkovými pochody. Zlatý Arthur C. Clark, který to dokázal krásně rozvést ve svých knihách. Pokud někdy potkáme mimozemšťana, pravděpodobně vůbec nebudeme vědět, co to je a ani mu nebudeme rozumět. Přes pozitivní věci na filmu, jej tohle tahá zpátky do průměru. ()

kchaja

Čisté podání myšlenky bez zbytečných příkras - takhle by mělo vypadat každé sci-fi. To je podle mě dost opomíjená část žánru - nejde o to, že se pohybujeme v prostředí, které je plné vědeckých fikcí, ale o to, aby nám toto uměle vytvořené prostředí znázornilo (většinou špatný) aspekt současnosti. A v tom je tento film snad nejzářivějším a nejkonkrétnějším příkladem. Vůbec nevadí, že hlavní myšlenka není příliš hluboká, ale tím že se celý scénář na ní upnul lze lehce přehlédnout zastaralé efekty a další nedokonalosti. Pro mě tak snímek funguje výborně dodnes (jde-li to tak říct, když jsem ho viděla až dneska :) ). ()

Holina

Nedokážu říct proč, ale původní TDTESS si budu zřejmě pamatovat více než remake, který jsem ovšem rovněž nijak zvlášť nestrhal. Atmosféra je tu vynikající a přestože triky působí spíš úsměvně, ve své době musely být naprostou bombou. ()

Witta

Robota Gorta hraje ve filmu Lock Martin - dva metry vysoký uvaděč losangeleského čínského divadla. Protože byl oděný do těžkého kostýmu, potřeboval pomoc ve scéně kdy nese v náručí Patricii Nealovou. V některých záběrech jsou snadno vidět pomocná lanka.***Aby raketa vypadala hladce a bez jakýchkoliv spár, byly škvíry kolem dveří zatmeleny a natřeny stříbřenkou. ()

Junglista

Je to víc než 60 let a tenhle film nezestárnul. V dnešní době už to možná vypadá trochu naivně, ale hloubka se tomu upřít nedá a téma je aktuální pořád. Pro mě je to jeden z nejzásadnějších scifi filmů a že remake tomu nesahá ani po kotníky, to je bez debat. ()

farfalla

Černobílý, vědecko-fanstastický film se silným protiválečným poselstvím. Scénárista Edmund H. North se inspiroval povídkou ´Farewell to the Master´ Harryho Batese z roku 1940. Mimozemšťan, humanoid Klaatu představuje nadhled a soudnost uprostřed Washingtonu plného sebestřednosti a propagandy. - ´I am fearful when I see people substituting fear for reason.´ // ´Klaatu barada nikto.´ - vzkaz od Klaatu pro robota Gorta. Ve hře o roli Klaatu byli i Spencer Tracy a Claude Rains. Závěr filmu zůstává otevřený - "the Earth will be reduced to a burned out cinder...the decision rests with you. We will be waiting for your answer." V roce 2008 byl do kin uveden stejnojmenný remake filmu, protože téma nezestárlo a vesmír stále ještě čeká na odpověď ze Země. ()

DocBrown

Dobrá myšlenka, nakonec to bylo natočené pouhé dva roky po prvním jaderném testu Sovětů. Velmi dobře natočený i začátek, to tavení tanků laserem bylo na svou dobu fakt hodně dobré. Mám rád stará sci-fi a nevadí mi, že MZák byl člověk a že zbytek filmu byl téměř bez efektů. Vadila mi ale ta neskutečná naivita, jak ho hlídali, jak ho hledali resp. nehledali, jak chránili loď před zvědavci resp. nechránili. No pak to nejdůležitější, jak se zastavila země, vypadla elektrika, ale ne nemocnice, zastavili se spalovací motory, ale ne letadla, to už bylo fakt na béčko. A to všechno jen kvůli pár větám na konci. Tak jen za tři. 65% ()

HArna

Původně jsem to vůbec nechtěl hodnotit, protože tento film není pro mě. Respektive je natočený v době, kdy ještě můj otec chodil roky na houbách. Poselství nebo ústřední myšlenka je jasná, ale je tak naprosto dementně podaná, že to až uráží. Ale to je můj problém... ()

Adramelech

Půvabné staré sci-fi. Létající talíř je hrozně archaický model, ale vojáci se do něj stejně nedostanou ani autogenem ani vrtákem. Mimozemšťan vypadá úplně jako člověk a navíc mluví anglicky. To je od něj pěkné, ale Američané ho přesto pro jistotu nejdřív postřelí a pak zavřou do nemocnice. Ufon jim však snadno uteče atd. Samotný příběh je až dojemně naivní a vyznívá jako oprávněná kritika lidské mentality. Ta se ovšem od té doby nezměnila. Vždyť nikdy nebyla jiná a nikdy jiná ani nebude. Hezká hláška: „To nejsou lidi, to jsou demokrati.“ ()

Greny

nesmírná aktuálnost filmu, skvělé speciální efekty ( vnitřek talíře a přílet lodi a zpracování policejního robota) sa přitom pěkně varuje před nukleární hrozbou. Remake jsem ještě neviděl, ale silně pochybuju, že překoná původní verzi. ()

Crackonosc

Já se prostě nedokážu přenýst přes to, že se robotovi z nejtvrdšího materiálu vesmíru ohejbaj v kloubech gumový hadry :D ()

peetriss

Přes zmatečně a béčkově vyhlížející plakát, jeden z klasických pilířů sci-fi žánru obsahující v sobě jednoduše podanou, přesto cennou, myšlenku a poselství, které nedokázal ohlodat ani zub času a platí dodnes. Vizuálně se jedná o snímek minimalistický, je třeba na něj pohlížet v kontextu s dobou, ve které vznikl a na tehdejší trikové možnosti, a zde snímek obstál. Hlavním kreditem filmu je však síla dialogů, protiválečných a protinukleárních myšlenek či absurdnosti lidského chování. Určitě lepší, silnější a konzistentnější než remake z roku 2008. 90% ()

Rozjimatel

"I can judge only by what I see." "Your impatience is quite understandable." "I'm impatient with stupidity. My people have learned to live without it."     Sci-fi klasika s biblickými odkazmi, ktorá si berie na mušku militarizmus, hrozbu jadrovej vojny a atmosféru paranoje v danej dobe. Veľmi pekne je tu vykreslené, ako smiešne by sa mohli javiť ľudské žabo-myšie vojny z pohľadu vyspelej mimozemskej civilizácie. Film, na rozdiel od iných dobových sci-fi filmov, zaujme svojou duchaplnosťou, ktorú ale, žiaľ, narúša množstvo naivity - potom ako zaznie nejaká rozumná myšlienka, nasleduje niečo strašne naivného, čo zapôsobí ako úder do hlavy. Uvediem aspoň pár príkladov: mimozemský dar americkému prezidentovi, zamknutie mimozemšťana v izbe, mimozemská reč znejúca ako angličtina, závislosť osudu celého ľudstva od toho, či niekto stihne odovzdať nejaký odkaz. Na to, z akej pokročilej civilizácie Klaatu pochádza, používa dosť primitívne prostriedky a občas aj dosť hlúpo jedná. Vadili mi aj ďalšie veci - dosť nepatričný americký patriotizmus (Lincoln ako hádam najväčší človek, aký kedy žil), taký dosť obmedzený americký pohľad na svet a napokon to záverečné posolstvo, ktoré vyznelo trochu hlúpo. Inak herec Michael Rennie je do danej role veľmi vhodne obsadený a páčila sa mi aj Patricia Neal. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Did you call the electrician?" "I tried, but the phone doesn't work, either." "Well, call the phone company." ()

Mikino00

Výborné pacifistické sci-fi, které ve své době muselo být o to víc působivé svou myšlenkou. Bohužel mi dost vadila podobnost mimozemšťana s naším světem a to že věděl jak co použít a podobně, pravděpodobnost toho, že by mimozemšťan vypadal a jednal takhle je astronomicky vysoké číslo. ()

MkSallam

Zastaralé, naivní, ale zároveň stále dobré. Jeden z těch filmů, který dokazuje, že k vzniku klasiky může stačit jen dobrý nápad a na svou dobu relativně odvážné myšlenky. Remake každopádně splnil co měl. Navedl lidi směrem k originálu a zmizel v zapomnění. :) ()

mosnak

Věřím, že kdybych se narodil těsně po válce a měl televizi, tak bych na tento film koukal s otevřenou pusou. Ale takhle ... je to docela těžké maso být objektivní - 19% ()

Paul_cz

Super super super.57 let staré sci-fi, u kterého jsem se nenudil ani minutu, a to přesto, že je prakticky výhradně konverzační.Skvělý film (s prolhaným plakátem). ()

Neo zastaví Zemi

Neo zastaví Zemi