L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Streeper

Skvělý mysteriózní trhiller, který diváka napíná od začátku do konce. I když teda hned od začátku jsem měla typ na padoucha celého příběhu a ukázalo se to jako pravda, ale i tak mi to nezkazilo dojem z filmu. Herecky je to naprosto dokonalé, ať si říká, kdo chce, co chce Kevin Spacey prostě umí hrát a mrzí mě, že si tu kariéru, tak pos*al. Na to, že má film tak dlouhou stopáž, tak mě to bavilo, určitě se k němu ještě v budoucnu ráda vrátím. ()

zuzinka2

Film přesně podle mého gusta. Má všechno, co by podle mě měl správný film mít : propracovyný scénář, výbornou atmosféru (tentokrát 50. let), je dobře zrežírovaný a je plný výborných hereckých výkonů. Celá trojice hlavních vyšetřovatelů je skvěle napsána, obsazena i zahrána. Takže neváhám a dávám 5 hvězdiček. ()

wohna

Vynikající krimi film. Všichni herci na place předvádí excelentní výkony. Počínaje zase Kevinem Spaceym, přes Russela Crowea a Jamese Cromwella až po Guye Pearce. Scénář,režie. Všechno v tomto filmu do sebe perfektně zapadlo. A vzniklo z toho tohle dílo! ()

DruidKarel

882. hodnocený film: Taková přehlídka slavných a známých hereckých idolů. Jenomže kdyby oni nebyli jenom známí, ale oni jsou i velice dobří. Kevin Spacey, Russel Crowe, Guy Pearce, Danny DeVito a Kim Basinger - to je prostě veliká záruka kvality. Navíc skvělý příběh, který je velmi podobný Kmotrovi. Jakoby snad hra Mafia jela podle jeho scénáře. Byl jsem nadšen a moc jsem si užíval celou jeho stopáž. Všem neznalým mohu jen doporuči, protože jestli máte rádi gangsterky, pak se přímo zamilujete a budete pět ódy tak, jako já. Russel Crowe byl zde pro mě tou hvězdou ale nejzářivější a ostatní dokázal zastínit. Snad jeho životní role. 5* je naťukáno a ukládám. 5* ()

starbrejkr

Naprosto dokonalá kriminálka, která je naprostým best of žánru. Děj je nesmírně spletitý, ale díky promyšlenému scénáři se z něj nestává nepřehledný guláš - naopak jednotlivé minipřípady se krásně slévají dohromady a na konci máte ve všem jasno a to nám ani nemusí hlavní postavy nijak otrocky vysvětlovat (jak to občas tvůrci spletitých filmů na konci řeší). Děj je napívaný, promyšlený, s překvapivými zvraty a přitom uvěřitelný, zkrátka není co vytknout. Na začátku jsem se trochu bál té padesátkové stylizace, ale snímek nakonec šlape dokonaleji než kdejaký high-tech thriller a ta doba je jen tak v lehkém příjemném pozadí. To neskutečně hvězdné obsazení je využito beze zbytku, pro Jamese Cromwella se jedná o možná vůbec nejvýraznější roli - přesto....Russell Crowe to i v takové konkurenci zválcoval. Jistě, měl k vínku nejlépe napsanou postavu, ale to, jaký jí dokázal dát náboj....fíha....byla to radost pozorovat tu jeho výbušnost. Prostě superlativ nad superlativ, špičkový film. ()

Kwaichi

Pekne zapletený príbeh z L.A., mesta anjelov. Pekne poukázali na silu korupcie, ako aj na svetlé aj tmavé stránky rozhodovania o "verejnom" dobre. ()

bukowski83

Krimi které má zatraceně pomalý rozjezd a já se vážně chvílemi nudil. Film postupně tříhvězdičkově plynul dál, ale vše se mělo změnit. Od té doby kdy se vraždou projevil záporák se vše mění a snímek získává nový náboj. Od té chvíle jsem to hltal a přišlo mně, že se z krimi thrilleru stává thriller akční, proto přišla i hvězda čtvrtá. Slušná práce, ale do mé topky se asi nikdy nedostane. 75% ()

