L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

TheRaven

Perfektní krimi thriller. Hvězdné obsazení a hvězdné herecké výkony. Skvělý scénář i režie. Ale i tak mi tam pořád něco chybí. Možná jsem si to nedokázal tolik vychutnat, protože mi do toho neustále někdo kecal. Možná, až to uvidim příště, tak ještě hvězdičku přidám. Zatím je to pěkných 90%. ()

StarsFan

Na počátku stáli tři policisté. Crowův Bud White, tvrdý chlap s dobrým srdcem a utilitaristickým přístupem k řešení případů, snaživec Ed Exley s tváří Guye Pearce hledající morální oporu v Kantovském systému a populární, zdánlivě nezainteresovaný Jack Vincennes, jehož roli stylizovanou na postavu Deana Martina dostal Kevin Spacey. Ztrácíte se už teď? Pak pro vás L.A. - Confidential bude napoprvé asi dokonalou změtí postav, jejich postojů a pohnutek. K hlavní trojici musíte totiž ještě připojit několik bývalých a současných policistů, dvě krásné ženy, jednoho novináře, prokurátora a tajemného milionáře. Každý z nich má v příběhu své místo, každý hraje svou více či méně kladnou úlohu (pokud znáte některou z knih Jamese Ellroye, asi víte, že pravděpodobnější je ono "méně") a pro mě tak nastává v detektivkách ojedinělý moment, kdy i při odhalení některých záporáků nedokážu odhadnout celou zápletku a všechny v ní namočené. Podobných kriminálek se třemi vyšetřovateli, z nichž každý následuje své vlastní stopy, aby nakonec došli ke stejnému cíli, moc neexistuje. (Osobně mě jen lehce mrzí, že se děj točí hlavně kolem rozdílů mezi Budem žijícím podle hesla "účel světí prostředky" a Edem lpícím úzkostlivě na předpisech a zákonech, zatímco mně nejsympatičtější Jack nemá tolik prostoru.) A moc neexistuje ani těch, které byste si mohli pustit vícekrát, a stejně z nich byli stále nadšení. A víte ještě co? Tenhle film má úžasný old school nádech. Není to jen kriminálka ze starých časů přizpůsobená modernímu divákovi, ale skutečně cosi, co mělo potenciál vzniknout i o půl století dříve. Oproti Scorseseho gangsterkám a veskrze jakýmkoliv ceněným kriminálkám let devadesátých po jazykové stránce nesmírně slušný film (slovo "fuck" téměř neuslyšíte), přitom ale s odvahou nasnímat mafiánské vraždy tak, že vypadají uvěřitelně a mají onen podmanivý nádech fotografií pořízených při policejních vyšetřováních v letech třicátých. A když navíc soundtracku dominuje mé oblíbené Ac-Cent-Tchu-Ate The Positive, je o nejvyšší hodnocení právem zaděláno. ()

Arachneuss

Nemohu se vyhnout srovnáním s filmem Obvyklí podezřelí, kteří jsou dle mého názoru o laťku výš jak Hansonovo dílo. Zatímco u Singerovy prvotiny jsem byl napjatý po celou dobu a tleskal nad její pointou, zde jsem se zpočátku nudil a finální odhalení mne nechalo absolutně chladným. Za největší plusy snímku tudíž považuji vynikající dvojici Peace - Crowe a skvěle sekundujícího Kevina Spaceyho. Kim Basinger si moje sympatie bohužel nezískala, to samé platí pro nijak oslňující výkon Jamese Cromwella. Zkrátit o dobrou půl hodinu a určitě bych mířil s hodnocením výš. Takhle se pouze jedná o další odškrtnutý film ze seznamu místní topky. ()

3DD!3

Špičková detektivka s výborným hereckým obsazením. Přiznám se, že jsem se chvílemi ztrácel v té záplavě jmen a zvratů, ale nakonec vše dobře dopadlo když jsem se zorientoval a s vytřeštěnýma očima sledoval brilantní rozplétání tohohle promyšleného případu. Dokonalá prácička. ()

JitkaCardova

Velice pomalé a velice názorné. A velice černobílé (ale ne noir). Z jiné doby, kdy správní skauti ještě mohli napravovat svět a drakovi stačilo useknout sedm hlav, aby bylo všechno na chvíli v pořádku. Alespoň zdánlivě, pro klid svědomí. Že ty hlavy začaly ihned mnohonásobně dorůstat a zaplétat se, až se z různých draků postupně stal jeden propojený moloch, a že svět je na tom o dost hůř, než tehdy byl, se oni ještě nemuseli dozvědět, i když to možná tušili. Snad proto se na rozcestí rozdělili, že nebylo jasné, která cesta může vést k lepšímu světu: stanout v čele L.A.P.D. a snažit se policii zevnitř umravnit, vychovat draka, anebo odjet s bývalou děvkou do Arizony a otevřít si obchod s oblečením, aby se arizonský holky trochu naučily oblíkat. * Well, I don't know how the Arizona girls look like today, but you can for sure see the Rollo Tomasi guys everywhere. Therefore I have a strong faith the girls look just fine. *~ ()

Le_Chuck

Potom čo som to asi 4-krát videl dabované sa teším, až si L.A.Confidental vychutnám v originále. Hanson zbalil najväčších sympaťakov Holywoodu a natočil úchvatnú reflexiu skorumpovanosti a špinavých hier na vysokých postoch. Bez jedinej výtky (možno koniec - ale prižmurim oko) je toto určite jeden z najlepších filmov s akými som mal tú česť. ()

Kaka

Jeden z nejlepších kriminálních filmů co jsem kdy viděl a jeden z nejlepších scénářů též. Komplikovaný, záhadný, nejasný a přesto ne zmatený a vyznat se v něm se dá s trochou pozornosti také. Pro mě osobně (ač je to velmi podobný film) lepší než Obvyklí Podezřelí, protože ti těžili hlavně ze svého šokujícího konce, tady je vše pečlivě rozkouskováno a tak je celek o kapku lepší. Curtis Hanson natočil skvělý film. Jedna z nejlepších a scénáristicky nejpovedenějších kriminálek vůbec. ()

Spiker01

Jeden z těch mnoha výborně obsazených 90kových klenotů. Proč jsem se tomu tak dlouho vyhejbal? Mafiánské filmy prostě žeru a ani detektivky mi nejsou úplně cizí. Ačkoli je film bezesporu výborný po všech směrech, do děje vás vtáhnou především postavy, které hrají do jednoho samé známé hvězdy a samozřejmě výborní herci. V tomto ohledu žádné hluché místo. Tehdy se to zkrátka povedlo a dílo bylo řádně odměněno oscary...nyní můžu potvrdit, že oprávněně. PS : Prostě zbožňuji Kevina Spaceyho s jakou lehkostí tu roli prožívá a dává jí vše...a přitom tak přirozeně. PPS : Nikdy jsem se netajil tím, že Russela Crowea moc nemusím, ale tady je to teda řádnej bouchač ...90% ()

sud

Parádní noir kriminálka, které nechybí zhola nic a všechno funguje jak namazaný stroj - od atmosféry, parádně vystaveného příběhu, režie, až po herecké výkony. A i když všichni do svých rolí dali ze sebe to nejlepší, mým osobním favoritem je James Cromwell ve své nejspíš životní roli. V době premiéry film lehce doplatil na "syndrom Titaniku", ale to nic nemění na tom, že po právu patří mezi klasiku žánru. 100%. ()

Tyler

Parádní, syrová krimi a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec! Kim Basinger je nádherná a podává výborný výkon ozdobený Oscarem...Především jsem tímto snímkem objevil Guye Pearce a od té doby si na něho dávám pozor...Bonbónkem je ovšem výkon Russella Crowea v roli drsného, přesto loajálního policisty. Jednoduše řečeno - plejáda skvělých herců spolu s výborným scénářem a precizní režií = fantastický filmový zážitek. ()

Falko

Tento film som mal v pamäti, ako film, ktory som videl asi v kine, ale neskor ked ho davali v telke, nemohol som sa sustredit v klude na surfovanie po nete, pretoze kazdu chvilu sa tam dialo nieco, ze moje oci sledovali viac k telke, ako na notas. No a tak som si povedal, ze toto je film, ktoremu musim zvysit hodnotenie na 100%, ale musim si ho pozriet este raz. Je to naozaj zaujimava kriminalka o obrovskej korupcii a brutalite v policajnych radoch i na najvyssich miestach s kvalitnym hereckym obsadenim. Mal trosku komplikovany dej, hlavne si bolo treba pamätat dost velky pocet mien postav a to nebolo jednoduche, ale film sa mi velmi pacil. Film ziskal 2 Oscary a mal este dalsich 7 nominacii vratane najlepsieho filmu a rezie Curtisa Hansona, avsak favoritom vtedajsieho oscaroveho rocnika bol TITANIC (1997) a tak Oscara za reziu Jamesa Camerona vratane najlepsieho filmu si pobral prave tento film._________ Kevin Spacey - (Jack Vincennes) +++ Russell Crowe - (Wendell ´Bud´ White) +++ Guy Pearce - (Edmund Jennings Exley) +++ James Cromwell - (Kapitán Dudley Liam Smith) +++ Kim Basinger - (Lynn Margaret Bracken) +++ David Strathairn - (Pierce Morehouse Patchett) +++ Danny DeVito - (Sid Hudgens) +++ Paul Guilfoyle - (Mickey Cohen) +++ Graham Beckel - (Dick Stensland) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

viperblade

Další z filmů, který si opravdu zaslouží být zde tak vysoko. Hodně dobře propracovaný děj, zápletka, k tomu herecké obsazení velkých es Hollywodu (nejlepší byly samozřejmě Spacey a Crowe). Trochu mě to připomnělo svým stylem Scorseseho, ale to se asi zdálo jen mně :-).. Pouze jednu věc nechápu: Kim Basinger za tohle dostala fakt Oscara?? Ruku na srdce, nezasloužil by si jej spíše Crowe? ()

castor

Korupce, podsvětí, zločin, luxusní děvky. Přijde mi, že toho času tenhle kus u nás tak nějak prosvištěl opodál diváckého zájmu, i kritici kriminálku o odvrácené straně spravedlnosti tak nějak neřešili. Ač si v kinech po světě vedla velmi solidně. Máme tu ambiciózní svini, jinak synka z policejní rodiny, málomluvného drsoně, kterému vadí, když někdo uhodí ženskou, i elegantního poldu, který o sobě rád čte v novinách. Masakr v nočním baru tyhle tři spojí, ač každý nejprve sleduje stopu na vlastní pěst. Jenže pochybná věrnost služebním řádům nakonec vstupuje až na nejvyšší místa. Celkově je to přitažlivá látka, výborně napsaná (těch milých cynických dialogů) a stejně dobře zahraná. Na chuť jsem jí ovšem přišel až jako „zkušenější“ divák, možná jsem lehce zamotanou zápletku dřív jednoduše nepobral. Pečlivě stylizovaná atmosféra a mistři svého oboru za kamerou (skladatel Goldsmith, scénárista Helgeland, kameraman Spinotti, kostymérka Myers) jsou pak dalším bonusem. Pánové před kamerou výteční, Kim Basinger možná roky nedostala takovou roli, ale Oscar v jejích rukou je totálním přehmatem. Výsledný dojem to ovšem nezmění. Zatraceně chytré. A pořád dobré. ()

MM_Ramone

"L.A. Confidential" je celkom dobrá kriminálka zasadená do 50-tych rokov minulého storočia. Curtis Hanson však nie je žiaden Martin Scorsese, jeho spracovanie tejto dobovej témy neni zďaleka tak dokonalé. Efekt totálneho pohĺtenia príbehom sa u mňa nedostavil. Najviac ma rozptylovali nevyvážené herecké výkony. Od tých naozaj výborných (K.Spacey), dobre zvládnutých (D.DeVito), cez šede priemerné (K.Basinger), nie moc presvedčivé (R.Crowe), dosť nepodarené (J.Cromwell) až po takmer úplne špatné (G.Pearce). Na základe vysokého hodnotenia, ktoré sa tu dostalo tomuto filmu, som očakával asi priveľa. *** ()

Davies182

Výborný snímek s naprosto neopakovatelnou atmosférou. Rozhodně jeden z nejlepších, nejnápaditějších a nejinteligentnějších filmů, co kdy v Hollywoodu vznikly. A tohle nejsou jen laciné superlativy, to je fakt. Russel Crowe spolu s Guyem Pearcem a samozřejmě Kevinem Spaceym jsou přímo skvělí a táhnou děj rychle kupředu. Doporučuji všemi deseti, tohle si nelze než maximálně užít. ()

Amarcord_1

99% - Tempo, dynamika, atmosféra, nápad, přesvědčivost, a hlavně šmrnc. L.A.Confidential jsem viděl již třikrát, a vždy si ho rád dám znova. Důvody jsem již naznačil. Když k tomu přičtu ještě fenomenální originální hudbu Jerryho Goldsmithe s pro něj typickými trubkovými sóly, a výsledek umocním nevídaným hereckým koncertem plným výrazových kontrastů, vychází mi z toho můj asi nejoblíbenější krimi - thriller. Příjemné počty... ()

Xmilden

Jak něco podobně úžasného a fascinujícího mohl natočit chlap, který je podepsán pod Divokou řekou a dalšími nikterak výraznými počiny. Vždyť z L.A. - Přísně tajné atmosféra sála neuvěřitelným způsobem. Dát Oscara Titaniku místo tohoto je hnus. A další věc, hraje zde tolik výrazných herců, kteří ztvárnili postavy neskutečně věrohodně a nakonec si odnese Oscara Kim Basinger??? Ale tohle je už spíše zpětná vazba co se týče hodnocení akademiků. Pro mě je tento film jasným vítězem z roku 1997. A zároveň asi nej retro detektivkou co kdy byla natočena. 100% ()

sepp

Zrejme nejlepsi detektivka 90.let s uzasnymi vykony R.Crowea a hlavne K.Spaceyho. Ti dva udelali z tohoto thrilleru nadprumernou podivanou, kterou stoji za to videt vickrat. ()

Phobia

Noir krimi thriller jako řemen (označení "mysteriózní" u popisku filmu jaksi nechápu, to snad někdo nezná význam toho slova). Film se může pyšnit množstvím výborných herců, kterým určené charaktery padnou doslova jak prdel na hrnec. Atmosféra 50. let je zvládnuta na jedničku, s veškerou špínou korupce, rasismu a boje o moc na všech frontách. Zápletka není vůbec špatná, ikdyž poněkud předvídatelná (holt si dospělý člověk musí zvykat, že už jen málokdy bude překvapen;-)), ale největším kladem jsou jednoznačně postavy - každý člověk má svou motivaci, nikdo není vyloženě kladný a nikdo ztělesněné zlo, zkrátka obyčejné lidské bytosti a jejich hříchy. Někdy v budoucnu si nejspíš tento film ráda zopakuju, líbil se mi, přesto nemůžu tvrdit, že by si vyloženě získal mé srdce a odrovnal mě. Proto dávám "pouhých" 85% (což je cifra, jakou bych chtěla hodnotit podstatně častěji;-)). ()

-bad-mad-wolf-

Místy jsem se v průběhu vyšetřování lehce ztrácel, ale tahle mírná dezorientace je natolik mistrně vykompenzována dokonalým hereckým obsazením a úžasným extraktem toho nejlepšího z vod staré dobré detektivkařiny, že se bezmála stydím na ni vůbec upozorňovat. A nepochybuji o tom, že při dalším vidění se tohohle neduhu, beztak daného mojí chvilkovou nepozorností, bez problémů zbavím. Briliant. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji