Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

Conriocht

Na poľskú kinematografiu vcelku sklamanie. V našich končinách nemáme skúsenosti s fantasy filmami a vôbec brakovými žánrami. Neviem aká je kniha, ale seriál je čistý brak, aby niekto behal vo fantasy stredovekom svete s katanou a predvádzal aikido a iadó, používal termíny ako mutant, bol oblečený do akejsi samurajsko-sarmatsko-rytierskej zbroje/hábitu a popritom dodržiaval fantasy bušidó kódex, tak to fakt nie. Osobne by som bol radšej keby niekto sfilmoval trilógiu Černokňažník od Ďura Červenáka, ktorá je stokrát lepšia a zaujímavejšia než tento grc. Seriál by sa mal podľa hlavnej postavy správne volať "Samuraiwarlock". Na jedno pozretie sa to ale dá. Hra stojí tiež za hovno. ()

Fujin

Moje čisté "guilty pleasure". Geralt - jedná z nejzajímavějších fantasy postav co znám. Ano, je to hrozně nízké v mnoha ohledech, na každém kroku poznáte, že rozpočet filmu byl ve stejné výši jako rozpočet na ranní kafe pro komparz v posledních holywoodských trhácích. Jenomže i s tímto se nám dostává 13ti krásných dílů krátce vycucávajících hlavní děj knižní předlohy jednoho z nejzajímavějších fantasy světů, co jsem měl tu čest poznat. Hlavní obsazení Geralta je prostě ideální, Michal Žebrowski to táhne jak Husky saně a seriál tak zvedá o třídu výš. Střídají se obyčejné a naprosto úžasné exteriéry, hudba je celou dobu skvělá a atmosféra kouzelná. Škoda těch chudě vyobrazených elfů a driád... Stále doufám a doufat budu, že v konceptu zaklínače někdo bude pokračovat a natočí seriál či několik celovečerních filmů, protože ten příběh a jeho postavy si zaslouží druhou šanci víc něž kdejaká kinošlichta poslední doby. (Dabing povedený - doporučuju) ()

Nekromant

Ačkoli neměli tvůrci moc peněz a předlohy se nedrželi moc přesně, povedlo se vytvořit skvělou atmosféru a to se počítá. Michal Zebrowski je skvělý, splněný sen čtenářů příběhů o zaklínači. Pěkné exteriéry i interiéry, dobré kostýmy, hezká hudba. I herci jsou vybráni typově dobře (Marigold vypadá úplně jinak než v knihách, ale dá se na to zvyknout a zapadá to do celkového pojetí). Nestvůry jsou roztomilé, ale to nevadí (naproti tomu striga/princezna je dost hustá). Souboje slušné. Je to slovanská fantasy a je jen dobře, že je natočená s tímto pohledem a ne univerzálním americkým pojetím (kdyby tam běhali elfi jako z Pána prstenů, tak by to nebylo ono). Když Marigold zpívá, je to prostě krása. Film nemá cenu hodnotit, je to sestřih a nemohl dopadnout dobře. ()

Newark

Chápu, že ne každému sedne styl natáčení, protože jsme rozmlsaní hollywoodem, ale i přesto si tento seriál nese velkou kvalitu. Zpracování je skvělé a i vyprávění příběhu je povedené, byť se trochu rozchází z knižní předlohou - což je naprosto normální, nelze dělat stejnou věc 2x. Seriál je napínavý, má skvělou atmosféru, jen si mohli poláci sáhnout hlouběji do kapsy a některé efekty zlepšit, protože v době vydání taková technologie už byla. ()

Van_Stajpen

65% je fakt výsměch k tomuto jinak velmi dobrému seriálu (jasně není to GoT, ale s tím rozpočtem...). Dávám jasnou pětihvězdu i díky hlavní postavě a faktu, že se část natáčela také na našem pohraničí (což vždycky v zahraničních seriálech potěší)...Chtělo by to další pokračování, ale jedině s Zebrowským... ()

žbrluch

Seriál je vlastně spojení povídek o Geraltovi. Není dokonalý, ale má pro mě výbornou atmosféru a hudbu. Doporučuji si přečíst knihy od Sapkowského, ty nemají chybu. ()

MythbusterCZ

K seriálu jsem přistupoval s naprosto žádnými očekáváními. Jsem velký fanoušek knižního zaklínače, o seriálu jsem však slyšel především negativní komentáře. A popravdě jsem příjemně překvapen. Patnáct let starý seriál polské produkce s nepříliš velkým budgetem ani v roce 2017 nevypadá vůbec špatně. O to víc zamrzí, podle mě, nesmyslné změny oproti předloze a s tím související slabší scénář. Škoda. Zvláštní zmínku se zaslouží Michał Żebrowski, který seriál po herecké stránce tahá nahoru. ()

JohnyRicPic

Kéž bych na tento seriál narazil dříve. Na rozdíl od ostatních si vůbec nemyslím, že jde o takovou katastrofu. Dnešní publikum se mi zdá dosti rozmlsané a jen málokdo se asi dokáže vžít do kůže polských filmařů toho času. I s minimem prostředků jsme dostali velice slušné zpracování některých zaklínačských povídek, a abych pravdu řekl pro mě dnes dosti neodmyslitelné ztvárnění Geralta z Rivie. Výběr hlavního protagonisty se povedl na jedničku. Panu Żebrowskému věřím každý mutagen v těle. Ano, uznávám, že některé z postav se knižní předlohy nedrží ani trochu. Takový Vesemir se skutečně těžce minul povoláním, ale naštěstí, zde nehraje až tak významnou roli, aby narušoval hlavní dějovou linku. Dále často neprávem publikem lynčovaný protagonista Marigolda se na tuto roli hodil dle mého velmi dobře. Že z něj nevyzařuje sexappeal na sto honů to je věc ryze subjektivní. Ke knižní předloze mi seděl daleko víc, než mainstreamový, širším publikem prosazovaný alpha samec z herní série, který mně osobně nejde moc pod kůži. Abych to tedy shrnul. Na tehdejší dobu úctyhodné efekty, ať už zaklínačských znamení nebo dračí podoba ''Třech Kavek''. Volba herců vynikající. Odklon od knižní předlohy pro znalce místy značný, ale jako celek, pro běžného, předem neodsuzujícího diváka, funkční. ()

BlackBarron

Je to tak špatné, až je to dobré. Nový seriál se blíží, ale zatím máme pouze tento. Pokud jste nečetli knížky a nehráli hry, tak to asi nedáte (či odsoudíte). Pokud jste aspoň jednu věc "dělali" tak máte šanci si tento seriál zamilovat. ()

hunenka

Tenhle seriál má samozřejmé své mouchy (nízký rozpočet, občasné nesmyslné změny oproti předloze, např. zaklínačky), ale stejně ho mám moc ráda. Michał Żebrowski je skvělý, stejně tak Zbigniew Zamachowski nebo třeba i Maciej Kozłowski jako hrabě Falwick. Krásná hudba. I akční scény jsou docela obstojné, a třeba Geraltova vizáž, když je zrovna pod vlivem elixírů, mi zde přijde opravdu působivá a tak nějak děsivě nelidská. Navíc je seriál své knižní předloze poměrně věrný vykreslením světa, který dokáže být krutý, nelítostný, drsný, ale taky laskavý, lidský nebo vtipný. ()

Antimat

Seriál má svoje klady a zápory..... Najväčším kladom vidím Geralta,Zebrowski ho krásne stvárnil,jeho mätúce pocity a nevedomosť kým je sú skotučne fantastické...Rovnako dobrá je aj herecké postavenie Marigold ,jeho spev a podpora priateľa zaklínača.... Hudobná kulisa je vydarená,trošku mi pripomenula aj hru Gothic 3 :) Za mínus považujem jednu sériu a miestami nudný dej a málo zápletiek a okrem pár postáv dosť nepodarené herecké výkony ()

PaTa.Freya

Starý dobrý Wiedzmin....Pro mě kultovní seriál který táhne Michal Zebrowski plus kvalitní hudba a balady. Geralt v tomto podání vypadá konečně ztrhaně životem Zaklínače. A prostě ti poláci se na ty role tak nějak všichni hodili. Navrch konec je takový hezký-smutný, až jsem slzu ze shledání uronil. ()

rostsoft

O tomto seriálu Andrzej Sapkowski řekl, že ho vyloženě uráží. No, musím říct, že to opravdu není povedený snímek. Zpracování bylo katastrofální, výběr herců už tak hrozný nebyl. První díly jako dětství a učednická léta si autoři prostě vymysleli. Žádné povídce jsem nic podobného nečetl. Ano, byly tam jisté náznaky, to ano , ale vyloženě tam nebylo napsáno, co je v prbních dvouch dílech. ()

doom.cz

Můj první kontakt se zaklínačským světem. Not great, not terrible. Nízkorozpočtová adaptace povídek, herci na drogách, Zebrowski zhulený superskankem z Maroka to celé drží pohromadě. Působí to jako ochotnické divadlo, nicméně koukat se na to dá a člověka to pak přivede ke knížkám. ()

Berserkr1111

Klady: atmosféra, kulisy Zápory: efekty jsou  technicky 10-20 let pozadu, v mitologii se nedrželi předlohy Verdikt: Tvůrci zachytili atmosféru knihy, což se často nepovede. Prostředí udělali uvěřitelný středověký. Člověk v gumovým převleku příšery je směšný. Animace draka je strašná. Efekty jsou ale otázka peněz. Na co tvůrcům finance stačily, udělali precizně. Zbytečně mytologii předělávali, ale nevzbuzuje to ve mě chuť rvát si vlasy, jako když američtí tvůrci znásilňují mnistry jako Tolkien nebo Asimov. Tato verze Zaklínače není dokonalá, ale dali do toho srdce a shlédl jsem ji několikrát. ()