Režiséři se obvykle vymlouvají, že historická věrnost se nedá kombinovat se zajímavým příběhem. Tenhle film přes svou historickou přesnost na vás zaútočí ostřím žiletky. Poslední hodiny Dantonova života se odčítají a vy sledujete, jak jemu i Robespierovi docházejí ideály. Jejich životy už dávno ovládla politická nutnost a oni si to konečně počínají sami uvědomovat. V mrazivém závěru sledujeme zděšeného Robespiera naslouchat článkům Deklarace občanských práv. Kam se roku 1794 tahle práva poděla? To sama moc užírá ty, kteří ji užívají.(28.1.2004)

Keď revolúcia požiera svoje deti... Veľká francúzska revolúcia je jedným z najvýznamnejších míľnikov na ceste človeka za civilizáciou tak ako ju poznáme dnes. Jej história priebehu je vzhľadom na množstvo postáv v nej zaangažovaných a celkového dobového politického mišungu pomerne komplikovaná. Z Dantona mám však dobrý pocit, myslím, že sa tu podarilo ten celkový chaos a atmosféru hrôzovlády vystihnúť veľmi dobre. Gérard Depardieu ako mazácky revolucionár pôsobil veľmi dobrým a charizmatickým dojmom, vždy keď sa ocitol na scéne tak strhol všetku moju pozornosť. Možno ku koncu začal málinko prehrávať, ale to je len môj subjektívny dojem. Vytkol by som hlavne cz dabing, ten bol najmä v prípade Dantona jednoducho hrozný, snímok by sa preto pre maximalizáciu pôžitku oplatilo pozerať v originále. 80/100(3.8.2015)

Trochu (trochu dost) mi na tomto filmu vadí jeho pojetí, kdy je Danton proti Robbespierovi stavěn jako zastánce individualismu, a to v pojetí posledních dekád 20. století. Je to anachronismus, značná autorská licence a přihřívá si tu polívčičku liberální pravice. Toť má velmi silná výhrada. Jinak jde samozřejmě o kvalitně natočený film s pečlivě budovanou atmosférou střetu dvou silných osobností a bývalých revolučních spojenců. Výborný je ovšem závěr, kdy Robbespiere zdrcený sám sebou poslouchá slova Deklarace. Jinak ovšem doporučuji podstatně více Francouzskou revoluci.(10.7.2006)

Tento film mě příjemně překvapil jednak svým obsahem, tak strhujícím výkonem Gérarda Depardieua v hlavní roli Dantona. Je to film o francouzské revoluce na konci 18. století, která měla skončit s tyranií krále a vrchnosti, ale přinesla jen větší teror a strach. Protože lidé, kteří přičuchli k moci se jí nechtěli za žádnou cenu vzdát a tvrdě postihovali všechny možné protesty. Pak nastává otázka o skutečných motivech těch, kteří revoluci rozpoutali. Jestli skutečně chtěli dobro lidí, nebo sami toužili po moci. Či je snad změnila samotná moc? Rozhodně Danton se postavil proti nové tyranii, když začal upozorňovat na jejich krutost a mocichtivost. Ale nechtěl se postavit do čela dalšího povstání proti Výboru, jehož hlavní postavou byl Robespierre (taktéž výborný Wojciech Pszoniak). A tak je Danton i s přáteli a spojenci Lacroixem (Roland Blanche), Camille Desmoulinsem (Patrice Chéreau), Philippeauxem (Serge Merlin) a Westermannem (Jacques Villeret) zatčen a souzen v zinscenovaném soudním přelíčení bez pravidel a zákonů, který řídil Fouquier-Tinville (Roger Planchon). Někteří Dantonovi přátelé poté mění účelově své postoje ze strachu o svůj život, jako Bourdon (Andrzej Seweryn), či Legendre (Bernard Maitre). Z dalších členů výboru stojí za zmínku krutě horlivý Saint Just (Boguslaw Linda), Billaud-Varenne (Jerzy Trela) a Lindet (Marian Kociniak), jediný komu zůstalo ještě trochu svědomí. Danton si uvědomuje svoji spoluvinu na situaci, která nastala po revoluci, ale sám nechtěl pokračovat v krvavé cestě, která plodí jen další násilnosti a krutosti. Naopak určitým způsobem volí dobrovolně smrt se svými přáteli, jako výraz protestu proti nové tyranii, která se skrývá pod maskou blaha, o nichž samo obyvatelstvo neví, že je blaho. Vynikající film o revoluci, která proti zlu, která nutně produkuje další zlo a dobrovolná smrt jako výraz protestu.(24.1.2010)

V jistých snímcích, zvláště životopisných, pan Depardieu předvádí neuvěřitelně nepoměrný her.výkon k svému talentu.!!! Robespierre je zde strašlivý-fyzicky i duševně, obrovské chodící zlo s temným závojem všudypřítomného strachu a hudba jen doplňuje onu atmosféru. Wajda opět dokazuje, že je velmi kvalitním autorem, jenž dokáže na plátně znázornit i nejhlubší myšlenky.. "Pro blaho vlasti nemůžeme být podlí a nemůžeme si dovolit býti spravedliví..!"(7.12.2009)

• - Za kameru usedl Igor Luther, významný slovenský kameraman, který je řazen mezi tvůrce tzv. Československé nové vlny. (alyne)

• - Role slavného malíře Jacquese- Lusie Davida byla zahrána skutečným malířem Franciszekem Starowieyskim. (Caaslav)

• - Andrzej Seweryn, představitel Bourdona, si zahrál Robespierra ve filmu Francouzská revoluce (1989). (Kaufman)