L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Zero_Signal

Nerád používam to označenie, ale LA Confidential by som asi fakt označil ako dokonalý film. Veľká rarita, v ktorej funguje doslova všetko na 120% - od réžie až po výber odtieňa rúžu na perách Kim Basinger. Dokonca aj Cromwellov príšerný Írsky prízvuk skôr imponuje ako vadí. Ako to ten Hanson spravil? Film za 6/5, a právom míľnik nie len v noir žánri. PS: Tá 3 a pol minútová montáž pri ktorej hrá Wheel of Fortune od Kay Starr? Dokonalosť.. jedna z najlepších filmových sekvencií, čo som kedy videl. ()

Rozjimatel

"Shut up! A hooker cut to look like Lana Turner is still a hooker."     Kriminálna dráma s podmanivo podanou atmosférou 50. rokov v Los Angeles, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Film je to vo všetkých ohľadoch nadmieru vydarený, či už sa jedná o parádne napínavý a tajuplný príbeh s prekvapivými zvratmi (výborne sa odkazujúci na film noir), výbornú kameru i hudbu, či o skvelé herecké výkony (najmä štvorice hercov, ktorých spomeniem neskôr). Príbeh sa venuje losangeleskému policajnému zboru, skrz-naskrz skorumpovanému, v rámci ktorého sa zameriava hlavne na troch charakterovo veľmi odlišných policajtov. Tým prvým je elegantný Jack Vincennes (skvelý Kevin Spacey), taký ten mediálny typ, čo sa rád obdivuje na titulkách správ. Tým druhým je potom impulzívny Bud White (skvelý Russell Crowe), drsný, buldočí typ, čo pri naháňaní zločincov príliš na pravidlá nedbá. No a napokon tu je ešte karierista Ed Exley (Guy Pearce), poctivec za každých okolností, ktorý ale dokáže byť poriadne prefíkaným "politikom". Týchto troch rozdielnych mužov, každého so svojím vlastným minipríbehom, zvedie napokon dramatický osud dohromady. No a v poriadnom film noir nemôže samozrejme chýbať poriadna femme fatale, takže tu máme dvojníčku Veronicy Lake, zvodnú Lynn Bracken v skvelom podaní Kim Basinger (a to píšem ako človek, ktorému táto herečka nepripadá príliš príťažlivá).     P.S. Mnohopočetným pochybovačom odporúčam pustiť si napr. scénu, na konci ktorej Bud stlčie Lynn (od 106'). Fantasticky zahraté prostredníctvom výrazov tváre, ktoré prezradzujú všetko.     "Have you a valediction, boyo?" "Rollo Tomasi." ()

cityman

Naprosto úžasný film, právem oceněný Oscarem za nejlepší scénář. Dle mého vynesl Russela Crowa, Kevina Spaceyho a Guye Pearce do povědomí celého odborného hollywoodu a díky němu pak získali role, nominace a Oscary. Já bych jim ho ale dal již za tenhle film, protože bez nich by ani tak dobrý film jakým bezesporu L.A. Confidential je, nebyl ani zdaleka tím čím je! Krásným filmem se vším co od takového filmu očekáváte. ()

GREGOIRE

Jó, je to hodně solidní a výborně obsazená retrodetektivka, rozhodně nadprůměrná, ale že by to bylo zase tak výjimečné a světoborné? Na můj vkus poněkud přeplácané a přeobsazené – Russel Crow, Kevin Spacey, – to je až příliš sladkostí na jeden dort Chvílemi to připomíná Základní instinkt, chvíli je to drama (když je R.C. v akci), chvílemi zase jako komiks (Dany de Vito) Je to solidní film, ale že bych byl bez sebe ... A Kim Bassinger Oskara za toto? To pardon ()

fastum

Skvělé krimi s výbornými herci. Režisér vás doslova vtáhne do děje. Vyšetřování vraždy, která se stala v jednom občerstvení nabere nečekané obrátky a hl. hrdinové zjišťují, že to není jen "obyčejný masakr". ()

dehlie

skvelé krimi, výborný scenár, presvedčivé herecké výkony, nečakané vyvrcholenie. pre mňa je tento film jednoducho bomba! a samozrejme rolo thomasi- to je poslanie tohto filmu. ()

1945

Tomuto typu filmu příliš nefandím... Dosti mi to připomínalo Street kings, což je sice novější film, zato velmi podobný. Sečteno a podtrženo: slabší tři hvězdy ()

Mouzon

Vše bylo v pořádku a na svém místě. Herci mi typově naprosto sedli. Kevin Spacey je asi bez debat, ten by dokázal ždímat emoce, i kdyby měl hrát koště opřené v rohu místnosti. Russell Crowe hrál (opět) velmi sympaticky a citlivě, jeho postava byla stejně uhrančivá jako nesmlouvavá, ale vždy jste pro její jednání dokázali najít když ne souhlas, tak alespoň pochopení. Guy Pearce byl ze začátku vskutku na pěst, s postupem času byl na pěst čím dál více a nakonec se z něj vyloupla postava, která člověku doslova vyrazí dech. Kim Basinger, ač hlavní ženská postava, zde hraje spíše druhé housle, ale do obsazení zapadla zcela hladce. Takhle by se dalo pokračovat dále a dále a dále... Opravdu, skvěle napsané postavy s téměř učebnicovým psychologickým vývojem, spletitý příběh, který je různými kličkami a vytáčkami odváděn do dalších a dalších postranních uliček, perfektně vytvořená a hutná atmosféra, vše je precizní, dotažené do jednoznačně uspokojivé koncovky... ALE! Ale mě to zas tolik za srdce nechytlo. A to bych si u filmu tohoto typu velmi přál. Jsou zde moji dva oblíbenci (jeden maxioblíbenec Spacey a jeden oblíbenec Crowe) a další hrají jak o život, ale přesto zůstalo L.A. - Confidential kdesi na půli (i když to zase ne, tak za třemi čtvrtinami) cesty a víc si mne nezískalo ani o píď. Když mám předestřený takhle perfektně řemeslně udělaný film (kamera - super, scénář - perfektní, nezbytně nutná dobová muzika, režie - čistá práce, herci - excelentní a typově výteční), rozhoduji se pak při hodnocení dosti pocitově. A tady je ten pocit prostě slabší. Řekl bych, že tam někdo ono pověstné "filmové kouzlo" bylo, ale buď jsem se mu dostatečně neotevřel a nebo mne prostě nezasáhlo. Možná v hodnocení ještě někdy přitvrdím, ale mám takový nepříjemný pocit, že na *** (ani víc, ani míň) nic nezmění druhá, ba možná ani třetí repríza. Ale třeba ano. Rozhodně se jí nebudu bránit. P.S.: S postupem času bylo čím dál vtipnější neustálé opakování fráze: "...luxusní prostitutky vypadající jako filmové hvězdy..." ()

habinka

Na to, že nemám tento druh filmu příliš v oblibě dávám 5*, vyjímka potvrzuje pravidlo a v tomto případě obzvlášť. Dobrá zápletka díky dobře napsanému scénáři a zahraná ještě lepšími herci. ()

Jorge-Z

Naprostý skvost mezi kriminálkama. Jen mě trochu zklamalo, jak dopadl Jack Vicennnes aka Kevin Spacey. Vynikající zápletku dokresluje ta atmosféra celého filmu. ()

gocatgo

Geniální zápletka, skvělá dvojice Pearce - Crowe, mé oblíbené padesáté roky a máme tu jednu z nejlepších kriminálek. Parádní vývoj postav, atmosféra která Vás nenechá odtrhnout oči a k tomu drogy, kurvy a dvojice hodnej x zlej polda (nebo taky 2x zlej :) Opravdu jsem si to užil. ()

conery1

" Ste ochotný podstrčiť dôkaz, aby sa nestalo, že pravý vinník ujde trestu ? Nie ! Vymlátite priznanie z podozrivého, ak viete, že je vinný ? Nie ! Vedeli by ste zastreliť od chrbta nenapraviteľného zločinca, aby ste zabránili, že ho nejaký advokát s toho vyseká ? To nie ! Potom pre živého Boha nebuďte vyšetrovateľ." Naivné a dojemné. Ale herci boli vinikajúci. ()

geimz

Po prvom zhliadnutí mi hlavu pomotalo množstvo mien, a tak som nedokázal naplno doceniť kvality. Teraz, po druhom, je už ale všetko inak a ja som bol svedkom skutočne famózneho scenára. Niektoré snímky ponúknu tradičnú, neoriginálnu zápletku a zamerané sú prevažne na efekt, niektoré síce prepracovaný príbeh, ale bez nejakej väčšej inovácie, ale to, čo mi ukázal L.A Confidential, to sa dá jedine nazvať genialitou. Trio svojráznych policajtov, či už je to násilnícky ale spravodlivý Crowe, zásadový Pearce alebo po sláve bažiaci Spacey, všetci predvádzajú skvelé herecké výkony a každým kúskom skladačky, ktoré pri vyšetrovaní pribúdajú, sa pomaly dotvára obraz brilantnosti. Film s jedným z najinteligentnejších scenárov, s akým som mal doposiaľ tú česť. ()

Ollie235

Geniální! V první třetině jsem sice naprosto nechápal tak vysoké hodnocení, ale pak když se začaly dít velké věci, mi postupně docházelo, že ten ne úplně záživný úvod byl jen perfektní předehrou úžasného filmu. Největší zbraní tohoto skvostu jsou pak herci a různé detaily- dialogy a podobné maličkosti. Všechno působí promyšleně, úderně, krásně. A ta závěrečná přestřelka? Jedna z nejlepších scén vůbec! ()

simply

Skvělá atmosféra a vynikající herecké výkony, hlavně Kevin Spacey. Líbilo se mi vystavění příběhu, který krásně pozvolna plynul... ()

Movie Gourmet

"Hush, hush." Tak tuhle narážku, kterou jsem slyšel v několika filmech jsem dlouho nechápal, než jsem měl možnost vidět tuto vynikající kriminálku s dramatickým koncem. Kevin Spacey a Russel Crowe a Guy Pearce a další hrají, jak se patří. Stejně tak James Cromwell. Navíc sexy Kim Basinger je výborně doplňuje. Není to film u kterého byste hned na začátku poznali, jak to celé dopadne. Verdikt: 5* a 90 %. ()

Nethar

Výborná kriminálka se skvělým obsazením. Není to nějak extra překvapivé a zvratové, ale spíše dovedené k dokonalosti žánru. ()

kamigava

Nečekal jsem, že se z toho vyklube taková skvělá a promyšlená kriminální zápletka. Velké plus tomu dává velký počet hvězd hlavně Guy Pearce a Russell Crowe byli absolutně vynikající. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji