Zaklínač

Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

haushinkaa

Zprvu se mi to líbilo - fantasy se zajímavou zápletkou a výborným zpracováním, později to ale začínalo upadat a díly začaly ztrácet na tempu i na míře dívatelnosti, i když Zebrowski to zachraňoval, přece jen je dost charismatický, ale na to, aby zachránil seriál, to nestačí... Ale dívat se na to dá, ničím neurazí ani nic podobného... ()

Mrkvič

Škoda že poláci zůstali nakonec jen u třinácti dílů. Jako teenager neznalý předlohy jsem v polovině seriálu přestal sledovat. Nyní jsem mohl docenit části přebrané z knih i změny vyplozené právě pro seriál. Hlavní devizou je Michal Žebrowski a Superman bude mít hodně těžké mávat mečem tak charismaticky. ()

filmmovier

A mně se to líbilo. A líbilo se mi to moc. Zebrowski je naprosto dokonalej (a ještě lepší), Geraltův casting se Polákům opravdu mimořádně vydařil, a ačkoliv s ostatními postavami to už tak vydařené nebylo, z herců mi nevadil nikdo a třeba Calanthé byla taky skvělá. Pokud jde o samotnou adaptaci... první polovina, ve které se adaptovaly povídky, povětšinou ty samostatné, byla skvělá a obzvlášť se mi líbily i první dvě epizody, protože přeci jenom v knihách toho o výuce zaklínačů moc není. Ve druhé polovině se už víceméně začala adaptovat sága... a bylo to minimálně stejně dobré, ne-li někdy i lepší! Atmosféra je po celý seriál naprosto skvělá a prostředí je také naprosto v pořádku, ten pocit velké výpravné fantasy tam je, ale taky tam je vidět, jak moc malý rozpočet na to měli, zejména co se týče efektů. Normálně mi to nevadí, ale drak vypadal fakt pitomě. Je fakt škoda, že to nepokračovalo, neboť to mohlo být fakt velké. Volná adaptace je to jen tak napůl, mám ale obavu, aby nakonec nebyla věrnější, než ta od Netflixu. Zebrowski je fakt bůh. 75%. ()

Redswif

Nádherný výtvor polské kinematografie! Sic trochu horší triky z Barrandova, ale za to pěkné šermířské scénky. Zebrowski to taky zahrál pěkně a sexu bylo taky požehnaně.Co si víc může srdce divákovo přát? ()

_DAVE_

Nizky rozpocet a amaterizmus, to jsou bohuzel typicke znaky tohoto serialu. Herci jsou jen prumerni, vizualni efekty prakticky neexistuji a kostymy plus vyprava opravdu na minimalni urovni. Na druhou stranu je pravda, ze ne kazdy si muze dovolit tocit fnatasy tema na Novem Zelandu a mit tam tisicove komparzy. Nic tomu serialu nezazlivam, v ramci moznosti provedli tvurci (temer) maximum. ()

Nutrička

Úžasné knihy, nepříliš dobrý seriál. Čtenáři zapláčou. Už například jen postava Marigolda... nechci podceňovat představitele, ale on se na tu postavu prostě ani omylem nehodí. Přiznávám, že tohle mě zklamalo asi nejvíc. Kdybych knihy nečetla, jsem nadšená víc. ()

civalII

Na Zaklínači jsem vyrůstal, tedy na tom knižním. Byl to můj pubertální hrdina numero uno. Takže dávám 4*, ale vím, že krapet Zaklínači nadržuji. ()

kurcatovium

Bohužel, zřejmě díky nevysokému rozpočtu lze mluvit převážně o mrhání potenciálem knižní předlohy, přesto se však najdou i (nikoliv nepodstatné) plusy. Zebrowski hraje Geralta opravdu uvěřitelně (kdesi v diskusi se vyskytuje popis jako "démonický Geralt", což podle mě dost sedí a je to dobře), výběr zbývajících herců také není ke škodě (ačkoliv jsem si třeba na pašíka Marigolda chvíli zvykal, nakonec si člověk uvědomí, že je to vlastně ta správná postava pro nezřízeně životu holdujícího barda), hudba je perfektní, i když motivů není moc, a celkově i přes zjevně omezené finanční možnosti je vyznění nuzného "středověkého" světa vcelku uvěřitelné. Držet se trochu více knih, udělil bych s radostí alespoň 4 hvězdičky. ()

marvan

Neuvěřitelné, tohle by parta recesistů dokázala natočit jen mobilem. Tento film vyniká mimořádnou tvůrčí synergií nejneschopnějších pitomců a je otázkou, proč byla seriálová podoba kultovní knižní série svěřena do rukou tak skandálně neschopných diletantů. Co je na tomto seriálu dobré? Snad jen obsazení hlavní postavy, pokud pominu blonďatý přeliv, který vypadá jako laciná sisalová paruka panenky Barbie. Co je na tomto seriálu špatně? Všechno ostatní. Počínaje debilním hudebním doprovodem (někdo zuřivě mačká pár kláves s rádoby zlověstným tónem), směšným castingem a triky na úrovni Cimmermanova jevištního zázraku. Scénář odpovídá mentální úrovni průměrné středoškolské slohové práce. Historicky se filmové prostředí sice tváří jako středověk, do toho se ale šermuje japonskýma katanama, medituje a cvičí něco mezi krav magou a aikidem pro retardované. ()

Millanium

Seriál podle velmi kvalitní fantasy předlohy Andrzeje Sapkowskiho. Škoda, že celý seriál neudržel úroveň prvních dvou dílů a z každým dalším dílem se pak začne dostávat až do šedé průměrnosti. Michal Zebrowski se hodí na roli Geralta přímo dokonale. Koukněte se na první dva díly a pak si raději přečtěte knížku. 55% ()

Aven

Knihy jsem četl a líbily se mi, seriál u mě skončil po pěti dílech. Snad nikdy jsem ve filmu / seriálu neviděl víc patrný nedostatek peněz, přičemž Sapkowsky si rozhodně zaslouží film ve stylu Pána prstenů a ne tenhle nedodělek. ()

Midori_Mike

Zaklínač si mě prostě získal. Řekněme, že tohle dílko přesně naplňuje moje vizionářské vize o správném hrdinovi. Od knih se sice mírně liší, Geralt je zde obecně trochu vážnější a možná i hodnější, ale to mi vůbec nevadí. Doporučuju oboje. ()

Brain-D

Totální maso ! a parádní fantazy od poláků o drsném rytíři, který hubil různá monstra. Každý díl oslní svýmy kulervoucími hláškami. špica ! ()

venalce

Opravdu jsem tomu chtěla přijít na chuť, ale ten seriál na mě působí lacině. A tím nemyslím použité triky, to opravdu nehraje roli. Člověk by prostě čekal, že Poláci budou svému Sapkowskému rozumět, ale bohužel. Pokud od seriálu čekáte aspoň trochu věrnou adaptaci předlohy, tvrdě narazíte. Tvůrci použili jména postav a jejich vzezření, byť mnohdy ani to ne (viz třeba takový Marigold), z povídek vzali, co se jim líbilo, a zbytek překroutili v cosi, co je tak říkajíc úplně mimo mísu. Nemluvě o základním Geraltově příběhu (který pro tvůrce asi nebyl dost dramatický) a celkovém vyznění. Prostě vzali nadprůměrnou fantasy předlohu, vykuchali ji a vycpali klišovitým bahnem s nádavkem podbízivosti (Geralt má neuvěřitelný sexappeal, stačí mu, aby někam vešel nebo třeba i jen ležel v bezvědomí a veškeré ženské osazenstvo ze sebe začne strhávat šaty). Předloha by si prostě zasloužila lepší zpracování, takové, které by ji ctilo. Ono i s omezeným rozpočtem by to šlo natočit daleko lépe. ()

VanTom

Nuzný vzhled a výprava (louky, lesy, kamenolomy, skanzeny, hrádky) mi k "středoevropskému" zasazení vlastně docela seděly. (Digi)triky a masky byly k smíchu, hudba kolovrátková a zpracování odpovídalo televizní inscenaci, ale nic z toho nepohřbilo přitažlivost vyobrazeného fantasy světa (danou, předpokládám, předlohou, kterou jsem nečetl ani nehrál, jde o mé první setkání). Značně se totiž povedly postavy, především ta hlavní, skvěle vystižená charizmatickým Michałem Żebrowskim. Ne, jeho rozpolcenost mezi lidstvím a netvorným "zaklínačstvím" nevnesla do díla pulzující "hamletovské" drama, ale tvarovala ho dostatečně, přestože dějový oblouk propojil nesouvislé povídky až v závěru a nejasné časové odstupy znepřehledňovaly orientaci ve změnách politických větrů. ()

fabecc1222

Když bychom to vzali nějak jednoduše, tak tu máme tři dobré věci: Geralta, atmosféru světa a ústřední hudební motiv. No a pak jsou tu ty hodně špatné, tedy vesměs všechno ostatní: Obsazení vedlejších postav (Marigold, Filavandrel, ostatní zaklínači...), vymýšlení si nových věcí (zaklínačky, renegáti...),upravování si předlohy podle svého...Jediné, co se dá tak omluvit, je zobrazení monster, či výprava, to vzhledem k původu padá na vrub rozpočtu, který asi víc nedovolil. Tam kde se tvůrci drží předlohy to šlape vcelku dobře, ona i ta linka s Falwickem není napsaná vyloženě špatně, kdyby tam šíleným způsobem neznásilňovala předlohu. Kdo přežije první dva, naprosto příšené, a hlavně ZBYTEČNÉ díly, tak už pak bude na takové sinusouide lepších a horších dílů. ()

Gerret

Škoda že ten seriál má jen 13. dílů, Polákům se to povedlo natočit docela poutavě. Michal Zebrowski se na zaklínače Geralta hodí skvěle, akorát mi na něm chyběli bílé vasy :), hrál jsem i hru Zaklínač a je to skvělý RPG ještě lepší než seriál. Nejvíc se mi v seriálu líbily ty boje s mečem a hlavně boj se Strigou a dobrý příběh, ještě se schválně podívám na ten film. Viděl jsem: Všechny díly 1x. Hodnocení 75%. ()

Ravi

Myslím, že nejlepší fantasy seriál vůbec. Pokud vzpomeneme na americký styl, tak v Barandově a Polsku roku 2001 nmohlo vzniknout nic lepšího. Pokud znáte knižní předlohu, tak znáte postavy a charaktery, pro které v seriálu není moc místa (jako v knihách), ale projeví se jak je známe. Minimálně hlavní role je zvládnutá na 1 a role čarodějky Yennefer jakbysmet. Marigold je věc názoru, ale mě takhle vyhovuje. Scénář je velmi dobrý, dialogy brilantní (možná se nezdají na první poslech, ale pokud znáte předlohu, tak víte, že jsou přesně takvé, jaké mají být. Sapkowski určitě nadšeně souhlasil). Hudba výborná, syrová, dokreslující prostředí i příběh. Nečekejte věrné zpracování podle knihy, režisér se jí nechal vést, avšak do 10ti dílů nenacpete všechno ani omylem. Triky někdy dobré, někdy špatné, ale dejme tomu. Výprava dobrá, autentické exteriéry ve 100% záběrů a to se cení. Jsem čtenář Zaklínače, ale nejsem hnidopich, abych čekal, že uvidím své představy zfilmované věrně knihám, to fakt néé. Koukal jsem před tímto komentem na seriál znovu a musím říct, že se mi zdál ještě lepší, než posledně. Dávám 95% =5/5 ()

corbeau

První epizody ve mě zanechaly rozpačitý dojem. Z knižní předlohy se v nich vyskytovala tak leda jména, většina herců působila značně amatérsky a bylo to celé takové rozvláčné a utahané. Na druhou stranu zde byl výborný Zebrowski, krásná polská krajina a hezká hudba, tak jsem dal seriálu šanci. A udělal jsem dobře, protože tak od čtvrté epizody kvalita narůstala. Klady zůstaly a navíc přibyly charismatické postavy (hlavně Geraltovi protivníci a skvělý Marigold) a akce. Navíc některé díly byly skoro přesným převedením původních povídek (Drak). Stále se ale našla hluchá místa (někdy celá epizoda) a závěr, ač slibně gradoval, vyústil poněkud nevýrazně. Ve výsledku lehce nadprůměrný seriál. ()