Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

kjakob

Ujetá týmovka, která do Marvel Universe přináší porci humoru a vesmírnou sci-fi akci. Star Wars to rozhodně nejsou, ale je to po letech příjemná změna. Ze svých bratříčků má asi nejblíže k Thorovi, ale vyloženě se srovnávat nedá, protože hlavních postav je hned pět a jedna podivnější než druhá. Marvel to slušně rozjíždí a tihle "Avengers z vesmíru" šlapou jako hodinky až do finále. Hláška střídá hlášku, klišoidní scény vyústí do sebeparodických momentů, kino se dobře baví a celý film podkreslují tóny 70-kových oldies. Jen ta zápletka je zase klasicky marvelácká a superpadouchy střídají überzlosynové. ()

Ogen

Hodnocení tohoto filmu je váhavé, jelikož mě nadchl. Scény byly bomba, herecky se sešlo mnoho dobrých tváří a efekty nebyly přeplácené. Ovšem dám tomuto filmu 4 hvězdy, ale ne proto, že bych měl co vytknout, ale počkám si na druhý díl abych měl v záloze jednu hvězdičku a nebo naopak změnil hodnocení na pět. Jinak film byl skvělý a nedokážu si vybavit jak rychle to uteklo, měl jsem pocit že jsem si sedl a hned zase odešel. Marvel se tentokrát vytáhl, ovšem to neznamená, že zase nesprzní jiné projekty. ()

filmmovier

Když jsem viděl tu potitulkovou scénu v Thorovi: Temném světě, nevěřil jsem vlastním očím a divil se, co tam dávají za Hvězdné války. Prostě mi to nic neříkalo. No není divu, protože Strážci Galaxie mi až donedávna nic neříkali. A když mi to konečně docvaklo, pustil jsem si tenhle biják i s tím kouskem syna Asgardu. Tahle partička není moc populární prý ani v Americe, ale určitě je to škoda, najednou bych si nějaké ty komiksy s touhle partou moc rád přečetl. A co já si to vlastně myslím o tom legendárním Starlordovi, zelené Neitiri, zabijáckem a megahustěvtipném mývalovi, stromu, co umí jen tři slova a Draxi ničiteli, co není žadná princezna? Věřte mi, že jen to nejlepší. Uznávám, nějaké chyby to mělo, občas mě to nezaujalo tak, jak bych snad chtěl, ale jako celek je to fakt paráda. Je tam hromada cizích ras (takže za mě rozhodně plus), je to čistokrevná sci-fi s pořádně říznou komedií, hraje v tom Amy Pondová (a dobře) a... ano, samozřejmě, je tam Rocket. Jaká to úžasná postava! Jeho hlášky jsou opravdu geniální, úderné, chytré a David Novotný je vytáhl k dokonalosti, jak jsem v tom totiž slyšel Barneyho, hned mi to přišlo vtipnější. Jinak po herecké i trikové stránce fajn, scénář skvělý, dabing překvapivě povedený, hudba bodla, i Groot občas pronese nějakou vtipnou hlášku (:D) a konečně je to aspoň něco trochu originálního (no dobře, docela dost) a v porovnání s Capem, Iron Manem nebo i Thorem, je to někde úplně jinde, je to ulítlejší, svižnější a tím pádem je to moc dobře. Hlášky jsou fakt parádní, všichni se skvěle doplňují a fakt jim to spolu jde. Já se těším na dvojku, až to bude mít trochu víc dílů, bude z toho jedna z nejúžasnějších filmových sérií (a klasičtějším hrdinům Marvelu to bude hodně šlapat na paty) a taková budoucnost se mi líbí. Pokud si to udrží kvalitu a mix všech možných žánrů a žánrových sérií jako jednička, tak... mám nové favority. Za jedničku 85%, ale tu pátou hvězdu tam prostě musím i tak dát, nemůžu si pomoct, neb rozmanitost postav a vtipů je převeliká. ()

Aargh

Děj jako by vypadnul z generátoru béčkových filmů, klišé střídá klišé. Nepřístupná hrdinka, drsná, ale křehká - check. Zloduch, který chce ovládnout svět pomocí dávného artefaktu - check. Atd. atp. To by nemuselo ještě tak vadit, kdyby tam bylo o dost víc humoru. Místy to sice bylo vtipné, ne že ne, ale až moc se objevovaly smrtelně vážné scény, kdy mi vystřelovala ruka na facepalm. Takhle pitomý příběh by potřeboval nadsázky mnohem, mnohem víc. ___ Dále, strašně špatný záporák i na poměry Marvelu. Nulové příběhové pozadí, nulový charakter; to nebyla postava, ale rekvizita. Navíc během filmu prakticky nic neudělal a na konci neměl ani bossfight; porazit ho držením za ruce, to bylo jak z Power Rangers. Marvel by na záporácích měl hodně zapracovat, Loki nemůže být všude. ___ Ústřední pětka je super, ale jsou to bohužel jediné postavy ve filmu s víc než dvouslovnou charakteristikou. Jejich slovní přestřelky patří jednoznačně k vrcholům filmu a bavil jsem se u nich víc než u vší starwarsové akce dohromady. ___ Od Gunna jsem čekal anarchisticky podvratný příspěvek do Marvel univerza a dostal jsem standardní film, který jede podle šablony jak od Disneyho (oh wait!). Za mě 60% a overhype dekády. V souboji letošních Marvelovek jasně vyhrává Winter Soldier. ()

