Strážci Galaxie

• USA Guardians of the Galaxy (více)
USA / Velká Británie, 2014, 116 min

Režie:

James Gunn

Předloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (více)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie. (Falcon)

skrblik007

(Viděna dabovaná verze, což může negativně ovlivnit celkový dojem.) Mám rád přehnaně humorná akční sci-fi s bizarními, komickými postavami. A taky mám rád celkem komiksovky (i když komiksy nečtu a nejsem Marvel ultra-fan). V Guardians of the Galaxy jde ještě navíc stranou veškerý děj a rádoby epická mytologie složitého univerza (což se bohužel v posledních komiksovkách děje často), takže důraz může být kladen na jiné aspekty filmu - např. humor, situační i dialogový. A co je nejdůležitější? Ono to funguje! Od sympatických postav (sympaťák na první pohled Chris Pratt, tentokrát zelená krasavice Zoe Saldana (jaká barva bude příště? :-), řízný chlapík se šavlí Dave Bautista, krutopřísný CGI mýval, ukecaný CGI strom a kupa dalších) přes dobře zmixovaný soundtrack až po efekty. Opravdu jsem se dobře bavil. ()

Haretix

Nejriskantnější projekt studia Marvel, který se změnil ve velmi fajn podívanou, kde vládne humor. Sympaťák Chris Pratt, místo modré, zelená Zoe Saldana, borec Dave Bautista, stromeček Vin Diesel a šílený mýval Bradley Cooper. Menší problém je možná záporák. No a Th.... jako perlička výborný :) ()

viperDavid

Jeden po zuby ozbrojený mýval (nebo krisa), jeden mluvící strom s jednou větou ale velkým množstvím dialektu, jedna sexy avatarka, jeden rampa mc kvak a nakonec na osmdesátkách Chris Pratt. Kdo by to byl čekal. Nakonec poměrně dost zábavné :) ale s tím pokračováním nevím nevím ()

Mrkvič

Kam se hrabou Avengers. Ne, jsou super, ale od Strážců jsem osobně moc nečekal, protože mi vše kolem nich přišlo takové moc haló. Jenže ono to bylo všechno oprávněné. Snad až na akci v polovině filmu, která je strašně rychlá, ne moc přehledná a komplet na počítačích, je film napěchován humorem a silným příběhem. Nestalo se mi snad nikdy, že bych měl na krajíčku po jedné minutě filmu. Každá zmínka úvodní scény je hodně silná. Závěr je silný ve spoustě směrů. Mezi hrdiny, zachránění civilizace, vazbou Quilla k rodičům atd. A ač byli Avengers s humorem o třídu jinde než ostatní komiksy, tak Strážci jsou ještě mnohem výš a je to fakt prdel. ()

Dado

Strážcovia Galaxie sa mohli stať počiatkom veľkolepej ságy, o ktorej sa mohlo o pár desaťročí hovoriť ako o nástupcovi Star Wars. Nestalo sa tak. Divákom sa dostalo len akejsi vesmírnej (a totálne neoriginálnej) verzie Avengerov, ktorá sa impozantnými vizuálnymi efektami a hláškujúcimi postavami snaží zakryť to, že celá dejová línia je len akýmsi zlepencom náhodných udalostí, pri ktorých možno ani samotní herci občas netušili, čo to vlastne na nich ušila dvojica scenáristov. Kým druhý Captain America zaužívanú schému filmov s komixovými superhrdinami pomocou hutnejšej akcie a väčším dôrazom na príbeh takpovediac upgradol, Strážcovia Galaxie sa vrátil späť k zaužívanému modelu, ktorý všetko stavia na komických výstupoch prepletaných dynamicky podanými tuctovými scénami a značne prepáleným záverom. (60%) ()

Mr.Bulanek

No jak řekl můj učitel literatury, že když se někoho zeptá jak se mu líbila nějaká knížka, tak často slyší "Meh". No já si o tady tom filmu taky myslím "Meh". ()

Honzíno

Marvel mele stále to samé dokola. U Strážců se snaží vypadat jinak, že jako hraje více na humornou a odvázanou notu, nicméně všechno se točí ve stejné smyčce. Představí se postavy, spousta triků, hodně akce, každý každou chvíli křičí a na konci se to všechno brutálně semele. Dobro zvítězí, ukápne povinná slza patosu a nostalgie a hrdinové se vydají vstříc novým dobrodružství. Palec nahoru za soundtrack, Pratta, docela povedený humor a fajn akci - 51% a těsné tři. Atrakce přesně taková, jakou chcete, nepřekvapí ničím a určitě ne IMDB top 250, ani z daleka, ani z jiné galaxie. ()

Lachtaan

První vtipná MARVELovka a dodnes asi jeden z nejlepších "originů" (nevím, zda lze použít toto označení, když se jedná o týmovku). Trefné, správně dobrodružné, originálně ujeté a až precizně obsazené. První velká Prattova role, která mu zaručila slávu a mě osobně přesvědčila, abych se věnoval i jeho nadcházejícím snímkům (např. Passengers). Oproti zpackané dvojce vyloženě dokonalý film. [viděno v Kino Šumava Klatovy 12.9.2014] ()

Ryuuhei

Poprvé jsem Strážcům Galaxie nepřišel na chuť, přišli mi na hlavu postavení a trapní. Co jsem ale dal šanci druhému dílu a k prvnímu se časem vrátil, už jsem si celou výstřední partu, jejich osudy a vůbec i ztřeštěné vesmírné dobrodružství neskutečně oblíbil! Potřetí jsem se dokonce párkrát musel pousmát a pocítil něco jako emoce, což je velký úspěch u mě vyvolat. Po boku Thora u mě Strážci patří k nejoblíbenějším Marvelovkám, ne-li vůbec jediným takovým, jaké jsem schopen zhlédnout víc než jednou. Na superhrdiny nejsem, spíš mě odpuzují, ale zde nebýt propojení s Marvel univerzem, s přehledem bych mohl film brát jako samostatnou zábavnou sci-fi jednotku (jíž víceméně také je). No, už se jen těším na trojku! ()

Playman

Zachraň Walkman, spas svět! Marvelu se povedlo něco nevídaného! Opět... Nejenže vytvořil fungující filmový vesmír, který má svůj řád a každá postava v něm má svůj smysl, původ a mytologii. Marvel vytvořil... FUNGUJÍCÍ VESMÍR. A to doslova. Co načrtli v Thorovi, dotáhli teďka k dokonalosti, a mám takové tušení, že tohle je jen začátek. Stále se ještě rozjíždí. Někdo by mohl nadávat, že nám v kině běží seriál, u kterého když vynecháte epizodu, ztratíte přehled. Že už filmy nejsou co bývaly - tedy samostatná, ucelená díla. Jenže ono je to s těma komiksama úplně stejné. Takže tu máme skutečně první fungující filmový komiksový vesmír. Který se Marvel rozhodl expandovat novou filmovou značkou a hlavně... novými postavami. Naprosto božími postavami. :) A tímto odvážným krokem načrtl, a v podstatě se pojistil, že od teďka můžeme vidět v jejich filmech absolutně vše, co si dokážeme i nedokážeme představit. A je to jedině dobře. Guardians of the Galaxy patří k tomu nejlepšímu, co nám Marvel zatím nabídl. Jsou absolutně sví a vtipní. Oplývají originalitou a stylem nevídaným a hlavně! Jediný film nebo filmy, ke kterým bych je mohl a měl přirovnat je PŮVODNÍ TRILOGIE STAR WARS. A to je kompliment, který si z filmů vzniklých za posledních 30 let ode mě nevysloužilo absolutně nic. :) I am Groot! ()

Gar-mogoth

O_Říkalo se, že z toho budou nové Star Wars. V podstatě je to pravda, naštěstí pro mě má ale tahle banda kjeténů stejně blízko (nebo dokonce i blíž) i k posádce Enterprise a Serenity. ()

geklon

Vážně? Čtvrtej Blockbuster během jednoho jedinýho týdne? To už vypadá na nějakou metastázi vkusu. Nutno předeslat, že Jamesa Gunna vnímám jako jednoho z nejvtipnější a nejvkusnějších tvůrců nevkusu. Jeho předešlý snímek Super, vnímám jako perlu mezi nekorektními akčními komediemi za poslední dvě dekády. Takže jsem se na Guardians of the Galaxy celkem těšil. A v duchu doufal, že pujde o tu nejpíčovatější píčovinu mezi marveláckými opusy. A bohužel. Je to jen píčovina. Za spoustou ochvacujících efektů. Které jsou vizuálně dokonalé a přehledné i bez spomalených záběrů. Čistá blockbusterovská práce. S dětinskými charaktery a animovanými hereckými výkony. naštěstí se v množství té akce to marné šaškování ztratí. Jako motivační poselství nakonec, když se Plattovi podařilo za půl roku udělat s bochníků chleba pekáč buchet, podaří se to i kdekomu jinýmu. ()

Pavlínka9 odpad!

Jo, už jsem byla za tohle několikrát ukamenována, ale já to beru pro sebe jako neskutečnou 2hodinovou ztrátu času. A jelikož nikdy nesrovnávám, tak to je bráno z pohledu člověka,který nic nesrovnává s žádným komiksem ani s něčím, co tu už bylo. Byla to nuda :D Držela jsem se, abych neusla - což jsem dvakrát nezvládla, pak tam bylo plno blbých a trapných vtipů, které byli ubohý a zbytečný a ani já ani zbytek téměř plného kina se nesmál....Dále - příšerná hudba, která tam vlastně téměř nebyla....Americké romantické bláboly o rodině a hlavně hlavní postava, kterou bych nechala zabít hned v prvních minutách filmu...Na co se dalo dívat bylo krásné pozadí Zoe Saldany, které se tam detailněji objevilo jen párkrát a nejlepší postavou byl Groot, který byl jediný neotravný, ale skvěle nahlouplý a asi si hlavně získal sympatie tím, že vlastně téměř nemluvil....Moje první prohlášení po skončení filmu bylo: "To byla ale s*ačka...Bohužel - a nejlepší přítel se vedle mě rozplýval blahem jak to bylo úžasné :D Já mu jeho názor neberu :) ()

venison

Hodně příjemný komiks, který sází především na prvoplánový humor a situační komedii.. Hlavní protagonisté jsou především antihrdinové a looseři, který se připletou do záchrany celého vesmíru a berou to dost na lehkou váhu.. A to je právě po těch tragicky vážných předchozích Marvelovkách právě to skvělé.. Nekoukáte na příběh o sterilně dokonalém superhrdinovi, ale na partičku podivných individuí, se kterými by jste rádi zašli na pivko.. Příběh byl dost vedlejší a ne příliš silný.. Každopádně soundtrack velmi mile potěšil.. Za mě velmi příjemná, i když ne příliš inteligentní zábava :-D ()

Kmotr76

Tentokrát jsem šel do kina s tím, že se prostě odreaguji a nebudu nad dalším blockbusterem moc přemýšlet, abych si jej patřičně užil. A bohužel, Strážce galaxie bych označil za nejstupidnější film letoška. Na první pohled film působí originálně a svěže, bohužel však nejde o nic převratného. Tolik klišé na jednom místě jsem snad ještě neviděl. Humorné (vtipy moc prvoplánové, aby nikoho neurazily), akční (akce moc rychlá, vidíme všechno a nic) i dramatické (nějak to nešlo dohromady s tím "humorem") momenty na mě nepůsobily, jak by měly. Vlastně na mě nepůsobily vůbec. Od téměř samotného začátku jsem se nudil - to bylo to poslední, co jsem od filmu očekával. A v polovině filmu jsem již nudou umíral. Přišlo mi to takové sterilní, bez emocí a plochými postavami, které se nechovají vůbec přirozeně a je jasně poznat, že jsou animované. A když už jsem u animace, tak ani ta není nic výjimečného a je až moc barevná. Přesl(a)zený happy-end byl už jen třešničkou na zkaženém dortu. ()

T-pack

Tak samozřejmě, že film nedostál hypu, kterej si okolo sebe ještě před premiérou vygeneroval. Já to moh tušit, já to měl vědět! Stalo se mi to u Pacific Rimu a mohlo mi bejt jasný, že se mi to stane i tady. A stejně jsem se nepoučil a stejně jsem se těšil, takže výsledek je nakonec „meh“. Některý věci holt vypadaj až moc dobře, aby to byla pravda. Jenže stejně jako Pacific Rim, i teď vidim spoustu lidí, který si film maximálně užili i přes jeho obrovskou řadu neduhů a děsně ho milujou. A já… celkem chápu proč. Strážci Galaxie jsou vlastně děsně jednoduchej snímek, načrtnutej podle šablony, ale s dost ozdůbkama, aby mu to lidi odpustili a prostě si užili ten film s vychytralym mluvícim mývalem, Chrisem Prattem v hlavní roli a good feelem, z velký části zařízenym osmdesátkovou muzikou. To všechno pomáhá přehlídnout fakt, že příběh je otřepanej, nemastnej a neslanej a moc ničim nepřekvapí. Když tak o tom ale přemejšlim, tak si každej ten zapálenej fanoušek tohle asi dost dobře uvědomuje – že ten film stojí a padá na svým koření a bez něj by byl totálně bez chuti. Víte, původně jsem chtěl dát tři hvězdičky, protože jádro snímku je fakt tak k uzoufání šablonovitý a to se Marveláckejm filmům nedá tolerovat do nekonečna. Zvlášť pokud maj filmy nalajnovaný až někam do roku 2050. Nakonec jsem se ale rozhod tu hvězdičku navíc připustit, byť s ušima odřenejma do mrzáckejch pahýlů. Nevim sice, co vedlo tvůrce k tomu nacpat background všech postav hned do prvního snímku a už vůbec, co je vedlo k tomu dát každýmu z nich historii tragickou jak Hamlet, když měl bejt snímek primárně komedie a fantastická vesmírná jízda – což jsou přitom dvě polohy, ve kterejch film funguje. Spoustu komickejch situací navíc ukradnou postavy, do kterejch by to člověk nikdy neřek, jako Drax a Groot, kterej zrovna nejvíc bavil mě. Takže byť jsou moje 4 hvězdy zřejmě zčásti známkou peer pressure, jsou filmy, u kterých je vyloženě škoda, jak dopadly, a mezi ně Guardians of the Galaxy nepatří. I protože maj před sebou pokračování, ve kterých se ta přemíra expozice dá zúročit. Jsou jako sladká meruňka – dobrá dužina na povrchu, ale uvnitř tvrdá a nestravitelná pecka. Jasně, člověk by si i přál, aby to ovoce mohl spapat celý, ta pecka tam překáží, ale člověk si na ni prostě zvykne. A když ne, tak tenhle druh ovoce nežere. ()

PiLgRiM

Asi nejdospělejší a nejuvědomělejší ze všech marvelovskejch pohádek. Díky bohu za to, že Gunn není tak infantilní jako zbytek režisérského ansámblu z výše zmiňovaného studia :) Ps: Bautistova role je ušitá precizně na míru a stává se tak nejzábavnějším článkem celé skupiny. ()

ywo666

No toto som ani nedúfal. Fakt podarená vec. Ako komédia? Plne funkčná. Hlášky lietajú sem tam ako vesmírne lode. Postavy sa super dopĺňajú. Film sa absolutne neberie vážne, čo je veľká výhoda. Zábava trvá od začiatku do konca. Ešte aj vo vážnych momentoch si Gunn dovolil streliť vtip. "We give a shit". No to ma dostalo. A to, že to je od začiatku do konca akčno-dobrodružná jazda ala Star wars. To je iba bonus. Kto by bol čakal, že šialenec Gunn dá takýto film. A kto by čakal, že nesympatický spratek Pratt ma bude baviť. Pritom tu bol veľký potenciál na trápny humor a lacné klišé. Takže bravó. Tlieskam. Z nápadu na úplnú chujovinu sa podarilo vytvoriť extrémne zábavnú úplnú chujovinu. 4,5*. Keby mám 14 rokov dám asi 200%. ()

LittleJohnny

Parádní oddechovka, dokonce se i zasmějete a to se vyplatí. Film si na nic nehraje a to je na tom to nejlepší. Skoro plná palba... ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (více)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (více)