Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (více)

Série(2) / Epizody(11)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

Wancohoff

Pre mna velmi nudny, a sice audiovizualne pekne spracovany serial, ktory mal mat maximalne 3 casti. Natahovana nuda ktora sa nikde neposuva. Nedockali sme sa ziadnych vrazd alebo drsnejsich scen, ktore si danna tema priam vyzaduje.namiesto toho sme dostali cca 8 hodin kecov. 40% ()

JM87

Řemeslně perfektně udělanej seriál. Zabývá se jak Dahmerem, tak obětma a jednu z hlavních rolí si zahraje i jeho sousedka. První půlka byla perfektní, druhá, když už se seriál zaobírá vedlejšíma postavama a rodinama obětí to trochu upadá. Na druhou stranu je to seriál podle skutečnosti a myslím si, že příběhy těch obětí a jejich rodin mají taky svoje místo. Takže za mě 80%. PS: Even Peters, kterje hraje Dahmera je fakt mega talentovej herec. ()

Skarface

10 dílů, 2 večery sledování. Představitele hlavního hrdiny jsem do teď neznal, ale smekám. Luxusní výkon. Jediný co zamrzí je že to byl buzerant, nic proti nim, ale bejt oběti ženy tak by mě to bavilo ještě víc. Od toho tu ale máme snímek U zlaté rukavice. Oba tyto příběhy si zaslouží ve filmovém zpracování plný počet hvězd. ()

DuanBerry

Velmi dobré filmařské zpracování, ale vykreslení Jeffa Dahmera mi přišlo příliš smířlivé. Seriál z něj udělal postavu, která mohla být ledaskomu sympatická...Mám dojem, že by se o podobných bytostech vůbec nic natáčet nemělo, nebo by to mělo být striktně dokumentární. ()

MatyM

Nejžlutější seriál ever je filmařsky i herecky velmi fajn, ale v první řadě jde o mimořádně repetetivní a úchylnou exploitaci obětí. ()

Kamas

"Taky bych chtěl takovou skříňku." "Klidně si vezmi tuhle. Na co ji vlastně potřebuješ?" "Ne, tak jsem to nemyslel. Nemám ani žádný fotky, žádný vzpomínky, který bych si tam mohl schovat. Nikdy jsem za celý život nic nevyhrál. Nemám to v hlavě v pořádku. Jsem taková černá ovce.."  Tak toto byla dobrá sonda do duše Jeffrey Dahmera. Nikdy by mě nenapadlo, že mi budou téct slzy, když zabijí sériového vraha. Ano, bylo mi líto obětí, ale.. Celou dobu jsem Jeffovi přála lepší život a říkala si, co by bylo, kdyby se jeho neurotická matka necpala během těhotenství prášky a rodiče nemysleli jen na sebe, kdyby vyrůstal v trochu vřelejším prostředí, kde ho někdo obejme a dá mu pocit blízkosti a lásky, kdyby někdo blízký využil chvíle v dospívání, kdy se chtěl svěřit, s jakými démony v hlavě bojuje, že ty šílený monstra, fantazie a nutkání v sobě zahání chlastem, ale nepomáhá to, že zažívá jen osamělost a přitom  touží být přijat svými vrstevníky. Nechaný napospas nepřítomnými rodiči, sociálně izolovaný, se stále více uzavíral do sebe, byl chodící "volání o pomoc", ale nikdo se nesnaží mu porozumět a zjistit, co je špatně. Chyběla emoční podpora, léky a terapie, kterou potřeboval už od dětství. Neomluvitelné pro rodiče, když si sami uvědomovali své emocionální problémy a pravděpodobnost jejich přesunu na syna. Nebylo komu se svěřit, nebylo žádné východisko z jeho duševního stavu.  V té době bylo asi i těžké přiznat, že je gay, natož jeho bizarní choutky a představy. Byl nemocný a bez léků, byla jen otázka času, kdy to vše začne gradovat do zrůdností. Postupem času se z něj stal vyděděnec společnosti, prázdný, lhostejný k tomu, co si o něm ostatní myslí, samotář, který si nevěří, emociálně zakrnělý, neschopný najít si romantický vztah.  S mrtvými mohl trávit více času, mrtví ho nemohli bolestivě odmítnout. Evan Peters ho zahrál tak sugestivně, že i přes tu svou zrůdnost, měl chvíle, kdy jsem ho chtěla obejmout, radovala se když se nesměle usmál, chápala jsem jeho pohnutky k těm mordům a cítila lítost, jak podělaný a promarněný život měl a nikdo to už v začátcích nebral vážně a nepomohl tu budoucí hrůzu zastavit. ()

Anakinekcz

Hodne velka slabota…. Serial nema zadny spad a o napeti se da taky jen tezko mluvit…. Mel jsem velke ocekavani ale bohuzel nasledovalo jen velke zklamani ()

Flopik

Kto čaká krvavé a nechutné zábery, bude poriadne sklamaný. Kto však je pripravený na poriadne silný zážitok, s neskutočnou atmosférou a bravúrne vyrozprávaným príbehom o Dahmerovi bude nadšený. Seriál nám ponúkne naozaj detailné spracovanie životu tohto psychopata, ukáže nám jeho obete, ich pohľad, ako to vnímala verejnosť a kde štát zlyhal. Evan v životnej úlohe. Pozerá sa nato ťažko, nakoľko viete, že presne toto sa stalo. Prvých 6 epizód masterpiece, potom to troška zvoľnilo ale stále si to držalo úroveň. Trocha zbytočne veľký priestor pre susedku, ktorej sa reálne nič nestalo a robila tam najväčší cirkus. Koniec skvelý, páčilo sa mi aj porovnanie  Dahmera s Gacym, kde prvý získal sympatie. Rozhodne 5* a tento seriál je topka a vrelo doporučujem. ()

Sunny.69

Myslím si, že šest dílu z deseti mi stačilo. Vzbudillo to ve mně dost nepříjemný a úzkostný pocit, za což může Evan Peters a jeho dost neuvěřitelný výkon. Je až strašidelný, jak moc dobře to hraje. Kdybych to dokázala dokoukat do konce, dám pátou hvězdu. Takhle dávám čtyři, za tu atmosféru, kterou to dokáže vyvolat. Zároveň je to ale doopravdy místama dost nudný, a nestojí asi za to, toto utrpení dokoukat do úplného konce. ()

lardko

Filmové zpracování je naprosto skvělé. Koukneme se zde do hloubky Jeffreyho duše, a na to co se z něj stalo. ()

warrenur

Peters-a vnimam od prvej serie American Horror Story a o jeho hereckom talente som uz vtedy nemal ziadnu pochybnost. Tu je vo svojej roli "twisted magora" tak presvedcivy, az to moze slabsie povahy znechutit a serial ani nedopozeraju. A to aj vdaka skutocne grafickym scenam a "rekvizitam". Serial rozhodne nie je pre slabsie povahy a tym ani neodporucam ho sledovat. Necakajte ziadne zadostucinenie, skor akysi dokument az psychologicku sondu a "studiu". Posledne tri diely su venovane pozostalym, spravaniu sa medii, rodicom Dahmera a policii. Drsny pribeh. Tym otrlejsim divackam a divakom odporucam. 65% Mierny nadpriemer, ale pre mna divacky nebol az tak zabavny. Skor vzbudzuje negativne pocity. ()

zahadum

Stelesnené zlo, netvor, beštia, neľudská príšera a pod... Dá sa určite napísať na adresu Jeffreyho Dahmera kopec prívlastkov. Kto to bol ? a prečo páchal čo páchal ? čo ho k tomu viedlo ? aké mal detstvo ? rodičov ? prostredie kde vyrastal, učil sa, spoznával prvú prácu a pod ? Na tieto aj iné otázky bravúrne odpovie nový seriál od Netflixu ktorý výborná sonda do života známeho sériového vraha. Od hlavnej úlohy ktorú stvárnil skvelý Evan Peters až po dobové spracovanie, kameru a hlavne držanie sa presných historických reáli tej doby. To všetko dohromady vytvára dokonalý zážitok ak sa dajú vraždy nazvať zážitok. Chválim aj rôzne uhly pohľadov a epizóda 6 umlčaný, je citová bomba ! Ide v nej o pohľad na jednu z obetí a jej život. Nie je to teda len bezmenné rozrezané telo ale je to človek ktorý má svoj životný príbeh. Práca polície v tej dobe to už sa ani nedá komentovať, sledujem true crime dlhšiu dobu a skoro všade je to rovnaké. Polícia proste má veľmi laxný prístup. Verím, že podobných seriálov bude po tomto úspechu len pribúdať a americká história sériových vrahov je bohužiaľ pestrá, tak sa možno dočkáme. 100 % ()

Ten_Geek

Tento seriál je perfektně zpracovaný, buď jako dokument, či jako Krimi seriál. Herecké výkony Evana Petersna jsou naprosto perfektní a nedivím se, že hercovi se to hrálo špatně. Seriál obsahuje několik desítek scén, které zvednou žaludek, což by splňuje svůj učel, když to je seriál o sériovém vrahovi. Seriál je udělaný jako téměř perfektní dílo, většina záběrů je perfektně udělaná. Jediné co bych seriálu vytknul, je občasná zmatečnost v dějové lince kde se to furt a furt mění, něco jako v první sérii Zaklínače. ()

theSaint

Kdo má kurva věčně na ty úchyly a odpornosti čumět? Co přesně lidi fascinuje na takových hnusech, že na to čumí x hodin? Hlavní představitel je vskutku odporná držka a já si říkal "kurva, fakt mám nad tímhle píčusem trávit čas?". Zprava zleva samá vražda, samej úchyl, už toho je tolik, že by se člověk bál jít nakoupit rohlíky do Lídlu, aby ho někdo nemrdnul po hlavě. Dokud mi nedoručíte další "Temný případ" s charaktery typu McConaughey/Harrelson, tak si tyhle nechutný kokoty, a jejich myšlenkový pochody, strčte do prdele. Mě totiž nezajímá studie slizkýho úchyla, mě zajímají charaktery z druhé strany barikády. A v tom je jádro pudla. Samozřejmě jsem tuhle "cool oslavu" nedokoukal. Na to si sebe až moc vážím. ()

Saur.us

Netflix zase zaválel. Biografie Jeffa Dahmera je díky mnohovrstnatému vyprávění a až děsivě skvělému E. Petersovi další seriálová událost roku. Komplexnosti příběhu se nám v deseti dílech snaží vyložit co nejvíc z celé problematiky a díky chytrému rozložení dějových linek se mu to bez zaváhání celou dobu daří. Obsah  od samotných vražd přes Dahmerovo mládí, vlivy, pohledu rodin obětí nebo zanedbání úřadů rozebírá celou problematiku opravdu do mrtě a bravurně nastavuje zrcadlo tehdejší společnosti. Skvělé. P.S. pokud mají tvůrci v plánu natočit něco podobného i o Klaunovi zabijakovi J. W. Gacymu, který má v seriálu malou zmíňku, asi bych nezlobil. ()

gulista

Niektoré epizódy nadpriemerné (01, 06). Vizuálne, herecky (Peters), a hudobne (Cave, Ellis) to vyniká. Inak ale zbytočne zdĺhavé, opakujúce sa a netflixácky vtieravé. 60% ()

yvona

Viděla jsem film Dahmer z roku 2002 s   Jeremy Rennerem v hlavní roli, který pro mě osobně byl mnohem zajímavější, ačkoliv má nespravedlivě nízké hodnocení. Přesto jsem už tenkrát dala pět hvězdiček Můžu všem, koho zaujala tato série jen doporučit.  Je to velmi silný a psychicky náročný příběh, podobně jako tento seriál. Tady jsou ale jednotlivé epizody neúměrně prodlužované, místy nudné a nebyla jsem schopna udržet pozornost, protože se během té hodiny v podstatě nic moc neděje. Kuchání ryb, nekonečné tupé výrazy a pití piva mě fakt moc nebralo. Když už chtěli autoři jít do hloubky, stačilo bohatě 5 epizod. Ona se jim ta hloubka stejně moc nepodařila, protože to prostě nejde. Psychopatie až v takovéto míře nemůže být způsobená operací kýly nebo nevhodně darovanými pulci či hysterickou matkou. Je to vrozené a nevyléčitelné. A co už vůbec nechápu je to, že se o těchto úchylech natáčí filmy. Proč? ()

SidneyP

Ano, je to znepokojující, temné a děsivé, a Peters se na roli psychopata možná hodí až moc dobře. Nicméně z toho nejsem tak pochcanej jako všichni okolo. Je mi líto. Navíc si myslím, že 10 dílů je na tenhle příběh hodně. Kdyby se z toho vytvořilo 6-8 epizod, bylo by to asi lepší. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (více)