Laerry

Hvězdné války se spářily s Vesmírnými tělesy a z toho vznikli Strážci galaxie. Ale tohle dítko patří do marvelovské rodinky, takže kromě hutné akce a vymazlených triků je tu hlavně skvělý humor, který cynicky utne jakoukoliv scénu, která začne smrdět patosem a kýčovitostí. A velkou zásluhu má na tom super cool mýval:-D Zatímco Avengers jsou stylizovaní drsňáci se „seriózním“ vzhledem, Strážci jsou roztodivná partička v čele s ironickým Rocketem, který by si zasloužil vlastní seriál – ve kterém by mu parťáka dělal strom:-D „I am Groot“ - aneb o něco složitější postava na zahrání, co se týče dialogů, než je Hodor v GoT. Jednoduše skvělý pop-corn blockbuster, ve kterém jsem si mohla užít Chrise Pratta (kterého jsem v Everwoodu fakt žrala). Vzhledově k nepoznání byli „sourozenci“ Lee Pace a Karen Gillian, nikoliv však hlasem a výrazy – jim jsem fandila nejvíce:) ()

Lamprea

Klišé level milión, vykrádá to na co si jen vzpomenete a ani ta cool hudba, a ten sprostej mýval už to nezachrání. ()

Saraph

Původně mi bylo líto Vina Diesela, že ho do toho vtáhli jen jako hlas stromu. Pak jsem se ale přesvědčil, že ten strom za to opravdu stojí. Strážci Galaxie nejsou žádní marveláčtí superhrdinové, spíš se to abych tak řekl banda týpků, se kterou je o srandu postaráno. Byly tam asi 3 momenty, při kterých jsem smíchy div nevyletěl ze židle. Po marvelských velikánech jako Iron Man 3 či Captain America: Winter Soldier to byla určitě příjemná změna. ()

Khumbac

Jsem rozhozen. Víc scifovatější to snad ani být nemohlo. Byla tam zelená bestia, modrá bestia, chlupatá, dřevěná, fialová, taká či onaká. Do toho humor, akce a fajn hudba. Nejvíc pobavil mýval, když prohlásil, že stojí v kruhu jak blbci. Kurňa a koho hrál ten Vin Diesel? ()

Doudis19

Magický důkaz toho, že filmové hranice jsou stejně nekonečné jako hranice fantasie. A tak může fungovat i vesmírné dobrodružství s mluvícím mývalem a chodícím stromem. Perfektní ve všech směrech. ()

cocrHeLL

Po dost divným začátku a špatným humoru se z toho vyklubala docela příjemná akční zábava plná výbuchů a efektů... nenáročné, rozvolněné, docela fajn... dvojka groot s rocketem byla strašně fajn.. ve výsledku to bylo teda (až na ten mizerný humor) dobrý no... ()

Hafran

Zábavné. Možná je opravdu lepší se z komiksu vrátit k pohádkovým dobrodružným výpravám. Rád bych tomu dal nižší hodnocení, ale prostě to nejde, ztvárnění je prostě nebývale podařené. ()

Cedr

Akce neurazí, ale kdovíjak neoslní a digitální vizuál na zadek nikoho vážně neposadí. Co je však nejhorší je to, že dobrodružné stránce chybí šťáva. Pořád je to nadprůměr, ale storytelling mohl prostě být trochu lepší a velikánům žánru nesahá ani po kotníky. Tyto (na kvality standardních komiksových filmů poslední doby přesto) drobné neduhy však plně vynahradí nápadité charaktery a zábavné dialogy, které jsou bez debat nejsilnější stránkou filmu. Humor je místy skutečně povedený a s chutí se zasmějí i mrzutí cynici. Na úspěch to stačí s přehledem, ale je trochu škoda, že chybělo celkem málo a mohla z toho být timeless špička. ()

LeoH

Z marvelovského světa jsem zatím měl tu čest jenom s Bladem dvojkou, Spider-Manem a původní Fantastickou čtyřkou, takže tak trochu test, jestli má cenu si ještě na stará kolena nějak zásadně divácky začínat s novodobou MCU érou. Výsledný dojem tak napůl – navnadilo mě to, ne že ne, ocenil jsem nadhled, dynamiku, technické provedení, krutopřísné hlášky, sedmdesátkový soundtrack. Chybí mi v tom ale uvěřitelná člověčina, jak na straně hrdinské, tak ještě víc na té padoušské (evidentní záměr, ale proto mi chybět nepřestane), a studené, mechanicky odměřované prefabrikované dávky patosu a emocí srážejí jinak svižnou, hyperstylovou a sympaticky otevřeně brakovou zábavu na úroveň příjemně navoněné hygienické pomůcky na jedno použití. ()

Lachtaan

První vtipná MARVELovka a dodnes asi jeden z nejlepších "originů" (nevím, zda lze použít toto označení, když se jedná o týmovku). Trefné, správně dobrodružné, originálně ujeté a až precizně obsazené. První velká Prattova role, která mu zaručila slávu a mě osobně přesvědčila, abych se věnoval i jeho nadcházejícím snímkům (např. Passengers). Oproti zpackané dvojce vyloženě dokonalý film. [viděno v Kino Šumava Klatovy 12.9.2014] ()

Motinski

Star Wars pre deti, pekne natočené (Gunn nie je rutinér), humorná stránka nesadla úplne a príbeh ide podľa šablóny. Na to aké má film hodnotenia som čakal niečo viac vybočujúce z priemeru. Aspoň chémia medzi hlavnou partou bavila a od Marvelu som videl väčšie prešlapy. ()

Johnny.ARN

Marvel trailermi celkom pekne dlho balamutil hlavy ale vyplatilo sa. Nikdy, ale fakt nikdy by som si nepomyslel, že dokážu natočiť film, kde bude viac hlášok, ako vo všetkých Iron Manoch dokopy. Akože TOP! Vizuál perfektný, 3D sa konečne prejavilo. Pratt ako Star Lord ťahúň a postava, ktorú si hneď zamilujete. Saldana je raz zelená, raz modrá, ale ťahy z Columbiany nezabudla. Jej bojové sekvencie sa dajú pozerať. Obor namakany aka Bautista miestami budil hrôzu. Strašná to korba. No a Groot s Rocketom tí k sebe ale aj k nim perfektne zapasovali. Absolútne nesúroda zostavička, kde obor chce zabiť zelenú čupku, míval všetkých nenávidí, strom s emóciami a chalan milujúci svoj Awesome mix vol.1 idú zachraňovať galaxiu pred zlým a od polovičky filmu aj mocným Ronanom. Paradoxne, postava, ktorá sa mi celkom páčila. Bol síce plytký a tupý ako všetci týto vesmírni zlosyni, ale mal niečo, čo ma na ňom upútalo. Tempo ako na hojdačke. Chvíľami neskutočný nárez a chvíľami kecačky o rodine a riešenie minulosti a vzťahov to trochu brzdia. Nedá sa nič robiť, má to byť pre celú rodinu. A nie nadarmo to nazývajú marvelovský Star Wars. Tie príšery a súboje roznych letúňov mi u Marvela chýbali. Čiže parádna vesmírna podívaná, so skvelým obsadením, marveláckym dejom, awesome soundtrackom a hláškami, ktoré Vás rozsekajú. Teším sa na dvojku a prepájačky s ďalšími projektami. 4 z 5 (premiéra, CC, 3D, CZ, Liberec ) ()

FaceMan

Marvel zase opäť dokázal že mu to ide skvele. Po skvelom Captainovi America: Winter soldier prichádza ďalšia marvelovka v podaní Strážcov Galaxie. Mňa osobne komiksy obišli bohužial takže som mal docela problém chápať s tým kto je kto. Pres to všetko vás to však vtiahne už od začiatku do deja. Skvelý Bradley Cooper ako Rocket, ktorý dáva jednu hlášku za druhou. ďalej je tu Groot, kt vie kedy to má povedať a skvele to zapadá do filmu. Nakoniec Gamara a Quill medzi ktorými to iskrí. Tak ako je to humorom presypané tak v akcii mi to trochu ubúda. Kľudne by som tam ešte 2-3 akčné scénky na vyše zniesol. Ale ako celok je to veľkolepá podívaná. Toď môj názor. Za mňa lepšie 4 stále mi tam niečo chýba aby som mohol dať plných 5 ;) ()

ivan_drago

Svěží vítr z marvelovského univerza, kde hlavní substanci tvoří celkem originální směska hrdinů, kterí bezpochyby táhnou celý film, obsahující mimo jiné mdlého padoucha, záchranu vesmíru a slušné hlášky... Audio-vizuáně je to samozřejmě perfektní... Nic jiného v tom ale nehledejte neb se nám tu rozmáhá takový nešvar... a to zfilmovat všechno co máme na skladě (Marvel a DC) a je jen otázka času, kdy se to stane, jak bych ta křekl, méně snesitelným... ()

LiborGondek

Zase něco úplně nového a zase naprosto stejná epická super bomba, tak typická pro Marvel. Vtip, akce, efekty, kdo by toho stále ještě neměl dost? Tak přidáme. Iron Man se vryl pod kůži nejednomu divákovi. Kvůli tomu, jak byl originální, nevšední, prostě jinej, než cokoli dalšího, co se do té doby znalo. Pak přišly další trháky a každému bylo jasné, že Marvel studios přesně ví, co dělá a jak si diváka nejen získat, nýbrž i udržet. Strážci Galaxie jsou úplně jiní, přesto zcela zapadají do současné tvorby této produkce. Je to prostě TOP, který konkurenci opět nechává někde hodně daleko vzadu za sebou. Největší konkurencí Marvelu je v posledních několika letech už jen jedna jediná společnost, a tou je právě Marvel sám. Trumfuje sám sebe a já jsem jen zvědav, jak dlouho to udrží. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)