Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

liquido26

Určitě se jedná o kvalitní thriller s dobře vymyšlenou zápletkou a dobrým scénářem, ale do pěti hvězdiček má pro mě přeci jenom hodně daleko. ()

curunir

Film bol naozaj tak dobrý, že nechýbalo veľa k tomu, aby som sa pri mnohých scénach nepovracal (a to toho znesiem naozaj dosť!). Aj keď tomu, že vraj tak nie je, podľa mňa filmu dosť chýba logika (alebo chýbala tvorcom?). Hlavne posledná scéna je tak zamotaná, že v konečnom výsledku sa vlastne nič nedozviete. A tu to je všetkými ospevované ako neskonalý PRELOM v kinematografii. Jediné, čo ako tak kvitujem, sú reči o dobre vystihnutej atmosfére, ale inak vôbec nechápem tak vysoké hodnotenie. Väčšina sa zbláznila. ()

Marsik

Hello Michael, I wanna play a game. Hlas Tobina Bella, mluvícího z diktafonu, vás prostě odrovná. Neuvěřitelnej spád, napětí se nestíhá krájet :) a celej film je výborně promakanej. Podle mého s přehledem lepší záležitost než Seven. (no k filmu Seven jsem se ostatně už vyjádřil). Saw vás skutečně vtáhne a nepustí a když už budete úplně na konci sil a nervy budete mít v kýblu, tak uslyšíte: "Game over". 95% // (9.5.2016) (DVD, saw marathon) - Za ta léta se SAW vyšplhal na 143. místo mezi nejoblíbenějšími filmy, což já naprosto chápu. U mě je to také jednička ve svém žánru. Sice jsem dnes zaznamenal pár drobných chybiček, ale i tak mě to dnes bezpečně posadilo na 90 minut do sedačky a čučel jsem jak puk. Potvrzují 5 hvězdiček. 95% ()

Tryskomyš

Nejlepší horor. Tenhle první díl jsem viděla úplně náhodou, aniž bych věděla jak se jmenuje. Takže jsem ani nevěděla že je to horor, i když už po pár chvílích jsem nebyla na pochybách. ()

Astaroth12

Pamätám si, keď som bol na tento film v kine a skončila posledná scéna, ani som nedýchal, tak to na mna silno zapôsobilo. Taký zvrat dovtedy som vo filme ste nevidel a to som ešte nevedel, že tento film sa razom stane nielen kultovým, ale aj ho bude ročne kopírovať veľa režisérov. Naozaj táto prvotná hra na dobrého, zlého a vinného mi neskutočne sadla a aj keď som ho už videl od prvého pozretia neskutočne veľa krát, tak stále má film neprestal baviť. Je to krvavý, riadne psychologické a aj prepracované a aj pri tomto poslednom pozretí konštatujem, že je to jeden z najlepších hororov, ktoré som videl. ()

draggo

Jeden z nejlepších hororů všech dob - dusivá atmosféra, napětí po celou dobu a samozřejmě pořádně brutální pasti. A hlavně dokonalá myšlenka zvrácených her - no, jistým způsobem mě to uchvacuje. A když už na vás padá úleva, že je konec, tak přichází naprosto nečekaný závěr, který mi doslova vyrazil dech. /viděno na DVD: 95% a 5*/ ()

FFilipCZ

Snímek, který patří mezi základní know-how všech filmových nadšenců, zvlášť těch uctívajících hororové tituly. Výborné dějové zvraty a děj vůbec. Při poslední scéně jsem jen v tichosti asi 2minuty civěl s otevřenou pusou! ()

mis-ko

Ťažko hodnotiť tento film. V prvom rade je to haluz. A to riadna. V druhom rade je to vynikajúci psychothriller. A v treťom (ale neposlednom) rade, je to mimoriadne atmosférický film, po skončení ktorého si asi položíte otázku "To už vážne žiadny film nemôže skončiť normálne?" ()

Terminus

Pamatujete na scénu z Klubu rváčů, v níž Tyler přepadl a pak nechal žít asijského pracanta a dal tak jeho životu nový smysl? Tak z podobného základu vycházejí motivy masového vraha, de facto hlavního (byť takřka nespatřeného) hrdiny filmu SAW (dvojsmyslný název odkazuje jednak ke slovu "pila", též ale znamená "poučné říkadlo, moudro"). Film byl anoncován jako požitek pro ty, které oslovil snímek Sedm. Ačkoliv se zajisté jednalo především o marketingový tah, který by dílo neznámých tvůrců prodal, paralely jsou přítomny. Srovnání je relevantní především v rovině propracovaného scénáře, s Fincherovým inscenačním mistrovstvím se však autoři SAW nemohou rovnat. Scénář filmu má ve své mnohovrstevnatosti blízko k jinému Fincherovu dílu - thrilleru Hra. Ani ne tak proto, že vrah svým obětem připravuje hry na zakázku (pravidla však vycházejí primárně z vrahovy choré fantazie, nekorespondují s povahami obětí), ale pro násobené odhalování pravidel hry, oddalování konečného demaskování. Zbytečná je snad jen vrahova značka - dílek skládačky. Doopravdy musí mít každý sériový zabiják svou vizitku? Stejně jako Fincherovi ve Hře, i tvůrcům SAW se podařilo závěrečné - a, pravda, ne zcela pravděpodobné - násobné odhalení nasnímat tak obratně (není to jen o rychlosti), že nedají divákovi šanci spekulovat. Potěší i to, že "typický" psychopat - zakomplexovaný poskok - je nakonec ukáže nebýt tím, za koho ho máme. Poutavá je i východní premisa - osnovatel her sám nevraždí - to nechává na svých obětech (byť právně by se o tom dalo zajisté polemizovat). Scenáristickou "šikovnůstkou" je i postava policisty (Danny Glover), který je (konvenčně) posedlý vyřešením neodtaženého případu a pomstěním parťáka, avšak jeho oddanost je dovedena do extrému, šílenství (vzpomeňme na Přísahu). Rébusy scenárista zakomponoval nejen do identity zločince, ale též vzájemných vztahů dalších centrálních postav. S přibývajícími minutami opadá vzájemná důvěra hrdinů, snižuje se i důvěra diváka v předložená fakta. Strach je, jak známo, nejsilnější emocí (silnější než láska či dokonce nenávist) a autorům se daří napětí a strach násobit hned několika způsoby. Umně budují temnou mizanscénu - bojíme se, odkud (ne)přijde nebezpečí, zlo. Pracují s voyeurstvím, strachem z toho, že můžeme být pozorováni - zcela chladnokrevný (další nervydrásající element) vrah sleduje své trpící oběti, policista sleduje či nechává sledovat - nevíme, zda tajemná postava za sloupem je či není potenciálně nebezpečná. Je zde i bizarní loutka - deformovaná tvář budí strach odjakživa - každou chvíli jsou otevírány tajemné dveře a skříňky. Budování napětí je prováděno mimořádně sofistikovaně. Snad jen ošuntělost lokací je příliš obecná - tvůrci nepracují s geniem loci tak obratně jako Fincher. Zchátralé budovy i místnosti nevedou k strachu z toho, že znaje povědomá místa, se něco podobného může stát i nám. Děs je však všudypřítomný, nejoddychovějšími jsou scény z koupelny, kde trpí na řetězech právě týrané oběti. Ne zcela vydařené jsou pak scény pronásledování - postavy sprintují příliš "automaticky", beze strachu, a - jakkoliv divně to může znít - příliš rychle. Zde tvůrci rezignovali na systematické budování napětí, které jinak tak šlechtí jejich výtvor. Nemá cenu odvracet oči - podařilo se i vytvoření mimořádně ponuré zvukové složky. Stejně jako se oběti před svým pronásledovatelem neschovají ve tmě, ani nám tma kinosálu neposkytuje pocit bezpečí. Je to jako Texaský masakr motorovou pilou, akorát ne taková "sranda". A stejně jako v Constantinovi dojde na poučení o škodlivosti cigaret. K závěrečným titulkům zní skladba "Bite the Hand That Bleeds" z výtečného alba "Archetype" skupiny Fear Factory. vp 11.5.2005 () (méně) (více)

themic

Někdy jsou ty scény až nechutné a ta atmosféra tomu fakt přidává na napínavosti..! Na film se stačí podívat jen jednou... ()

fannah

Skvělý a jedinečný psychologický horor, který byl úspěšnější než kdy kdo čekal. Má perfektně propracovaný scénář, výborný střih a plno nečekaných zvratů. Málokdy uvidíte něco podobného.. Je to opravdu silný zážitek.. ()

ladko

Áno, ten koniec je nelogický ale v danej chvíli, keď s ním tvorcovia vyrukujú za zvukov úžasnej a strhujúcej hudby Charlieho Clousera a nemáte nad ním čas až toľko rozmýšľať, Vás jednoducho ohromí. Jeden z najlepších zvratov, aké boli vymyslené vo filme.(aspoň pre mňa) ()

Cimr

James Wan má horor v krvi! A to doslova. Občas budete sice uvažovat o jeho duševním zdraví (komu sakra stojí za to trávit měsíce svého života prací na TOMHLE?!), ale zároveň budete jen stěží pochybovat o jeho režisérských a scénáristických kvalitách. Takhle má vypadat vážně povedená psychárna, co jednomu nedá spát. Je jen otázka času, kdy se toho chytnou komerční televize a začnou vysílat reality shows ve stylu Saw. Umíte si to představit? Večer jdete spát, obklopeni spokojenou rodinou (jen vaše dcerka nemůže usnout, protože prý má nějakého cizího pána v pokojíčku) a ráno se probudíte připoutaní k trubce a před vámi leží chlap s dírou v hlavě. To by byla sledovanost! Co se pointy týče, podle mě není trapná, ale geniální. Zbožňuju filmy, kde do sebe na konci všechno zapadne. Ale to je věc názoru... Jenom mě mrzí, že jakékoliv pokračování nemůže být lepší než jednička. Může to být třeba i vynikající thriller, ale nemůže to být lepší. ()

agentmiky

Tak po dlouhých 15 letech od premiéry jsem konečně SAW viděl a nutno na úvod podotknout, že úvodní díl této série se dá zařadit mezi propracovaný thriller doprovázený samozřejmě krví na každém kroku. Je až s podivem, že James Wan dokázal ve 27 letech tak precizně zrežírovat tento snímek, samozřejmě musím pochválit i scénáristu Whannela (taktéž v 27 letech!), jenž to dokázal tak chytře napsat, že držel divákovu pozornost až do posledního záběru. Paráda, pánové! Teď k příběhu, bavilo mě, jak postupně vše zapadá do sebe jako skládačka, všechny linky se začaly propojovat, až jste se na konci jen zmohli na: WOW..........Krve se zde sice neobjeví málo, ale zase nějak nesnesitelné to taktéž není. Ono i z hlediska rozpočtu se film drží dost při zemi, o to více neuvěřitelný je pak fakt, co z tohoto produktu vzešlo za produkt (sem se nejvíce hodí tvrzení: za málo peněz hodně muziky). Závěrečných 5 minut s tím obrovským twistem v příběhu mě zvedlo jaksi ze židle, úžasně vygradované finále. Za mě dávám 83 % ()

Kubick

Původně jsem zamýšlel shlédnout normální a průměrný krimi/horor. Nechtělo si mě u toho moc přemýšlet. Nakonec jsem po skončení filmu koukal 5 minut na černou obrazovku a dával si dohromady všechny ty souvislosti a postupně přicházel na fakt, že film se opravdu povedl. Sice závěr byl trochu překombinovaný, ale předchozích 90 minut bylo tak úžasných, brutálních a nečekaných, že to odpustím. Ponaučení na závěr: Važte si svého život a zbytečně ho nepromrhávejte nebo. Nebo se podívejte na SAW! ()

Hannibal92

Možná jsem divnej, ale podle mě se jedná o nejhorší díl celé série. Narozdíl od Bousmana neumí Wan příběh zdaleka tak dobře promyslet a zamotat, aby jste si při závěrečném rozuzlení řikali "sakra to snad neni možný, to se mi snad zdá!". Samozřejmě patří Wanovi velké uznání za ten nápad, za to že nám ten Saw dal. A proto 3*. Co se hudby týče tak je od teď mě Charlie Clouser velkej borec, protože to co dokázal ve všech dílech série Saw s hudbou vyčarovat je prostě úžasné. ()

Paxxx.cz

Solidní horor, který nabízí spoustu napínavých momentů a hlavně naprosto nečekané zakončení, které člověka rozhodně dostane. Nejspíše jde o nejlepší Wanův film, který skutečně ví jak natočit dobrý horor...8/10. ()

Tayen

Nervy drásající thriller, u kterého jsem zapomněla i na hlad. Brilantní střih, hutná a syrová atmosféra doplněná dobře zvolenou hudbou, postavy, které se stávají každou minutou více nervově labilnímí a absolutně neočekávaný konec - to vše tvoří filmeček, na kterém bych rozhodně sama v kině být nechtěla, a který se kvalitou vyrovná takovým dílkům jako je Sedm, nebo Mlčení jehňátek (i když to je o něčem trošku jiném) ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)