Joges

Po všech stranách dokonalé. Výborné (filmové i románové) postavy a dobová podívaná. Po létech ani náznak trapnosti. Během filmu mě napadaly hloupé fantasmagorie, kdyby do tohoto filmu nacpali všechny hulváty z ČSFD a věčné udělovače odpadů pro nic za nic, asi by jim pěkně otrnulo. ()

C0r0ner

Perfektní obsazení, perfektní atmosféra, perfektní režie, perfektní scénář, perfektní soundtrack. I přes celkem značnou stopáž tenhle film nenudí ani okamžik a je tak zamotaný a napínavý, že člověk hltá každou další scénu, aby se už konečně dozvěděl, jak to dopadne. Prestižní místo v žebříčku je rozhodně zasloužené. 100% ()

Cheeter

U mě jen pár postřehů. Bylo zajímavý vidět Russela Crowe s krátkým sestřihem. Pochvala za to, že v závěrečné přestřelce je hodně vidět dobíjení, to se opravdu moc nevidí. A jinak jsem čekal kapánek něco trochu jiného, ale jinak spokojenost. ()

Wormboy

Skutocne skvela kriminalka, ktora obsahuje vsetko, co by takyto film mal. Vyborny, napadity a zauzleny pribeh, vyborne remeselne zvladnutu formalnu stranku a hercov, z ktorych ani jeden nesklamal. Len ten Oscar pre Kim Basinger mi akosi nesedi...4,5/5* ()

Andre3000

Pětky nerozdávám na potkání, takže sorry L.A. Jinak skvlá podívaná od začátku do konce se skvělými herci a napínavým příběhem. Někdy se určitě pro osvěžení kouknu znovu. ()

kusper

SPOILER! Scéna, kdy Kevin Spacey dostane kulku od šéfa Jamese Cromwella, je asi nejsilnější a nejpřekvapivější co jsem kdy viděl... Jinak hvězdnější obsazení si lze už jen ztěží představit. ()

zette

Po shlednuti tohoto filmu jsem zazil zklamani. Jedine co je na skutecne spickove urovni je scenar, to se povedlo ( 5 hvezdicek ). Herecke vykony Croweho a Pearceho byly o tridu lepsi nez ostatni ( 4 hvezdicky ). Na takovy ambiciozni film pak prumerna rezie, kamera, hudba a vyprava. Nejvetsi zklamani pak z Kim Basinger, vyhrat Oscara za tento az spatny vykon je neuveritelny, ani se neptam komu co v porote... Ja ve filmu jinak zadne luxusni devky padesatych let nevidel. Jak mnozi zde chvali atmosferu, tak na me zadna nedychala ( Fakt, ze jsem videl dabovanou verzi. Ale i tak ) a prirovnani k filmum noir je ostuda. Sice pekne a poctive tri hvezdy, ale nic vic. ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Kim Basinger + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Curtis Hanson, Nejlepší scénář - Curtis Hanson, Nejlepší hudba - Jerry Goldsmith ()

kvasiva

Velice dobře natočené krimi, výborní herci, hudba, zápletka ... Doporučuji shlédnout vícekrát pro úplné pochopení. I já jsem se při prvním shlédnutí malilinko ztrácel, ale při dalších podívání to je dokonalost sama :) Rád bych dal plný počet * ale k úplné dokonalosti chybí ještě kousíček, alespoň u mě. Každopádně hodně zasloužené 4* ()

agathon

Jeden z nejlepších noirů všech dob s perfektně vystavěnou zápletkou, neuvěřitelným drivem v příběhu i v psychologii postav a nádherná hudba Jerryho Goldsmithe. James Ellroy patří k nejdrsnějším svědomím Americky a Hansonův film je zatím jednoznačně nejzdařilejší adaptací jeho pochmurného literárního světa. Fleur de Liz, whatever you desire! ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji