Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Dan9K

Tenhle film mě potěšil třemi scénami, a sice začátkem, kde vraždí dítě, sledováním filmu Thing From Another World a pak v jedné situaci ke konci, kdy hlavní postava Jamie Lee Curtis žadoní u svých sousedů neúspěšně o pomoc. To byl docela depresivně pravděpodobný scénář. Jsou to sice maličkosti, ale ty velikosti chválit tady prostě nedokážu. Potěšilo mě dejmetomu i slavné hlavní Carpenterovo téma v pěti čtvťovém metru, škoda, že ho už pak skladatel nijak nerozvedl. A co mě nepotěšilo? Mno původně jsem to ani nechtěl řešit, ale přidávají se tu tomuhle filmu hvězdičky i za to, že odstartoval dráhu slasherových hororů a to je jakože super. Nehledě na to, že tenhle žánr nesnáším jako málo který (určitě se ptáte, proč jsem se na to díval), ptám se já, kolik takových startérů slasheru ještě je? Co třeba o čtyři roky starší Texaský masakr? (teď si zase řikáte "ty debile, to je přece exploitation"). Ale i kdyby byl Halloween první, i poprvé je strašný. Nudný děj, vraždící psychopat, jenž svojí nezajímavostí předčil i svých 2846 následovníků (zítra to bude 2847...no možná už 2848), opět jsou tu situace, kdy jedna z postav něco vidí, řekne jiné postavě, ať se na to koukne a během toho onen předmět zmizí a postava, co něco viděla, je za debila. Nesnáším to. Mám chuť v tu chvíli zabíjet. Ale u tohohle filmu se to nestalo. To se totiž stane jen tehdy, když mě předchozí děj vtáhne. Čili tady je to vlastně v pohodě. Během druhé půlky se tedy potom postupně umírá, jedno konveční zabití necharakterní osoby XY střídá druhé a pomalu se člověk dostává k očekávanému konci s následným megašokem, kdy se mi až skoro zastavilo srdéčko. Ale než se tak stane, tak si divák užije třeba ještě jednu vtipnou scénu soulože (no jak ta ženská byla po tom spokojená!). ()

tron

Halloween nie je prvý slasher v histórii. Toto prvenstvo by sme, azda, mohli prisúdiť o 4 roky starším Čiernym Vianociam. Ale rozhodne je prvým najslávnejším. Spustil vlnu podobne ladených titulov. V tom čase vzniklo množstvo lacných a zlých kópií... a dve kultové: Piatok 13Nočná mora z Elm Street. Halloween si 4* zaslúži, ale vždy ma z danej „svätej“ trojice bavil najmenej. Mlčanlivý Michael Myers je mrazivá, nezastaviteľná hrozba, ale Freddy Krueger mi vždy bol bližší. Atmosféra letného tábora uprostred lesov z Piatku 13 mi pre zmenu bola milšia, ako atmosféra ponurých Dušičiek. Hlavne som sa ale s Voorheesom a Kruegerom stretol už ako dieťa a na Myersa som si musel z rôznych dôvodov počkať až na dospelosť. Zrejme i z toho dôvodu ma neoslovil až tak, ako spomenuté dve konkurenčné ikony. S pribúdajúcimi desaťročiami som ale (d)ocenil jeho geniálnu atmosféru. Malé mesto so starou, avšak dodnes desivou urban legend, ponuré a vyľudnené ulice, vonku sa skoro stmieva, vietor rozfukuje lístie, všetci sú zavretí doma, lebo vonku je tma, zima a škaredo a po okolí sa potuluje divný chlap v čudnej maske (v skutočnosti tvár kpt. Kirka zo Star Treku, ktorú maskér kúpil v obchode a upravil). To ale nikomu nepripadá podozrivé, lebo sa blíži Halloween, takže ulice sú plné podobných exotov. Carpenter mal pomerne malý rozpočet (300 tisíc) a podstatnú časť z neho možno prekvapivo, ale o to vizionárskejšie, investoval nie do hercov, ale do... kamier! Kameraman Dean Cundey (neskôr robil ešte dvojku a trojku a stal sa jedným z najrenomovanejších amerických kameramanov: Jurský park, Návrat do budúcnosti, Vec, Hmla) dostal na tú dobu absolútne špičkovú techniku. Laikovi sa to ťažko vysvetľuje, ale vďaka nadštandardnému technickému vybaveniu Halloween dodnes zostarol po vizuálnej stránke iba málo a v dobe svojho vzniku vyzeral oveľa drahšie a áčkarskejšie, než (vzhľadom na slabší rozpočet) mal. Kamera tvorcom umožnila docieliť nepríjemnú, zlovestnú, napínavú, detailnú, stalkerovskú, dotieravú atmosféru a v neposlednom rade vytvoriť množstvo neznesiteľne dlhých scén. V nich sa napätie šponuje a šponuje a šponuje a zrazu praskne a vy ste mimo, hoci ste vedeli, že sa to stane. Každopádne to dnes už predsa len čiastočne zostarlo (Myersova superschopnosť miznúť behom dvoch sekúnd, hoci sa nikde na okolí nenachádza nič, za čo by sa mohol ukryť, otvorený záver, nesmrteľnosť vraha). Čo nezostarlo, to je nepríjemne pomalé, zákerne sa plaziace tempo, vynikajúca výprava, perfektná halloweenska atmosféra, hudobný motív (ktorý poznajú aj diváci, ktorí z Halloweenu nevideli ani minútu), výborný kasting v čele s dokonalou obeťou Jamie Lee Curtis a skvelým Loomisom. Ten je v Pleasenceho drsnom podaní taký namakaný, že scenárista musel robiť všetko pre to, aby nedošlo k spoločným scénam s Myersom, inak by bol Myers okamžite dole a nebol by žiadny film. Apropo, Pleasence. Údajne nebol spokojný so scenárom, trochu to medzi ním a režisérom iskrilo a aby sa ľahšie zmieroval s tým, v čom hrá, pomáhal si... vínom. Jeho postava mimochodom dostala meno po Samovi Loomisovi z Psycha, v ktorom „náhodou“ hrala mama Jamie Lee Curtis Janet Leigh. Zvyšok je história. Film zarobil 70 miliónov dolárov a sequel síce prišiel síce šokujúco až o 3 roky neskôr (a trojku nenatočil nikto iný, než Tommy Lee Wallace alias chlapec pre všetko z jednotky), ale potom sa to už nezastavilo. Sequely, napodobeniny prequely, remaky... Ale to už je iný príbeh. Na filme pozorné oko občas spozoruje pomerne divoké a improvizačné natáčanie, čo pekne ilustruje asi 40-sekundová scéna, v ktorej Laurie vyjde z domu s tekvicou v náruči, fúka vietor, všade naokolo lieta lístie, ulica je mokrá a nebo pochmúrne, ale už o pár metrov ďalej kde-tu presvitá slnko, žiadny vietor nefúka, ulice sú bez lístia atď. () (méně) (více)

ClintEastwood

I když už měl v roce 1978 John Carpenter za sebou pár zdařilých snímků (např. Temnou hvězdu a 13. okrsek), byl to právě Halloween, který ho proslavil po celém světě. Jednoduchý příběh, naplněný perfektní hororovou atmosférou a několika žánrovými klišé (byla to tenkrát vlastně klišé?), doslova rozpoutal diváckou mánii a dal vzniknout několika pokračováním kolísavé úrovně. Původní snímek však patří k filmové klasice a vystřelil do první ligy ještě jednu budoucí hvězdu - ječící královnu Jamie Lee Curtis. ()

gudaulin

Kultovní horor, který mě přes slušnou režii Johna Carpentera nikdy nedokázal nadchnout jednoduše proto, že tématicky mě vyvražďovačky tohoto ražení naprosto míjí. Jen v málo subžánrech se najde tolik klišé a hloupostí jako tady. V téhle oblasti mě zaujal snad jen Vřískot 1 a 2 pro svůj ironický nadhled. Na druhou stranu, když už vyvražďovačka, tak v Carpenterově pojetí. Jeho následovníci často svůj vzor jenom vykrádali. Celkový dojem: 45 % ()

Xmilden

Nejlegendárnější shlasher a praotec žánru. Jsou zde zastoupeny všechny povinné prvky. Pomalu se plížíčí zabiják, zakopávající oběti a odhalené dívky. John Carpenter kladl důraz spíše na atmosféru a tak se první vraždy dočkáme, kromě úvodu, až po hodině. Pro Jamie Lee Curtis jistě přelomový film, pro Johna Carpentera jeden z mnoha vydařených, kterými nás ve své filmografii oblažil. Výsledek Myersova řádění: sestra v úvodu, pak jeden pohozený v příkopě a na závěr 2 dívky a 1 chlapec. 80% ()

• Předtím, než John Carpenter nastoupil na University of Southern California studovat film, navštívil se svou třídou z Western Kentucky University psychiatrickou léčebnu v Kentucky. Tam narazili na pacienta - chlapce ve věku 12 nebo 13 let - jenž se stal inspirací pro postavu Michaela Myerse (Nick Castle). „Ve tváři měl skutečně zlý pohled,“ vzpomíná Carpenter. „Bylo to jako se dívat na ďábla. Byl plný nenávisti, ale byl mentálně narušený. Byl na něj děsivý pohled. (Eldrick)
  • Podle tohoto filmu se údajně pojmenovala i slavná skupina Helloween, pouze se změnou jednoho písmena. (Maty.tekk)
  • Tommy Lee Wallace, člen produkce, hrál Michaela Myerse ve scéně, kdy je Laurie (Jamie Lee Curtis) schovaná ve skříni a Myers se za ní dobývá skrz dveře. Na zdemolování dveří totiž měl štáb jen jeden pokus a Wallace si chtěl být jist, že se scéna povede. (Alfréda)

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)