Mladý, ještě nedostudovaný právník Rudy Baylor, se dostává k případu, který na první pohled vypadá prostě a průhledně. Čím více se s ním seznamuje a čím více poznává své klienty, tím více odkrývá kolosální řetěz pojišťovacích podvodů, v němž jde především o obrovské zisky na úkor zdraví lidí. Rudy si uvědomuje, že narazil na ojedinělý případ v historii civilního práva, že jde o miliony, ale také o holou existenci. Protivník je až příliš silný a sebevědomý. Proti mladému a ještě nehotovému právníkovi stojí jeden z nejlepších státních obhájců USA. (Vapet Production)

flanker.27

Na jednu stranu oceňuju věrnej popis systému dravotních pojišťoven, pojistnejch plánů a řízený péče, kterej by naše pravice vydatně podporovaná užitečnými idioty z řad českého novinářstva už už zavedla i tady. Na druhou stranu americký představy o spravedlnosti, kdy přisouzenim vysokýho odškodnění jednomu se zabrání jakýmukoliv mimosoudnímu vyrovnámí komukoliv jinýmu neni zase mojí představou spravedlnosti. Co se týče herců, z šedi průměru vyčnívá pochopitelně Danny DeVito. ()

gudaulin

Snad žádný subžánr není v americké audiovizuální kultuře tak dokonale profláklý jako tzv. právnická resp. soudní dramata. Dalo by se říct, že nic nového už se vymyslet nedá a scénáristé zkouší čím dál tím ztřeštěnější situace, koflikty a rozuzlení, to vše s tím, že i přes krkolomnost zápletek mívá tenhle druh filmů standardní a předvídatelný závěr. Nejvíc se na tom úpadku podepsaly seriály, které žánr vyždímaly do mrtě. Vyvolávač deště z té záplavy vyčnívá hereckým obsazením, určitou střízlivostí a humanistickým poselstvím. Poctivý film, který sice nepřekvapí, vlastně ani nemá čím, ale který zůstane v paměti, je profesionálně natočený a něco, vlastně docela dost, vypovídá o systému, který kritizuje. Za ústřední hereckou dvojici Matt Damon a Danny DeVito přidávám pátou hvězdičku. Celkový dojem: 90 %. ()

Sarkastic

Tento film je ukázkou kvalitní filmařiny, to beze sporu. Výborně zrežírovaný, precizně zahraný, s lidským příběhem, inteligentními dialogy a jemným humorem...jen postrádá větší porci originality (jemu podobných filmů je natočených opravdu hodně, ale Vyvolávač patří k těm nejlepším z nich). Hodnotím poctivými 4*, rozhodně doporučuju. ()

genetique

Keby Coppola ukončil svoje režisérske remeslo týmto skvostom, bolo by to asi najdôstojnejšie ukončenie kariéry vo filmovom priemysle. Pekelná právnická dráma s hviezdnym obsadením, potešil ma hlavne môj favorit Rourke. Nenápadná nápadom, no o to nápadnejšia výsledkom. Perfektné súdne finty, dojemná záverečná reč, ktorá dojme aj drevorubača a výborne zamatovo zabalený nehollywoodsky hapy-end. 85%. ()

Ainy

Tahle role právníka bojujícího s gigantem Mattovi sedla, velmi dobře natočené, kvalitní a působivé. Je to příběh jistě ze života a určitě si zaslouží pozornost. ()

Kaka

Žánrově čistá oldschoolovka, která nevyvolá tolik emocí a nadšení díky stárnoucímu syndromu, kdy spoustu věcí, které tu byly trendy už jsou dneska jinak. Mám na mysli především archetypální styl charakteru advokáta mafiána Mickeyho Rourka, ale i tak je to hlavně herecky podmanivý film, kde hlavní vítr do plachet udává pro změnu naprosto nadčasový a přesně trefený právník velké korporace John Voight. Damon hraje typického hledače sebe samotného s potenciálem, což si ostatně ten rok zahrál dvakrát a jde mu to vcelku v pořádku. Určitě je to film který reflektuje zajímavou politiku velkých podniků a jejich legislativních kliček, stejně tak jako zobrazuje soudy, stání a argumentaci advokátů hmatatelněji než spousta jiných právnických filmů. Coppola to však jako obvykle šíleně dlouho rozjíždí. ()

Lavran

Přiznávám se, že pro všechny filmy, kde je hlavní postavou spravedlivý a čistý caprovský hrdina, který se neohroženě staví nepřátelskému světu (zde poměřující síly s klienty vykořisťující pojišťovnou a armádou jejích nájemních advokátů a poskoků na právnickém kolbišti), mám vyloženě slabost a nenechám si žádný takový ujít. Trochu nesmělý, vyjukaný, ale přesto odhodlaný, vytrvalý a neochvějnou etikou (srdcem) se řídící Matt Damon, který se se ctí pere s vlastním životem a ještě při tom pomáhá lidem ve svém okolí, se do role jednoho takového hodí naprosto dokonale. Samozřejmě lze vznášet námitky na nepříliš objevný příběh, ale Copollova cílevědomá a nenapadnutelná režie s pevnou strukturou, nápaditostí a nepolevujícím tempem dělá z obyčejného soudního dramatu, jakých je na každý pád veletucet, opravdu veliký a jako kšandy napínavý boj. Ke všemu dobrému ještě přičítám výtečnou kameru mého favorita Johna Tolla, vhodně zvolenou hudbu s mírně parodizujícím aroma od maestra Bernsteina, obzvláště trefný casting a sním i nezapomenutelné herecké výkony takřka všech obsazených. Velmi si cením i dvojitého zakončení (následuje malý SPOILER), v jehož druhém závěru je záměrně naoko zbořen triumfální happy end, aby mohl být vypravěčovou optikou zhodnocen vlastní přerod a objev/přijmutí ponaučení. // Přijde mi povrchní dávat pouze čtyři hvězdičky filmu, kterému nelze vytknou v podstatě nic markantního, i když do soudní síně nepřinesl žádné revoluční novum, takže se neostýchám vynést verdikt podle pětihvězdičkového precedentu. ()

sud

Jedno z nejlepších soudních dramat se silným společensko-kritickým a morálním apelem. Herecký koncert pánů herců v čele s civilním Mattem Damonem a nepřehlédnutelným Jonem Voightem v jedné ze svých nejlepších rolí. Klasická žánrová klišé se sice obejví, patos občas taky vykoukne, ale ve velmi rozumné a (především) účinné míře. Francis Ford Coppola se opět projevil jako brilantní vypravěč silných příběhů. Tady dávám bez debat 100%. ()

Don Jebal

Rozpočet: 40 000 000 $ Otvárací Víkend: 10 626 507 $ (v 2 317 Kinách) Tržby USA: 45 916 769 $ Tržby Celosvetovo: 51 200 000 $ ()

castor

John Grisham a Francis Ford Coppola přivádějí do soudní síně čerstvě dostudované právnické ucho, které se v obtížných podmínkách začne velmi rychle a mazácky orientovat. Boj se zdánlivě všemocnou zdravotní pojišťovnou bude mít samozřejmě košatý happy-end, než se k němu ovšem dokluše, dočkáme se pasáží, které si vynucují pozornost svou vyzrálostí. Právnické drama jak se patří, i když to není TEN film, kvůli kterému bychom hned začali pátrat, kdy nejpozději podat přihlášku na práva. Není to žádné rafinované dílo, ale má v čele výborné herce, je chytré a civilní. A to není zdaleka samozřejmostí!! ()

troufalka

Famózně natočený smutný příběh s ještě smutnějším koncem. Z toho, co jsem měla možnost vidět nejlepší zpracování podle Johna Grishama ()

pepo

klasickú súdnu drámu ťahajú nad priemer vynikajúce herecké výkoni a príjemny humor.coppola umí aj na staré kolená ()

sepp

Jeden z nejlepsich filmu z pravnickeho prostredi o jedne bezskrupulozni pojistovne a chlapci, jenz zemrel na leukemii kvuli zamitnutemu pojistnemu naroku. Brilantni Matt Damon i DeVito, jehoz role jako jedina ve filmu ma i zabavnou stranku, ktera je k jistemu odlehceni nutna. A atmosfera ze soudni sine je misty opravdu hutna.. ()

Phobia

Je libo kvalitní právnické drama? Pak doporučuji nechat si vyvolat déšť - nenabídne sice nic nového, než milionkrát přežvýkané téma o tom, kterak začínající právník a jeho chudý klient nakopou prdel zazobané megakorporaci s její flotilou právníků, ale stejně se to pro diváka podařilo naservírovat perfektně: sežrala jsem tenhle film do posledního drobečku, olízala talíř a velmi si duševně pochutnala. Dobří herci, správně dávkované emoce, napětí i navzdory předvídatelnosti a hlavně permanentně sevřené palce na všech čtyřech končetinách, aby zvítězila spravedlnost a ne pokřivené právo. Coppola pořád ještě umí! 85% ()

lamps

Filmy z právnického prostředí mě vždycky přitahovaly. Už jen proto, jakou práci musí dát je natočit a oslovit diváka především dlouhými výslechy a rozhovory v tiché soudní síni. S tím ale Coppola neměl absolutní problém, protože se mu dostal do ruky opravdu skvělý materiál o jednom začínajícím právníkovi a mladém chlapci, jemuž odmítla pojišťovna zaplatit za léčbu leukémie. A navíc se mu dostala pod ruku sebranka výborných herců v čele s Damonem, DeVitem, Voightem a také Mickey Rourkem, který opět potěší i v menší roli. A především je Coppola prvotřídní režisér, rozsáhlou právnickou bitvu rozehrává nejprve v pomalém tempu, načež v samotném závěru tvrdě sešlápne plyn a za pomoci všech hereckých exhibicí dofinišuje jen těsně za hranicí světového rekordu. Ten totiž pořád nesporně náleží Demmeho Philadephii a Schumacherovu Času zabíjet, kteří ve mně zanechali vzpomínky přeci jen trvalejšího rázu.. ()

JohnnyD

Skvelí herci, výborný dej, úžasná hudba, viacero dejových línií; napínavé, občas vtipné a dojemné - najlepšia grishamovka. Tu mal Coppola skončiť. ()

HAL

Povedený právnický film, ale na poměry mého oblíbeného žánru mu chybí trochu víc toho "drama", a naopak přebývá lehké "melodrama". Je to víc feel-good film než intelektuální řezanice, a Sorkin by si tu Coppolu jako scénáristu namazal na chleba. 8/10 ()

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005