Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

mohamedsfinger

Normálně bych dal odpad, ale tohle je tak děsně blbé, že to ani nejde. A navíc "herec", který hrál nadporučíka Baláže by měl každý rok dělat kurzy na hereckých školách- Jak se nemá hrát. ()

insurgentes

Prorežimní vepř Sokolovský dostal za úkol natočit agitku o tom, jak vojna dělá z kluků správný chlapy, jenže mu přitom evidentně radily stejný hovada jako on sám a ke všemu ještě s mozky vymytými do zelena. Výsledek je ovšem nechtěně docela zábavný. Tak například chcípá vám žena a dítě v nemocnici? No jo, jenže ještě je tu plán bojové připravenosti. Co bude mít přednost je nasnadě. Teprve když někdo natáhne brka, je nárok na opušťák. Neuvěřitelný, jak se ta hovádka brala (a jistě dodnes berou, jenže už to neni povinný) směšně vážně. Nakonec největší perla zazní z úst nějaké hnusné tchyně: Vy si jen pořád hrajete na válku, a přitom tvrdíte, že žádnou nechcete. ()

Andy.

Chudák sestřička se na premiéru prvního dílu tohoto veledíla nemohla dívat, jelikož si moje maminka usmyslela, že mě zrovna porodí... Údajně byla fakt naštvaná! Když jsem to po 15-ti letech od premiéry poprvé viděl, bylo mi jí fakt líto! ()

zbysik

Je mi uplne ukradeny, jestli je tohle propaganda nebo ne. Na vojne sem nikdy nebyl, takze v dnesni dobe je mi to uplne volny. Serial me proste bavil, tak nevim kvuli cemu bych mel davat nizke hodnoceni. Nejlepsi postavy sou: Michal, Kyslik a Gulas :)... ()

Přemek odpad!

Totální odpad. Nejodpadovější odpad všech odpadů. Hlavně ten díl, v němž jeden z hrdinů přijde o dítě a v hospodě někomu za hloupé poznámky vůči své ženě nabije zobák (zcela zaslouženě, dodávám) - a pak je ještě spérován nějakým pitomým zupákem, že prý poškodil jméno Čs. lidové armády.... Hnus, hnus, odpad. ()

DocBrown

kluci odmitli opustaky, aby mohli trenovat na spartakiadu ... Takove komunisticke Beverly Hills (tusim, ze podobna dila bezi v Cine dnes a denne), nakonec si to tu jednu * zaslouzi ()

Junglista

Mám na tyhle socialistický seriály trošku úchylku, tak mi do hledáčku padnul i tenhle rádoby náborovej počin. Popsal bych to asi takhle. Parta zobáků přijde na vojnu, samozřejmě sou zastoupeny všechny charakterový typy. Přísný ale spravedlivý soudruh velitel, šikanující mazák, eště hodnější soudruh poručík, kterýmu bych nevěřil ani to, že už si umí sám dojít na hajzl, týpek co chce zdrhnout ze socialistickýho ráje, ale nakonec si uvědomí, že je to špatně, mazánek co vypadá jak kdyby přijel rovnou z Dachau atd. Ale nakonec se ze všech stanou "chlapi" a Zounar zezelená až do smrti. Aspoň se dalo koukat na krásnou Evu Vejmělkovou. A nasmál sem se taky dost, což ovšem určitě nebylo účelem. ()

wosho

Až tak černě, či spíše zeleně, to nevidím. Na seriálu je vidět, že vznikal na požadavek strany a armády, ale až tak prolezlá propaganda to není s porovnáním jiných "skvostů". Ve své době to lépěji natočit ani nešlo. Z pohledu dnešního diváka je to však diskutabilní. Já tu dobu zažil jako malej kluk, na vojně jsem nikdy nebyl, tak doopravdy nemohu odsoudit skoropozitivní vyznění tohodle seriálu, tak jako paascha. ()

Paity odpad!

Vemte zbraň a využijte svého skvělého výcviku, kterého se vám dostalo v rámci vojsk Varšavské smlouvy. Západ nemá šanci, když vás uvidí, západní letci i pěchota vezmou nohy na ramena. Asi tak si to tehdy podle uvědomělého nasazení představovali lampasáci. ()

Krystalion

Mě se tady líbí, jak tady civilisti nebo retardi s modrou knížkou nebo dokonce slečny, který na vojně fakt nebyli píšou o něčem, co nezažili. Hlavně v tý době, co se tento seriál odehrává tady žádný komunismus nebyl/ přečtěte si definici komunismu aspoň na tý wikipedii, kde to je vysvětlený i pro mentály/ a pak pokud jste tu dobu zažili tak nemůžete psát nějaký bláboly o propagandě komunismu o kterým jste si přečetli nějakej článek na nějakým Seznamu. A pokud jste to nezažili, tak nejste soudní a maximálně papouškujete, to co je vám předloženo /tomu se říká nemístná kritika/. Tento seriál ze socialistického Československa se fakt povedl a vystihoval realitu vojenského prostředí té doby, kdy se na vojnu chodilo na 2 roky, což by asi dnešní rozmazlená mládež nezvládla. ()

Wishkah

dost divný seriál s hodně uboze vymyšlenými příběhy, které by spíš seděli do Dallasu než do roty vojáků. ()

Foxhound#1

Pokus o sondu do ČSLA v hlavní roli s nehercem Zounarem. Je hezké, že to není přiliš přeidealizované a ani propaganda není nijak silná, ale i tak je celkem nudné a místy otravné. ()

Xavi6

Nesmyslný důvod natáčení něčeho takového bez pořádných charakterů. Když už člověk vidí, že se jedná o válečný film, tak by to mělo tak ve filmu probíhat, bohužel více se děj míchá do životů jednotlivých postav a moc to řeší, prostě ztráta času. ()

čenda

Jasně že je tam ledacos přikrášlený a člověk kterej byl na vojně se leckdy neubrání smíchu, ale dost věcí jsem poznával. Skoro to tak nějak bylo. Jen ta šikana byla u nás v Hradci na letišti v 81 roce nepoměrně horší. To jen pro ty co to šmahem odsuzují a ve dvaceti nevytáhli paty od maminky. ()

Vejrrr

Díval jsem se na to když mi bylo sedmnáct... Éru komunismu jsem přebatoliil až do sladké domokracie, takže přiznám, že všechen ten hnůj co slovo komunismus nese znám jenom z filmů a písniček. A když sem se v díval na Chlapce a chlapi, tak musím říct, že se na to rozhodně dívat dalo, chvílemi zábavné, chvílemi napínavé. Přehlídl jsem tu propagandistickou složku a díval jsem se na pohodový seriál s příjemnými herci, zápletkami a slušnou dávkou srandy.. ()

gumolit

Na toto som sa kedysi pozeral?????Neskutočné! Dnes to berem inak trápne herecké výkony a úplne trápne dialogy!Potešil ma akurát vtedy ešte úplne neznámy "sused a Uraganista" Peter Marcin!!!Ach jaj fakt mi z toho bolo do smiechu aké to je trápne proste o ničom fakt!! ()

KM Phoenix

Naprostá orgie zrůdnosti. Martin Zounar mě v mých apokalyptických vizích pronásleduje dodnes. Jedna hvězdička za kladenské nádraží. ()