shyster

Krásný film o touze po svobodě (viz Vykoupení z věznice..., Uprchlík,...). Steve i Dustin zde hrajou jak v Národním...Největší plus ale připočítávám režisérovi a tvůrcům filmu. Ti dokázali z knižní předlohy vybrat jen opravdu to nejlepší. Proto i nevadí, že trochu přeházeli děj a udělali z Motýlka většího padoucha než jak je vyobrazen v knížce. Zde je krásný příklad, kdy se průměrné dobrodružné knížky může stát umělecký skvost. ()

MrPierc

Jaké to je žít, ale zároveň postupně chcípat jako zvíře v nelidských podmínkách? Film je o dvou slovech: nevzdat se! Člověk vydrží všechno a vše se dá nějak nahradit či obejít. Možná, že kdyby byly dnes u nás takové pracovní tábory, tak lidi nebudou krást. Možná. ()

Petoss1

Skvelá väzeňská dráma plná odhodlania, vytrvalosti a nezlomnosti. Dve žiarivé herecké mená a skvelé herecké výkony vyzdvihli film do výšin. Knihu som nečítal a to, že je to príbeh skutočný som sa dozvedel až po jeho skončení. Pravá klasika, ktorá neomrzí. 85% ()

Attta

Jejda, už si ani nevzpomínám kdy jsem tento film viděl poprvé, ale vím že to jsem byl ještě hodně malý a měl jsem z něho velice zajimavé a nejisté pocity. Každopádně dnes můžu říct, že je to velice dobrý film, který dokázal vystihnout přesně to co chtěl! ()

Crawler-D

Drsnější příběh než jaký prezentuje všemi oblíbené Vykoupení z věznice Shawshank, na druhou stranu oplývá méně konzistentním obsahem, který Steva McQueena zavádí do nejrůznějších, často neočekávaných situacích. ()

tomtomtoma

Velkolepý film o touze po svobodě v dobrodružném hávu tropické džungle. Zločinci, kriminálníci, nešťastníci, kteří jsou v rámci nápravného zařízení odsunuti do pekelných podmínek, aby byl zlomen jejich duch i tělo. Zde už nejde o žádnou nápravu, ale o naprosté podrobení a ponížení lidí, kteří byly systémem odstraněni z normálního života. Nejde o spravedlnost, ale o pomstu, o systémovou touhu po pomalém a neúprosném umírání potrestaných lidí, kteří se stávají obětním beránkem krvežíznivosti "spořádaných" občanů. Zřejmě nespravedlivě odsouzený zloděj Henri 'Papillon' Charriere (dobrý Steve McQueen) má neutuchající touhu pokořit tento ponižující systém a získat zpět svoji osobní svobodu. Jeho odvážné pokusy útěku se pak stávají bojem s drsnou a neúprosnou přírodou, bojem se strachem, pokrytectvím a ziskuchtivosti lidí, kterým vstoupil do cesty, bojem proti svému utrpení. Jeho neúspěchy a dopadení jsou pak krutě trestány, kdy se potrestání dostává až za hranici únosnosti lidského těla a duše. Motýlek však neúnavně bojuje proti všem bolestným překážkám, proti zmařenému životu a dosahuje sladkosti znovunalezené osobní svobody. Jeho život je nepřeberným sledem utrpení, bolesti, psychického trýznění a dobrodružství, které zocelují jeho psychiku a zalévají ho další dávkou optimistické naděje. Padělatel peněz Louis Dega (dobrý Dustin Hoffman) není mužem činu, spíše chytrým využivatelem všudypřítomné korupce. Mezi ním a Motýlkem vznikne pevné přátelství, které drží oba při životě a posouvá je v jejich cestě na svobodu. Louis je ale nakonec hrůzou věznění natolik zlomen, že se konečné cesty na svobodu neúčastní ze strachu z dalšího lidského ponížení a konečného zlomení. Z dalších rolí: velitel vězeňského tábora Toussaint Leper (Anthony Zerbe), bezcitný muž drasticky postihující každé provinění jemu svěřených trestanců, trestanec Maturette (Robert Deman), homosexuál podnikající s Motýlkem dobrodružnou cestu na svobodu, aby byl následným trestem definitivně zlomen, dobrácký trestanec Clusiot (Woodrow Parfrey), zabitý při pokusu o útěk, podruhé odsouzený Julot (Don Gordon), který se raději nechá zabít, než znovu podstoupit budoucí hrůzy, mladá indiánka Zoraima (Ratna Assan), se kterou prožije Motýlek chvíle v tropickém ráji, indiánský náčelník (Victor Jory), moudrý prožitým životem, a necitlivý lovec lidí (Richard Farnsworth), lovící uprchlíky pro odměnu. Neobyčejná touha po životě, která poráží krutost systému, který je stejně zločinecký, jako jím odsouzení zločinci. Systém, který má zabíjet, systém, který nehledá spravedlnost, ale pouze bezcitnou pomstu na každém, kdo v této síti systému uvízne. ()

Cheeter

Za mě super film. Vypráví silný příběh, navíc je doplněn dobrými hereckými výkony a skvělým zpracováním. Ono se říká, že nejlepší příběhy píše sám život. A tady to není výjimkou. Jednotlivé obrazy byly dobře čitelné v tom, co měly představovat. A to není vždy automatické. ()

McLushi

Jako dalo se na to kouknout, ale žádné VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK nebo FRAJER LUKE to není, řekl bych že dokonce PEKLO s Van Dammem je lepší. MOTÝLEK mě opravdu místy nudil, ale možná se to po dalším shlédnutí zlepší. McQueen a Hoffman good. ()

zette

Legendarni film s nesmrtelnou dvojici McQueen-Hoffman. Bohuzel jsem knihu necetl a nemohu srovnavat. Film je to sice nadprumerny, libi se mi ale cim dal mene, je moc roztahany a i kdyz je podle skutecnych udalosti, ne vsemu jsem schopen uverit. ()

Alfréda

Že dávám jen 4 hvězdy neznamená že by film nebyl perfektní, ale 5 hvězd dávám takovým trhákům, které si mě naprosto získaly a nevadí mi ani na ně koukat i několikrát v týdnu...suma sumárum ale není co Motýlkovi vytknout. Tohle je prostě špica. ()

gabin(a)

Pro mě jednoznačná pětihvězdičková zákežitost. Vynikající zpracování extra knihy s poutavým námětem. Vynikající scénář, kamera a pochopitelně herci. Nejen ti dva v hlavních rolích, ale i jejich mladý kumpán a oplzlý "sanitář". Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, na který se kdykoli ráda podívám. Pro fandy dnešních temných rytířů, tarantinovek a nolanovek asi moc jednoduché, přímočaré a pomalé. No jo, Ďábelské ostrovy byla prostě brnkačka.... ()

campix

´´Onanuj co nejmíň. Odvádí to sílu.´´ Jsem spíše konzumní dívák a milovník filmů spíše z nového milénia. Ale občas si dám nějakou tu kvalitku. Motýlek je vynikající film, ale na plné hodnocení to pro mě ani není, protože mě nedokázal tolik strhnout. Ale jinak je to ve všech směrech velmi zajímavý a kvalitní film. Dokonce mi zde nevadil ani Dustin Hoffman, kterého normálně vůbec nemusím. Alternativy: Velký útěk, Frajer Luke, Útěk v řetězech. ()

pakobylka

----- "Obviňuji vás z promarněného života ..." ----- Něco málo o muži, který se nikdy nevzdal ... a to ani tenkrát, když nezbývala prakticky žádná naděje ... v podmínkách, které přímo vybízely k rezignaci - snad proto, že nechtěl promarnit dny, které mu ještě zbývaly. A něco málo o životě, který chodívá i po zdánlivě neschůdných stezkách. ()

necisty

Těžko si představit, že by takový film natočili i dnes. Takže mě zajímá, jak vypadá remake. Herecky perfektně ztvárněné, natočené. Děj a hlavně závěr velmi neobvyklý, sice bych našel pár nesmyslných detailů, ale to všude. Také si hlavně nemyslím, že dnes je stále v módě sympatizovat s "neprávem" zavřeným, který se snaží dostat ven. ()

Juto

Motýľ bol vyrobený s dokonalou technickou zručnosťou a ponúka vynikajúce herecké výkony McQueena a Hoffmana. 10/10 ()