L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

SeanLSD

Brilantné ! Perfektné !! Absolútne !!! Na niektoré diela proste nemám iných slov. Nespomínam si práve na veľa iných prípadov, v ktorých bola dokonalá kniha takto dokonale a doslova prevedená do filmu s tým, že fantastický výber hereckých predstaviteľov ešte mnohonásobne znásobil jej kvality. Tu niet čo dodať. Všetka česť, obdiv a uznanie každému zúčastnenému. ()

tom88

Parádna kriminálka, dobrý prepracovaný, premyslený dej (dokonca až moc). Herci sú super, úlohy im pasujú. Je sa na čo pozerať, to určite, ale do 5* mi tu niečo chyba. Asi to bolo na mňa moc inteligentne a premyslene, na to aby som to na prvý krát mohol dostatočne ohodnotiť. Niekedy si to pozriem znovu a ak sa podarí tak dám 5*, lebo viem, že si to tento film zaslúži. 86% ()

MJMilan

Film je koukatelný, ale než se člověk zorientuje ve jménech hlavních, ale i vedlejších postav, tak je konec filmu....Nejvíce mi ale vadí, že na konci filmu se z dosavadně dobrého snímku vyklube Americký hrdina se svým parťákem, kteří jdou proti všem "holýma rukama". ()

stOKYi

tak .. tomuto sa hovorí krimi ako má byť.. ešte k tomu bolo zasadené do môjho obľúbeného obdobia . Kavin Spacey mal pre mňa veľmi sympatickú postavu. ďalej niesom schopný komentovať tento film keďže som tú gradujúcu atmosferu ešte nerozdýchal :) ()

wendelin9

Opravdu mysteriózní :).... Skvěle promyšlená zápletka s nečekaným koncem. K tomu perfektní obsazení dobrými herci, kteří předvedli obdivuhodné výkony. Dechberouci atmosféra 50. let v městě andělů na nás dýchá z každé minuty filmu. Co víc si přát od krimi thrilleru :)... Bravo! 5* ()

czejny

L. A. - Přísně tajné má perfektní výstavbu příběhu postavenou na kontrastech. Už oslavný úvod o mužích zákona z L. A., kteří neohroženě a za záře reflektorů zbavují město kriminality skvěle kontrastuje s druhou polovinou filmu. Divák postupně zjišťuje, že ta vnější kriminalita je možná vyhlazena, ale problém je na jiné straně barikády. Z tohoto důvodu tu máme policistu Eda Exleyho naplněného naivně morálním přesvědčením. Po boku podsvětím zkažených hvězd typu Kevina Spaceyho a Russella Crowea působí Guy Pearce jako naprostý outsider. Film se rozjíždí společně se zlomovým masakrem v Nite Owl. Guy Pearce jako Ed Exley pochopí, jak se věci mají a na vlastní pěst se pouští do akce. Škoda jen, že celý film má dnes již typicky zamotanou detektivní dějovou linku, která v mnohém nepřekvapí. Nepřekvapí ani závěr snímku, který je typicky americký. Celkově má tato detektivka dobrou atmosféru v prostředí velkých zvířat a plně vystihuje snobské prostředí Los Angeleské smetánky. Film, jenž ničím nešokuje, spíš zkrátí dlouhou chvilku kvalitní detektivkou, při níž se nudit nebudete. ()

moviefilm

Na môj vkus až príliš zložitá kriminálka, avšak to nič nemení na jej genialite. Ku koncu som je vážne už musel písať stromovú štruktúru postáv, aby som poriadne pochopil, o čo vlastne ide... ()

reky

Snad nejlepší krimi/detektivka, co jsem viděl. Hlavními devizami snímku jsou bez pochyb jednak výborný scénář, kdy divák netuší, co se bude dít za dalších pět minut, jednak jsou to výborní herci (Crowe si definitivně řekl o místo v mé top 10, Spacey standardně bez chyby, Pearce jakbysmet) a pak také povedená retro stylizace i Goldsmithův hudební doprovod. Opravdu, kdybych měl film rozpitvat do detailů, dal bych všem složkám plný počet bodů. Závěrečná přestřelka je tak brilantně zrežírovaná, že to snad ani líp nešlo. Ve stejném duchu lze vlastně hovořit o filmu jako celku,to se opravdu nevidí každý den - čistých 5*. ()

klida

Výtečnej, výtečnej film. Mám sice nějaký výhrady k poslední cca minutě, ale to nic nemění na jednoznačnejch 5hvězdičkách. Můžu jenom doporučit. (27/02/10) ()

tomeek

Devadesátá léta byla velice plodná na extrémně dobré a originální kriminálky! Sedm, Obvyklí podezřelí, Mlčení jehňátek, Základní instinkt... Co se to dneska děje? Proč už se tento žánr skoro netočí? Možná to chce časový odstup, protože ani výše zmiňované taky nenatočili během jednoho roku... Královsky obsazená napínavá detektivka, jeden herec lepší než druhý, skvělá atmosféra a perfektní dobový soundtrack 50. let. Ani chvilku jsem se nenudil. 4,5* ()

URBAN

Jen tak zlehka , přesto účině a napínavě , ale trochu to zhoršoval fakt že člověk se postupem času mezi všemi těmi postavami začal ztrácet a často jsem ani nevěděl o kom se mluví . Hold to chce další shlédnutí , které to doufám objasní . Nicméně je to další z těch ukecaných kriminálek které nenudí a scénář je naprosto báječný . ( 15.7.14/MAC ) ()

panMartin

Úžasná detektivka s brilantně propracovanou zápletkou, navíc z období, které mě osobně fascinuje. Další z filmů, který si opravdu zaslouží být zde tak vysoko. Po druhém skouknutí jsem si uvědomil, že tenhle film je naprostá bomba. Svižná režie, skvělý scénář u kterého musíte neustále dávat pozor a parádní herci v čele s Kevinemem Spaceyem a Guyem Pearcem. Bonbónkem je ovšem výkon Russella Crowea v roli drsného policisty. Trochu se divím, že Kim Basinger obdržela za svůj výkon Oscara, protože mi nepřišlo, že by zahrála až tak skvěle. Docela dobrá je i hudba Jerry Goldsmithe. ()

andrii

V cadillacu neukojitelných lidských poklesků čelíme atmosféře nastřádaných "střežených" kostlivců. Russell Crowe - ostrý hoch nad zákon, Kevin Spacey, jak jinak, na plný úvazek podmanivý X faktor, Guy Pearce identifikuje zločin krás Sunset Boulevardu, Danny DeVito čichá bulvárně, pohostinsky, bravurně. Zavražděných přibývá. Pronásledujeme ostražitě. Mlčenlivě infikována je spleť dobra a zla. Pšššt...Klam jako polehčující okolnost aneb Čeho si žádá "čistá" duše pod nečistým podnebím, odírána hanebných činů, vraždy uměním? Město andělů s ďábelským ústrojím. Zjizvené tváře, krvavé karty spravedlnosti. Zákeřná hubatost lži tíží. Cynicky obratná šaráda se svíjí v platonické křeči vášní za tichých, temných nocí. Tři stateční, korunovaní "spravedliví," utrženi ze řetězu, rozhněvaní, vklouzli na území různých pohledů. Motiv zalit v betonu. Motiv - narkotikum pachatelů, módních přeludů. Zapleteni do nástrah, samotní bozi masakru. Dýmí opar podsvětí. Vyplatí se vsadit na platinovou femme fatale na vysoké úrovni. Pročesat zakrvácené končiny, které se stáhly do pozadí. Rozhrňte oponu míst města zločinu, provokativního pokeru v temné hře v kabátci hříchů hvězd. P. S. Ede, nesundávejte si ty brýle! S obroučkami stupňuje se, dýchá Váš intelekt. ()

Mol

LAPD, SHITBIRD. GET THE FUCK OUTTA HERE OR I'LL CALL YOUR WIFE TO COME GET OUT! Jedním slovem "wou". To byla jízda. Dlouho jsem se tomu filmu vyhýbal a ani nevím proč. Je to hodně surový a precizní. Jack, Ed a hlavně Bud jsou sympaťáci a o výborné momenty není nouze. Hlavně scény s Budem. Není nad to, když Russell Crowe zlomí ze vzteku židli, naběhne do výslechové místnosti, borca hodí na zeď a vrazí mu pistoli do huby s větou: "1 z 6" a začne mačkat kohoutek, dokud ptáček nezazpívá. Nebo ta v kanceláři návladního? To se musí vidět. ROLLO THOMAS! ()

Radiq

Super film. Takové se už dnes snad ani netočijou. Inteligentní a vysoce kvalitní scénář nebo předloha, vše uvěřitelně natočené a vymyšlené, vynikající výběr herců. Navíc celý to má takovou noirovou atmošku, bych řekl drsná škola - a pak je to v retro stylu. Líbí se mi, že i klaďas je záporák a naopak. Režisér Curtis Hanson mi vůbec není známej a myslel jsem si, že se pak někam zahrabal, ale čumím, že nedostal šanci na další skvělé filmy... jen na průměrné. Tenhle film podle mě smrděl Oscarem a nevim, proč ho nedostal. ()

CinemaRanger

Říkám si, zda jsem náhodou neviděl jinej film. Tady většina dává vysoká hodnocení, přitom to není na víc než tři hvězdy. Oscar za scénář nechápu. Snadno zaměnitelná kriminálka, která se navíc docela táhne. ()

Deyw

naprosta pecka, temna krimi se top sestavou, ktera jede na plny koule..kdybych rekl ze crowe to prebiji tak bych lhal, ale kurva je tady skvelej..napeti,akce,zapletka..chytrej film..a ta doba 🤌 ()

Triple H

Absolútne perfektný film! Milujem tento žáner (taký novodobý film noir) a L.A. Prísne tajné patrí k jeho špičke. Scenár je krásne zamotaný, ale nie natoľko prekombinovaný, aby sa v ňom pozorný divák strácal. Oscar bol v tomto prípade viac než zaslúžený (škoda tých ostatných nepremenených nominácií - Titanic...ach jaj). Jerry Goldsmith má tento žáner nacvičený už z Čínskej štvrte, takže to zvládol na výbornú. Na filme sú však najlepší herci. Všetci! Toľko špičkových výkonov sa pohromade naozaj len tak nevidí. Guy Pearce, Russell Crowe, Kevin Spacey, James Cromwell... - tí všetci sú pre svoje postavy ako stvorení. Dokonalý casting. Tento film je jasnou klasikou. Niet o čom diskutovať. Ako pri Prelete - film, ktorý šlape po všetkých stránkach sa nepodarí často. L.A. Prísne tajné je jedným z nich. Klobúk dole. Curtis Hanson už nikdy nenatočí lepší film. ()

eJacques

...Opravdu povedený snímek s propracovanou dějovou zápletkou... Výborné obsazení herců... Atmosféra 50.let k nakousnutí... Doporučuji, opravdu stojí za to... ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji