L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

lesumir

Až se budete chtít dostat do Města Andělů a nebudete mít dost velká křídla, zkuste dálnici. Dálnici, po které jízda trvá 138 minut a kocháte se z olivového Merkury z roku 49 a společnici vám dělá Kim Besinger. Dálnici, kterou nepoložili nejlepší pracovníci z Transbetonu nebo SKANSA, ale Crowe, Spacey, Cromwell a Pearce (všichni výborní), pod vedením pana stavbyvedoucího Curtise Hansona. Dálnici, která je bez jakéhokoliv hrbolku, vyjetých kolejí či jiné vady, jedete stále rovně, občas možná trošku emocionálně do kopce a z kopce. Když přestanu s těmihle přirovnáními, tak L. A. Confidential je jedno z nejlepších krimi vůbec, výborné výkony (Crowe hlavně), trefně propracovaný scénář a to retro napětí v Los Angeles… I přes dlouhou stopáž jsem vůbec neměl čas se nudit a závěrečná přestřelka byla hodně stylová. Docela jsem se obával, ale úplně zbytečně, hodně silný zážitek, mistrovské dílo. Když bych to měl srovnat s Usual Suspects, tak tohle se mi líbilo víc, příběh šel víc do hloubky a bylo to méně zamotanější. Jo, a abych nezapomněl, taky nechápu, proč dostala Kim za tohle Oscara. ()

Hrabka

Tento film je skvělý v mnoha směrech, ale na můj vkus se v něm toho odehraje příliš moc. Příběh má smysl, ale navazování jednotlivých scén a situací mi chvílemi nesedělo. Herci jsou prvotřídní, hlavně Crowe ze sebe dostane všechno. Nebylo to zas tak složité, jak jsem očekával. Na konci mi to docvaklo, ale přeci jenom bude lepší se na film podívat ještě jednou. Pikantní kriminální drama, na jehož konci jsem Whiteovi a Exleymu fandil jako máloktrerým jim podobným v jiných filmech. 75% ()

kinej

Je vlastně obdivuhodné, že se režisérovi podařilo stlačit komplikovaný a zamotaný příběh, ve kterém je spousta postav do této svižné detektiviky, jíž korunuje parádně natočená řežba. Njespíš jedná o životní výkon Curtise Hansona, který už se mu asi překonat nepodaří. L. A. Confidental opravdu nutí diváka být ve střehu, protože jakmile by chvíli vypustil, už se ve spleti vztahů ztratí a při tempu, které režisér stanovil není vůbec jedoduché se chytit. Jinak je film natočen standartně, ostatně na žádné velké umění zde nezbývá ani prostor, nadprůměnrě jsou však zvládnuté přestřelky. Trefou do černého byl i casting, i když za co dostala cenu akademie Kim Basinger fakt naetuším. ()

cheyene

Vzhledem k hvězdnému obsazení a vysokému hodnocení jsem čekal malinko víc. I přesto jde však o zdařilý krimi thriller s občas zbytečně nepřehlednou, resp. překombinovanou zápletkou. Za vyzdvihnutí stojí samozřejmě herci, atmosféra a charaktery postav. ()

juta

Film mi dokáže znechutit skutečnost, že se nevyznám o kom je právě řeč. Stejný problém jsem měl u Kmotra. Já si prostě nedokážu zapamatovat všechna jména a příjmení postav, o kterých je řeč. Chyba byla určitě z části u mě. Na začátku jsem nedával moc pozor a v polovině filmu jsem tak nějak chvílema usínal, takže se nikdo nemůže divit mému nižšímu hodnocení. ()

MISSha

Skvělá krimi s vynikajícími herecký výkony, u mě jednoznačně vede charismatický Kevin Spacey a za ním zdatně sekunduje Russell Crowe. Jednoznačně kvalitní žánrový film, skvěle zrežírovaný a s velice dobrým scénářem. ()

Fiftis

50-te roky. Roky plné charakteristickej hudby, typických áut a klasických hviezd. To boli časy, keď si každý mohol vo vnútri svojho nalešteného cadillacu pustiť rádio, v ktorom mu celý deň hrala hudba Franka Sinatru a Louisa Armstronga. Po filmárskej stránke je nesporne zaujímavé zachytenie atmosféry Los Angeles v prvej polovici 50. rokov, inšpirované dobovými snímkami. Film je po práve porovnávaný s "chandlerovskou" Čínsku štvrťou (1974). Ja osobne film radím medzi to najkvalitnejšie, čo za posledných 20 rokov vzniklo, a to najmä vďaka jeho profesionálnemu spracovaniu. Zároveň ho považujem za posledný film, ktorý vzdáva hold tradičným kriminálkam, či "noir" filmom, ktoré už dnes môžeme vidieť len v televíznej rubrike "Filmové návraty". Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom napínavých a duchaplných príbehov. ()

lamps

Film tak dokonalý, že bych nejradši vylezl postupně na každé písmeno v nápisu Hollywood a dlouze mu z nich nad městem andělů zasalutoval. Retro atmosféra tak uchvacující, že staré generaci se u toho musely v devadesátých letech znovu mladistvě zapalovat lýtka, herci vyloženě famózní, od charakterního bijce Crowa přes vzorňáka Pearce a povzneseného plájboje Spaceyho až po chladnokrevného Cromwella, režie vypilovaná jako nehty popové hvězdy (scéna s mrtvolou pod domem je přímo infarktová) a konečně, ten scénář!! Jedna krvavá událost rozpoutává nečitelný řetězec intrik a vražd, do nichž jsou nějakým způsobem namočeni všichni, a je tak zatraceně úžasné to sledovat, díky pomalu rozvíjené komunikativnosti, rytmizovanému přepínání mezi více liniemi a skvělému vykreslení všech charakterů, že po skončení se zdá být nejrozumnější činností pustit si to okamžitě znovu. Jenom ten Oscar pro Basinger jde mimo moje chápání, akademii snad museli pouštět jakousi prodlouženou verzi, kde je 15 minut nahá ve sprše, jinak nevím... 100% ()

Shakers

Curtis Hanson je meno, ktoré mi zas tak moc nehovorí, ale viem, že Brian Helgeland je ten týpek, ktorý napísal už niekoľko dobrých krimi filmov. A o tomto to platí dvojnásobne. Vynikajúci herci a ešte vynikajúcejší príbeh, ktorý vás nenechá nudit ani na chvilku. K tomu si pripočítajme ešte skvelo napínavú hudba Jerryho Goldsmitha. Jeden z najlepších filmov v tomto žánri! 90% - 5* ()

Big Bear

Boží! Tohle je naprosto dokonalej devadástkovej film narvanej hercema, takhle se už dnes netočí. Ta poválečná Amerika byla udělaná dokonale,  úplně mi začaly svrbět prsty a začal jsem přemýšlet v kteréže to bedně mám dývko s PC hrou Mafia 2. Takhle má vypadat film odehrávájící se v padesátých letech, obří americké káry, obleky s klobouky, interiéry... Dokonalost sama. Vše podtrhuje dobová hudba, z rádií se line Bing  Crosby a do důležitých momentů tvůrci vpravili hudební podkresy, které se nápadně podobají hudebním podkresům originálních filmů z té doby. Jenže zatímco tehdy to bylo myšleno zcela vážně dle tehdejších standardů, tady je to vkládáno záměrně byť by motivy mohly být modernější. Tvůrci si záměrně hrají s divákem a brnkají na jeho vzpomínky na ty starý kusy stříbrného plátna, takže film o to působí ještě více dobověji. Prostě jste tam! Přiznávám, že jsem se na to dokonce při sledování soustředil a je v tom nápadu fakt prvek geniality. Obzvláště ve chvilkách, kdy Kim Basinger v outfitu krásek z pasedátek zaklání hlavu a se zaslzenýma ořima kouká kamsi stranou.. :-). Mimochodem Kim to tu skvěle seklo a při dovádění s ní bych si asi také nevšímal zda mne někdo fotí.  Tenhle film právěm patří do zdejší topky. Dávám za 5 výstřelů z brokárny z opuštěného motorestu. * * * * * ()

Boogeyman

Poprvé jsem to viděl cca před deseti lety a moc mě to nezaujalo, jen prostě taková jalová staromódní detektivka, občas sice příjemně krvavá, ale jinak nůďo. Když jsem to teď viděl podruhé, jenom jsem žasl jaký jsem býval vůl, protože tahle staromódní detektivka je je přímo drtivá! ()

Rover

Co napsat? Geniální kriminálka. Zběsilá koncentrace skvělých herců - hlavně Guy Pearce se mi velmi líbil, stejně jako Kim Basinger. Nečekané zvraty a prorůstání zločinu do státní zprávy, homosexualita jako prostředek k vydírání, vliv médií, L. A. Prostě skvělé no. HUDBA: Jerry Goldsmith - byl poznatelný. ()

Madsbender

Dobrý, zlý a pekný, okúzľujúca Kim Basinger a slizký Danny DeVito. Tri zdanlivo nesúvisiace dejové línie s trojicou ústredných "hrdinov", ktoré uhrančivá štruktúra rozprávania spája do jedného veľkého prípadu. Mužná kriminálka zo starých čias (pomrkávajúca na znalcov žánrových klasík) a elegantný neonoir, ktorý ladne kĺže po povrchu a vnára podeň, transformuje zo satirického tónu, uvádzaného titulkami bulvárneho plátku, až do drsného thrilleru, ktorý sa v závere vytiahne s ukážkovou diváckou atrakciou v podobe osviežujúcej akcie, radiacej sa k špičke žánru (v menšej miere sú podobne efektne natočené a zostrihané pasáže roztrúsené v celom filme) - ako ostatne aj film sám. Je vidieť, že Hanson a Helgeland sú veľkými fanúšikmi Ellroya a "vedia v tom chodiť". Navyše má aj vďaka špičkovému obsadeniu (Russell Crowe na základe povesti z Romper Stomper, Guy Pearce po Priscille) a Goldsmithovmu rytmickému jazzu popri komplikovanom naratíve niečo, čo sa nezískava tak ľahko - štýl. 90% ()

Hromino

Ou jé, tady se zase někomu povedlo se přesně trefit do mého spektra vkusu. Řádně navrstvená a povedená zápletka jdoucí ruku v ruce s výtečným scénářem, nápaditou režií a slušivým retro lookem, který se mi už od začátku zalíbil a pro navození atmosféry padesátých let fungoval skvěle. Že by snímek hýřil kdovíjakou originalitou se sice říct nedá, ale co byste také chtěli v žánru krimi považovat za originální? Myslím, že moc by toho nebylo. Jinak jedině chválím: perfektní herecké trio Spacey – Crowe – Pearce, vtipný Danny DeVito, napětí, hudba, scénář a režii jsem už zmínil, takže na závěr se musím také připojit k reakcím ohledně trošku záhadného ocenění Kim Basinger Oscarem. Jako jasně, chápu, že hromadu Oscarů pobral ten rok Titanic, takže na L. A. toho moc nezbylo, ale proč ocenili Oscarem herečku, která se ve filmu vyskytne všehovšudy jenom na čtvrt hodiny a ještě k tomu dělá převážně jen svůdné pohledy? Že by byli ten rok kritici tak naměklí a okouzleni její krásou (která je mimochodem nepopiratelná, taky bych těm jejím úsměvům nejspíš podlehl – nejspíš určitě) či něčím jiným? Zvláštní to. Ne že by mi to vadilo – to rozhodně ne –, jenom mě to překvapilo. A ještě jedna věc: kdyby mi někdo od teď řekl, že mu ve sklepě smrdí zdechlá krysa, neuvěřím mu! ()

petaspur

Policie provedla největší zátah proti organizovanému zločinu v historii Města andělů a hbitě uvolnila místo bosse podsvětí. Ještě se nestačily ve správném světle zalesknout řády na hrudích hrdinů a hromady čerstvých mrtvol už dávají tušit, že někdo převzal uvolněný post, aniž by vyčkal na vypsání výběrového řízení. Na stopu tajemného šéfa se dostává trojice detektivů ve složení Mazaný, Silný a Populární. Jako první pravdu nečekaně odhalí poradce populárního pořadu Odznak cti Jack Vincennes, ale v kariérním postupu mu to příliš nepomůže. Všemi mastmi mazaný poručík Ed Exley, který vyniká ve šplhu po zádech zkorumpovaných kolegů, již má také jasno, ale bude muset počkat až si silák Bud White utřídí přijaté informace a poprvé v životě užije svých pěstí v souladu se zákonem. ()

Stegr

90% - Promakaná detektivka. Propletené, do všech směrů zauzlované vyšetřování (ke konci navíc krásně vysvětlené), galakoncert hereckých osobností, spousta napětí, žádné hluché pasáže, 50. léta jako vystřižená z katalogu - prvotřídní zážitek... ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji