Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Davson

Naprosto úžasný jedinečný thriller a psychárna největšího kalibru! OK, přiznávám, že to má jisté logické chyby, ale takovou atmosféru, kdy jsem nevnímal nic jiného než film a jsem vyklepaný doteď, člověk nezažívá běžně, takže jsem se logikou nijak nezabýval. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl. Ano, pozor, jde sem chlap s červeným pláštěm. Cože? Ó néé, pomóóóc, íííík áááááá $&%&%^%)%%&*& _________________ Ehm :) omluvte manýry vyšokovaného diváka ;) ()

Mr. Filuta

Most people are so ungrateful to be alive... Naprosto uzasnej , i kdyz dost brutalni film. (slabsi povahy bacha). Uchvatil me napad. Uchvatila me atmosfera. Uchvatil me dej. A v neposeldni rade fakt, ze je film obsazen neznamimi herci. Genialni a necekane rouzůeni (ikdyz se sice uzamislite vic, dost protazene za vlasy) a pointa mi tenle film stavi do cela mych nej filmu... GAME OVER! ()

Džejkop

Horory nejsou šálkem mojí kávy. Lidi se ale asi rádi bojí, protože se jich točí velké množství. Většina z nich však neumí vytvořit tu správnou atmosféru. V tomto případě se to povedlo naprosto dokonale, byl jsem překvapený. Od začátku do konce neskutečně napínavé, nahání to opravdu hrůzu. Ani chvilku jsem se nenudil, je to horor, který splňuje podstatu svého žánru. Dva hlavní hrdinové se probudí v jedné místnosti a postupně se seznamují se situací, do níž se dostali, a taky s tím, že jsou spolu vlastně propojeni víc, než si oba myslí. V hlavní roli záporák, který své oběti nedobrovolně vrhá do smrtonosné hry. Působí jako neskonale zvrácené individuum s velmi bujnou fantazií. Závěr byl dokonale šokující... ()

GodComplex

Vyborny thriller ala se7en, ktery oplyva napaditosti a originalitou. Celou dobu si drzel nadstandardni uroven, nicmene az strhujici a pomerne prekvapive finale ze SAW dela masterpiece. Skvely vykon a predevsim hlasky Tobina Bella a genialni hudba Charlieho Clousera. Excellentni thriller. 9/10 ()

Sandiego

Výborně vypjatý horor, který ani chvíli nedá chvíli vydechnout, jeden zvrat střídá druhý a nakonec přichází dosti nečekaná pointa. A navíc se do veškeré ďábelské hry a nechutností promítá i prvek lidského životního selhání, což podívanou staví ještě o něco výše. Trochu zamrzí jen skoro melodramatická před závěrem, která na mě působila až směšně, ale záhy její pachuť uzemní poslední šok. ()

O.Peta

Uff. Brutální, nechutný, ale pouze pomocí tíživé atmosféry a psychologického nátlaku, kterým James Wan stupňuje celý zážitek. Jinak Saw nepůsobí tolik nechutně a zvráceně, čehož jsem se obával, ale chtěl jsem tuhle klasiku konečně zhlédnout. To co dělá Saw výjimečným, je scénář a příběh, který v tomto žánru jen těžko bude hledat konkurenci a že zrovna tady mi na konci spadne čelist, jsem fakt nečekal. Kéž by u hororů používalo hlavu více tvůrců. 90% ()

MikO_NR_1909

Svojho času významná novinka so skvelým scenárom, vizuálne znepokojivou hudbou a hlavne slúži(l) ako nový subžáner "torture porn", ktorého je Saw najvýznamnejší predstaviteľ a priekopník. Určite si zaslúži všeobecnú pochvalu, i keď nie každému je po chuti a sem-tam "gýčuje". ()

Ghostface2

O Saw jsem slýchával že jde o hodně úchylný horor. Po shlédnutí filmu musím říci že to není pravda. první díl je skvělá hororová detektivka se skvělou atmosférou a nečekanými zvraty. Podle mě je tento první díl ze série nejlepší. ()

Laxik

Nápad za všechny peníze a zábavná šíleně přehnaná vizuální stylizace. Že se v tom v podstatě víc kecá než kuchá, mě překvapilo, ale vlastně asi i příjemně. Bohužel jsem v tom povídání dvou "náhodných cizinců" připoutaných k trubce postrádal jakoukoli substanci, cokoli, co by nebylo ve výsledku o ničem. Takže hranice žánru překročeny nebyly a protože se tam vlastně ani moc neděsí (natož aby se třeba zabíjelo), v rámci hororové škatule se to může chlubit asi jen tím, že tu něco takového fakt do té doby nebylo. Ale hlavně nad tím moc nepřemýšlejte. Nebo radši vůbec. ()

Redlum

Atmosferou se The Saw blizi nejvice asi filmum jako Sedm, Telefoni budka a nebo Kostka. Do posledni chvilky si film s divakem hraje - tvari se skoro jako tuctovy film, naoko porusuje dramaticnost zdanlivymi logickymi chybami rezisera, aby se nakonec obratil ve velmi sofistikovanou a nadmiru elektrizujici zalezitost, zasluhujici si vasi pozornost. Cary Elwes kupodivu neni tim, kdo z dvojice lidi, uveznenych v male mistnosti, svym hereckym vykonem vycniva – bravurni vykon podava ne moc znamy Leigh Whannell coby Adam, jenz je mimochodem take autorem scenare. Ohromne nasazeni, uzasna mimika v obliceji, ze ktere vyctete psychickou tryzen, i kdybyste nechteli (zvlaste ve finale, ktere vas doslova vydepta na nejvyssi mez a pocucha vam nervy). The Saw není uplne dokonaly film (najde se tu par zabehlych klise, nekdy je reziser az prehnane „hi-tech“ a radi sceny za sebe mozna az prilis utrzkovite a zmatecne), ale presto hodnoceni mensi nez 4* by bylo urazkou tohoto originalne zpracovaneho nametu. ()

jondzavid

Tak z tohto filmu mám radosť, vynikajúco kopíruje overené snímky ako Sedem, Kocku či Mlčanie jahniat (aspoň tú scénu s nočným videním u mňa prekonal) a pritom disponuje hustou atmosférou, nápaditosťou a pre bežného diváka bude asi dosť krvavý. S mínusov ma napadá jedine miestami príliš prehnaná klipovosť filmu, ale ani tá mi nebráni označiť tento thriller za to najlepšie v žánri, čo bolo od snímky 7 nakrútené. P.s. Pomsta je sladká. Už mám konečne film, ktorým odplatím kamarátovi predčasné vyzradenie pointy filmu Sedem. ()

numi

U filmu bych změnil herecké obsazení, udělal pár změn ve scénáři a dal ho Fincherovi. Se7en by pak konečně mělo soupeře o nejlepší thriller na téma sériový vrah (i když slovo "vrah" je zde možná zavádějící). Takhle je to kvalitní snímek, s originálním námětem a nádherně temnou atmosférou. Dokáže šokovat, ale jen na úkor logiky. Ty díry v myšlení a chování jednotlivých postav byly až do nebe volající a já se místy vážně držel za hlavu. Pár upadnutí do klišé si také samozřejmě vytrpíme. Přesto přeze všechno jsem na závěr byl překvapen a šokován. I když závěr by si možná zaslužil více prostoru a ještě nějaký krátký dojezd. Mohlo to být pět, takhle je to mezi trojkou a čtyřkou. Teď když nad tím přemýšlím, tak mi chybí motivy vraha (to hlavní a neustále omílané znevážení života je málo). Za tři. [srpen 2005] ()

Vojcl

Mistrovský hororový thriller, který vám nedá vydechnout. Trochu mi připoměl trochu starší snímek Kostka. Saw je,ale přinejmenším stejně geniální. Zatraceně dobře vymyšlené i natočené. Fanouškem hororů nejsem, ale tohle doporučuji každému, kdo se nebojí krve na filmovém plátně.. ()

Freemind

Film jsem kdysi shlédl ještě dřív, než propukla ona mánie. Začátek mě strhl, do poloviny jsem byl vtažen do děje, od 3/4 jsem začínal koukat po hodinkách a ke konci jsem se začal uchechtávat. Nápad je nosný, rozvinutí jakž-takž dobré. Co mě ale totálně znechutilo, jsou hlavně příšerné herecké výkony na úrovni ochotnického divadla a hlavně rádoby-cool vizuální ztvárnění. Nechápu, jak tohle někdo může srovnat se "Sedm". Zatímco Se7en bylo vizuálně vybroušené k dokonalosti, tady se režisér spokojil s hnusnými barevnými filtry a zrychlením obrazu - viděl jsem několik diplomek zlínských studentů, které měly lepší a originálnější atmosféru. Pro pobavení dobré, ale místo ve filmové 200???? To si děláte srandu. ()

vorheese

Pevně si přivažte dolní čelist ke "zbytku" hlavy. Ze začátku vám to možná přijde zbytečné, ale v poslední čtvrtině bude mít již zmíněná část obličeje tendenci s každou minutou padat níž a níž. . .a věřte mi. . .ještě notnou chvilku po závěrečných titulcích budete mít problémy s jejím navrácením na své místo :) ()

J3dla

Zadnej zazrak se nekona, sice originalni, ale mistama opravdu nelogicky, umele vykonstruovany a ucelovy sceny jsou az prilis okaty. Jen jedno slovo k finalnimu zvratu - proc? Je v podstate nelogickej a pouze ucelovej, ale o tom jsem tu uz mluvil... Kdyz se tak zpetne zamyslim nad filmem, tak mistama mi nehrala casova souslednost, ale to je jen takovej malej postreh... - 70% ()

gogos

Perfektní scénář, výborná atmosféra, napínavé až do konce. Spousty obratů vás neustále nutí přemýšlet... Po Sedm není 8, ale SAW.... ten slogan ma neco do sebe... Fakt parada. Na své si přijdou milovníci hororu, brutální akce i kriminálky. Prostě thriller jak má být!!! Jinak film zaznamenal obrovský komerční úspěch (náklady 1,2 mil USD a jenom v kinech vydělal 103 mil. USD!) ()

blackrain

Noční můry mají mnoho podob. Tahle mi vyrazila dech a způsobila nespavost. Jeden pan Skládačka mi bohatě stačil. Do dalších dílů už se raději vrhat nebudu. ()

Žralok

Osobně bych to spíše viděl na žánr thriller než horor. Ale i tak je to dokonalost sama. Skvěle napsanej scénář, zahraný postavy. Vynikající atmosféra strachu a napětí a závěr tomu nasazuje pověstnou třešničku na dortu. Začátek už dnes kultovní série. Série která rozdělila fanoušky na 2 tábory. Buď jí milujete nebo nenávidíte. Já patřim k těm prvnim. Něco takovýho vymyslet a natočit musí bejt člověk alespoň trochu magor ;) Ačkoliv se jedná o nízkorozpočtovej film tak to rozhodně neni na škodu. Naopak to celkovýmu vyznění jedině pomáhá. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)