L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Policie, ty sráči. Hned vypadni nebo zavolám tvý ženě." Tak se musí na pana radního. Bud má prostě koule. Taky umí vytlouct přiznání, podstrčit důkazy i střelit podezřelýho do zad. Proto může bejt detektiv v L. A. a já ne. Bud mě baví svým ochranitelstvím, ale chytrák Ed je taky skvělej, televizní hvězda Jack rozhazuje charisma na všechny strany, Lynn je naprosto dokonalá a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Ale Tiše tiše, zejtra bude v novinách, že tohle retro je prostě dokonalý. ()

zputnik

Pekelně dobrá režie, scénář, střih, herecké výkony a andělsky krásná Kim Basinger - to vše dělá z L. A. - PŘÍSNĚ TAJNÉ jeden z vrcholů krimi-žánru. Film se na povrchu tváří jako obyčejná detektivka, ve které se odkrývá jeden spletitější případ. Stačí však odkrýt vrchní vrstvu a divák najednou proniká do světa plného vrtkavé lidské spravedlnosti, intrik, komplotů a sviňáren všeho druhu, které se dějí ve "městě andělů" (bohužel však spíše těch padlých). Pokud máte rádi detektivní příběhy, 50. léta, vhodnou míru napětí a zároveň u filmů rádi přemýšlíte, pak je toto ta správná volba. Poznámka závěrem: Snímku nechybí ani špetka odlehčení - viz nádherný gag s Lanou Turner. ()

EdaS

Vynikající detektivka, která vyžaduje maximální pozornost, abyste ji plně docenili. Všichni herci skvělí až na Basinger, která je alespoň uebersexy. Fór s Lanou Turner je geniální! ()

H34D

Skvěle napsaná, poutavě zrežírovaná a ještě lépe zahraná krimi detektivka - Spacey, Crowe a Pearce ze sebe opravdu vyždímali maximum a předvedli doslova herecký koncert. Scénář je výborný, i když možná ne tak propracovaný jako v Obvyklích podezřelích, ale pořád patří ke špičce všech detektivek. Atmosféra nasadí vysokou laťku hned zpočátku, zdatně se jí drží po více než 2 hodiny a vyvrcholí v hutné přestřelce ve starém domku na kraji města. L. A. - Přísně tajné není nijak inovativní film, je to "pouze" kriminálka ze staré školy dotáhnutá (téměř) k dokonalosti, ale přesně o tom to je - jde cítit s jakou precizností a láskou byla natočena... Škoda jen toho průměrnějšího závěru. 9/10 ()

xxmartinxx

Kdyby to nebylo tak zmatené, možná bych tomu tu pátou hvězdu snad i dal, ale ten film je hrozně zbytečně překombinovaný, přitom hlavní myšlenka je úplně jednoduchá. Bezchybní herci - především Kevin Spacey - to jistí, ale i když oceňuju kvality tohohle filmu, na zadek jsem se z něj neposadil. Je to slušná skoro-gangsterka a i když temné atmosféry a bezradnosti je tu moře, nějak jsem se nezbavil jisté strojenosti. Ale jinak pěkné. ()

Mr.Apache

Překvapivě výborné, jen úplný závěr to zkazí. Nevím, jestli je to úlitba producentům, nebo co vlastně, ale finále popírá všechno, co je tu po celou dobu tak pečlivě a dobře budováno. Věčná škoda. ()

Melies

9 / 10 Stotridsaťosem minút trvajúci filmový orgazmus, ktorý je tak napakovaný prvotriednou filmárčinou, že som z toho skoro spravil biely fľak na kresle - neskutočné herecké výkony v perfektnej réžií Curisa Hansona a to celé oddane slúžiace bezchybnému scenáru. Je síce pravda, že aj napriek maximálnej snahe som sa v tom množstve postáv takmer stratil, ale to beriem ako nutné zlo a daň za všetku tú krásu, ktorá z tohto snímku vyteká mohutným prúdom. ()

Bebacek

Vidět jej a zemřít sice v případě L. A. Confidential neplatí, leč rozhodně se musí vidět víckrát, aby do sebe dokonale zapadly všechny střípky precizně budované story a bylo slyšet ono magické "cvak". Russell Crowe si zde dle mého (ne)skromného mínění střihnul nejlepší a mně nejvíce imponující roli a o tom, zda si Kim Basinger zasloužila Oscara... o tom fakt žádná! (=jedna z největších ironických lží, která kdy prošla skrz mé prsty na klávesnici do světa) - Pár vcelku nedůležitých štěků, několik pohození nechutně peroxidovou hřívou, sexy prádlo a jediná činnost - nechat se povalit do saténu - to přece stačí k tomu, aby někdo dostal zlatou sošku, kterou si pak hrdě vystaví doma na záchodě, ne? :) ()

flanker.27

No myslím, že zdejší hodnocení je poněkud přepálené, ale každopádně se jedná o vydařenou retro kriminálku s dobrými herci a promyšleným dějem. ()

choze

Nejlepší policajtský film všech dob. Oscar za scénář se skvěle napsanými postavami a s parádně zašmodrchaným případem nemohl být zaslouženější. Herecké výkony prvotřídní. Nádhera. Jinak sledovat ten film po Spaceygate je ještě zábavnější, ať už jde o jeho manipulování mladým gayem nebo hlášku "Amerika není připravená na mý skutečný já." ()

Sarkastic

Výborný krimi thriller. Vzhledem ke stopáži se film rozjíždí celkem pomalu, ale to mi vůbec nevadilo, protože jsem si užíval pohled na prohnilé město, vybroušené dialogy a slušné herecké výkony. Pak se najednou něco zlomilo a z krimi dramatu se vyklubal thriller. Potom začíná skutečná jízda, kterou jsem si užíval, stejně jako dynamického tempa, houstnoucí atmosféry a gradujícího napětí. A navíc k mé naprosté spokojenosti přišel opravdu stylový konec. Nevím, co mám ještě chválit, snad pointu, která mi přišla originální a přiznám se, že jsem ji fakt nevytušil. ()

Dudek

Řekl bych, že L.A. Confidential by se dalo označit za noirovku, nevím jak se na to budou tvářit zdejší znalci, ale krom barevnosti to k tomuto žánru celkem sedí. V každém případě se však jedná o úžasně odvedenou práci, na diváka z obrazovek přímo dýchne dobová atmosféra a vtáhne jej do děje. Skvělé herecké výkony, úžasný scénář a zajímavý příběh, to už je přeci něco o co stojí každý fanoušek. Jistým způsobem jsem si tenhle snímek zamiloval, ano, jsem okouzlen každou scénkou, přesto se však neopovažuji hodnotit plným počtem, neboť nevěřím, že zůstane v mé hlavě. Poprvné jsem jej viděl asi před rokem a nepamatoval jsem si, až na pár scének, vůbec nic... [TOP 19/16 94%] ()

Gilmour93

Hush-Hush..! Z garáže totiž vyjíždí nablýskaný Cadillac 1950, předními koly jsou snaživý kariérista Pearce a vznětlivý ranař Crowe, zadními mediální hvězda Spacey a platinová prostitutka Basinger. Motor vrní tóny Goldsmitha, elegantní, do posledního detailu propracovanou karoserii představuje scénář Helgelanda a volantem celé té retro parády nonšalantně otáčí Curtis Hanson. Nedivil bych se, kdyby měl v kufru mrtvolu Rollo Tomasiho.. Je dost možné, že se napoprvé budete v spletitém ději orientovat jako Jack Torrance v bludišti hotelu Overlook. Nu co, alespoň další důvod vidět to znova. ()

robbiee

[imdb: 8.4/10] | me: Vynikajúce krimi po každej stránke - scenáristickej, hereckej, dramatickej, ... Proste film ako sa patrí. To si jednoducho treba pozrieť. ()

TheDarKnig

Proč jsem tento skvost odkládal tak dlouho? Těžko říct, ale důležité je, že jsem se k němu konečně dostal, jako k poslednímu viděnému filmu roku 2023. Rok to byl pro mě a pravděpodobně i pro velkou část světa zase mizerný až mnohdy tragický, o to příjemnější je fakt, že jsem ho ukončil na noblesní, široko daleko se lesknoucí půdě drahokamu Kalifornie, Města Andělů. Kde bylo, je a bude vše třpytivé a dokonalé. Nebo něco takového by si aspoň přála tamější policie let padesátých. Jenže realita je velkolepá, moderní a přitom stále dostatečně staromilská noirová detektivka v technicoloru, plná všech propriet, které potřebujete pro rozjezd divokého, spletitého případu s počátkem v relativně jednoduché vánoční "taškařici" na policejní stanici. Hvězdně obsazené, parádně odehrané, fantasticky napsané, umně zrežírované. Co víc si přát. 9/10 ()

Brouk

Tak tohle je kriminálka s velkým K. Výborné dialogy, skvělý příběh. Herecké výkony všech jsou bravurní. ()

Aluska88

Herecky a charakterově naprosto precizní, blížící se formě dokonalosti. Dějově a scénáristicky poměrně složité, obsáhlé a zamotané. Tím rozhodně nechci říct, že by mi to jakkoli vadilo, či mě to nudilo. Velmi se mi to líbilo, ač jsem se v průběhu děje častokráte začínala ztrácet v několika postavách a jejich působení. Jen zřejmě na takové rozvětvené linie nemám příliš rozvinutou filmovou část mysli:) Pro mě nejvíce zazářil Russell Crowe. Jeho herecká osobnost a styl mi připomíná Colina Farrela. Rebelský charakter, neuvěřitelně přirozené herectví a něco krásně osobitého a nehollywoodského. Napínavý, působivý thriller s excelentním hereckým seskupením, který však každý nepochopí tak, jak by si možná přál. Rozhodně je v tomto filmu To, kvůli čemu by si zasloužil maximální hodnocení. Pro mě to ale zůstalo skryto. Přesně jak napsal jeden uživatel - vyžaduje maximální pozornost, abyste ho plně docenili. ()

genetique

Už percentá a plagát naznačujú lákavé predstavenie, no to, čo sa nasledujúce dve hodinky odohrá, sa nedá zachytiť ani plagátom ani percentami. Elegantne krvavá kriminálka zachytávajúca špinavosť v radoch polície s lákavosťou hereckého nasadenia. Film hodnotovo dozrie minimálne až po druhej projekcii, takže aj ja som sa najprv zdráhal vysokých čísel, no teraz dávam s čistým svedomím plné hodnotenie. 100%. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji