Hannibal (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 2013 - 2015, 28 h 3 min (Minutáž: 39x45 min)

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl, Lara Jean Chorostecki, Raúl Esparza, Vladimir Jon Cubrt, Katharine Isabelle, Eddie Izzard, Richard Armitage, Gina Torres, Rutina Wesley, Joe Anderson, Fortunato Cerlino, Cynthia Nixon, Tao Okamoto, Anna Chlumsky, Nina Arianda, Krista Patton, Alana Bridgewater, Michael Pitt, Daniel Kash, Glenn Fleshler, Mark Rendall, Torianna Lee, Dan Fogler, Jeremy Davies, Chris Diamantopoulos, Ellen Muth, Mark O'Brien, Jonathan Tucker, Zachary Quinto, Tom Wisdom, Seann Gallagher, John Benjamin Hickey, Molly Shannon, Jeremy Crutchley, Aidan Devine, Lance Henriksen, Cynthia Preston, Martin Donovan, Krista Bridges, Holly Deveaux, Ellen Greene, Maria del Mar, Severn Thompson, Shawn Doyle, Amanda Plummer, Chelan Simmons, Barry Flatman, Max White, Jason Blicker, Scott Anderson, Travis Hedland, Peyton Kennedy, Austin Macdonald, Patrick Garrow, Demore Barnes, Emily Klassen, Rob Norman, Paul Sturino, Julian Richings, Mía Maestro, Giorgio Lupano, Hilary Jardine, Ted Ludzik, Peter Spence

39/39 Když on se tak moc hezky krmí :) Zatím 100% za Madse, ostatní víceméně nezájem, ale dávám tomu šanci (protože takhle nažehlenej kanibal, to je prostě lahoda). Postupně je to čím dál tím milejší, hlavně taková Abigail a její vztah s Hannibalem... Nicméně vynechání 4. dílu byla demence a mluvit ve stejnou dobu o předčasném ukončení seriálu stejně jako o tom, že jsou plány až do sedmé řady, to je minimálně ehm. Spokojená jsem ale vždycky, když Hannibal vaří a konzumuje vážnou hudbu. Halušky jsou ovšem věcí nevídanou a Gillian Anderson záležitostí přerozmilou. Plus je fajn vidět hostující stary typu Eddieho, Giny Torres nebo Lance. Ve velkém finále pak vynikající cliffhanger, skvělá hudba a Hannibal procházející skrze množinu stínů. Mlask. 2. série je už poněkud teplejší, ale to se dalo očekávat. Nicméně závěrečný díl se vyplatil a těch 12 dílů před tím bych nejradši skipla. 3. série je zase o něčem trochu jiném, ve stylu Harrise je to hlavně vyleštěná smetánka. Nádherné ženské postavy hrané Gillian Anderson a Ginou Torres. Case of the week zmizel a zřejmě to je hlavní důvod, pro ukončení seriálu na jeho mateřské stanici. Nicméně v druhé polovině přichází na řadu Red Dragon a mnohé se ještě může změnit. Ano, přichází Rutina Wesley jakožto poslední herecká pomoc. Drama vrcholí a bromance mezi Hannibalem a Willem jest dokonána. Bylo to sladké, ale bylo toho dost.(9.4.2013)

Mikkelsen nemohl zklamat, ač jako sympaťák je mi prostě příjemnější. Četla jsem všechny Harrisovy knihy a nikde není naznačeno, že by dr Lecter byl až takový brutálník, co si libuje ve vyřezávání orgánů zaživa a další věci, co předvádí tady. Nicméně to tam teda nebylo ani vyvráceno. Seriál se v každém díle naprosto vyžívá v někdy až absurdním hnusu a tvůrci byli skutečně kreativní - pěstírny hub, lidské úly, shoření zaživa, struny z lidských střev, no prostě pohádka. Herci prvotřídní. Fishburne se mi snad nikde víc nelíbil (a líp nezahrál), než tady. Dancy dokonalý, do svojí role se položil na 100%, úplně stejně jako Mikkelsen přesný od účesu po zástěru. Gillian Anderson a Gina Tores obě velmi dobré. Co mě ale vůbec nenadchlo, byly změny pohlaví u Alany Bloom a Freddie Lounds - obě v knihách muži a obě zde naprosto otravné pšundy. Alana Bloom svatouškovská trapka bez charizma a bez humoru, přesně ten typ s věčným útrpným výrazem, co mě vytáčí. Naopak Freddie Lounds zase typická otravná novinářka, do který ani není nikdo zamilovanej, tak proč to nemohl bejt chlap? Zatím jsem viděla první dvě série a poslední díl druhé série byl tak božsky vygradovaný, jako málo co, prakticky gradoval už od začátku pomocí hudebního doprovodu. Doufám, že třetí série udrží úroveň. Jo, a Michael Pitt byl jako psychouš Verger hodně přesvědčivý.(7.2.2017)

Podle mě jeden ze skrytých klenotů seriálové tvorby posledních let, o kterém se příliš nemluví, není mainstreamově protlačován jako True Detective a nebojí se jít ve stopách filmových předchůdců (série o Lecterovi, Smrti podle Jidáše, Sedm...). Hlavní síla Hannibala je v silném ústředním obsazení, kde je fascinující Mads Mikkelsen. ten propůjčil Lecterovi duši a vykresluje jeho charakter mnohem hlouběji, než Anthony Hopkins. Je to možná rouhání, ale v seriálu je Hannibal jako postava zajímavá v mnoha vrstvách (psycholog, kuchař, manipulátor, módní guru - všímejte si kravat). Mě osobně toto znovu definování postavy pomocí nových prvků přijde vynikající, prootže Hannibal v podání Mikkelsena je požitkách do posledního významu tohoto slova. A jeho dvojitý Windsor to podtrhuje... já si dokonce myslím, že výběr kravat a obleků v mnohém definuje postavu a její chování v seriálu, protože např. v první sezoně volí Hannibal velice odlišné barvy oproti druhé sezoně... Zpět k seriálu, úžasnou práci odvádějí scénáristé, protože dialogy jsou psané citlivě a především u Hannibala maximálně využívají dvojsmysly a narážky (o to víc je důležité vidět originál a ne dabing... Konec druhé sezony fantastický úspěch tvůrců a pravděpodobně odvážný krok směrem od knih. "You promised to deliver your wife to my dinner table"). První sezona byla velice silná, atmosféra hutná jako ve nahoře zmíněných filmech, vraždy velice nápadité, ale zůstal mírný pocit, že některé linie jsou nedořešené a jako by vyšumí do prázdna (Crawfordova manželka). Tady doufám, že se autoři trochu polepší a nebo tento svůj postup "svět je plný zajímavých příběhů, ale nejdůležitější je ten hlavní, vztah Will-Hannibal" bude podrtžen o to výrazněji. Druhá sezona má mrazivý nástup a jsme vrženi do světa zvráceného přátelství-posedlosti. Nahlížíme do hlubších vrstev postav, Hannibal odkrývá sebe, Will objevuje sebe a osudová kola vražd a slasti vrcholí. Tenhle seriál rozhodně není pro každého, ale trochu otrkanější fanoušci největšího gurmána mezi psychology by měli být nadšení. Něco navíc seriál versus kniha Červený drak(spoiler): ano, seriál je pouze na motivy knihy a hlavní příběhová linie je naprosto odlišná, v seriálu je Hannibal psychologem Willa a poradcem Crawforda, při vyšetřování hrůzných vražd se vzorci odpovídajícími sériovým vrahům s negativní psychologickou zátěží. V knize je Hannibal již ve vězení pro duševně nemocné v Baltimoru, kde je poradcem Willa v případě hledání Červeného draka. Ano, možná se této linie dočkáme i v seriálu (popravdě v to doufám, protože je to kvalitní látka, bohužel již zfilmovaná vícekrát). Přesto je tu velice mnoho pojítek, které dokazují, že autoři dbali velmi výrazně na podobnost k látce. Postavy jsou tu v podstatě identické, jen změnili pohlaví (doktorka Bloomová byl muž, stejně tak bulvární novinářka Loundsová). Navíc autoři dokonce vzali zásadní dialogy z knihy a vložili je do úst postav. To je o to víc zábavné, když tyto dialogy ještě vypointovaly, aby odpovídaly seriálu. Nejde o tupé vytrhnutí slov z kontextu, ale naopak velice vkusné vložení někdy i zásadních informací (například jednou z nich je rozhovor Hannibala s Crawfordem o případné biografii o Willovi, který odpovídá vyšetřujícímu agentovi, že něco takového bude možné až po smrti... a agent se zeptá, zda Hanibalovi nebo Willovi:-)))). O vazbě seriálu na všechny už nemluvím vůbec, to je totiž radost pohledět. Pokud by někoho zajímalo, jak Will v knize chytil Hannibala, tak to v seriálu také bylo využito, i když s jiným koncem, že mladá agentko Miriam Lass...(22.8.2014)

• Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 2/10 Hudba 5/10 Efekty 7/10/// PLUS: seriál jenž nejvíc vynikne brutálním a detailním vyobrazením vražd, mrtvých těl a krve, seriál v tomto směru šokuje jako žádný jiný, kdo chce vidět kvalitní herecký projev, Mikkelsen, Fishborne ani Dancy ho nezklamou, některé hudební motivy jsou výborné, scény mají atmosféru MÍNUS: není pro každého, kdo nemá silný žaludek, bude mu nejspíš nevolno, mnoho scén je tichých, klidných a vlastně dost nudných, hlavní postava byla čím dál tím víc zmatená a já společně s ní./// Shrnutí: Už jen zdejší hodnocení napovídá že se jedná o kvalitní zpracování, které si své diváky najde (a že jich není málo), kteří toto dílo ocení a možná i vynesou do nebes. V mém případě se to rozhodně nestane. U sledování jsem se šíleně nudil, hlavně mě nudila všudypřítomná konverzace, kde některá byla poutavá a skvělá, většina však ne, a sledovat to několik hodin je utrpení. První díl mě strhl na svoji stranu, ale s přibývajícími částmi jsem se stále pohyboval na místě a i když se jednotlivé případy lišili, ve výsledku mě to přišlo pořád stejné. Druhou řadu si tedy pořádně rozmyslím./// Celkem 41%///(20.11.2014)

„Vrahov odhalíte iba keď im vstúpite do hlavy. Zároveň si ich ale v tej chvíli vpúšťate do svojej.“ Prvá séria veľmi slabá, sám som bol prekvapený. Krvavé mordy šialené, potešil ma Fishburne ako šéf Crawford a zďaleka najlepší bol diabolský Mads Mikkelsen, ale inak bieda. Našťastie tvorcom bolo umožnené pokračovať a tak stvorili ešte neporovnateľne vydarenejšiu druhú sériu a miestami až vyložene fenomenálnu tretiu. S takto narastajúcou kvalitou (ktorá v seriáloch nie je častá, obvykle to ide s kvalitou dole z kopca) by som sa až bál, kam tvorcovia zájdu v štvrtej či piatej. "Našťastie" im to nebolo dovolené pre klesajúcu sledovanosť, hoci evidentne ešte mali čo povedať. Avšak ukončili to dôstojne a na úrovni a koniec, aký ponúkli v tretej sérii, je viac, než len postačujúci.(28.11.2016)

• Hettienne Park

• - V 7. díle seriálu pronese Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) při servírování večeře v podobě skopového jazyka na houbové omáčce svému okolí v reakci na poznámku jednoho ze svých hostí podivujícím se nad servírováním právě jazyka komentář" "Bylo to obzvláště upovídané jehňátko," čímž odkazuje na film Mlčení jehňátek (1991), kde se jeho postava představila filmovému divákovi. Na film je v seriálu ale odkazováno vícekrát. V osmém dílu druhé řady se několikrát objeví špaček, anglicky starling, což připomíná Clarice Starlingovou (Jodie Foster), jednu z hlavnch postav knihy i filmu. V osmém dílu druhé řady si pak lze v jedné scéně všimnout, jak Hannibal hladí jehně. (Moly)

• - Ve druhé řadě se divák vydává na gastronomický výlet do Japonska. V 1. epizodě se lze těšit na „Kaiseki", japonskou hostinu, která se pořádá ke zvláštním příležitostem a skládá se z několika chodů. Čím více chodů, tím větší slavnost. A třináct, to už je pořádná nálož i na japonské gurmety. Prvních devět chodů z třináctichodové hostiny nese následující názvy. Název 2. epizody 2. série je „Sakizuke", což je předkrm, podobný francouzskému amuse-bouche. Název 3. epizody 2. série je „Hassun", což je druhý chod, který se připravuje ze sezónních potravin. Většinou se servíruje sushi. 4. epizoda nese název „Takiawase", chod obsazující zeleninu s masem, rybou nebo tofu. 5. epizoda 2. série je pojmenována „Mukōzuke" - sezónní sashimi. 6. epizoda se jmenuje „Futamono" – obvykle se podává polévka. 7. epizoda 2. série „Yakimono" - opět ryba, tentokrát se podává pečená na ohni. Název 8. dílu 2. série je „Su-zakana", obvykle zelenina. Tento chod slouží k tomu, aby si naše chuťové pohárky trochu odpočinuly. 9. epizoda 2. série nese název „Shiizakana", tento chod patří mezi nejsytější, podává se teplé. (Zdroj: AXN CZ/SK)

• - Později, když se dostal do vězení, četl Hannibal Lecter mimo jiné Dumasovu kuchařku. (Zdroj: AXN CZ/SK)