L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Decker

Ja chci jeste trochu Hush-Hush! Jednim slovem extaticky-nirvanoidni orgasmus riznuty uzasnou atmosferou L.A. 50. let! Straslive prirovnani, ale takto uzasne strhujici detektivku proste tezko budete hledat jinde. ()

hans500

Potvrzení toho, že 90. léta patřila špičkovým thrillerům a Kevinu Spaceymu. Největší předností je fantasticky napsaný scénář i dialogy a především propracované a nejednoznačné charaktery postav, podpořené famózními hereckými výkony (násilník Russel Crowe, kariérista Guy Pearce, prohnaný Kevin Spacey). Korupce vládne v celém L.A., atmosféra 50. let vystižena dokonale. Skvěle natočeno, brilantně zrežírováno Curtisem Hansonem, výborná hudba Jerryho Goldsmithe a senzační kamera Danteho Spinottiho. Thriller bez chybičky. ()

TheBalrog

Viděl jsem to po hodně dlouhé době, a až ted jsem si uvědomil jak je tento film chytrý. Do samého konce Vás drží v nerozhodné situaci, jestli se přiklonit na jednu či druhou stranu a najdenou.. zvrat o 180 stupňů !! Výborná kamera a herecké výkony jak by smet.. Russell Crowe snad dokáže zahrát úplně všechno !! Rozhodně jeden z nejlepších filmů ! ()

chelseaman22

Celá přehlídka slavných toť persón začíná blikancem Javerta. Javert nelítostně rozfláká vánoční soby, jež jsou synonymem pro neustále se zvětšující konzumní charakter vánočních svátků. Mladý obrýlený kolík je peskován za vadu svých očí, což vyvrcholí komisařovým rozkazem: "Dejte ty brýle pryč, neznám detektiva, který by je nosil!" A Javert o5 v hlavní roli - v myšlenkách onanuje nad blonďatým ďáblem srkajícím skotskou z maloobchodní provozní jednotky. Sexuchtivý pár tráví vánoční večer hulením špeka, za což je pár policisty důsledně zjebán. Interesantní kompozici osob spojuje existence exitusu. Profesor John Nash pečlivě vyčiní panu radnímu, jehož choutky na mladé koloušky zakončené kulkou do čela nekorespondují s vážeností jeho úřadu. Jestli má gladiátor účet na čsfd.cz, tak v kategorii TOP 10 herců má určitě Davida Sucheta - jeho Poirotovská zatvrzelost a cílevědomost je zcela zřejmá. Roztomilá babička se postěžuje Robinovi, že u ní doma smrdí mrtvá myš, avšak tato myš v konečném zúčtování nabude poněkud člověčí podoby (v notné fázi rozkladu). Následuje nepříjemná situace z bistra: "Děvka předělaná na Lanu Turner je pořád děvka. " Načež Kevin dodá: "To je Lana Turner." A tekutina to ksichtu už letí...Každičká vteřina L. A. - Přísně tajné je požitkem. Kevin, Russel, Guy, Danny a Kim rozjeli tu nejlepší "oldýs" ever! 92% Celosvětový výdělek k 13. 3. 2013: $126,216,940, což je 3,61 násobek budgetu ()

AntonG.

Fajn retro kriminálka s výborným obsazením a dobrou závěrečnou přestřelkou. Ale jaksi mi tam něco scházelo. Možná je chyba ve mne, protože třeba odhalení hlavního padoucha mi nepřišlo nijak překvapivé a stále jsem čekal na nějaký zvrat... jenže žádný další už nepřišel. A naprosto nechápu, za co dostala K. Basinger oscara... ()

LeoH

Já neměl brát za bernou minci slovo noir, co tu zní pomalu ze všech hrdel – nebyl bych zmaten z moderního přehledného svícení, které s noirovou atmosférou nemá společného vůbec nic, z toho, že místo temných tajemství a skrytých vášní dostávám „jen“ umně vysoustruženou hlavolamnou zápletku, místo uhrančivé femme fatale unylou Kim Basinger a že mi cynického detektiva s drsným zevnějškem a dobrým srdcem servírují rozporcovaného do tří různých postav a já nevím, s kterou se identifikovat dřív a jestli vůbec chci. Přitom by si člověk mohl mimo jiné právě to vymezování vůči žánrovým konvencím pěkně užívat, jenže než jsem se stihl patřičně přeladit, dospěl film k happyendu(!). Tak snad někdy příště. ()

Script

Ze začátku mi to přišlo jako průměrný akční biják, ale děj filmu potom nabral pořádně na obrátkách až v druhé polovině. Russell Crowe zde předvádí naprosto skvělý výkon ve výslechu. Filmu nechybí brutalita, akce a ani pořádný příběh. Hodně jsem ocenil propracovanost děje a k jakému konci to vedlo. Plný počet si to zaslouží. ()

Motinski

Noirovka jak sviňa. Čistokrvná krimi záležitosť, načančaná do dobového prostredia 50's a s hereckým ansámblom v ktorom mi jediná trochu vadila Basinger (a pritom za toto dostala Oskara??). Prepletený príbeh plus neskutočná atmosféra oldschool detektívky. Vadilo mi ale to iste čo pri, podobne ladenom, Chinatowne. Pomale tempo. Škoda lebo vizualne išlo o TOP robotu. ()

jedna_vrana

Kapitán Dudley Smith: „Vrať se zpátky do Jersey, synku. Tohle je Město andělů a tobě schází křídla.“ Je dobré po desaťročiach sa vrátiť k filmu. V tomto prípade som sa utvrdila v názore, že ide o výborne obsadený film, ktorému nechýba napätie, zápletka a všetko, čo si na filmoch tohto žánru cením. Dobrí, zásadoví a na druhej strane skorumpovaní policajti, aké krásne čierno-biele časy sa filmovali! Nechýba love story, obsadený krásnou Kim. Oceniť môžeme aj retro prostredie, film sa vracia do päťdesiatych rokov. Podčiarknutý hudbou Jerryho Goldsmitha. ()

Sfinkter

Promyšlené jak Memento, napínavé jak Mlčení jehňátek, obsazeno řadou nejlepších herců, podpořeno ráznou hudbou. Vždy jsem si myslel, že tento film je naprosto o něčem jiném, úplně z jiné doby. Dočkal jsem se výborné kriminálky zasazené do 50. let, kde těla padají k zemi jak kaštany ve větru. ()

rodo

Film jako ze staré školy s úchvatným vizuálem 50. let. Tři hlavní představitelé (Crowe, Spacey a Pearce) hrají detektivy, kteří svou odlišností ve své podstatě ani nemohou být přáteli. Přesto se musí v jisté chvíli spojit v boji proti společnému nepříteli. Příběh je plný zvratů, ale ten největší, který mě takřka uzemnil, jsem docela nečekal. Ti, co film viděli, jistě ví, který moment myslím. Oskar za scénář je zcela oprávněný, ale za co dostala ocenění Kim Basinger, to netuším. Přesto je škoda, že tento dost povedený snímek neproměnil z osmi nominací více. Určitě by si to zasloužil. ()

SG_ever

První hodinu jsem kouzlu toho snímku odolával, v té druhé jsem žil s postavami, fandil klaďasům a doufal, že to těm zlým neprojde. Dokonale obsazená kriminálka, jež se v rámci žánru řadí mezi absolutní superšpičku. (94%) ()

Mrkvič

Nejlepší krimi všech dob! Nijak složitá zápletka a přitom tak rafinovně podávána. Tolik postav má nějakou motivaci. Navíc to herekcé obsazení nemá chybu. Zbytečné jmenovat jednotlivce. Dík hercům má ale každá postav hodně reálný obraz. ()

Qitek

Jeden prý z těch "dokonalých" filmů, se skvěle napsanými postavami, které dýchají díky dokonalým hereckým výkonům všech zúčastněných. Dokonalý scénář, režie, kamera, výprava, casting... Vše Brilantní.  Filmařské porno po všech stránkách. Za mě ne. Ano, bez debat se jedná se o skvělý film, krásně natočený, svižný, opravdu respekt všem a všemu. Ale ten kult jednoho z nejlepších filmů všech dob jsem upřímně nikdy nepochopil a především tak oscara pro Kim Basinger. Za co? Ne vážně, za co? Hlavně klid. ()

Jizni Tlapa

"Tiše, tiše"....Skvěle obsazená krimi/gangsterka s kvalitním scénářem, podmanivou muzikou andělských barů a naprosto okouzlující K.Basinger. Klobouk dolů. Před čím ovšem klobouk smeknout nelze je příběh, který by byl bezesporu dalším pozitivem na tomhle filmovém kousku, nebýt jeho naprosté překroucenosti, posílající diváka do tápající zatracenosti! ()

DaUr

Zdánlivě dokonalá detektivka, která mě však nepohltila tak, jak jsem čekal. Tento žánr jsem nikdy neměl příliš v oblibě, a přestože musím vynést do nebes herecké výkony všech zúčastněných (především Spaceyho a Crowa) a výtečnou celkovou atmosféru, plné hodnocení prostě nemůžu s čistým svědomím dát. Možná, že pokud se na to podívám podruhé a získám větší přehled ve jménech všech postav, přidám se k většině zdejších obdivovatelů. Ale zatím takto, jelikož 80 "mluvících" rolí bylo trochu moc. ()

Mirokukii

Svými kladivy mlátící, ač milující Crowe. Nadpoctivý Pearce. Senzacichtivý prohnilý Devito. Nádherná tajemná Basinger. Slávoutoužící Spacey. Atd. Brilantní kriminální thriller obsazen spoustou skvěle hrájících hvězd s výbornou zápletkou a nejzapeklitějším případem co jsem viděl. ()

skrblik007

Detektivky moc nemusím, kvůli tomu, že ztrácím přehled a pletou se mi jména a tváře. A tahle je nadprůměrně zamotaná a je potřeba se soustředit. Nakonec mi ale většina věcí zapadla do sebe a ani délka mi v případě této detektivky nevadila. Navíc skvěle zmáknuté režisérsky, napínavý závěr a dobří herci. Rozhodně jedna z nejlepších detektivek. ()

Dado

50. roky minulého storočia, kriminálna zápletka, Los Angeles, to sú pre moju osobu jednoducho neodolateľné tromfy, ktorými tento film oplýva. A keď sa k nim navyše pridá skvelý scenár, fantastická atmosféra s dramatickými dejovými zvratmi, perfektná hudobná stránka a samozrejme bezchybné výkony hercov na čele s Russellom Croweom, každý musí pochopiť, prečo si film nielen u mňa, ale aj všeobecne vyslúžil také vysoké hodnotenie. (100%)Slovenský dabing, vyrobený ešte v štúdiách Podium pre dnes už neexistujúcu televíziu Lunu, je špičkový a Štefan Bučko ako hlas Crowa bezchybný, je preto nepochopiteľné, že ho odvtedy nedaboval v jedinom filme a namiesto toho dabingové spoločnosti dodnes obsadzujú na tohto vynikajúceho herca absolútne sa nehodiacich dabérov. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji