Adaptace divadelní hry Stanislawa Przybyszewského, v níž tvůrci evokují situaci z pařížského jara 1794, kdy francouzská revoluce začala potírat vlastní děti a gilotina zrudla krví nových nepřátel národa - obětí mocenského boje vládnoucích špiček. Vyprávění se soustřeďuje na spor dvou rozdílných osobností revoluce - Robespiera a Dantona, který se stane obětí politického procesu, je smeten z výšin pýchy, moci a bohatsví - a svou závratnou kariéru skončí na popravišti. Snímek se opírá o režisérovo inscenační mistrovství, brilantní dialogy a vynikající herecké výkony představitelů hlavních rolí. (oficiální text distributora)

MariusDee

Sleduji Dantona jak hrdinně stojí proti vládě teroru, nebojí se promluvit a je ochoten i zemřít..a říkám si - kdo jiný než Wajda, který dělal Člověka z mramoru a Člověka z železa mohl dostat k režii tenhle film? Zajímavé je sledovat také postupně se rozvíjející státnické úvahy Robespierra a Dantona, jejichž skutečné pohnutky nejsou patrné hned od počátku. Na druhou stranu - Danton jako mučedník, který jde vědomě na smrt jen aby pohnul masami? Podle mě jen jeden z několika různých úhlů pohledů na tehdejší situaci. Ale myslím, že Francouzi museli být s Wajdovým ztvárněním spokojeni, neboť se poměrně dobře vyrovnal jak s Dantonovou, tak Robespierrovou krvavou minulostí a vykreslil je jako hrdiny, kteří dokonce vzbuzují sympatie, což je pro přijatelný obraz francouzské revoluce nezbytné. ()

gizi

Pozvolný rozjezd, ovšem již s výborným hudebním podbarvením, se postupně rozjíždí až k velkolepému finále. 80%, 6.3.2016. ()

quokam

Moje hodnocení 75 proc Film drží výborní herci v čele s výborným Gérardem Depardieu, který si s chutí zahrál světáckého, unaveného, ale přesto nezlomného a bojovného Dantona. Pro mně osobně je překvapením herecký výkon Wojciecha Pszoniaka, jehož Robespiere žije. Dýchá, přemýšlí, v horečkách trpí nemocemi, pochybnostmi, avšak jde svou cestou, protože si myslí, že nemá na vybranou. Na rozdíl od jednoho recenzenta si nemyslím, že by R. poslouchal chlapce odříkajícího články ústavy na konci filmu zděšeně, na mně působí spíše dojatě, jako ve smyslu "Ano, kvůli tomu jsem to všechno činil." Zděšený by spíše měl být divák z rozporu mezi vznešeností idejí a nízkými prostředky k jejich prosazování. Zážitek však sráží český lacinný dabing. Jeden, maximálně dva dívčí hlasy na všechny ženské role ve filmu, to je prostě málo. Také některé nezvládnuté repliky trhají uši, hlavně při veřejných projevech.    Film pojednává o důležitosti nezávislosti soudní moci, o dělbě moci tak důležité v moderních demokraciích, o svobodě slova a role opozičních mediích. Když něco z toho, nebo nedej bože toto vše chybí, tak demokracie mutuje do diktatury davu ci většiny, což je nadčasové sdělení tvůrců. A v dnešní době se stává aktualnější a aktualnější. Klíčové scény filmu tedy mají hlubší přesah než jen vykreslení nějakého sporu nějakých dvou osobností nějaké revoluce. Proto jde hodnocení nahoru, až holt naráží na hranice snesitelnosti tohoto dabingu.   Několik citátů: - Ale ty jsi kat! Ale né ve službách mých, ale ve službách lidu! Posíláme ti nepřátele revoluce. Tvou povinností není je soudit, ale zlikvidovat! - Bojovali jsme za rovnost všech lidí a teď stínáš hlavy všem, kdo vyčnívají...  - kde není chléb, tam není zákon, sovoboda, spravedlnost, ani republika - Ale i kdyby! I kdyby mně zatčení Dantona mělo zničit, podle nějakého neznámého zákona ústavy, by pád zločince měl zapříčinit i můj pád, co na tom! U revolucionáře nesmí v žádném případě zvítězit strach z nebezpečí před smyslem pro povinnost! ()

sherpa

Skvělé! Zajímá mě historie, tudíž se i rád podívám na zfilmované zpodobnění určitých události. Je mi jasné, že ve většině případů je film od reality dosti vzdálen, ale i tak se většinou člověk dokáže přenést do dané doby a hltat každé slovo, které zaslechne, ať je proneseno kladnou či zápornou postavou. Těžko říci, jaké skutečně byly historické osobnosti, protože co autor jejich životopisu, to jiný, byť nepatrný rozdíl v pohledu na jejich činy, na jejich životní příběh. Snažím se nenechat ovlivnit žádným autorem, snažím se udělat názor na člověka v kontextu jeho doby, takže nebudu hodnotit ani Dantona, ani Robespierra, ani jednoho z jeho poskoků. Mohu hodnotit pouze výkony herců a ty, ty byly bezchybné, bez sebemenšího náznaku zaváhání, nejistoty ztvárnit postavu, která mu byla předurčena.  Názory recenzentů, že je film příliš rozvleklý, zdlouhavý jaksi nechápu, právě z historického pohledu obzvlášť u těchto dvou postav, kde je každé slovo tou nejdůležitější ingrediencí. ()

P/\/EL

no...uplně 5 asi né.....do mástrpísu chybí ale málo...prostě je to dost vleklé....ale herecké výkony prakticky všech senzační....asi jeden z nej filmů o fr.revoluci..............co se týče Robbspierra...je úžasný...ale přecijen...ho příliš často ve filmech dělají staršího než ve skutečnosti byl....i vypadal...ikdyž.....pokud se nemýlím..Robbspierovi bylo 35 a herci 41, ale podle portrétů vypadal Robbspiere snad ještě mladší..tak na 30....ikdyž...kdoví....v tý pozdní fázi...ale asi tvůrci věěli dobře, co dělaj..tak asi zbytečně rejpu........třeba v tom trapnym tv patosu z 89 je Robbspiere podobnej...ale trošku méně odtažitější a veselejší...normálnější...__________ano jak někdo podotknul.....kdyby to šlo víc do široka....jistě by Wajda dokázal řadu známejších momentů FR.rev. zpracovat líp než kdokoli jiný...............ale zase na druhou stranu........možná by pak to pak nepůsobilo dost jako komorní drama, ale spíš jako slepenec.......................je mi jasné, že diváci chtěj vidět krev - stejně jako pařížská lůza před těma 220 lety...nebo...vůbec.........lůza...kdykoli a kdekoli...........atmosféra je v Dantonovi prostě boží........autenticita apod. PS: doplněk.....mi mělo hned dojít....že rok vzniku 1983 a Polsko a Solidarita...jo....takže Wajda to použil jako metaforu...to je přece supr...tim spíš to je 5.. http://www.youtube.com/watch?v=TQcq-MYJYg4 ()

raininface

Skoro přesně tak to v kuloárech Konventu vypadalo a mně to můžete věřit, protože jsem to na vlastní kůži zažil: jmenoval jsem se tenkrát Maillard a umřel jsem ve vězení jen pár dnů po Dantonovi. Všechno ve filmu celkem sedí až na Dantona, ten byl daleko hrozivější, obdivuhodnější a nevyzpytatelnější. ()

stuj

Významný úsek historie, ale... film byl místy nezáživný. Čekal jsem větší zážitek. Wojciech Pszoniak jako Robespierre slavného Gérarda Depardieu herecky v mých očích dost zastínil. Jeho řečnický výstup byl brilantní. ()