L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Elgin

U mna je tento skvely snimok naprosta jednicka! Mal som moznost citat tuto knihu od Jamesa Ellroya v originale, ale to co z toho vytvoril pan Hanson sa tazko popisuje. Osobne si myslim, ze to snad ani lepsie neslo spracovat nakolko kniha je velmi rozvinuta a niektore pasaze znacne nudia. Na druhu stranu vsak film je nadupany akciou, skvele dialogy, vykreslenie postav, plejada vybornych hercov, nadherna hudba, prepracovany scenar, excelentna rezia a kazdy si tam najde to svoje. Boj o cest a moc so vsadepritomnou korupciou. Pripustam, ze tento film nema moc kladnych postav na vyber, cez to vsetko je mozno i prave preto z neho skutocny "MASTERPIECE". ()

RadimFišer

Tak v tomto případě mi dochází slov. Nepopsatelné, akční, neskutečně natočené, vyjímečné, geniální, nebetyčné. Tohle mě napadá, když chci mluvit o, pro mě nejlepší, kriminálce všech dob. Dokonalá návaznost. Napětí až do poslední chvíle. Překvapující závěr, správný konec. ()

Money_too

Dokonalá práce. Výborný scénář,výborné výkony, VÝBORNÝ film. Troufám si říct,že tohle je král mezi detektivkami. Retroprostředí je neskutečné zvládnuté a to co předvedl Russell Crowe je fenomenální. Nádhera sledovat. ()

jane1106

Bravurně natočená detektivka s úžasnými hereckými výkony a až do posledních chvil pěkně zamotanou zápletkou! Jeden z těch případů, kdy se člověk musí podívat víckrát, aby si dal dohromady všechny souvislosti a film do posledního detailu pochopil. SKVĚLÉ! ()

senyor

Najlepšie krimi (minimálne) od dôb Chinatownu, podľa mňa najlepšie vôbec. Dokonalé po všetkých stránkach, od úžasného navodenia dobovej atmosféry, keď som mal miestami pocit, že sa naozaj dívam na film z 50. rokov, až po herecké výkony, kde kraľuje Guy Pearce. Scenár výborný, réžia rutinérsky korunujúca galapredstavenie všetkých zúčastnených. Napriek dlhšej stopáži a a trochu bširnejšiemu deju, treba vidieť. ()

xxSmoldaxx

Není polda jako polda. Už po 10ti minutách mi došlo, že tohle je neobyčejný scénář. Bohužel to "mysteriozní" v popisku filmu mě nějakou dobu odrazovalo, ale jsme rád, že jsme se ke shlédnutí nakonec přemluvil. Tyhle krimi-thrillery ve stylu Obvyklých podezřelých mě prostě baví. Zápletka opravdu zapeklitá a já už jen čekal na tu poslední třešničku na dortu v podobě akce. Ta skutečně přišla, takže nemůžu jinak než za 5* - 85%. ()

frolish

Vynikajuce dielo. Zapletka, spracovanie, vykreslenie doby, atmosfera, herecke vykony - vsetko na 5*. A neviem, ci toho roku neboli ziadne presvedcive zenske herecke vykony vo vedlajsich ulohach, kazdopadne by si film, rezia alebo scenar zasluzili Oscara skor ako len samotna K. Basinger, ktora sa popri hviezdne hrajucom Croweovi a Pearceovi skor stratila. ()

Druury

S radostí můžu říct, že se tato kriminálka dostala na první místo v mém krimižebříčku. Vynikající obsazení a scénář taktéž dokonalý. Člověk nevěděl co bude následovat v další scéně a to mě dělalo napnutým.. přesně jako to máme v tomhle žánru rádi..=5* ()

Viperine

Ach jo. Nechápu, kde tenhle film nabral tak vysoké hodnocení a tolik fanoušků na čsfd.. Zápletka dobrá, ale celý snímek působí jako hromada přešperkovaných scén, které asi mají jednoho ohromit a utvrdit v kvalitě a propracovanosti filmu. Výkony herců na můj vkus dost bídné, chvílema jsem měla pocit, že se dívám na rozpohybované voskové figuríny bez opravdových emocí. V kontrastu s tím jsem pak narážela na přehnaně a hystericky drsné jednání Crowa, čímžto působil jako totální primitiv. Konec je navíc slušně nahlouplý. ()

Chundys

Já ani pořádně nevím co dát! Krimi film, který jsem si užíval od začátku do konce :-) Vynikající herecké výkony, vynikající scénář! Vynikající film od samého začátku... ()

kamigava

Nečekal jsem, že se z toho vyklube taková skvělá a promyšlená kriminální zápletka. Velké plus tomu dává velký počet hvězd hlavně Guy Pearce a Russell Crowe byli absolutně vynikající. ()

jandula00

Parádní retro, které zaujme nejen dobře vystavěnou zápletkou, stylovou hudbou, autentickou atmosférou, ale hlavně výbornými herci, pro mě především Kevinem Spaceym. Líbila se mi propracovanost každé postavy, na druhou stranu jsem se občas ve všem tom přívalu jmen drobet ztrácela. Celkově výtečná kriminálka plná zvratů a filmařské geniality. ()

Matli

Zbytečně dlouhé, ale i tak dobré. Za vynikajícím Kevinem Spaceym lehce pokulhával Russell Crowe. V první půlce filmu jsem se lehce ztrácel, ale ta druhá půlka je pěkně rozjetá s jedním zvratem za druhým. Trošku jsem se toho filmu bál, ale ve finále příjemné překvapení, jen Kim mi tam moc nesedla, vlastně mě nesedí v žádným filmu :-) 79% ()

Košoun

Pravděpodobně nejlepší klasická americká detektivka, kterou jsem viděl. Brilantní scénář s mnoho zvraty a postavami (ve kterých jsem se prvních cca 30 minut vůbec neorientoval), který stále více a více graduje (jen škoda, že záporák není překvapivější). A k tomu geniální herecké obsazení, ústřední trojici Spacey-Crowe-Pearce skvěle sekunduje Oscarová Kim Basinger. Skvělá hudba. Skvělá atmosféra. Skvělá kamera. Prostě je to dokonalý film a pokud jste ho náhodou ještě neviděli (jako já až do ledna 2015), tak to rozhodně ihned napravte! Jen mě mrzí, že další filmy Curtise Hansone mě svým tématem dost míjí, takže si další jeho majstrštyk asi neužiji. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji