Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

civalII

Je hrozně jednoduché napsat jaká je tohle komoušská sračka. Ale většina z těch mladejch cápků tady vůbec neví jak těžké bylo tehdy cokoliv natočit a ikdyž tohle tehdejší režim moc neprudí, stejně palec nahoru. ()

Brandon

Skvělá zábava. Jasně, že je to hodně přitažený za uši a politicky zmanipulovaný, ale o to je to větší pr.el. Navíc, když vám pojmy jako banány, mazlák, rajóny, budíčky, nástupy, pořadovej krok, buzerace něco říkají.......;-) P.S. ...kamarádi, holky, alkohol, sranda..... ()

Aven

Naprosto příšerní herci, ale NAPROSTO + debilní zápletky, rádoby dojemné rodinné problémy + titulní písnička u které jsem měl chuť vyskočit z okna + Jiří Štěpnička = *. Poznámka: Tak on tam hraje i Zdeněk Podhůrský jo? To je štěstí, že jsem ho neviděl, protože jeho klasická grimasa "Já sem ten největší plejboj v uplých kalhotách na světě" by seriál okamžitě zařadila do Odpadu (a že ho nedávám často). ()

Natabar odpad!

V 80. letech jsem na to jako malý koukal a litoval Kyslíka. Dnes, když došlo na reprízu, jsem nebyl schopen koukat na víc než 10 min. ()

Krysa SPK odpad!

Tak tenhle tah jezdcem soudruhům nevyšel, za pár měsíců po premiéře už mluvil Václav Havel na Václaváku. Ale teď k seriálu samotnému. Ten je podle mě ideologicky zrůdnější než všech 30 případů majora Zemana dohromady. Navíc má naprosto debilní scénář (to je snad ještě slabé slovo) a příšerné herecké výkony (František Kreuzmann jako npor. Ráž vede). Levné až amatérské zpracování přesně zapadá do normalizační tvorby Evžena Sokolovského. Jeden z nejhorších čs. seriálů a Zounar s Vejmělkovou jsou jednoznačně nejodpornější milenecká dvojce všech dob. Divím se, že tuhle zhovadilost může někdo vydávat za "nostalgické" nebo dokonce "kultovní" dílo. PS: Na vojně jsem byl, ale zaplaťpánbůh za to, že až po revoluci :-) ()

JohnSmith

Nenáročný a příjemný seriál z vojenského prostředí. Chápu, že odpůrcům vojny se nelíbil, ale mě ano. Pravda, dva roky byla zbytečně dlouhá doba, jeden rok by bohatě stačil, ale bez vojny jsou dnešní mladí úplně mimo, nemají smysl pro disciplínu a řád a nějaký respekt vůči autoritám je jim cizí. Ne, nebyl jsem na vojně, zrušili ji dřív, než jsem dodělal školu, ale byl jsem řádně odveden a mrzí mě, že jsem si tu vojnu nemohl prožít. ()

PollyJean

Nechce se mi věřit, že jsem se na celý seriál v době premiéry dobrovolně dívala. Nedávno jsem se pokusila přetrpět aspoň části některých dílů, ale stálo to docela dost úsilí. Herecké výkony vesměs děsivé, zápletky a "vývoj postav" velmi věrohodné a ta strašná píseň pěná Ivetou Bartošovou...Nikdy více... ()

Jello Biafra

Seriál názorne ukazuje aká bola vojna pakáreň. Mnohé fakta sú tu samozrejme zamlčané. Vojenská šikana bola koľkokrát horšia než ako je ukázaná tu. Každému volovi je jasné že vojna v Čsla bolo predovšetkým vymývanie mozgov politrukmi a lampasácka tuposť. K hercom sa vyjadrim asi tak, že síce tu hrajú niektorí výborní herci ako napríklad Javorský ale scenár im nedovoľuje poriadne vyniknúť. Naproti tomu taký Zounar je úplne otrasný a hraje neskutočne nesympatického vola, ktorému máte po celý seriál chuť dat poriadnu ranu. Rovnako ako Boris Slivka v podaní žiarlivého neurotického debilka Vlada. Je tu množstvo naivity, výmyslov, prehrávania a tendenčných kecov. Ešte k tomu je tu tá otrasná úvodná pesnička. ()

Krasus

Sokolovský + Štaidl + Zounar + šeď, hnus, buzerace a zoufalství na všech frontách. Prvotřídní český produkt. ()

Braddy

Z původního uvedení seriálu v 80.letech jsem měl utkvělou představu, že "šikanista" Hasan byl o dost brutálnější a drsnější. Když jsem to viděl teď, tak nic moc. A bohužel i celý seriál je "nic moc", vč. výkonu většiny herců. ()

G.W.Bush

Mladí krásní chlapci s vážnými obličeji chránili naší socialistickou vlast před šmejdem ze Západu. Chtěl bych být zase jedním z nich. ()