Gympl s (r)učením omezeným

Česko, (2012–2013), 100 h 24 min (Minutáž: 59–72 min)

Lucie Benešová, Libuše Šafránková, Ondřej Gregor Brzobohatý, Karel Heřmánek, Zuzana Bydžovská, Marta Jandová, Václav Vydra nejml., Kristýna Leichtová (více)

Série(3) / Epizody(97)

Hradecké gymnázium je škola se špatnou pověstí, která má před sebou poslední podmínečný rok své existence. Buď se "něco" stane, nebo bude zrušena. Ví to ředitel Matula (Karel Heřmánek), jenž ale utopil pohled na realitu ve sklence chlastu, ví to zástupkyně Eva (Lucie Benešová), která by se ráda dostala k moci a dokázala, že škola by pod jejím vedením určitě prosperovala, ví to i češtinářka Eliška (Libuše Šafránková), jedna z posledních, které osud hradeckého gymnázia a jeho studentů není lhostejný. Na školu přichází mladý pedagog Adam (Ondřej Gregor Brzobohatý), který ještě neztratil všechny iluze. Z vlastní zkušenosti ví, že i z outsiderů se mohou stát hvězdy. Ačkoli se to zdá zpočátku nepravděpodobné, on je strůjcem a hybatelem úspěchu, díky kterému se škole podaří vyhnout hned prvnímu průšvihu v novém školním roce.
Učitelský sbor plný pestrých charakterů, romantika, svébytný humor i drsnost školního prostředí, studentské trable i nikdy nekončící problematika vztahů rodičů, dětí a učitelů – kdo by tento osobitý, často vtipný, ale někdy i krutý svět neznal? Seriál Gympl s (r)učením omezeným přenese televizní diváky zpátky do světa školních lavic, který kdysi důvěrně znali nebo se v něm, ať už jako rodiče, učitelé, nebo studenti, pohybují dodnes. (TV Nova)

ConanVJ odpad!

Tak tohle je další rádoby vtipná sračka, kterých je v naší produkci nepočítaně. Nechápu, že tyhle chujoviny furt někdo natáčí. Škoda peněz. Za mě 0% :) ()

Kryton

Je pravda, že oproti konkurenčnímu seriálu Základka je to o třídu lepší. Herecky se může pochlubit a pochválit (Brzobohatý, Heřmánek, Šafránková). Ovšem zbytek proplouvá jako obyčejná čulka a potěr působí hodně trapně. Bohužel vtip se nachází těžko a více se soustředí na lehký úsměv. Bohužel řádný sitcom si u nás nikdo nechce vzít na triko. Najednou Hospoda, Comeback i Okresní přebor začnou být perlami mezi množstvím levné plastové bižutérie. Pilot - nuda, Druhý díl - krapet lepší (cameo Jandové), ale nic co by mě udrželo u TV. ()

Krt.Ek

Po prvním díle jsem ohodnotil "Primáckou" Základu, takže si myslím, že by po stejné epizodní náloži (i když můžu mluvit o stejné náloži, když první díl Základky měl necelou půlhodinu, zatímco Gympl byl třikrát delší?) byla i malá zmínka o konkurenčním Gymplu s (r)učením omezeným slušnosti vůči oběma seriálům ze stejného prostředí - upadající školy. ___ Gympl hraje na úplně jinou notu než konkurence, je vážnější čili se mnohem více přibližuje dnešním vztahovým seriálům, které nemusím. Proto jsem překvapen, že mě docela zaujal. Hodnocení první epizody se sice pohybuje jenom mezi 2* a 3* (níže samozřejmě vysvětlím), ale rozhodně se dalším dílům bránit nebudu. Aktivním divákem se sice nestanu, k tomu mě zatím vybičoval jenom 4teens (v rámci prostoru děje a ČR/ČSSR produkce) z dílny ČT, ale proč ještě nezkouknout pár epizod, když to není tak hrozný jak jsem očekával (pro mě je už to výhra)? O těch kladech se snad ani moc zmiňovat nemusím, každému, kdo se koukne na hlavičku obsazení, musí dojít, že má Gympl něco do sebe. Většina "dospěláckých" postav je příjemná a ne absurdní (vynikají především Karel Heřmánek a Libušu Šafránková, příjemně překvapuje Ondřej Brzobohatý), jediné postavy, která mě zatím vadí jsou zástupkyně Eva (Lucie Benešová) a její milenec, nějak jim prostě ty záporné vlastnosti (hlavně patologickou touhu po mocí) nevěřím, přijdou mi spíše směšní než krutě vypočítaví. ___ Ale teď k největšímu záporu: Gympl naprosto selhal ve vylíčení dnešní mládeže a to jak scenáristický, tak v pozdějším hereckém obsazení, což jde ale ruku v ruce, jelikož když selhává scénář ani sebelepší herec moc nepomůže. Nechce se mi věřit, že se dnešní mladí chovají jak prezentuje Nova a vůbec většina naších TV či ostatních médii. Ano, existuje dost fracků a parchantů, ale stále si myslím, že i u nich existuje něco jako respekt. Bohužel v naších seriálech a filmech vidíme jenom hyperbolizované situace a ani Gympl nebyl v prvním díle výjimkou (úvodní scéna) a obavám se, že ve svém nadsazování bude pokračovat (vzhledem ke vztahu učitel Adam versus Patrik) - Po stránce herecké je to snad ještě horší, chápu, že děti povětšinou neumí hrát (většinou jsou obsazovány pro svou roztomilost), ale když chcete mít dobrý vážný seriál, musíte očekávat dobré-přijatelné výkony i od dětí. Tady jsem se toho bohužel nedočkal, většina dětských herců (od Patrika po malého Káju) totiž ošklivě přehrává. - 26.9.2012 Nakonec jsem se rozhodl pro tři hvězdičky. I když mám pocit, že se seriál velmi nebezpečně blíží k Ordinaci a Ulici (poslední díl mě neskutečně iritoval, hlavně část -milostný trojúhelník Adam Kábrt x Denisa x Cyril) , což se mi zrovna dvakrát nelíbí. 45% ()

zdepapepa

České televize by potřebovaly nějakou renesanci, jinak si mě určitě nezískají. Jak jinak zastavit tu oblibu v tomto stylu komediálně dramatických, dramaticky komediálních paskvilů s rodinným podtextem? Prostředí pro mě naprosto fajn, bohužel postavy nepřesahující rámec svých stereotypních škatulek a herci se nesnaží hrát nějaké závratné herecké koncerty. (jako obvykle hrají hlavně sebe) Nechybí ani novácké triky jak si získat typické české publikum: trocha zpěvu známých českých evergreenů, offscreen hraní na klavír public domain písní, atd. Scénář je na typické českotelenovelistické úrovni a ač postavy mluví poměrně realisticky, občas je děj trochu neuvěřitelný. Co se týče druhé poloviny škatulky zde na ČSFD, tj. komedie, to je typická česká klasika, kupodivu v rámci možností i ne tak křečovitá, ale přesto skutečně málo vtipná. Do renesance nás čeká ještě dlouhá cesta, ale Gympl s učením omezeným (bez r, cca 5 učitelů, kteří moc času na obrazovce za katedrou nestráví) se ani nesnaží vykročit směrem k ní, pryč od zvěrstev typu Ordinace v růžové zahradě. Scénáristé se ale musí začít sakra snažit, jinak tu máme miliontou variaci na Ulici. Takhle tu z toho čpí utopická mdlost, kde, podle potřeby zaplnit čas, děti buď expospeakují sáhodlouhá souvětí nebo nadávají (v primetimu pro mě stále celkem novinka), a vždy kují promyšlené pikle, za které by se ani Xanatos nemusel stydět, což také moc na uvěřitelnosti nepřidá. ()

Korbitch odpad!

Jacinda zjevně ráda hovna alias svíčkovou, Zecku http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/380983_440007012717081_382586809_n.jpg A to i přesto, že dala Heleně odpad a komentovala to slovy, že neviděla ani jeden díl a hodnotí na základě minutových ukázek. A tady bude poučovat o hodnocení den před premiérou??! Hmmm, tak ty si vyper hubu v savu, káčo. Přesně, jak již bylo zmíněno, český divák je již tak pohodlný, tlustý kokot, že je mu milejší čumět na sračkosračky typu Helena či Gympl místo toho, aby zvedl prdel a jel do kina. Ne, radši bude ležet na gauči a bude předstírat, že se mu to líbí, až mu mozek z těch hoven zdegeneruje a ono se mu to začne líbit doopravdy, viđ, Jacindo. Jsme seriáloví lůzři č.1!!!!! ()

ivishka

Já to pořád zkouším a zkouším...Sleduju snad každej pilotní díl těch s**ček na nově a primě a nestíhám valit oči...Mladý Brzobohatý mi do role začínajícího kantora absolutně nesedí a když mi do ní nesedí tak ji pravděpodobně dobře nehraje....Popelka alias Libuše Šafránková je také dosti nepřesvědčivá a hra na city v podobě malých fakančat je rovněž zavádějící.Škoda jen,že potenciálu tohoto názvu se někdo neujal lépe...No na to jak je nova zazobaná a tuneluje kde se dá by mohla maličko zvýšit kvalitu vlastního produktu v podobě podobného a trochu odlišného seriálu jako byl comeback - p.s. angažování začínajících nových herců - čerstvě vystudovaných by vůbec nebyla špatná investice.// Po delší době změna komentáře---> Za svým vyloženě protestním obdobím a vzdoru vůči české kinematografii jsem už dávno udělala tlustou čáru. Čas od času si totiž tento seriál pouštím, a používám ho jako naprosto skvělou příležitost, jak si odpočinout. Občas mě docela štvou hudební scény, které jsou jako vystřižené z High School Musical, ale občas člověk něco musí překousnout. Příjemně mě překvapila herečka Marta Jandová (teda spíše zpěvačka), kterou jsem nikdy dříve neměla ráda. Za mě teda se seriál po zhlédnutí od prvního po poslední díl zlepšil z odpadu na 3/5. :-) ()

ArsenalEagle

Bez nápadu a pořád do kolečka dokola.. Novo(i Primo) radši investujte pár peněz do možnosti puštění seriálů ze zahraničí (konkrétně za vodou - Británie a USA). Nakonec to vyjde levněji, než vytvářet takouvou srajdu ()

Karlas

Na počátku poměrně zajímavý a humorný seriál se postupem času mění v nechutný Novácký počin a la Ordinace v růžové zahradě s podrazy, podlostmi, falší a vyhrocenými střety. Navíc nová řada slibuje další sbírku křiváren a nespravedlnosti, takže jdeme ještě o hvězdu níže. Jestli si takhle televize Nova představuje komediální seriál, tak to „servus kaiser!!!“ ()

blackrain

No, po pilotním dílu jsem byla trošku v rozpacích. Navíc mi tenhle seriál připomíná Ulici, protože působí jako jeho odnož. Jen jsou tu samozřejmě jiní herci. Ovšem, o Libuši Šafránkové a Zuzaně Bydžovské si říkám, jestli tohle měly zapotřebí. Radši měla Nova nasadit něco jiného, třeba taková Policie Modrava nebo Hasiči by určitě nebyly k zahození. ()

ABLABLABLA

Tak fajn, viděla jsem do dneška 8. dílů, tak už si to dovolím hodnotit. U každého českého seriálu mě dojímá jedna věc. Většina z těch, co tomu dali odpad nebo 1*, viděla možná tak ukázku mezi reklamami, nebo prvních 5 minut a sekli s tím (říkám většina, protože i výjimku tu doufám jsou). Já osobně si nedovolím hodnotit nic, pokud nevidím aspoň 4 díly, protože ani po prvním díle nemůžete vědět, jestli to bude stát za hovno furt, nebo to bude furt vtipné. Takže já říkám, že po delší době vcelku povedený seriál na české standarty. Je to bohužel fakt, že za posledních 15 -20 let respektive asi od té revoluce to tak bude, se česká produkce, jak filmová, tak seriálová hluboce propadla a většinou točí buď sračky nebo průměrné věci. Najde se pár výjimek, jako ostatně všude, ale obecně vzato děs a hrůza. Tenhle seriál mě prostě pobavil. Rozhodně je nadprůměrný, jako žádná sláva to není, ale za poslední dobu asi druhý český seriál, který se mi líbí a hodlám ho sledovat. Ten další výborný byl Dokonalý svět. Na ten se taky výborně koukalo. Není to samozřejmě dokonalé, a souhlasím s tvrzením, že scénáristé v životě nebyli na českém gymnáziu, protože takhle to tam fakt nevypadá. K tomu ty strašné herecké výkony dětí, kde jsou ty časy, kdy byli dětští herci jako Tomáš Holý ? Asi v nenávratnu. Ale je to i vtipné, na Brzobohatého se parádně kouká a ještě to trochu zkombinovali s muzikálem (to se mi na tom zas až tak nelíbí, asi se snažili připomínat trochu Glee ale snaha se cení). Takže já se budu těšit na další díly a vy odpaďáci si užijte ten opojný pocit alá..jooo jsem největší borec, protože jsem zas jedné české "kravině" dal odpad! a mám další zářez. 18.4.2013: Jak se mi první série líbila, druhá už stojí za prd a začíná mě to pomaličku nudit. Snižuju o 1* a jestli to tak půjde dál, tak mě seriál velmi zklame bo skončí na 2* a to bych nechtěla. ()

topi odpad!

Novodobá herecká elita v plné parádě!! Ale pozor, nejen to! Také režisérská a scénáristická špička! Gympl s (r)učením omezeným je druhý název pro termín lobotomie. ()

Raketka29

Lidi, trochu soudnosti. Ano je to český seriál a ano není to vrchol tohoto žánru ale do odpadů typu Růžovky to po prvním dílu má opravdu daleko! ()

veronikav

No nevím ...trošku jak sci-fi . Že by to takhle jako mělo fungovat? ...ale bohužel je to jen přání :( Pohádky mám ráda -ale ty jakoby ze života moc ne :( ()

Patw odpad!

Hloupost. Jestli si mám vybrat v konkurenční válce Tv Nova a TV Prima tak to radši budu koukat na Základku na Primě. Gympl mi přijde "trapnější". Kdybych mohl přidám ještě víc 'odpad!' hodnoceních. ()

kajas

Slibné obsazení mě docela nalákalo. Z "Gymplu" se ale vyklubal další vztahový seriál, který v mých očích zachraňuje linka s domácím násilím (skvělý Halbich). ()

sssssycak

Tak a je to za mnou. Dokázal jsem to, viděl jsem celou první sérii, tedy pilot plus 32 dílů k tomu. Doufám, že si teď kvůli mě pár zdejších intelektuálních filmových kritiků neodplivne a nebude mě na potkání hanit kvůli mému vkusu, ale co se dá dělat, že. Nova zase jednou vyprodukovala celkem přijatelný seriál. Některé dějové linky jsou zajímavé, některé už méně, s reálným chodem školy seriál spíše jen tak lehce koketuje, než-li by ho ukazoval tak, jak to doopravdy chodí. To ale člověk ani nesmí brát vážně, ono myslím většina seriálů, která se týká nějakého oboru asi úplně do skutečnosti moc nezachazí. Co bych ale vytknul a zatím tu to nikdo asi ani nezmínil, je absolutní ignorace změn počasí v průběho roku, a to mi skutečně vadilo. Co já si pamatuju, když jsem chodil do školy, tak určitě nebylo jen léto, ale v tomto seriálu vůbec neproběhla zima, ačkoliv se tam například odehrál maturitní ples, který je vždy v zimním období. Ale tady všichni nosily kraťasy, sukně, sáčka, prostě počasí jako na Havaji. Tohle mi vadilo hodně a je to velké mínus. Druhým mínusem je to, že seriál nekončí po první řadě. Už se to bude zase příliš rozpitvávat, omílat dokola, prostě z toho bude další Ordinace. A to je určitě škoda. Pro mě seriál končí první řadou a další už sledovat nehodlám, neb bych o seriálu ztratil i poslední iluze. ()

Bonaparte.

Hm první série byla sledovatelná. Momentálně se to proměnilo v neuvěřitelnou srajdu. Od ducha Komenskýho po tancující Vondráčkovou! ()